Binnenland. Het hnldebltyk aan de Koningin. De Commissie voor het Nationaal Huldeblijk aan de Koningin, dat behal- j ve de restauratie van het koor der j Nieuwe Kerk te Delft haar ook een persoonlijk geschenk zal aanbieden, dat volgens haar wenscb, met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar i worden mag, heeft de verschillende V denkbeelden overwogen en tenslotte f besloten, een verzameling afbeeldingen aan te bieden van onze zoo typische landschappen, steden, dorpen en gebou wen, welke in eenige albums worden ingebonden. Een 1 öO-tal onzer schilders zal worden uitgenoodigd een opdracht te aanvaarden. De Koningin naar Engeland. De Koningin heeft het voornemen dezen zomer een reis naar Engeland te maken. H. M. zal aldaar een strikt incognito bewaren. AXEL. 25 Mei 1923. De tweede Pinksterdag vormde dit jaar met die van vroeger jaren een schrille tegenstelling. Waar toen dui zenden menschen onze stad doorkruis ten, was het nu alsof de gemeente was uitgestorven, zoo leeg en doodsch waren de straten. Waar vroeger dien dag duizenden guldens in onze gemeente werden besteed, g ngen nu honderden guldens de gemeente uit. Tal van lieden trokken met auto, tram, spoor, of per fiets naar elders om de uitspan ning te zoeken, die men anders hier vond, terwijl degenen, die hier bleven, en voorzoover zij neringdoenden waren^ met wat luimer geest en levensopvat ting, met een wrevelig gemoed zaten, voelend den dwang, die in het vrije Nederland een kleine meerderheid, zoo niet minderheid doet drukken op de geheele bevolking De bewoners der buitenwijken of aangrenzende gemeenten, die anders de kermis eens opliepen en daarbij vriend of kennis en fam.lielid mochten ont moeten, bleven nu thuis en zagen zich van dat uitstapje vei stoken, terwijl de nijvere huisvrouw, die nog juist voor Piukster met de schoonmaak klaar was en met rechtvaardigen trots zag dat het zoo opgeknapt was, tevergeefs zat te wachten op het gewone bezoek De kinderen, die gewoon waren op 2e Pinksterdag en volgende dagen naar hartelust rond te draaien in den molen van Smet, of te schommelen, stelden de onoplosbare vraag, waarom dat nu toch niet mag, terwijl broertje ofzusje nu geen trompet of popje kregen. En de rijpere jeugd sprak zijn ver- wenschingen uit aan het adres van degenen, die de kermis hier afschaffen en elders hun vermaak zoeken We zouden kolommen kunnen vullen door te beschrijven datgene, wat met het afschaffen der kermis wordt gemist en niet opweegt tegen de enkele uit spattingen, die op een kermis voorko men evenals op elk ander feest. We volstaan echter met de conclusie, dat er een onberekenbare schade geleden is, doordat de kermis achterwege bleef We wilden hierop even de aandacht vestigen, nu er gefluisterd wordt, dat de nieuwe Raad misschien zal denken aan het spreekwoord Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Want dit staat vast, dat er tegen het volgend jaar wel weer zal getracht worden om de Axelsche Kermis te doen herleven en verwacht wordt dat het niet tevergeefs zal zijn. De voetbalmatchen met Pinkster waren ook niet druk De eerste uit- geschrevene ging niet door, wegens niet opkomen der vreemde club endie vaa Maandag leverde flauw spel op De thuisclub kon heel wat beter geweest zijn, want daar was het elftal van Beveren niet tegen opgewassen. De