lid de in te: rii P* re te b( til X d h d e; k g e v b c 1 Aangezien te Kijkuit en Sasiüg by- na het geheele jaar drukke handelspun- ten zyn, worden daar 2 rergunningsloca- liteiten noodig geacht. Reden waarom zij beleefd verzoeken een dergelijke verordening vast te stel len, opdat in de toekomst voor die buurt schappen eene regeling zal zijn getroffen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien hier bedoeld wordt een verordening, waarbij het aan tal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein in de buiten wijken bepaald wordt, en de verschil lende buurtschappen niet voldoende be volkt zijn. Dhr. Kruijsse heeft niets tegen het voorstel, maar wel tegen het praeadvies. Daarin wordt de reden zoo eigenaardig omschreven, dat het juist wel noodig zou blijken. Immers door de geringe bevolking zou juist een verordening ter voorkoming van misbruik noodig kunnen zijn De Voorz. erkent, dat inderdaad het praeadvies het motief niet juist aangeeft en er in de vergadering van B. en W. ook anders overgesproken is, maar toch in elk geval het voorstel gehandhaafd blijft. Dhr. OggelDe wet zegt toch, dat. er op elke 250 immers maar 1 vergun ning mag zijn en omdat er nu inde bui tenwijken niet meer menschen wonen, mogen er ook niet meer vergunningen zijn. Dhr. KruijsseDan hebben B. en W. blijkbaar de wet verkeerd begrepen. De wet spreekt wel van een vergunning op 250 inwoners, maar dat geldt over de ge heele gemeente en zoo zouden er dus b. v. op Kijkuit 5 vergunningen kunnen zijn tegen 1 op de Sassing of Spui en als er dan menschen van Kijkuit op de lijst voorkwamen, die aan de beurt waren voor een vergunning, zouden er 6 komen, ten koste van het aantal ver gunningen binnen de kom' en dus zou de gevraagde verordening nog zoo kwaad niet zijn om b.v. te bepalen, dat er te Kijkuit maar twee mochten zijn. Dhr. Van Dixhoorn acht 2 vergun ningen hier niet te veel. Sassing en Kijkuit zijn handelspunten en vooral Kijkuit, waar juist de spoorbaan tusschen de twee café's loopt, zoodat men dan bij lang wachten op rangeeren, enz. niet buiten behoeft te blijven. De Voorz. en dhr. Oggel brengen daarop nog een andere reden naar voren doch door het fluisteren was hier niet dui delijk verstaanbaar, wat de achtergrond van deze zaak was, maar er scheen ook een particulier belang in betrokken te zijn, wat dhr. Kruijsse het antwoord ont lokte, dat men hier alleen ht algemeen belang had te dienen. Het voorstel werd aangenomen met 10 tegen 1 stem, van dhr. van Dixhoorn. 7. Wijziging Bouwverordening. Gedeputeerde Staten hadden op de wijziging van de Bouwverordening vol gens een vorig Raadsbesluit verschillen de bemerkingen gemaakt. B. en W. stellen nu voor om met die opmerkingen rekening te houden en de Bouwverordening- conform te wijzigen. In art. 12, 2e lid wordt bepaald, dat de onbebouwde oppervlakte een derde, in plaats van een vijfde zal be- bedragen van de oppervlakte van het gebouw. In art. 36 le alinea, wordt nu bepaald, de fundamenten van een gebouw, diende tot woning, een aanlegbreedte moeten hebben van ten minste 2l/9 maal de dikte van het opgaand muurwerk. De 2e alinea wordt geschrapt. Het aan art. 38 toe te voegen sub b wordt gelezen De binnenmuren van gebouwen zonder verdiepingen, voor zoo ver zij niet tot steun van balken dienen, van ten minste 9 c.M. en met verdiepin gen van minstens 18 c.M. tot het begin van het verdiep. Art. 41, 3e alinea te lezen De vloer binten mogen niet verder dan 0,75 M. hart op hart liggen en voor een over spanning van minder dan 5 M. niet lich ter dan 6y2 X 15 en van 5 tot 6 M. niet lichter dan 6ys X 18 c.M., die van 6 tot 6V3 M. niet lichter dan 8 X 18 c.M. zijn. Voor grootere overspanningen en daar waar dit, in verband met het daarvan te maken gebruik, wenschelijk blijkt, kunuen Burgemeester en Wethouders, zoowel van den beganen grond als voor den zoldervloer zwaardere afmetingen der balken voorschrijven, terwijl zij voor den beganeu grond als vo r den zolder vloer zwaardere afmetingen der balken voorschrijven, terwijl zij voor andere dan houten binten, en daar waar zulks noodig blijkt, nadere voorwaarden kunnen stellen. Wordt z. h. s. aangenomen. 8. Wijziging politieverordening Voorgesteld wordt om de bepalingen, welke betrekking hebben op de kermis, te doen vervallen, wat z h. s. wordt aan genomen. 