8. Dinsdag I Mei 1923, 39e «iaarar. ij is 4e. Wseke l *C_ALvoor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON^ Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. AH. - Postgiro 60S63. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfl dag voor middag ELF ure. 36) B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken. De Voorz. zegt, dat de commissie van advies meende niet verder op steun te moeten ingaan, te meer daar er nog een 15 a 20 man in dienst van de gemeente gesteld konden worden, waardoor dan de nood der werkloosheid in deze ge meente zoo goed als ondervangen was. Dhr. Van Dixhoorn vraagt nog hoeveel de gemeente tot nu toe in dezen winter aan steun zal hebben uitgegeven, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit plus minus f 9000 zal beloopen, doch het juiste bedrag nog niet is op te geven. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 5. Schrijven van het Bestuur van den Noordpolder. Dit schrijven behelst een besluit van de vergadering van ingelanden van den Noordpolder tot afstand ten behoeve van de gemeente Axel van a. het onderhoud van den Oudenweg b. het eigendomsrecht van de zij kanten van dien weg, liggende in den polder Beoosten Bleij Benoorden onder de volgende voorwaarden le. Het bovengenoemd eigendoms recht gaat, behoudens rechten van derden over in den staat, waarin de goederen zich heden bevinden met alle rechten en lasten 2e. De Noordpolder zal tot geener lei vrijwaring gehouden zijn, zoodat de gemeente Axel afstand doet van alle acties tegen den Noordpolder 3e. Het eigendomsrecht gaat over, nadat de ligger der wegen en voetpaden zoodanig is gewijzigd, dat vast staat, dat de gemeente Axel onderhoudsplichtig is; 4e. alle kosten komen voor rekening der gemeente. B. en W. stellen voor met die voor waarden genoegen te nemen en tot aan vaarding van het aanbod. Z. h. s. wordt aldus besloten. 6. Adres van P. Boogaert en A. J. van Dorsselaer, caféhouders te Kijkuit. O AXELSCHEffiCMJRANT. Zitting van 24 April 1923. Voorzitter de heer F. Blok, burgemees ter. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, wethouders en A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn/J, Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster, leden. (Slot.) 4. Verzoek van C. Hamelink e. a. om verlenging van werkloo- zensteun. Geteekend door C. Hamelink is een adres ingekomen van den volgenden in houd In opdracht van de vergadering van werkloozen, gehouden 20 Maart 1923 te Axel en bezocht door 35 strikt werk loozen, geeft ondergeteekende te kennen met verschuldigden eerbied dat de steunregeling, zooals die nu is ingesteld en wordt ingevoerd, door ge noemde verg. scherp wordt veroordeeld door bet aannemen van de bekende bijgaande motie daar toch de steun in zeer vele gevallen niet wordt gege ven aan hen, die daarop, billijker wijze gesproken, volgens de behoeftige omstan digheden, waai in z(j verkeeren, zeer ze ker recht hebben dat z(j van oordeel was, dat een steun regeling moet omvatten alle werkzoeken de en tot werken in staat zijnde arbei ders, welke geen andere inkomsten heb ben, hooger dan de te geven steun (Vrij uit het Duitsch.) Als daar een schaduw valt op dit geluk, is het de droefenis, zelfs voor u en voor Richard den sluier niet te mogen opheffen, den sluier, die zooveel zaligheid omhult, geduldig te moeten wachten, tot de ure slaan zal, waarin ik mij voor u zal kunnen rechtvaardigen. O, wees goed Werner, rechtvaardig mij voor uzelven, zoo ook voor Richard, wiens toorn ik meer vrees