T Axelsche Courant BIJVOEGSEL Vrijdag 18 Mei 1923. No. 13. Binnenland. Burgerlijke Stand. Buitenland. Ingezonden Stukken. VAN DE VAN Kameroverzicht. Ofschoon reeds een week in 't ver leden, meenden we toch onzen lezers het overzicht, der laatste zittingen niet te moeten onthouden. En omdat sedert de Kamerleden reeds Pinkstervacantie hielden, blijft het laatste toch nog ac tueel. De eerste Kamer heeft alleen Dins dag eeDe korte vergadering gehouden. Het latrgst heeft zij nog stil gestaan bij de wijziging der Registratiewet, welke wijziging het registratierecht op de land en tuinbouwveilingen weder zal doen vervallen. Hat wetsontwerp tot regeling van den zoutaccijns ontmoette bezwaar bij den heer Van der Lande, die meende dat deze accijns te laag was in verband met het invoerrecht, dat op zout wordt geheven, zoodat de zoutindustrie hier te lande zeer zou worden bevoordeeld. Maar Minister de Geer dacht hierover anders, achtte het verschil tusschen accijns en invoerrecht zeer gering en meende dat dit geringe verschil wel te verdedigen was. Tweede Kamer. De Tweede Kamer was de vorige week blijven steken in het wetsontwerp betreffende de dienstweigering. MiDsiter Heemskerk heeft het in dat ontwerp ingenomen standpunt als het eenig juiste verdedigd, doch veel nieuws was hier niet meer te zeggen. Het belang rijkste deel van de discussie vormde nog het voorstel van de sociaal-demo craten om in de wet, in aansluiting aan de Grondwet, alleen te bepalen, dat vrijstelling kon worden verleend wegens ernstige gewetensbezwaren, zoodat de daarvoor te benoemen commissie zal moeten uitmaken, wanneer de bezwa ren als waarlijk ernstig moeten worden beschouwd. De Regeeriug daarentegen heeft in het wetsontwerp opgenomen dat gewetensbezwaren aanwezig moesten zijn op grond van de overtuiging dat men den evenmensch niet mag dooden, ook wanneer dit ingevolge overheids bevel geschiedt. Of deze redactie in de meeste gevallen de beslissing veel gemakkelijker zal maken is de vraag. Maar de Regeering wilde voorkomen dat dienstweigering zou worden goed gekeurd op het revoiutionnaire argu ment dat men niet wilde medewerken tot bescherming van ouze kapitalistische maatschappij. Als gevolg van de gevoerde debatten is nog eene motie ingediend om de dienst weigeraars wier gewetensbezwaren niet ernstig genoeg worden geacht, toch niet in de gewone gevangenissen, maar in bijzondere daarvoor bestemde inrich tingen hun straf te doeu ondergaan. De poging om deze regeling reeds nu in de wet te doen opnemen, mislukte, zoodat de ingediende motie later zal worden behandeld. Dat de door de Regeering getroffen regeling niet onge lukkig mag worden geacht, blijkt wel uit het feit, dat alleen de beide com munisten tegen het wetsontwerp stem den. De suppletoire begrooting voor oor log gaf den heer Ter Laan aanleiding tot de klacht, dat het Departement nog maar steeds voortgaat verhoogingswet- ten in te dienen tot aanzienlijke be dragen. Ook klaagde die afgevaardig de in verband met den uitgetrokken post voor het weder in bruikbaren staat brengen van uit het voormalig demo bilisatiepark afkomstige kleeding, dat in bedoeld park en in de magazijnen voor millioenen bedorven zijn. Minister Van Dijk nam dezen post voorloopig terug, 't geld zal later opnieuw worden aan gevraagd en de Kamer zal dan meer gelegenheid hebb.eu deze zaak grondig te onderzoekeu. Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld over de steunveileening aan dienstplichtigen, die tijdens of ten ge volge van de mobilisatie blij vend inva lide zijn geworden, alsook aan ta-une weduwen en wezen. De Regeering wil heel naar den zin was vau de oorlog voerende mogendheden, dan heette dat gepraat vau onverantwoordelijke per sonen'". Gaan we na hetgeen ten beste is gegeven door de Europeesche pers, dan valt te constafeeren, dat lang niet alle „onverantwoordelijke personen" het zóó maar verwerpen en er wel een en ander in vinden, dat de moeite van be spreken waard is. Met name de cffici- euse Italiaansche pers acht de nota, ai is ze niet volkomen bevredigend, geschikt als basis voor onderhandelingen en zij waarvan Fiankrijk mandataris is. G« neraal Weygand, de nieuwe Fransch hooge commissaris, heeft al een keer wat ducntig zijn sabel doen rinkelen e Frankrijk heeft reeds aanzienlijke troi penversterkingen en ook maiine-sehepe naar Alexandrette gedirigeerd en Reut* wist reeds te meidcD, dat de Fransct nota, welke „in krachtige en zelfs dre genrie termen" is vervat een diepen ii druk heeft gemaakt in officieele Turkscli kringen. HetgeeD niet wegDeemt, di Raoef bey, de Turksche premier, „eri stige verwijten" heeft gericht tot de Frat aanspraken kunnen maken. Een be drag van één ton bleek onvoldoende en zal met een gelijke som worden ver boogd. Doch de sociaal-democraten wilden de aanspraken der belangheb benden wettelijk geregeld zien en de ze niet afhankelijk stellen vandeguDst eener commissie eu een voorat als maximum aangegeven bedrag. Eene tot dit doel ingestelde motie werd ech ter met 57 tegen 20 stemmen verwor pen. stelt met genoegen vast, dat het Duiische voor hen wel iets doen ea heeft een I aanbod tamelijk volledig overeenkomt j schen over hun poging tot baasspeler commissie ingesteld onder voorzitter- met het indertijd ter conferentie te Lon- in Syrië, schap van den heer Sclieurer, welke I den door Mussolini aangeboden voorstel, steun toekent aan hen, die voldoende De Eagelsche regeering beeft laten be richten, dat zij het voorstel wil bekijken. En nu moge de firma Poincaré, Poch Co. zich schrikbarend groot achten, hemelhoog verheven boven de opinie van Groot-Britannië, Italië en de Ver- eeoigde Staten, tóch zal zij rekening moeten houden met hetgeen de Duitsche Rijks-kanselier Dinsdag zeide in do bij eenkomst van eerste ministers van de Duitsche Bondsstaten, welk commentaar door de „Vorwarts" heel juistis gekrisstal- leerd in deze woorden „Tot het buiten land mag worden gezegd, dat dr. Cuno De Regeering heeft met haar wets ontwerp tpt toetreding tot de protocol- I sprak in naam van het volk, dat zich tot len betreffende den economischen en I den laatsten man en laaiste vrouw aan- fioanciëelen wederopbouw van Oosten- gevallen gevoelt, zwaar beleedigd in zijn rijk aanvankelijk weinig succes gehad rechten en bedreigd in zijn bestaan, en, ware niet de heer Noleus tijdig te Frankrijk zoekt het geweld, Duitschland hulp gekomen met zijn voorstel, dat de het overleg, dat alles kan redden, ter- Regeenng de zaak nog eens in verband wijl geweld alles beuerft." met de gevoerde debatten zou overwe gen, de beer van Karnefceek zou wel licht een_ ernstige nederlaag geleden Van vooral niet minder belang is het- Van 1 31 Maart 1923. Ilontenisse. Geboorten. 1 Joseph, van Maria Paulina de Bakker. 7. Joseph, van Augustus de Poorter en Maria Corneii Maas. Angela Rosalia, d. van Petrus Angus tinus van Swaal en Anna Catharina Asselmai 3. Riehard Alphonsus Marie, z. van Josephu de Maagt en Louisa Christina van Deursen, Riehard Jozef, z. van Florent Verdurmen e Mathilda Rosalia Buijsrogge. Willebrordus Jc hannes, z. van Petrus Dobbelaar en Ameli Petronella Christina Cammaart. 15. Gerard Rosalia, d. van Johannes Franciscus Hiel e Mathilda Melania Everaardt. 