9. Overname Stationsstraat. Van Ged. St. was een schrijven ge komen, waarin zij zich bereid verklaren, om te bevorderen, dat het wegvak den Prov. weg van Neuzen naar Axel ten zuiden van den spoorwegovergang te Axel, in beheer en onderhoud aan uwe gemeente wordt uitgekeerd eene som van f870, zijnde het gekapitaliseerde bedrag der jaariijksche onderhoudskos- van dat wekvak, en dat de verharding en de gemiddeld 1 M. breede strook tusschen de linkerkantlaag der bestra ting en het klinkerpad kosteloos in eigendom aan de gemeente worden overgedragen. Ten einde zoo noodig in de aan staande zitting der Staten een voorstel te kunnen doen, zaf het ons aangenaam zijn, de beslissing van den Raad om trent de overneming binnen niet te lan gen tijd te ontvangen. Voorgesteld wordt om tot overname van den weg te besluiten, mits die weg geheel in orde wordt opgeleverd. De Voorz. zegt, dat er dan een trot toir zal gelegd worden. Dhr. Kruijsse interesseert er zich niet erg voor en vraagt zich af, welk be.- lang hebben we erbij De Voorz.Als dhr. Kruijsse het ge noegen had daar te wonen, zou hij an ders spreken. Het onderhoud laat nog al wat te wenschen. Overigens is de weg zoo goed als in orde. Dhr. Baert meent, dat als de water afvoer aan* de Westelijke zijde van den weg niet beter is, is de weg lang niet in orde, want dan blijft het daar een modderpoel. De Voorz.Dat zit meer in de lig ging van de trambaan, die daar te laag is. pvenwel kan er nog op gewezen worden. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. 10. Salaris Wethouders. Van Ged. St. was eeh circulaire ge komen, waarin het oordeel van dén Raad gevraagd wordt omtrent een nieuwe salarisregeling van de Wethouders. De Voorz. wijst erop, dat hier 6 ge meenten worden uitgezonderd, waarbij Axel niet behoort. Hier kan dus wql uitzondering gemaakt worden voor en kele gemeenten. Het voorstel komt hier op neer, dat de Wethouders van Axel f270, in plaats van f3ö0 zullen krijgen, wat f 180 minder is. Ged St. noemen dat bezuinigen, maar spr. vindt het een bekrompen standpunt Hij vindt in Axel f360 salaris voor een wethouder, dié de gemeentebelangen ^behartigt, niet te veel. Nochtans wordt door B. en W. voorgesteld met de re geling genoegen te nemen. Dhr. Weijns juicht het voorstel toe maar zou willen, dat Ged. St. ook voor het salaris van den secretaris met den Raad meegingen Z. h. s. wordt alzoo besloten. 11. Schiyven van J. A. van Hoeve. Dit adres, dat gericht is aan Burg. en Weth., luidt aldus »Naar aanleiding van uw mededeeliüg betreffende het Raadsbesluit dd. 6 Maart j jldat ten behoeve van mijn school nog extra subsidie van 75 over 1922 wordt toegekend, zij het volgende uw college bericht Indien het in mijn verzoek dd. 17 Febr kan gelezen worden, dat ik een 2n sub sidie ot een vertiooging van subsidie over 1922 vraag, dan is dat een tekort koming van kennis om mij goed uit te drukken, daar door mij bedoeld is, in hoofdzaak de subsidie te verhoogen over 1924 (daar dit veelal verband houdt met de begrooting) maar kon net over dit jaar ook nog, zoo veel te beter. In verband met de minder gunstige omstandigheden, mede de beraadslaging, die men in de »Axelsche Courant* leest is de bezuiniging de hoofdzaak, die Uw college geleid beett, om het te doen, zoo als thans is geschied. Om eeüe bezuiniging mede te werken heb ik de eer Uw college te berichten dat ik Da overweging van de betreffen de zaak besloten ben, om te trachten het zonder de 75 te doen. Derhalve dauk ik UEd. voor de be toonde hulpvaardigheid en laat de be slissing over aau Uw college, om bedoeld Raadsbesluit in te trekken. Het voorstel van B. en W., om het raadsbesluit, waarbij die extra-subsidie is toegekend, in te trekken, wordt zon der bespreking of hoofd, stemming aan genomen. 12. Verzoek P. J. van Wiemeersch Adressant vraagt ontheffing van de hondenbelasting over het jaar 1922, omdat hij zijn hond reeds maanden ge leden heeft verkocht. Het voorstel om voor een half jaar ontheffing te verleenen, wordt z. h. s. aangenomen. Omvraag. Dhr. Van Dixhoorn vraagt, of er nog uitzicht is op electriciteitsvoorziening. De Voorz. antwoordt, dat na het ge nomen raadsbesluit van de P. Z. E. M. niets meer gehoord is. Dhr. KruijsseWe hebben toch nog een rekening gekregen Dhr. van DixhoornDie is van de baan. De Voorz.Daar weet ik niets van Dhr. van Dixhoorn Het is toch zoo. Die heb ik zelf den nek omgedraaid in de laatste zitting van de Prov. Staten. De Voorz.We hebben er toch geen mededeeling van gekregen. Dhr* van Dixhoorn vraagt dan of B. en W. het er maar bij willen laten of dat zij nog zullen trachten met de P. Z. E. M. tot overeenstemming opnieuw onderhandeling wenscht. Dhr. KruijsseDat vind ik gevaarlijk. Hét