T Binnenland. Landbouw. li d v 50 gulden per jaar overheeft, hoe goed, ook uit hygiënisch oogpunt, de leiding ook is. En als liet ons vergund is een werk of raad te geven aan het Water leidingcomité, dan is het dezeWerkt door met uw plannen, maar tracht voor dit grootsche werk, dat een speciaal zuiver Zeeuwsch-Vlaamsch belang is, de aandacht van Regeering en Kroon te vragen, opdat zij, die zeggen Zeeuwsch- Vlaanderen een warm hart toe te dragen, dit nu toonen. Het geldt hier geen plaatselijk belang, geen belang voor een bepaald bedrijf of een bepaalde klasse van menschen het geldt hier een alge meen en sanitair belang. Welnu, moch ten we dien steun ontvangen, opdat de hoogere tarieven konden worden gehal veerd, dan zou de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding een blijvend monument zijn voor de wederkeerige gehechtheid van Volk, Land en Vorst in Zeeuwsch-Vlaan- deren, als deel van Nederland. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft deze week allereerst de behandeling van de Pen sioenwet voortgezet en tot een einde gebracht. De heer Beumer had succes met een reeks amendementen, niet van zoo ingrijpenden aard, dat de Minister ze niet kon ovenemen, deels met redac tiewijzigingen. Dank zjj 6en amendement-ter Laan zullen personen in lossen dienst met minder dan drie dienstjaren niet onder de pensioenwet vallen. Eo verder zijn een aantal kleine verbeteringen aangebracht zonder veel debat, zoodat de verwach ting, in ons vorig overzicht uitgesproken, dat de behandeling wel veel tongen zou losmaken, door de Kamer is ge logenstraft. Reeds Woensdagmiddag kon derhalve worden overgegaan tot de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V, noodzake lijk geworden door de opheffing van het Departement van Landbouw, Han del en Nijverheid. Als het woord landbouw maar ge noemd wordt, spitst de heer Braat zijD ooren vervolgeus springt hij op en nog even later geniet de Kamer van zijn oratorisch talent. Het succes, dat hij bijna had gehad iazake den zomertijd, heeft hem verblind. Hij is er weer op terug gekomen. Hij vond het voldoende, als de zomertijd een dag, of hoogstens tot half Juli zou duren, en dreigde zelfs, als hij zijn zin niet kreeg, met obstructie. Als een leeuw ligt de heer Braat nog acht dagen op den loer om den Minis ter door obstructie te kneden als boter. Nog acht dagen, dan breekt de storm los De toestand van onze boerenbevolking is verder uitvoerig ter sprake gekomen. Die toestand is niet zoo heel rooskleu rig. Vooral de zeer verhoogde loonen van landarbeiders en de verminderde uitvoer der producten zijn er de oor zaak van. Emigratie naar Noord-Fran krijk werd door den heer van Rappard aanbevolen en in verband daarmede de opening van de gelegenheid Fransch te leeren aan de landbouwwinterscholen. De landbouw heeft een korten tijd van bloei gekend tijdens den oorlog. Nu normalere-toestanden terugkeeren, komt de terugslag en menigeen heeft zich niet staande kunnen houden zon der zich in de schuld te steken. Van verschillende zijden werd dan ook aan gedrongen op regeeringssteun De Minister was intusschen niet zóó pessimistisch gestemd als de Kamer en hield vast aan den eisch tot bezuiniging. Ook op dit terrein. Eerste Kamer. Het feit, dat de sympathieke voor zitter van de Eerste Kamer Dinsdag voor het eerst na zijn ziekte, de ver gadering van den Senaat weer kon pre- sideeren, is allerwege met vreugde be groet. De heer van der Does de Wil- lebois sprak namens de leden eenige hartelijke woorden van gelukwensch en de voorzitter zelf sprak van groote dankbaarheid voor alle bewijzen vau medeleven hem toegekomen van de Koningin, de Regeering, de griffie en de pers. Het was een hartelijk moment vau oprechte vriendschap. Het is goed, dat dergelijke oogenblikken in de vaak zoo vormelyke Eerste Kamer nu en dan voorkomen, omdat er uit blijkt, dat, ook al zijn soms de meeningsverscbilleD en de debatten lel, toch ook de mensch den mensch nu en dan weet te waardeeren. Met onze postzegels is 'teen moei lijke geschiedenis. Ze zijn altijd leelijk geweest. Nu werd er een prijsvraag uitgeschreven, de nationale kunst moet worden gesteund, een jury van de eerste rangs-artiesten zou de inzendingen be- oordeelen en we kregen de onduidelyke dingen, die zelfs de Minister „vreeselijk leelijk" noemde. We krygen nu bin nenkort weer wat nieuws, zonder ar tiesten, zonder jury en prijsvraag. Af wachten maar. De neer Smeenge maakte diverse kleine opmerkingen, waarna de begroo ting van P. T. en T. werd aangenomen. De