dan den uwen. Geloof aan mij, vergeef mij en verwerf voor mij Richards zachtheid en verzoening. Ik kan hem zelve niet schrijven, als weleer, als ik gelukkig wasmij bekruipt een wonderlijk gevoel van angst en smart, wellicht omdat het bewustzijn van schuld te genover u, mijn broeder, zich daarin mengt. Maar gij, mijn goede Werner, gij zult mij zacht richten, stem ook Richard goedig, opdat ik vroolijk blijve; uw liefde ben ik niet on waardig gewordenwant ik durfde met een getroost hart den zegen afsmeeken der dier bare verheerlijkten, die mij in hun leven zoo trouw hebben beschermd. Beproef niet mijn spoor te volgen bedenk, welk een beproeving gij mij zoudt opleggen, daar ik, trouw aan het gebod mijner zoete plichten, mij geheel aan u ontrekken moet. Ik zal u bericht doen toekomen uit de stille woonplaats van mijn geluk, waar en eerlijk, opdat gij niet bezorgd over mij behoeft te zijn. Ja, ik herhaal het, dat woord, hoe stout en ijdel het ook moge klinken, nadat ik uw raad heb versmaadOpdat gij niet bezorgd over mij behoeft te zijn I Ach, het is geen zelfbe wustzijn, het is de angst, die krampachtig den band vasthoudt welke ons vereenigtik kan het gevoel niet missen, dat ik u toebehoor, ook niet in de volheid van mijn geluk. en zoo die andere inkomsten minder be dragen, in mindering op den steun wor den gebracht dat er hier lang niet in de maand Maart alleen werkloosheid zal heerschen en dus ook daarbuiten steun behoort te worden verleend dat de nood in de gezinnen der werk loozen groot is en st(jgt naar mate de werkloosheid langer duurt, wat zich het beste demonstreert door bijgaanden staat dat zij Uwen Raad derhalve beleefd doch dringend verzoekt bet daarheen te willen leiden, dat de steunregeling iets meer wordt dan een visioen, wat het thans helaas maar is. Redenen, waarom zij zich beleefd met bovenstaand verzoek tot Uwen Raad wenden, hopende op uwe gewaardeerde welwillende medewerking in dezen. Bovenbedoelde motie is reeds in dit 'ulad gepubliceerd. In genoemden staat worden opgegeven de kosten voor een gemiddeld werkmansgezin van man vrouw en 3 kinderen per week brood f2.—, spek 11.20, boter of vet f2.—, melk 12.koffie en chigerei f0 50, thee f0.25, suiker f0.80, aard appelen 10.50, groenten f 0.25, zeep f 0,35, rijst f0 20, vuur en licht f3.klee ding en schoeisel f2.50, vernieuwing in boedel 11.— belasting 10.40, verzeke ringen f 0.50, bondscontributie 10.50, krantengeld f 0,25, huishuur 1 2.samen f 20.70. Adressant meent, dat zeer vele posten aan den lagen kant zjjn, afgezien van die welke er heelemaal niet op voorko men, zooals kaas, viscb, vleesch, tabak Van ulieden, en dit is de eenige wolk aan mijn hemel, van ulieden kan ik rechtstreeks geen bericht ontvangen, tot de verlossingshre slaat, tot ik u tegenover zal staan, oog in oog, en uit uw mond zal hooren, dat gij mij nog goedgunstig gezind zijt. Maar uw lotgevallen, die een goede God mogen besturen en waar voor ik dagelijks bid, zullen mij niet onbekend blijven mijn geliefde man heeft mij dit beloofd, Hij zal overal berichten inwinnenen voor zoover als het oog der wereld indringt in de levensomstandigheden der menschen, zullen de uwe openliggen voor mij. Ik zal het vernemen, wanneer gij als pre dikant een eigen pastorie zult hebben, als een lieve, geliefde vrouw daar haren intrek neemt. Ik zal Richard met onverminderde belangstelling volgen op zijn kunstenaarsloopbaan zijn roem zal mijn geluk verhoogen en zijn muze moge ik blijven nog lang, nog lang. Ik leef stil en vreedzaam in