raadsbesluit is geweest, afwijzend te beschikken, omdat de voorwaarden onaannemelijk waren en te wachten, tot ze gunstiger conditie's stelden. Dhr. van Dixhoorn Dus dan moeten we het aristocratische standpunt maar innemen om niet te bukken voor ze weer zelf komen. Dat is toch geen koopmanschap De Voorz.Als er stemmen opgaan om electrisch licht te verkrijgen, kunnen we zeer zeker weer naar de voorwaar den vragen. Dhr. Van de Bilt zou het wel goed vinden, dat ais er particulieren zijn, die willen aansluiten, dat het dan moge lijk is. Dhr. WeijnsIs er meer aandrang onder de bevolking Indertijd is het gevraagd per circulaire en gebleken, dat er zeer weinig liefhebberij voor was en daarom zou hij wilten wachten, tot er een verzoek met tal van handteekenin- gen uit de gemeente kwam. Dhr. van DixhoornDit zou wel gekomen zijn, maar de gemeentenaren hebben idee, dat de zaak nog in handen van het Gemeentebestuur zit en dit wacht op betere voorwaarden. Wat die circulaire betreft, deze was eigenaardig opgesteld en ook acht hij de actie van zekere zijde tegen de electriciteit gevoerd, niet op zijn plaats. Maar de behoefte is er: B.v. de Tram- weg Mij. en het Station alhier, verlan gen er om. En ook ikzelf wil gaarne aansluiten. De Voorz.: De tram, dat is niet zeker. Dhr. van Dixhoorn ik meen van wel. Dhr. de FeijterAangezien er reeds een tijd verloopen is sedert de onder handelingen en er geen nieuwe gezichts punten zijn, acht ik een niewe aanvraag niet noodig. Nu moet de P. Z. E. M. maar eerst komen. De Provincie is voornaamste geldschieter en daarom verplicht te zorgen, dat er overal zoo weel mogelijk electriciteit komt. De Voorz. is het daar niet mee eens. Als er aandrang komt uit de gemeente, zijn wij verplicht er voor te zorgen. Het is voor ons van meer belang dan voor de provincie. Dhr. van DixhoornEr is bovendien wel een lichtpunt, nl. dat ook de ge meente Zaamslag aanvankelijk weigerde wegens te bezwarende voorwaarden en deze nu zoo zijn gewijzigd dat Zaamslag is aangesloten. Hij stelt voor, dat B. en W. pogingen aanwenden, om met de P.Z. E. M. tot een gunstig resultaat te komen. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h.h. Oggel, van de Bilt, van Dixhoorn, de Kraker en Koster. Tegen de h.h. Kruijsse, Baert, Weijns, Dekker, Dieleman en de Feijter. Vervolgens vraagt dhr. van Dixhoorn wanneer er een oproeping zal plaats hebben voor den secretaris. De Voorz.: De bedoeling is af te wachten, tot Ged. St. hebben beslist aangaande het salaris-voorstel van den Raad. Als dat bekend is zal een voor stel worden gedaan tot het oproepen van sollicitanten. Hierna gaat de vergadering over in geheime zitting. Aan het slot van dit verslag moet ons een opmerking uit de pen. Er behoorde bij de ingekomen stukken ook een schrij ven van dhr. P. Buijze, van den volgen den inhoud Aan den Raad der gemeente Axel, ondergeteekende. Pieter Buijze te Axel geeft met vêrschuldigden eerbied te kén nen dat de Julianastraat in aarden bouw thans voltooid is en tot aan de Station straat is doorgetrokken, dat ook de ri- oleering in orde is gebracht, dat hij nu Uw geacht college eerbie dig verzoekt om het resteerende gedeelte, dat nog verhard moet worden voor hare rekening te nemen onder de navolgende voorwaaaden. De gemeente verhardt de straat en berekent de kosten over het te bebouwen terrein per loopende meter. De bouw vergunning kan dan verleend worden met de verplichting om de kosten te betalen die er per loopende meter opvallen. De te verharden straat wordt zoodoende op de bouwgrond verhaald en kan er met bouwen worden voortgegaan, als het publiek de zekerheid heeft, dat de ge meente voor de verharding zorgt. Op deze wijze kan de straat verhard worden, zonder de gemeente er kosten aan heeft, terwijl de uitbreiding er zeer door wordt bevorderd, wat aan alle in gezetenen teii' goede komt. Ondergeteekende twijfelt dan ook niet of uw college zal het belang hiervan inzien en -gunstig over dit verzoek be schikken. Blijkens het praeadvies konden B. en W. hierover nog geen voorstel doen, aangezien de gevraagde inlichtingen nog niet zijn ontvangen. Of dit schrijven nu is behandeld in besloten vergadering is ons niet bekend, maar in elk geval is het in de open bare vergadering niet genoemd, noch gelezen, noch er over gestemd en komt het ons dus vreemd voor, dat in een ander blad staat, dat het voorstel van B. en W. hieromtrent met algemeene stemmen werd aangenomen. Wl ei 01 V D 0 E 8 1 t I 1

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2