uitslag was 2—2. De beide schietingen van „Ons Vermaak' hebben goed succes gehad. Maandag waren er 72 schutters opge komen, die met ijver hun pijlen richtten op de prijsvogels De hoogvogel werd afgeschoten door C. Vereecken van I Stoppeldijk, de zijvogels door B. L. IJ se baert van Axel en Pr. Moerdijk van Zuiddorpe, terwijl de kallen werden getroffen door C. Verhelst van Sluiskil en D. van de Vijver van Zuiddorpe. Met veel animo werd Dinsdag de Koningschieting gehouden. Hierbij kampten ruim 30 schutters" om den scepter en waar er verschillende nog ongeoefende krachten waren mag het een voorrecht heeten. dat een goed schutter a s dhr. H. Verhelst met een goed gericht schot de sierlijke konings vogel kad getroffen, zoodat het een waardig lid is, dat als koning fungeert. De kallen werden geschoten door P. Audenaerdt en A Lammens, terwijl de zij vogels werden verloot, wegens het laate uur. De stemming zat er in en zoo werd Pinkster nog gezellig beëindigd. - Met ingang van 1 Juni is tot on derwijzer aaD de openbare school te Oude Molen (gemeente Koewacht) be noemd de heer L. Burger te 's Gra venhage. Door deD Raad van Koewacht is besloten eene jaarlijksche subsidie te verleenen aan de N. V. v h Man- naert-Geers te Ter Neuzen, voor het inrichten van een autodienst van Ax°l via Koewacht en Sint Jansteen naar Hulst. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn bij den caféhouder P. Dieleman alhier door een ruit in te slaan dieven in den kelder gekomen en hebben daar twee halve hammen medegenomen Waar sporen z chtbaar waren dat ook aan de rui en in den voorgevel gewerkt is, gelooft men dat het bekenden ge weest zijn die het doel hadden de kas der duivensocieteit te lichten. Verschillende gegevens doen zware vermoedens rijzen op een duivenlief- hebber uit Luntershoek, die dan ook reeds in verhoor is geweest, doch ontkent. Het onderzoek wordt nog voortgezet Het is alhier een oude gewoonte, dat als kathol eken wenschen te huwen, dit v ormiddags geschiedt, meestal om 8 uur, waarna dan het paartje zich naar de R.K. ke k begeeft om den kerkelijken zegen. Zoo kwam ook gisterenochtend ongeveer 8 uur een tweetal met ouders en getuigen om de echtverbintenis door de wet te laten bekrachtigen, maar men had blijkbaar buiten den waard gerekend, want de deuren der trouwzaal waren nog ge sloten en ook de ambtenaren waren niet present, zoodat men moest wachten tot 9 ujr, waardoor ook de Mis moest worden uitgesteld Het geval wekte eenige hilariteit bij de toeschouwers en ook de katholieke raadsfractie, die op pad -was naar de kerk zal het ge valletje niet ontgaan zijn De heer J. Nieuwenhuis, veld wachter alhier, is als zoodanig benoemd te Middelharnis. Zondag heeft de controle der dui- venvereeniging alhier een goede vangst gedaan. Een der deelnemers aan de prijsvluchten, a komstig van Absdale had dezen keer zijn constateur zoo danig verzet, datr hij meende de eerste prijs niet te kunnen ontgaan. Hoewel meermalen verdacht, had men thans het bewijs voorhanden Hij wordt vol doende gesignaleerd zoodat hem verder meespelen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer mogelijk zal zijn Reeds ver scheidene prijzen moeten hem door fraude zijn ten deel gevallen. In den nacht van 22 op 23 dezer zijn door middel van braak bij het hoofd der openbare