16. Johanne Gerardus, z. van josephus Petrus van Jole e Rosalia Johanna Buijs. 17. Maria, d. van Jo sephus Mattheijssen en Rozalia de Waal. lf Petrus Ludovicus, z. «van Francies Alphonsu de Waal en Maria Louisa van Esbroeck. Ma ria Apolonia, d. van Theodorus Fredericus Kind en Maria Seraphina Bouwens. 21. Aloijsiu Cornelis. z. van Desiré Johannes Platjouw ei Anna Catharina de Smit. 24. Adrianus, z. vai Aloisius van Denderen en Mathilda Wilhelmin Theenaart. 25. Arry Augustus, z. van Theodo rus Carolus van Laere en Mathilda Rosaii, be1bben; z°oals men weet, zal ous land, geen zich weer afspeelt in bet Nabije I SoTbhe^ Dosten. I 30 pharaïldus Alphons, z. van Petrus de Vre Sedert 23 April is de conferentie te I en Bertha Maria Mathilda Brijssinck. 31 Lausanne heropend en het belangrijkste I L°uisa Joanna, d. van Josephus de Waal ei bericht, dat in de sedert de heropening van deze zooveelste vredes conferentie tot de buitenstaanders is gekomen, is, dat de toon der Turken aangenamer is dan in de vorige zeer langdurige be sprekingen. NochtaD# zijn er twee zaken, die een zware slagschaduw werpen op de onder handelingen de Chester-coucessie en de quaestia van Syrië. De Groote nationale vergadering te Angora heeit even vóór het hervatten van de besprekingen, aangenomen de volgens het ingediende voorstel, bij de internationale leening voor Oosterijk garant blijven voor een bedrag van ten hoogste 6 Vs mfllioen goudkronen. Te gen deze borgstelling zelf had men over het algemeen geen bezwaar, daar men gevoelde, dat ook ons land, al heeft het dan ook aan de tegenwoordige chaos geen schuld, er het zjjue toe moet bijdragen, dat het intreden vau gezondere toestanden zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Maar wij zullen tevens de op deze zaait betrekking hebbende protocollen moeten teekeneu. Daardoor zouden wij ons guaQ bemoeien met zaken, die ons niet aangaan en o.m. eischen dat Oos- voorstellen van de groep Amerikaansche kapitalisten en industrieelen, die worden vertegenwoordigd door Cester en 30 Anril is kolonel Clayton Kennedy uit New-York naar Angora vertrokkeu om met Fevzi bey, den minister vau Openbare Werkeo, de concessievoorwaarden te onderteeke- neo. Kort snamgevat bedoelt deze con cessie het in exploitatie brengen van geheel Kleiü-Azië. Het reusachtige plan dateert reeds van 1911. Toen reeds legde eeD Amerikaansch consortium aan de Turksche regeering plannen voor nopens een volkomen inrichting op mo- tenrijk steeds zeltstaudig zal blijven en zich dus bijv. niet met Duitscbianct zal vereenigen. Wij zouden ons dus in deze aangelegenheid geheel scharen aan de zijde van de vroegere vijanden van de Centralen. En wij hebben steeds gewenscht ous buiten deze inter nationale kwestie te houden. Daarom werd er door de heeren Dresselhuys, Colijn, Sehokking en Troel stra op aangedrongen, dat de steunver- leeniug en de internationale kwesties van elkaar zoudeu worden gescheiden, zooals trouwens ook Zwitserland beeft dernen grondslag van het Ottomaaosche gedaan. Het bleek echter dat men er uiet mee kon volstaan, artikel 1 van bet wetsontwerp te verwerpen, zooals eenige leden reeds betoogden. Minister Van Karnebeek trachtte nog aan te toonen, dat er geen gevaar be stond werp, maar kon de Kamer geenzins gerust te stellen. En to*n de heer No- leus het gevaar zag, stelde hij in een korte rede voor, dat de Regeering deze zaak nog eens zou overwegen en uit stel van behandeling zou vragen. De heer Vau Karnebeek zag nu blijkbaar den ernst van deu toestand in en aan vaardde daarom