heer Mendels maakte zich tot tolk van de tegenstanders der Huurwetten. In een uitvoerige rede kritiseerde hij het gebrek aan gegevens, die hy had verwacht van den Minister. Ook deze wet is intusschen een ge volg van de crisisjaren en het opheffen er van gaat met bezwaren gepaard. De geldleening van 300 millioen ten laste van Indië, is zonder discussie of stemming aangenomen. Koning Haakon. Heden wordt ons land bezocht door den Koning van Noorwegen, die een tegenbezoek breDgt in aDtwoord op bet bezoek van onze Koningin aan het Noorsche hof. Er is een uitvoerig pro gramma opgesteld voor de ontvangst. Wij zullen ODzen lezers de opsomming van al de autoriteiten, die op verschil lende plaatsen aan den koning zullen worden voorgesteld, sparen en volstaan met een korte mededeeling van de voornaamste bijzonderheden. Bij de aankomst van den koning te Amsterdam, 11.30 u., waren de Konin gin en de Prins ter begroeting aanwe zig. Na voorstelling aan verschil lende autoriteiten, werd naar het Pa leis op den Dam gereden in een gala stoet, voorafgegaan door een eere-escorte der huzaren. Het tweede rijtuig in de stoet was het koninklijke, bespannen met zes van den zadel bereden paar den, en waarin gezeten de Noorsche koning, onze Koningin en Prins Hen drik. Onmiddellijk op het koninklijke rijtuig volgde het tweede gedeelte van het eere-escortedaarna zes rijtuigen met heereD en dames van het gevolg van koning Haakon en Nederlandsche hofdigoitarissen. Bij aankomst aan het Paleis zal ko ning Haakon de eerewacht van de po- litietroepen te voet inspecteeren verge zeld door Koningin en Prins, den kapi tein ter zee Oito, en de vioe-admiraals Smit en Bauduin. De vorstelijke per sonen zullen zich eeuige oogenblikken op het balcon van het Paleis vertoouen. Woensdag vertrekt do stoet voor het bezoek aan de Kouingin-Moeder og Soestdijk. De aankomst te Baarn zal geschieden 11.38; te Soestdijk (Paleis) 1155, ter wijl, na het déjeuner bij de Koningin- Moeder, het vertrek naar Den Haag zal plaats hebben ten 2.28 uur. De aankomst in Den Haag is vast gesteld op 3 35 uur, as. Woensdag. In een creremonieelen stoet, nagenoeg ge lijk aan die in Amsterdam, wordt naar het Paleis in het Noordeinde gereden Circa vijf uur zal de koning weder uitrijden voor het aangekondigde be zoek aan het Mauritshuis. De rytoer daarheen zal in auto's plaats hebben. Ten pl m. 6 uur wordt ten Paleize te ruggekeerd, waar ten half acht een familiediner plaats heeft. Ongeveer eeu uur daarna vertrekken de vorstelijke personen van het Paleis naar het hun door de gemeente 's-Gravenhage aan geboden concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Den volgenden ochtend ten halftien zullen de vorstelijke personen in auto's het paleis verlaten om eerst het Vre despaleis aan den Ouden Scbevening- schen weg te bezoeken en na afloop daarvau per Hollandsche Spoor naar Rotterdam te vertrekken. De aankomst te Rotterdam heett plaats 10.55 uur. Ten 11.55 heeft de ontvangst van de vorstelijke familie aan het Raadhuis plaats en ten 12.30 uur het bezoek aan het pantserscbip „Jacob van Heemskerck" en déjeuner aan boord van dezen oorlogsbodem. Ten 5 30 ure heett het bezoek aan het Noorsche pantserschip „Eidsvold" plaats waar, gelijk reeds gemeld, Konin gin en Prins van den Noorschen koning afscheid nemen en de Kcniogin ten 7.08 ure van het Maasstation vertrekt. Naar wij vernemen hebben de Koningin en Prins Hendrik aan Prof. J. C. v. Eerde, Hoogleeraar aan de gem. Universiteit te Amsterdam verzocht aan de Prinses les te willen geven in de kennis van de Koloniën. Prof. v. Eerde heett zich hiertoe bereid verklaard en zal na de groote vacantie met de les sen aanvangen. Men schrijft ons Dezer dagen vergaderden vooraan staande landbouwers op het gebied der suikerbietenverkoop uit Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Schoondijke. De Heer F C Zonnevijlle van Axel trad op met eenige beschou wingen over de geschiedenis der sui- kerbietenhandel en der momenten die beinvloed zijn, door krachtige prijs- drukking van de zijde de fabrikanten De krachtigste poging daartoe be leven we thans. Ontzettende winsten worden door eene ver doorgevoerde prijsdrukking den fabrikanten in den schoot geworpen, ten koste onzer landbouwers en boeren. Als eenige uitkomst werd aangewe zen, het vormen van eene coöperatieve verkoopvereeniging in deze streken, en ook in Walcheren, terwijl werd mee gedeeld, dat plannen gevormd zijn, tot het stichten van eene suikerfabriek, ter verwerking van het quantum der suikerbieten