school en diens ge- buur in de buurtschap Othene, ver schillende rijwielen de onderdeelen ont vreemd, terwijl nog bij verschillende bewoners aldaar bezoeken zijn afgelegd met wegnemiog van het een en ander. De huisvrouw vau het hoofd der open bare school vond den daaropvolgenden morgen een viool in haar bloementuin. Tijdens de diefstal stond een automo biel op den dijk te wachten. Daarna is nog een bezoek gebracht by den land bouwer J. de M, Tern. Crt. - In de parochiekerk te IJzendyke is tusschen eenige niet meer gebruikte voorwerpen een schilderstuk ontdekt waarschijnlijk van de hand van een 17e eeuwschen meester. Het is od hout uitgevoerd en stelt voor de H. Familie (met de H. Anna en den kleinen Jo hannes den Dooper) Een expert zal uit te maken hebben, of en in hoeverre deze schilderij, die zich in verwaarloos den staat bevindt, niet meer dan ge wone kunstwaarde heeft. M»b. Muziekconcours. Maandag heeft de Zeeuwsche Bond van Harmonie- en Fanfaregezelecbap- pen in Zeeland haar zesden provincia len Boudswedsttijd gehouden te Vlis- singen met medewerking van de Ver eeniging „Vlissingen Vooruit." Het bestuur van den Bood en de besturen en directeuren der aanwe zige gezelschappen, werden in de raad zaal outvangen door het gemeentebe stuur. De burgemeester, de heer C. A van Woeideren, heette allen welkom De voorzitter van den Bond, de heer H. Blok uit Kapelle, bracht dank voor de ontvangst door het gemeentebestuur De Bond bestaat nog maar 7 jaar en 18 'D dien tijd geklommen van 13 tot 40 aangesloten vereeuigingen. Aan den burgemeester, de heer Van Woeideren, bood spreker het eere lid maatschap van den Boni aaD, die deze aangename verrassing, gaarne zal aan vaarden. Terwijl van nu af de verschillende opgekomen vereeuigingen het voor- huuue afdeeÜDg bestemde verplichte nummer uitvoerden, trokken de ver- eenigingen, welke hun Dummer had den afgewerkt, spelend door de stad waar het den geheelen dag door druk was. Door den voorzifter werd de uitsla* van den wedstrijd medegedeeld en daarbij gemeld, dat de jury vooral zeer tevreden was over hetgeen in de tweede en derde afdeeling fanfare werd gepresteerd. Opgemerkt, zij dat voor een derden prijs minstens 45, voor een tweeden minstens 6U en voor een eersten prijs minstens 7c punten moesten worden behaald. la de vierde afdeeÜDg fanfare werd een eerste prijs o.a behaald door „Nooit Gedacht" van Graauw met 77 p tweede, prijs door „Sint Cecilia" van Stoppeldijk met 64 p. In de vierde afdeeling fanfare werd de eerste prijs behaald door „Opwaarts" te Sint Jan steen met 86 p. „Vrijheid Eendracht te Lamswaarde met 75 p. Iu de tweede afdeelmg harmonie be haalde „at. Cecilie" te Honteuisse een tweeden prijs met 72 p. De wisselbeker viel ditmaal ten deel aan „Opwaarts" uit Sint JansteeD, die 66 p., dus het hoogst aantal punten had. Niettegenstaande het minder gunstige weder mag het zesde concours van den Bond weder goed geslaagd worden genoemd. Gemeenteraadsverkiezingen Zaterdag j 1. heeft het Centraal Stem bureau alhier officieel den uitslag vast gesteld en bleek ons dat behalve de reeds genoemde gekozenen, ook de cijfers klopten met de door ons gemelde getallen. BOSCHKAPELLE. Van de eerste lyst werden gekozen de aftredende le den A. de Bakker en de beide wethou ders P. B. Mel en P. Stallaert Perdaen, Van de