Binnenland. Gemengd Nieuws. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Dinsdag eenige kleine wetsontwerpen behandeld. Allereerst het wetsontwerp tot onteige ning van terreinen voor het Utrecht- sche postkantoor, dat met 42 tegen 21 stemmen met het oog op de kosten verworpen werd. De Regeering is in den laatsten tijd alles behalve gelukkig en niemand zal kunnen zeggen, dat zij het vertrouwen der Staten Generaal heeft, als zelfs dergelijke kleine wets ontwerpen met een zóó critisch oog worden beschouwd en afgestemd. Het Réglement van Orde van de Kamer heeft weder eene aanvulling ondergaan in dien zin, dat een vaste commissie voor de Staatsuitgaven zal worden benoemd. Zij zal de Kamer moeten voorlichten ten aanzien van de besteding van de gelden van het Rijk. Net iets voor een commissie. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personeele belasting is aangenomen. Minister De Geer heeft hiermede de bedoeling, tegemoet te komen aan de bezwaren van kunste naars en van de houders van seizoen restaurants. Van meer belang was het debat over de begrooting voor het Zuider zeefonds. De heer Van Gijn zou nog steeds de voorkeur geven aan het oude plan Kraus, om voorloopig alleen het Wieringermeer in te dijken. En velen in den lande zijn met hem van meening, dat minister Lely ons land wel een voor dezen tijd zeer onge- wenscht duur plan heeft geschonken. Maar in de Kamer wil men van dat denkbeeld over het algemeen niet hoo ren. Men wil het groote plan, nu het eenmaal ter hand is genomen, niet loslaten. De heeren Albarua, Bongaerts, Colijn, Krijger, Snoeck Henkemans, Duymaer van Twist en Van der Waer den kwamen allen, zij het ook met verschillende argumenten, dat men het plan met zooveel mogelijk kracht moet voortzetten. En minister Van Swaay, die geen waterstaatsingenieur is en dus in dergelijke zaken geheel op het ge zag zijner ambtenaren moet afgaan, verzekerde zeer beslist, dat hij de ver antwoordelijkheid niet kan dragen, als er geen afsluitdijk komt. De heer Bongaerts, die van dergelijke zaken zeker meer weet dan Z.E., was echter van oordeel, dat men het onder be paalde omstandigheden zeer goed zon der afsluitdijk kan doen. Vrijdag kwam het wetsontwerp in behandeling in zake de dienstweige ring. Voor iemand, die op een zeer sterk pricipieel standpunt staat, is 't natuurlijk heel gemakkelijk, zijn standpunt ten aan zien van dit onderwerp te bepalen. Voor iemand daarentegen, die eener- zijds de gewetensvrijheid zoo veel mo gelijk geëerbiedigd wil zien, doch an derzijds de veiligheid aes lands niet aan al te groote gevaren wil booistellen, is dit niet het geval. De Regeering heeft haar best gedaan, de beide be langen te bevredigen. De heer Van Zadelhoff, die voor de sociaal-democra ten op zeer gematigde wijze sprak, gaf duidelijk te kennen, dat hij voor de persoonlijke dienstweigering niet veel gevoelt, als zijnde in strijd met het beginsel van organisatie. Aan den anderen kant echter is hij zeer voor de handhaving der persoonlijke vrijheid en om deze reden toonde hij zich met de indiening va# het wetsontwerp zeer ingenomen. De heer Wijnkoop daaren tegen kwam juist op voor het recht van den persoonlijken dienstweigeraar. Blijkens hetgeen de heer Zijlstra me dedeelde is voor de anti-revolutionnairen niet hoofdzaak het conflict voor den dienstweigeraar, maar dat voor de over heid, die immers de haar door God op- mag niet wijken voor menschelijke overwegingen, maar alleen als de dienst- weigeraar zich beroept op Gods geo- penbaarden wil. Het spreekt vanzelf, dat dit ip de praktijk tot willekeur aanleiding zou geven en mevrouw Bak kerNort zou dan ook vrijstelling ge wild hebben van alle«gewetensbezwaren, van welken aard ook. Ook de heer Deckers wees 'op de moeilijke taak van de commissie, die de bezwaren der be langhebbenden zal moeten onderzoeken. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft deze week haar uitvoerige besprekingen over de verschillende hoofdstukken der Staat- begrooting voortgezet. De heer Wittert van Hoogland, dedemocratischeRoomsch Katholiek, was weinig ingenomen met de nieuwe richting, die de minister van Arbeid noodgedwongen heeft in geslagen. De heer Slotemaker de Bruine betoogde de wenschelijkheid, dat bij de sociale verzekering de verzekerde zelf de premie zou moeten betalen. Van Minister Aalberse vernamen wij dat Z.E. het voornemen heeft, de Drank wet te herzien. En ook dat hij een Rijkskinderfonds wil stichten, maar dit wacht op financieel betere tijden. De Ziekteverzekeringswet zal ook nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, in zonderheid om het groote bedrag, dat daarmee gemoeid is. Bij de Arbeidsgeschillenwet bleek veel verschil van meening te bestaan omtrent de wenschelijkheid van den Rijksbemiddelaar. De heeren Schönfëld, Wibaut en Wittert van Hoogland ge voelen zeer veel voor deze instelling de heeren Arntz, Dobbelman en Die penhorst wilden er echter niets van weten. De heer Smitst verklaarde dat men in den uitslag van Statenverkiezingen een bewijs moest zien, dat het volk op den weg van de sociale wetgeving niet verder voorwaarts wil gaan, doch eer der achteruit. Minister Aalberse was het hiermede geenzins eens. Rechts had de overwinning behaald, doch rechts wil de zeer sociale wetgeving. De Kamer nam het wetsontwerp met 22 tegen 11 stemmen aan. De begrooting van Suriname ging er vlug door. Ten slotte nam de Eerste Kamer nog zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aan tot beperking van schoe- neninvoer. Onderzoek van verlofgangers. De minister van Oorlog heeft bij be schikking van 26 April vastgesteld een regeling voor het onderzoek van verlof gangers. In 1923 worden aan het onderzoek onderworpen de groot-verlofgangers der lichtingen 1910, 1911 en 1912 (voor-, malige landweerlichtingen 1917, 1918a en 1918b). Herhalingsoefeningen in 1923. Volgens ministerieele beschikking van 26 April blijven of komen in 1923 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst, voor den duur van 13 dagen de volgende dienstplichtigen van Lichting 1918 de regimenten inf. der He en IVe di visie de 3e en 4e schoolcomp. van het bat. wielrijders de le en 2e comp. hosp. sold.de reg. cavalerie de reg. veld-art. de treinatd. der art. brigades en de rijdende art. Lichting 1919: de reg. cavalerie: de reg. veld-art., de treinatd. der art.-bri- gades en de rijdende art.het reg. vesting art.het reg. kust-art.het korps lucht doel-art. de compagnieën pontonniers. Lichting 1920: de reg. inf. der He en IVe divisie de 3e en 4e schoolcompagnie van het bataljon wielrijders de le en 2de comp. hosp.-soldaten het reg. vesting-artnet reg. kust-art.het korps luchtdoel-art de comp. pontonniershet reg. genie troepen de schoolcomp. van den mo- tordienstde compagnie intendancetroe pen. Nieuwe postwlsselformulleren. De plv. directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie maakt bekend, dat in verband met de ingebruikstelling van postwisselstempelmachines met ingang van 1 Mei a.s., met intrekking van de in gebruik zijnde, zullen worden uitge geven nieuw model postwisselformulie ren, bestaande uit drie deelen, te weten het lichaam, dat bij de uitbetaling door den postdienst wordt ingehouden, eene rechterstrook, strekkende den afzender tot bewijs van storting, en eene linker- strook, welke door den geadresseerde kan worden behouden. Bij de aanbieding ter verzending van de nieuw model postwissels op een hulp- postkantoor wordt evenwel, in verband met de behandeling op het betrokken hoofdkantoor, de rechterstrogK niet als recu afgegeven, doch wordflden afzen der een uit een register ontleend ont vangbewijs overhandigd. Buiten de dienstaanwijzigingen be- hooren alle gegevens voor den post wissel daarop door den afzender te wor den gesteld desgewenscht kan daarbij de hulp van den postambtenaar worden ingeroepen. Gedurende de maanden Mei en Juni a.s. zal gelegenheid worden gegeveD de nog voorradige postwisselformulieren en verrekeningspostwissels, oud model, zonder kosten aan de kantoren tegen nieuwe om te ruilen. AXEL, 8 Mei 1923. Heden werd ten overstaan van notaris Dregmans krachtens art. 1223 B. W. in het hotel van dhr. J. J. de Lozanne alhier geveild een woonhuis, aanhoorigheden en erf, te Axel, Nieu- \vendijk bewoond door den eigenaar Jac. Geensen. Kooper werd dhr. J. den Doelder, alhier voor 4075. Een schuur en erf van denzelfden eigenaar werd verkocht aan Gebr. den Hamer voor 3300. Naar men ons mededeelt, zal op 14 Mei officiëel de in bedrijfstelling plaats hebben van de Proviciale elec- trische centrale bij Sas van Gent, met eet, rede van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. Crt Door een milde gift van Mr. H. J. Dyckmeester, oud-voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg, is dit genoot schap in staat gesteld, vier geschilderde portreiten, die dringend herstelling behoefden, te doen restaureeren. De schilderijen zijn thans, verjongd door een zorgvuldig aangewende kuur, in het museum van het genootschap te ruggekeerd. Het is vooreerst het groote portret van De Ruyter, in 1667 geschilderd door Eerdiand Bol Voorts het con- terfeitstelsel van Boerhaave, door een onbekende meester. Dan een fraai portret van Johan de Witt, afkomstig uit den boedel van den Raadpensiona ris. De schilder was onbekend, fnaar het schoonmaken bracht den naam C. Netscher te voorschijn. Ten slotte een afbeelding van Jan van Borssele van der Hooge, representant van den Eer sten Edele van Zeeland. Uok van dit werk kende men den maker niet. bij, het herstellen bleek het gesigneerd te zijn: J. Palthe, 1670. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten, over de week van 22 tot en met 28 April in de provincie Zeeland bedroeg Febris tyhoïdea (buiktyphus)Vlis- singen 1. Diptheritis Aagtekerke 1, Koewacht 2, Middelburg 3. Zoom. De plechtigheid werd, behalve door het bestuur en afgevaardigden \an de afdeeliugen der Vereenigin» tot Chistelyke Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, bijgewoond doe verschillende autoriteiten, o. a. dei Minister van Binnenlandsche Zake: den Commissaris der Koningin en de Griffier der Staten van Zeeland, dei Inspecteur van het Krankzinnigwezet leden van Gedeputeerde Staten e Burgemeester en Wethouders der Gi meenten Bergen op Zoom en Halsterei Gok waren aanwezig prof. L. Bouma namens de Vereeniging tot Chr. Ver zorging van Krankzinnigen in Neder land en prof. H. Visscher, namens dei Bond van Gereformeerde Stichtinge: van Barmhartigheid. Het Kerkgebouw was geheel gevulc Ds. J. H. Donner van Breda, voorzitte der V ereenigiug tot Chr. verzorgin van krankzinnigen in Zeeland opend de plechtigheid met gebed. Zijn eer waarde heette de aanwezigen welkon en herinnerde met een kort woord aa: de eenvoudige omstandigheden bij d opening der Stichting, 14 jaar gelede: De plannen voor kerkbouw bestonde reeds lang, tot God de middelen gi daartoe noodig. Spreker bedankte vervolgens dé ge versen droeg het gebouw aan he Stichtingsbestuur over. Spreker eis digde met het woord te richten to den geestelijken verzorger der Stichting Ds. J. v, cl. Viugt, waarna de vergi deriug aanhief Psalm 42 vers 1. Daarna sprak Ds. v. d. Vlugt, d geestelijke verzorger der Stichting ei uield een rede over de woorden ui Haagaï 2 vers 10b In deze plaats za Ik vrede geven. Hoe rechtmatig vei heugd over de prachtige kerk, ma echter niet nagelaten worden om c nadrukkelijk op te wijzen, dat de hoog ste heerlijkheid van de plaats der si menkomsten niet in de schoonheid vai het gebouw is gelegen, maar in hetgeei God zal geven in die plaats, d. i. vrede Met de bede, dat nimmer op deze o op eenige andere wijze dat gebou* ontheiligd wordt, wydt spreker dit ge-, bouw den Drieëenigen God, van Wieï hij afsmeekt, dat Deze de kerk bewarf voor alle ramp en onheil, dat Hij var baar een rijken zegen voor heel di Stichting doe uitgaan. Hierna werd het woord gevoerd doo den Minister van Binnenl. Zaken, di- zijn hartelijke gelukwenschen aanbood Hij roemde het particulier initiatie! waaraan ook deze Stichting haar odi staan dankt, waar in den laatsten tiji op allerlei terrein meer en meer over heidsbemoeiïog wordt ingeroepen. Vervolgens sprak de Commissaris de Koningin in Zeeland, die den band tui schen de provincie Zeeland en d< Stichting „Vrederust" memoreerde. Professor Bouwman van Amsterda^ bracht de gelukwenschen over van d Vereeniging tot Christelijke Verzorgin) van Krankzinnigen in Nederland. H betoogde, de tijden veranderen en dt er thans veel meer waarde wordt gt hecht aan de geestelijke verzorgiui van patiënten dan vroeger. Teveul bracht spreker de gelukwenschen ova van de verschillende Stichtingen, aan gesloten bij den Bond van Gereformee de Stichtingen van Barmhartigheid. Nu nam Ds. de Ligt, de vice-voor J zitter van de Vereeniging, het woord, Deze bedankte namens het bestuur d aanwezige autoriteiten voor hunne aat wezigheid. Daarna eindigde zijn eei waarde met dankzegging, nadat staand gezongen was Psalm 72 vers 11. De Nieuwe Kerk op Vrederust. Vorige week Woensdag had de in gebruikneming plaats van de kerk op de Stichting Vrederust" te Bergen op Onder de gemeente Veendam iij door het omvallen van een lamp de doo' Heikens bewoonde boerenhuizing, eigfl- naar de heer J. Prins te Nieuwe Peke- la, geheel afgebrand. De inboedel ginj verloren. j- taak üeett t0 vervuneD

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2