n Blauwe en grijze KIELEN. Vitrage. AGENT. de NIEUWSTE MODELLEN eerste soort nieuw gezaagd Hout, Voorhanden Voor ds Msimaand. Ontvangen een prachtsorteering AATfGEZICHTS op Zaterdag 5 Mei 1923, Landbouw. Ingezonden Stukken. Advertentiën. P. DE FEIJTER, Kunstbloemen, Planten, Mos, Zeewier, Lampenliangers, Mandjes met Bloemen (opgemaakt), Bloemvazen, Steenen en Koperen Bloempotten, enz. P. J. MEIJER, A. J. CLAESSENS. Een Eerste Hollandsche BIERBROUWERIJ Firma P. R. Ueenhuizen, flxel. Sparren en lichte Eikenboomen AXEL, 1 Mei 1923. Gisteren waren alhier weer enkele vlaggen uitgestoken met den jaardag van Prinses Juliana. Slecht weer en schoonmaaktijd zullen wel reden geweest zijn, dat niet zoo druk werd gevlagd als gewoonlijk en we vreesden aanvan kelijk, dat ook de concerten op de markt maar half zouden slagen. Maar het bleef droog en de koude wind werd getrotseerd, zoodat de jongelui met moed en lust op de kiosk stapten om hun stemmen en tonen te doen hooreu. Ook het publiek groeide aan en vooral toen Concordia in militair tempo naar de markt marcheerde, niet alleen het kalfsvel, maar ook het koper- en hout werk liet hooren, vulde het plein zich en was het op de markt weer een echte Oranje-avond. Achtereenvolgens gaven «Hoop op Zegen," „Concordia" en „Orelio" eenige nummers ten beste, waarna de harmonie mei het „Wilhel mus"' sloot. Gisteren is alhier de laatste les gehouden aan de Rijks Normaalschool alhier. Het spreekt van zelf, dat die lessen meer voor den vorm werden gehouden, want ze hadden geen ander doel dan om met een wrevelig gevoel te scheiden leerlingen en leeraren. De „begrafenisrede" werd gehouden door den heer N. Pattist, inspecteur voor het onderwijs in Zeeland, die te kennen gat slechts noode de school te zien verdwijnen, doch in dezen niet persoonlijk, maar slechts in opdracht van hooger gezag moest handelen. Intusschen zijn veel leerlingen met de opheffing der lessen gedupeerd en telt het kwijnend Axel W6er een goede inrichting minder. Met ingang van 1 Mei is aan de Bijz. School Nieuwstraat alhier benoemd mej. J. Koeveringen, van Wemeldinge. De heer A. Keizerwaard sinds 1918 byna onverpoosd gestationeerd bij de brigade der Kon. Marechaussee alhier, is heden bevorderd tot wachtmeester met voorloopig tijdelijke standplaats te Apeldoorn. Bij het eindexamen voor.de twee jarige landbouwcursus aan de land- oouwschool alhier, verkregen onder staande leerlingen het diploma. Iz. de Feijter Hz., K. j'. de Putter Jz., P. Haak CzJac. de Feijter Sz., P. de Feijter Pz., Jac. Koster' Jacz., W. de Feijter Wz., P. B. Mei (van Boschka- pelle), Fr. de Klerk Sz., Jan de Kraker Jacz., Kr. Dieleman Jz. en C. van Hoeve Sz. Op een na wonen allen te Axel. De Ambachtsschool te Neuzen. Donderdag werden in tegenwoordig heid van bestuur, directeur, leeraren leerlingen en tal van belangstellenden de diploma's uitgereikt aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen. De voorzitter, de heer J. Huizinga hield daartoe de gebruikelijke toespraak en voegde daarbij voor de toekomst nuttige wenken, nu de leerlingen zich in dat groote lichaam, dat maatschappij heet, gaan mengen. Door den directeur den heer Buthfer werden daarop de diploma's geschonken aan H. Kaijser, B. Huizinga, R. bcheele, Jac. 't Gilde, W. Koster, J. J. Kolijn, J. Riemens,-M. 't Gilde, F. C. Clemmick, allen te Terneuzen en W. Nieuwelink van Hoek, voor het tim mervak; aan P, van Tatenhove, Terneuzen voor instrument-maker-electricien aan W. Wisse, Zaamslag en Anth. Jurrij, Hoek, voor schilderen; aau D. P. 