dankbaar hel aange boden reddingsmiddel, zooals men later op deze zaak zal terugkomen. De Tweede Kamer is vervolgens tot na Pinksteren uiteengegaan. Rijk. Na den oorlog heeft Chester het naar de Dieuwere eischen omgewerk te plan weder aanhangig gemaakt waar voor een kapitaaltje van 200 millioen dollar beschikbaar is. De gevolgen van het veriaenen der bii aanneming van het wetsout- I concessie zoowel voor het Nabije Oosten als voor de verhoudingen tussehen de groote wereidmogendheden ziju Diet te overzien en het kan dan ook geen ver wondering baren, dat zoowel Frankriik als Engeland reeds heftig hebben gepro testeerd tegen het fait-aceompli waarvoor de leepe Turken hen hebben geplaatst. Immers ook zij dorsten naar petroleum en zij hebben dan ook zóó met klem geprotesteerd en gewezen op hun aan spraken, welke dateeren van het begin 1914, dat de Turken hen hebben ver zocht, om daarover eens van gedachten te wisselen. De andere quaestie, welke voor den gang van zaken der conferentie te Lau sanne niet bijster bevorderlijk schijnt, is die van het samentrekken van Turksche Bultenlandscli Weekoverzicht. Als tijdens den oorlog de couranten een meening uitspraken, welke niet ge- troepen al op de grenzen van Syrië, j stellen. Carolina Anna Maria Kint. Overlijden. 1. Magdalena Marie van Re mortel, 23 m., d. van Josephus Cornelis Jo hannes en Anna Maria Bun. 7. Marijna Neve 14 m., d. van Petrus Eligius en Leonie Bogaen 9. Johannes Adrianus Hiel, 72 j., echtg. vai Paulina Boeding. Apolonia de Bruijn, 80 j wed. van Pieter Johannes Kindt. Angela Ro salia van Swaal, 2 d., d. van Petrus Augustinu en Anna Catharina Asselman. 10. Jan Baptis Andriessen, 84 j., echtg. van Anna Catharin; de Smit. 11. Anthonius Mulderman, 79 j ongehuwd. 22. Apolonia van den Bosch, 7' j., wed. van Anthony Roels. '24. Karolus Lu dovicus Maerman, 79 j., echtg van Seraphin; Herman. Godeliva Roelands, 71 j., wed. vai Dominicus Arends. 25. Louisa de Maagt, 6 j., echtg. van Petrus Serrarens. 26. Mark van Troost, 83 j., wed. van Andries Baart. Philippine. Geboorten. 12. Maria, d van Franciscus Johannes Ploegaart en Ann; Phiiomena Bockstael. 31. Camilla Mathiid.i d. van Franciscus Norbertus Pioegaert ei Carolina Nathalie Bombelijn. Overlijden. 10. Hippolite Franciscus Albi- cher, 41 j., echtg. van Josephina Francisca vai Hurck. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redaceur. Naar aanleiding van een bericht uit Hulst, voorkomende ic uw blad van Vrijdag4 dezer, meen ik goed te doen het navolgende onder Uwe aandachi te brengen Blijkbaar verwart Uw berichtgever de re kening over 1922 met de begrooting 1923 welke eveneens in het verslag der schoo. voorkomt De brutokosteu over 1922 bedragen n 1 niei f22960,— d"ch f90201,871/,. Van de nettoko ten ad f17824 66 draagt hel Rijk 70°/„ of f12476 91. De bijdrage var het Rijk ten behoeve der AvondvaU-teekenschooi bedraagt f2547,80. Verg lijken we de brutokosten per leerling der Ambachtsschool te Hulst met andere plaatse dan blijkt, dat te Hulst de zuinighe d ruim voldoende brtracht wordt. Deze bedra gen voor Hulst per leerling per jaar f301, terwijl u't de verslagen der scholen te Eind hoven, Venlo, Maastricht en Harlingen blijkt, dat deze kosten aldaar bedragen van f 416, tot f457,— per leerling per jaar. Bovenstaande gelieve U in Uw blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat dank. Hoogachtend, De Voorzitter der Ambachtsschool voor Hulst en omstreken. F J. L. M. VAN WAESBERGHE. Hulst, 7 Mei 1923. Plaatsgebrek dwong ons dit schrijven uitte

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 5