welke de coöperatieve bij elkaar brengt. De plannen der suikerfabriek hebben reeds een eenigszins vasten vorm aan genomen. Dé aanwezigen hebben samen eene commissie gevormd, om de plannen te odderzoeken, en eerlaug er mee voor het voetlicht te komen. Er staat voor onze streken een kapitaal van een mil lioen gulden per jaar op het spel. In Amerika zegt spreker zouden all cht maatregelen gevonden worden om een trust als thans georganiseerd is tegen te gaan, doch nu kan hier alleen in eendracht van allen die er bij betrok ken zijn uitkomst gevonden worden AXEL, 5 Juni 1923. Nu de datum van inschrijving tot deelname aan het zangersfeest alhier is gesloten, kon het programma worden vastgesteld en is het reeds ter perse. We vernamen, dat 21 vereenigingen zijn ingeschreven, afkomstig uit alle windstreken van Zeeland. Het bestuur treft intusschen nog de noodige maatregelen om de verschillen de beoefenaars der zangkunst zoo gast vrij mogelijk te ontvangen Tot besluit van het feest wacht ons 's avonds een luisterrijk concert van de Koninklijke Harmonie uit Hulst. Met een volharding en ijver, waarbij een mensch zijn geduld zou verliezen, ziet men vaak, dat zwaluwen, z:ch trachten te nestelen, soms op plaatsen welke ons allerminst gewenscht voorkomen. Het best is dan o. i. om óók vol te houden en geregeld de fun damenten van hun bouw te vernielen. Door den duur geven ze het dan toch op en is men bevrijd van den last zonder tot wreeder middelen te moeten overgaau. We dachten dien raad te moeten geven, toen een dierenvriend er ons op wees, hoe op wreedaardige wijze een zwaluwnestje was verwijderd in het portaal van het postkantoor alhier, terwijl de jongen er in lagen, die onder het scherp getjilp van de ouders op de steenen vielen en daar lagen te crepeeren. Men verzekert ons, dat het nestje niet door personeel van het postkantoor is verwijderd In de op Vrijdag 1 dezer gehou den vergadering van Stembevoegde Ingelanden van den polder Capelle werden de ontvangsten over het afge- loopen dienstjaar vastgesteld op 2865 84, en de uitgaven op 1786 59®, zoodat het goed slot bedraagt 1079 24®. De begrooting over het loopende dienstjaar werd in ontvang en uitgaaf bepaald op f 3051.83®, met een bedrag van 572.40® voor onvoorziene uitgaven. Tot gezworene werd herbenoemd de heer Ed. Dekker. In de plaats van wijlen den heer J. A van Vessem werd a's ontvanger griffier benoemd de heer W. A den Boggende, alhier. Het hulptelefoonkantoor te Koe wacht is opgeheven; er blijit nu weer een publiek telefoonstation gevestigd. Zaterdagavond speelde het tweede elftal van de voetbal vereeniging Axel alhier tegen Oranje van de Sassing. De uitslag was 7 1 vodr Axel II. Zondag werd gespeeld voor den Beker door Zeelandia van Middelburg en H. V. V. van Hulst. De vlugge H. V. V.'ers wisten den stand tot 20 in hun voordeel op te voeren, waarna Zeelandia uit een straf schop een tegenpunt maakte. Met 21 voor Hulst kwam de rust. Na de her vatting maakte Zeelandia geiyk en wist daarna nog tweemaal te doelpun ten. Het einde kwam alzoo met een 4—2 overwinning voor de Middelbur gers. Aan den heer H. N. V. Oole, vroeger te Axel, is met ingang van l Juni eervol ontslag verleend uit s'Rijks dienst, als assistent Dir. Bel., te Rot terdam, met recht op pensioen. Vanwege den bond van muziek vereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel zal evenals het vorige jaar, een concours worden gehouden, al leen voor gezelschappen, aangesloten bij den bond. Het concours wordt ge houden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der muziek vereeniging „Har monie" te Oostburg. Als voorzitter van de jury is aangewezen dhr. J.Morkste Middelburg, terwijl de namen der twee overige juryleden geheim blijven tot den dag van het concours. Aan het concours zal worden deel genomen door 14 corpsen. De Zeeuwsch-Vlaamsche Bond van Postduivenhouders heett met zijn prijs- vlucht de vorige week geen voorspoed gehad. Donderdag ingekorfd zijn er van uit Sas van Gent 227 gevederde vriendjes naar Orleans, d. i. ongeveer 400 K M. van hier, verzonden, om des Zondags d, a. v. losgelaten te worden. De weersgesteldheid scheen echter in Frankrijk van dien aard te zyo geweest, dat niet gelost kon worden, zoodat de duiven tot heden (Maandagavond) opge sloten zitten. Of die ook naar buis zullen verlangen I We vernemen zoo juist, dat er om 3.15 uur alhier duiven uit Orleans zyn aangekomenze zijn tusschen 5 en 9 uur vanmorgen vrygelaten. i

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2