't Gilde en L. Balnikker, ierneuzen voor smeden; aan J. Verbrugge, A. van Moeffaert, Mr. H. Leunis, F. L. Slork, L. F. Kaijser, M. E. Stockman, Terneuzen, P. Stouthamer, Sas van Gent, M. W. van Nieulande, Zuiddorpe en J. D. Porrey, Axel voor mach.-bankwerken. Bevorderd werden uit Axel in de afd. timmerenvan de 2e naar de 3e klasse M. van Damme instrumentmaker-electricien, van de le naar de 2e G. J. de Jonge, Iz. Pasveer en F. J. Lippens, van de 2e naar de 3e W. C. Ruijtenburg en Jac. van 't Hoff schilders, van de le naar de 2e, D. van Driel. By het eindigen der cursus en leer jaren werd zooals gewoonlijk een ten toonstelling gehouden van hetgeen tijdens de lessen vervaardigd is. Hier voor was veel belangstelling, vooral op den avond, dat daaraan een soirée amusante was verbonden. Nog eens de fokdag te Zuiddorpe. Te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen, ontvingen we van den heer C. Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, over den fokdag een verslag, waaruit we schrapten, hetgeen reeds door ons was vermeld en we overigens volledigheidshalve hier laten volgen Beginüen we met op te merken, dat de A-klasse van de oudere melkkoeien, met 24 dieren, als geheel een prima indruk maakte. Beste, ruim gebouwde melkkoeien! Ook onder de 17 jongere koeien, in klasse II en III, waren meer dere prima dieren. Kalfvaarzen waren er maar vier, echter puike dieren.Het jonge vee in klasse V en VI was puik tot zeer goed. Totaal 43 dieren, waar onder uitblinkende exemplaren. De jongere kalveren zagen er over het geheel goed verzorgd uit. In Bismarck, 'N. R. S. 5742 S, heeft de vereeniging een goeden stier, van puike afstamming. Diamant, de beste stier die in Zeeland dekt, is zijn vader. Zijn moeder is een bekende, beste fok- koe. De andere stieren waren van matige kwaliteit. Het opfokxen van stieren uit de beste gecontroleerde koeien moet worden toegejuicht. In de productie-klasse verschenen 17 koeien met melklijsten, waarop de jonge contróle-vereeniging te Zuiddorpe trotsch mag zijn. We willen hier de productie van deze best gebouwde melk koeien vermelden, opdat men kan zien wat bij doelbewuste veeverèetering be reikbaar is. z P 1 P Wisselkoersen. Brussel 0,155. Parijs 0,1740. Berlijn 0,00876. Londen ll,86y4 New-York 2,5674, Weenec 0,0036. nioenn V Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortston dig en smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde Echtgenoot, Zoon, Behuwdzoon, Broeder en Zwager, P. NI. FREEKENHORST, in den ouderdom van 23 jaar, 1 maand en 5 dagen. Wed. P. M. FREEKENHORST- RINGELBERG. A. P. FREEKENHORST en Familie. J. RINGELBERG en Familie. Axel, 30 April 1923. Mochten we eenige dagen geleden ons scharen aan de zijde van familie en vrienden om onzen geachten vriend en collega P. M. FREEKENHORST, in leven brievenbesteller, geluk te wenschen met zijn vol trokken huwelijk, thans hebben ook wij zijn heengaan te betreu ren en sluiten wij ons aan bij degenen, die noode zijn tegen woordigheid en getrouwe plichts vervulling zullen missen. AMBTENAREN EN BESTELLERS van het Postkantoor te Axel. Axel, 30 April 1923. Onze geliefde Ouders PIETER JAN VAN DRIEL en ANNA MEERTENS hopen D. V. 5 Mei a s, hunne 25 jarige echtverbintenis te ge denken Dat God hen nog lang voor ons spare, is de wensch van HUNNE DANKBARE KINDEREN. Axel, 1 Mei 1923. ALSMEDE: Billijke prijzen. Nieuwstraat, AXEL. Glazen, Nikkelen en Koperen Kande laars en Gekleurde Kaarsen. En een grootè sorteering Goedkoope Winkel, AXEL. Afgepaste VITRAGE GORDIJNEN en afgepaste LINNEN GORDIJNEN aan zeer voordeelige prijzen. vraagt voor Axel en Omstreken een zeer actief Brieven motto Bier, bureau dezes. a5ANAPER!M-TABLETTEM Zoo juist