tweede J. Truijman (burge meester), P. Verbracken en Maognus. Van de derde het aftredend lid Joh Scheele. Niet herkozen werden de aftredende leden J. F. Kint en A. Dhaene, van de werkmanslyst. CLINGE. In de gehouden zitting van het Centraal Stembureau zijn tot leden van den gemeenteraad gekozen ver klaard de heeren S. van Duys, H. Ver- cauteren, Em. van der Heiden, C. Bleij enberg, P. Bolsens, J. Lagay, C. F. de Deckere, G. Kegelaer, Ed. van der Heij den, Th. Praet en P. Leenknecht. Doordat de heeren Em. en Ed. van der Heijden wegens bloedverwantschap beiden geen zittiDg kunnen nemeD, ver valt de heer Em. van der Heijden, als zijnde de jongste, en wordt opgevolgd door den heer Aug. Plasschaert. HULST.Gekozen zyn van de lyst la en 1b de heeren van Dalsum, Poppe, J. Fricot, Blommaert en Hoogerhuis en van lijst 2 (kath.) de heeren Burm, Baert. Lockefeer, van Lierop, C. van de Walle en Hyp. Verwilghen. De partijverhouding in den raad blijft ongewijzigd. HONTENISSE. Alhier zijn tot lid van deu raad gekozen de heeren J.de Waal, C. L. van Mol, A. Bal, C. J. Vael, A. Adriaanssens-Buijsrogge, D. Hiel, P A. ae Rijk, P. F. Voet, P. J. Adriaans- sens, P. F. Vermorken en A. van Damme. KOEWACHT. Op de gehouden stfai ming voor 7 leden van den gemeente raad zijn gekozen de heeren A. Dierick (aftt. lid), A. de Blieck, J. Kips (aftr. ltd), C. Hamerlinck (aftr. lid), C. van Dorsselaer (aftr. lid), H. van der Gcore en H. Baert. OSSENISSE. Bij de verkiezing voor den Gemeenteraad gehouden werden uitgebracht 330 geldige stemmen. Gekozen werden op lijst 1 de heeren L. G. Hermans, A. Rosseel, P„ Warrens (allen aftr.) en J. F. Verdurmen en op lijst 2 de heeren Th. A Roelans, P. A Hermans (beiden aftr.) en J. F. de Bruyn PHILIPPINE. Bij de alhier gehou den stemming werden uitgebracht 375 geldige stemmen Gekozen zijn de heeren P. J.de Mul, A. J. Minnebo en E. J. Dumoleijn van lijst 1 en F J. L. M. Dhooge, C. A, Barbé, R. A. M. Rammeloo en E. A. Rammeloo van lyst 2. SAS VAN GENT. By de alhier ge houden stemming voor den gemeente raad werden uitgebracht op de lijst der vrije kiezers en de vrye lijst 422 stem men, R.K. lijst 392 stemmen, en S. D. A. P. 152 stemmen. Herkozen ziju de heeren G. A Stub- bé en A. A. Marquinie, vrije kiezers, en P. A. Neeteson, vrye lijst. P C. vaD Hecke, V. Verschaffel en Th. A. Lammens, R. K. Dierick, S. D. A. P. In den raad keeren met September terug dezelfde heeren die 4 jaar geleden gekozen werden. ST. JANSTEEN. Bij de gehouden stemming voor den Gemeenteraad, wer den uitgebracht 985 stemmen, waarbij 21 van onwaarde. Gekozen werden de heeren C Yse- baert, P. F. Stevens, P. C. van Hels- land, G. de Buck, C. H. ,M. Plasschaert, J. Ferket allen aftredend, P. J. J. Vael, H. Vercauteren, aftr. Th. Voet aftr. Ch. L. Martinet en P. J. de Potter. STOPPELDIJK. Gekozen zijn P. de Blok, Chr. A. Adriaansens, E P. Staal, Jos. de Maat, A. v. Crauenbroeck, D. F. Baes. Th. M. v. Waterschoot. TER NEUZEN. Gekozen zijn: N. A. Hamelink en L. J. van Driel, aftr. S. D. A. P.; R. G. E. Nolson en L. J. Geelhoedt, aftr. en C. Verlinde, Vrybeidsbond (ver- Is Is Is Is Ph. Rinf Zwi in waa 8chi Bon vers Zeei toon heid ning Ned zou resp Di het in c kern een Be in a uitne hef I Vc hippj re8ul Omti ware voor: Vlaa Voi

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2