P r b t volgende jaar opnemen, maar de Kamer vond dezen weg terecht een weinig zonderling en de regeering gaf toe, door het bedrag der leening van 400 millioen, gelijk aanvankelijk was aangevraagd, tot 300 millioen terug te brengen. De socialisten wilden echter ook dit bedrag niet toestaan. Aangezien de meeste gelden reeds waren uitgegeven, komt dit verzet neer op een bestrijding van de algëmeene politiek der regeering. een wantrouwen in de tegenwoordige leiding. Minister De Graaf liet daar tegenover duidelijk uitkomen, dat de meeste uitgaven gevolg zijn van maat regelen, genoomn tijdens het bewind van den G.-G. vau Limburg Stirum, maar dit neemt toch niet weg, dat de regeering in haar geheel daarvoor aan sprakelijk is. Omtrent den koers en de rente van de nieuwe leening is in de wet niets bepaald; de regeering is bevoegd, deze geheel zelfstandig te bepalen. Ein aantal kweekers uit Naarden en omstreken heeft geklaagd over de schade die zij hebben geleden, ten gevolge van de inuudatiemaatregelen in den oorlogs tijd, en hiervoor schadevergoeding ge vraagd. Minister Alting von Geusau had v'oor deze zaak een commissie van arbitrage willen benoemen, en hoewel de heer Van Dijk bleef volhouden, dat het causaal verband niet werd aange toond, ging de Kamer kalm haar gang en nam zij de conclusie harer commis sie aan, om nog een commissie van ar bitrage te benoemen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de protocollen betreffende de deplname van ons land aan de internationale steun- verleening aan Oostenrijk, is thans zon der stemming aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet, die het vorige jaar pas in werking getreden is, belooft tot een uitvoerig debat te zullen leiden. Minis ter De Geer doet het voorkomen, alsof er slechts enkele veranderingen wor den voorgesteld, die tegemoet zullen moeten komen aan gebleken fouten, maar enkele Kamerleden dachten hier over anders en beschouwden de voor gestelde wijzigingen als inbreuken op de verkregen rechten der ambtenaren. De heer Ter Laan meende, dat men nu eerst eens moest beginnen met het re gelen van de rechtspositie der ambte naren, en de heer Ketelaar verklaarde zich met de voorgestelde wijzigingen niet te kunnen vereenigen. Mejuffrouw Westerman kwam op voor de rechten der vrouwelijke ambtenaren. De heer Ter Laan wilde, dat het pensioen, als de ambtenaar ongehuwd gebleven is, op familieleden zal kunnen overgaan. Ook diende deze afgevaar digde een amendement in om te bepa len, dat losse ambtenaren met drie of meer dienstjaren voor de Pensioenwet met ambtenaren in vasten dienst gelijk zullen worden gesteld. Minister Do Geer deelde nog mede, dat hij aan de bezwaren der ongehuw de ambtenaren, die moeten bijdragen zonder eenige kans op uitkeering, wil de tegemoet komen. Hoog bezoek aan Zeeland. De vorige week werden in Walche ren en Zuid-Beveland eenige uitstapjes gedaan door den Frauschen gezant, den heer Ch. Benoist, die met klein gevolg een officiéél bezoek, bracht aan Vlis- singen, Middelburg en Goes. Respec tievelijk hadden ten stadhuize dier steden ontmoetingen plaats met het Dag. Bestuur. Ook werd de gezant ont vangen door den Commissaris der Ko ningin, die den gezant een noenmaal aanbood, waarbij om. aanzaten de leden van Ged. Staten, de voorz. der Z. L. M., verschillende provinciale autoriteiten met enkele burgemeesters en andere notabele personen. Verschillende fabrieken en inrich tingen werden bezocht, zooals de ma rinewerf, de Zeevaartschool, enz. ter wijl ook een autotocht werd gemaakt door Zuid Beveland en een paar model hoeven werden bezocht onder leiding van den voorzitter der Z L. M., den heer mr. P. Dieleman. De gezant toonde veel belangstelling in hetgeen men hem van Zeeland toonde en mededeelde en by het af scheid werd dan ook de hoop uitge sproken op een tot weerzien, om ook de andere deelen van Zeeland eens te bezoeken. Directeur-Generaal der Postel-yen en Telegrafie. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1923, aan E. P. Westerveld, minister van marine, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking aan den lande bewezen gewichtige diensten, en is met ingang van voornoemden datum, benoemd tot directeur generaal der pos terijen en telegrafie, A. A. H. W. Köuig, oud minister van waterstaat, te 's Gra venhage. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft Slechts bij tusschenpoozen hoort men, in de in het Frauseh geredigeerde Belgische pers, nog een verre echo van het geschil omtrent de Wielingen, dat, maanden geleden, zooveel beweging bracht. Dergelijke uitingen hebben echter wie zal het niet met vol- uoening vaststellen? veel van haar vroegeren intrausigenten toon verloren en bewegen zich in de richting van een minnelijke schikking van het Belgisch-Nederlandsch misverstand. In dezen gedachteugang publiceerde de heer Hervy Cousin, secretaris van den hoogen raad van het Belgische departement van zeewezen, in het jongste nummer van de Revue Générale een studie over de Nederlandsch-Bel- gische quaestie, waarin by zich blijk baar bij de bekende resolutie van 4 Juni 1919 neerlegt en met een nieuwe formule voor den dag komt. De heer Hervy-Consin verwerpt alle combinaties, waardoor België en Nederland „met hun verschillende standpunten en be langen," diametraal tegenover elkaar zonden komen te staaD, en stelt voor, een Belgisch Nederlandsche „Sociéié internationale concessionaire" op te richten, welke van ieder der betrokken regeeringen de noodige concessies zou verKrijgen tot exoloitatie, onderhoud en beheer van de Schelde, het kanaal van Terneuzen, het kanaal Antwerpen Moerdijk, het Schelde—MaasRijnka naal, enz., zóó dat de aanspraken en belangen van België en Nederland elkaar zouden aanvullen in plaats van met elkaar in strydteziju. In oorlogs tijd zou de Belgisch-Nederlandsche ver- eeniging, steunend, als precedenten, op de accoorden betreffende de Panama en Suezkanalen, onder contröle van den Volkenbond, de neutraliteit en vrijheid van de Schelde, zoowel voor oorlogs bodems als voor handelsschepen, garan deeren en handhaven. Bond van Landpackters in Nederland. Te Leeuwarden werd Hemelvaarts dag de eerste ledenvergadering gehouden van den Bond van Landpachters. De voorzitter, de heer A. Siebesma van Sexbierum, kon aan de vergadering mee- deelen, dat Mr. v. d. Deure lector aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen bereid is, komende herfst voor den Bond op te treden en mede te werken aan „De Landpachter" en de propaganda voor uitbreiding van den Bond. In een kernachtig openingswoord wees de voorz. op den snellen groei van den Bond. Eerst 1 Sept. '22 op gericht, heeft hij reeds op 43 plaatsen voet aan wal genregen. Met voldoe ning constateerde hij de afschaffing der strijk- en verhooggelden. Voor onzen Bond ligt er nog een breed ar beidsveld. In elke provincie zien we uit naar mannen, die met ons voor de belangen der pachters willen strijden. Dat ze zich openbaren en contact met den Bond zoeken De Bond kan een goeden invloed oefenen op onze agra rische wetgeving, ter verkrijging van een billijk pachtstelsel. Daarvoor is echter aller medewerking noodig. Een uitvoerige dicussie ontstond over den grondslag van den Bond. Vastge legd werd, dat de Bond neutraal zal zijn en niet zal doen aan politiek. Als secretaris werd gekozen de heer W. Bosnia, te Hooeebeintum. AA EL. 29 Mei 1923. Foor de Geref. Kerk alhier is bij acclamatie beroepen ds. J. Visser van Bijlaard. Zondag speelde het eerste elftal van de voetbalvereeniging Axel alhier voor den Wisselbeker tegen T. V. V van Terneuzen. Bij de rust was de stand 1 0 voor Axelhet einde kwam met gelijk spel (2—2), zoodat een kwartier moest verlengd worden Ook toen kwam in den stand geen veran dering meer. Bij loting werd daarna de overwinning aan Axel toegewezen. Zondag werd te Westdorpe een muz ekfeest gehouden, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der fanfare „Eikels worden BoomenEr waren 15 muziekgezelschappen, welke nadat men in optocht een muzikale wandeling door het dorp gemaakt had, op een drietal versierde kiosken uitvoeringen gaven. Vooral de harmonie van Selzaete en Sas van Gent en ook de fanfare van IJzendijke gaven luisterrijke concerten. Onderwijl werden de voorzitters der corpsen op het gemeentehuis ge- noodigd, waar hun het welkom werd toegeroepen en herinneringsmedailles werden uitgereikt, terwijl er ook de loting plaats had voor de uitgeloofde prijzen. Het weer, dat zich 's morgens beden kelijk liet aanzien, knapte 's middags op en lokte vele bezoekers naar het dorp Het feest is in alle deelen geslaagd De vorige week werd alhier vol gens rechterlijk bevel ten overstaan van notaris Dregmans geveild een woon- en winkelhuis in de Weststraat, toebehoorende aan J. Geensen. Het perceel werd verkocht aan A. Lenos winkelier alhier voor de som van f 4000. De alhier gehouden collecte voor de Stichting „Te Huis voor alleenstaan de Blinden van alle Gezindten" te Wolfhezen, heeft opgebracht de som van t 136 70. Aangaande het bericht in ons vorig nummer van het bruidspaar, dat j 1 Donderdagochtend tevergeefs aan het stadhuis kwam, deelt men ons me de, dat het den ambtenaar van den Burg. Stand niet bekend was, wanneer dit paar in 't huwelijk wilde treden. Het schijnt, dat gebroken is met de gewoonte om te vragen, hoe laat een paartje, dat huwelijksaangifte doet, wenscht te huwen en deze dit uit zich zelf moeten mededeelen. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zul en wor den uitgekeerd aan de gemeenten Axel, ten behoeve van P. de Jonge, f 600; van wed. A. J. L. Wiemeersch, f 555 Hontenisse, ten behoeve van J. de Waal, t 300. Hoek, f300 voor een woning van de Zeeuwsche Tramweg Mij. Hulst, f 1500 voor 5 woningen aan E. P. Fassaert. Duivensport, Aan de prijsvlucht op Zondag 20 Mei .j 1. uit Leuze uitgeschreven door „De Luchtbode" bij dh. F Dieleman, namen 77 duiven deel, Afstand gem. 76,800 M. 27 Prijswinners, snelheid der eerst aangekomene 1384,53. Prijzen behaalden: 1 A. van Over loop, Koewacht, 2 dezelfde, 3 C. Wa- genaer, Hulst, 4 E. van Dorsselaer, 5 A. Velleman, 6 H. van 't Hoflf, 7 P* Ortelee, 8 E. van Dorsselaer, 9 Chr. Kesbeke, 10 M Butler, 11 J. van den Berghe, Absdale, 12 O Waelput 13, J. Verlinde, 14 E. Pieters, 15 C. Dan- schutter, enz. Van de jonge duiven had de grootste snelheid de duif van A. van Poucke, Koewacht 1407.1. Volgende waren 2 J. van Dorsselaer, 3 J. Brakman, 4 M. den Engelsman, en 5 anderen. Uit Arras vlogen 123 duiven. Afstand gem. 135 KM. Grootste snelheid 1425.7 41 prijswinners De eerste 10 waren: 1 Ad IJsebaert, 2 J. van Dorsselaer, 3 F. de Blok, Zuiddorpe, 4 J. de Clerq, 5 J. Tieleman, 6. Robijn, St Jansteen, 7. E de Gronckel, 8 J. Thuij, St Jan steen, 9 J. van Goeijen, Koewacht, 10 Baudringhem, St. Jansteen. De per sonen bij wier naam geen plaats staat, wonen te Axel Verder hadden in Axel nog prijzen: De Gronkel 18e, E. van Dorsselaer 31e, J. Engels 32e, Ch Kes beke 38e, en F. J. Dieleman 39e. Sluiting van wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor zware motorrytuigen. Ged. Staten van Zeeland, overwe gende, dat in het belang van de in standhouding en bruikbaarheid der we gen Z.-Vlaanderen wenschelijk is, die wegen gesloten te verklaren voor de hieronder bedoelde motorrytuigen, heb ben goedgevonden: A. De kunstwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, geen Rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der ge meenten, gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len ledig zwaarder dan 1700 K.G., wan neer deze voorzien zijn van gummi wielbanden ledig zwaarder dan 100 K.G., wan neer deze voorzien zijn van andere dan gummi-wielbanden met een belasting van een der wie len grooter dan 1300 K.G. Personenmotorrijtuigen met ten hoog ste acht zitplaatsen zijn hieronder niet begrepen. B. Te bepalen, dat, met het oog op de te verleenen ontheffingen van 't verbod vervat in art. 13 der Motor-en Rijwielwet, van de vorengenoemde wegen gerekend zullen worden bestand te zijn tegen a. een wielbelasting van ten hoogste 1300 K.G.alle wegen, behalve die onder b, c en d genoemd b. een wielbelasting van ten hoogste 1800 K.G.le alle keiwegen, behalve die onder c en d genoemde, 2e. alle klinkerwegen, behalve die onder c ge noemd 3e de weg van Zuidzande naar Cadzand4e de weg van Sluis over Retranchement naar Cadzand 5e de weg van Oostburg naar Water landskerkje 6e de weg van Breskens naar Hoofdplaat7e de weg van Zwar- tenhoek over Drieschouwen naar Abs dale 8e de weg van Zuiddorpe naar Roodesluis 9e de weg van Zaamslag- sche veer naar Rustwat, aan den Prov. weg van Walsoorden naar Hulst10e do weg van Otbene over Reuzenboek naar Zaamslagsche veer; 11e de weg Kruisweg, aan de Prov. weg van Wals oorden naar Hulst, over Groenendijk en Kloosterzande naar Lamswaarde. c. een wielbelasting van ten hoogste 2600 K.G.le. de Prov. weg van Bui- tenlust, aan den Rijksweg van Breskens naar Scboondijke, over Groede naar Nieuwvliet; 2e de Prov. weg van Schoondijke over IJzendijke naar de Rijksgrens3e de Prov. weg van Oost burg naar Zuidzande4e de Prov. weg tusschen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen5e de Prov. weg van Ter Neuzen naar Axel6e de Prov. weg van Walsoorden naar Hulst. lii di ■n ii t< ri ti

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2