ontvangen aan zéér lage prezen. Deurwaarder Aug. C. M. Poppe te Hulst, zal ten verzoeke van den heer J. DEGENAARS, houthandelaar te Klundert, aan het erf van Janheijns- dijk, bij het Station te Axel in het openbaar, tegen contante betaling, verkoopen des namiddags te l1/, uur. Een groote part ij als planken, delen, ribben, kepers, palen, schroten, latten, enz. Voorts een groote partij en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. S 2 "0 "1 7s orq O O o §"3 D. n> 3 CO - O O. re *r 6J crq 3 Q. a 3 o <x w n CO «3 2. -i 7? *r CO w Hert 1 36 0 5200 13.4 3,50 183 Altna 1 278 3600 13.- 3.16 114 Julia 1 346 4185 12.- 3.11 129 Lena 1 356 5137 11.4 3.06 157 Princes 1 294 4000 13.6 3.65 146 Juliana 2 285 5010 17.5 3.76 188 Bertha 2 335 6785 19.1 2.75 196 Elza 2 299 4400 14.7 3.12 137 Roza 2 291 4796 16.5 3.34 160 Lady 3 318 6300 19.8 3.28 206 Bertha 3 306 6485 21.1 2.95 190 Nelly 316 5053 16.- 3.51 177 Elza o 244 6551 26.7 3.55 231 Emma 317 6319 19.9 3.47 219 Sergeant 61 W 367 8141 22.1 2.93 238 Blomme J. (X 288 5022 17.4 3.44 173 Bontje 3 284 3317 11.7 3.86 128 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie Mag ik naar aanleiding van een adver tentie, die dezer dagen in Uw blad gep'aatst werd, even mijn hart luchten Bij het lezen van de couranten tegenwoordig, wordt mijn oog herhaaldelijk getroffen door het aanprijzen van alle kwakzalversmiddelen. De meeste doen mij slechts de schouders op halen en brengen mij het bekende latijnsche spreekwoord te binnen ,,Mundus vult decipi, deci piatui ergo" d. w. z. „de wereld wil be drogen worden, derhalve worde ze bedrogen. D*i gaat zoolang er sprake is van middeltjes tegen springende handen, jeuk enz. of zooge naamde zenuwmiddelen. Maar deze keer werd het me toch te bar. Een van ouds bekend kwak'/alversmiddel tegen tuberculose, granuline, wordt opnieuw aaube- I volen. Weten de menschen nu eigenlijk wel, wat het aanbevelen van die kwakzalversmidde len beteekent Bet beteekent, rechtstreekse!)e bestrijding van de bestrijding tegen tuberculose. En waarom In de le plaats: O^ndat volgens de onder zoekingen van den voorzitter van den gezond heidsraad, verricht in het centraal laborato rium voor de volksgezondheid te Utrecht, (zie verUagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid 1922 No. 7j dit middel ter be strijding van tbc. van g'enerlei waarde is. In de 2e plants: Omdat tengevolge van het gebruik maken van dit middel verzuimd wordt, tijdig bevoegde hulp in te roepen. En juist voor de bestrijding van deze ge- neesde ziekte is tijdige herkenning zoo hoog noodig. In de 3e plaats worden hierdoor sommen gelds aan het publiek afgenomen onder be drieglijke voorspiegelingen als b.v. succes ver zekerd en dergelijke enormiteiten meer, terwijl de patiënt niet gebaat wordt of verergert. En in de 4e plaats: een vraag hoe is een leek in staat om uit te maken of iemand be ginnende tuberculose heeft, hetgeen toch noo dig is om de granuline therapie in te stellen Deze regelen werden mij ingegeven door mijn groeiende belangstelling in tuberculose vraagstuk, juist doordat ik weet, hoe er door vooraanstaande we enschappelijke mannen ge werkt wordt om nog meerdere bestrijdiugs middelen tegen de tuberculose te vinden. En laat ik tenslotte nog even een eeresaluut aan het groene kruis hier ter stede mogen bren gen, dat door den verkoop van het Emma- bloempje blijk gegeven heeft, hoe zij tegen over de bestrijding van deze verschrikkelijke volksziekte staat. Met dank voor de verleende plaatsruimte. L. L HÜPSCHER. pijn. Kies - en Oorpijn. Gebruik I Parapluie's!

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3