strenge terug getrokkenheid ik heb tijd en lust om mij te veredelen voor den eenig en eeuwig geliefden, die mij tot zich ophief en ter wille van dezen invloed, ik weet het, zal hij u eens dierbaar zijn. Laat daarom het gebeuzel der wereld u noch krenken, noch op een dwaalspoor brengen men zal mijn aandenken spoedig der verge telheid prijsgeven, ik heb toch zoo kort onder de menschen vertoefd, zoo weinigen werkelijk toebehoord. En nu, leef wel, mijn trouwe, mijn broeder lijke vriend. Vergeef mij de smart, die ik u wellicht heb aangedaan, wees mijn voorspraak bij Richardik ben zoo gelukkig geworden door den moed om het te willen worden. MAGDALENA." De schilder hield de hand voor de oogen, om zijn broeder de diepe ontroering te ver bergen, die hem had aangegrepen, maar die ontroering weerklonk in zijn stem toen hij zeide Hoe lief heeft zij hem I" Werner vouwde langzaam den brief toe. Als een kind, zoo vol vertrouwen en zoo of sigaren, enz. enz. Dat dan het budget nog een heel ander aanzien zou krijgen valt nu licht te bespeuren. Vergelijkt men daarbij de loonen en de steun, dan zal men, naar adressant meent, moeten toestemmen, dat hij niet overdrijft, met te zeggende nood is groot en groeit dagelijks. Hy hoopt, dat er van zyn voorlichting een dankbaar gebruik za' worden gemaakt en daaraan de noodige aandacht zal worden geschonken. volgzaam," zei hij. „Wat mij echter bezorgd maakt, is de diepe geheimhouding ook voor ons want Magdalena weet, dat wij door onvoorzichtigheid nooit het geheim zouden verraden, maar erkennen, wat toch onherroe pelijk is. Wat mij beangstigt, het is haar onervarenheid, haar gebrek aan menschenkennis. In dezen stap, dien zij gedaan heeft, ligt wel de zekerheid harer liefde voor hem, die haar zoo wist te leiden, maar niet de zekerheid zijner waarde." „Er moet toch vermoeden bestaan, wie het zou kunnen zijn, die deze bloem met wortel en tak rukte uit den vaderlandschen bodem," zei Richard. „Wee hem, zoo hij haar liet verwelken en haar ontbladerd in het stof wierp in mij zou dan alles te gronde gaan, wat goed is en edel en menschelijk I" Hij sprong op en liep met onrustigen tred de kleine kamer op en neer. „Gij moet toch op iemand vermoeden hebben, Werner, of gij hebt slecht over haar gewaakt 1" riep hij ein delijk uit. De kandidaat schudde het hoofd. „Wees niet onrechtvaardig, Richard mijn aandeel in de droeve gebeurtenis bestaat slechts inde verkeerde keuze der betrekking, die ik haar bezorgde; eenmaal in den schoot der Wanger- lohsche familie was zij mijn directe waakzaam heid onttrokken. Daar toefde de adel der tal rijke omliggende goederen, benevens eenige toevallige gasten. Weken lang waren de jonge graaf Herbert Wangerloh en dokter Wangen aanwezig. Snel wendde Richard het hoofd om. „De jonge graaf, wat is dat voor een menschhoe was zijn verhouding tot Magdalena?" „Zoo onbevangen mogelijk. Steeds beleefd, heeft hij haar nooit en nergens met onder scheiding behandeld, maar openlijk gedongen naar de hand eener rijke erfdochter. Of dat ontwerp ter zijde geschoven of slechts uitge steld is, weet men niet, de zeer verwarde omstandigheden van den graaf werden door zijn oom in orde gebracht en maakten voor Adreiiauteu geven te kennen, dat art. 7, 2e lid der Drankwet den gemeenteraad de bevoegdheid geeft eene verordening vast te stellen, waarbij wordt bepaald een maximum aantal vergun ningen in de buitenwijken eener gemeente. Aangezien Kijkuit, Sassing en Spui de 3 voornaamste buurtschappen der ge meente zijn, zou het h. i. aanbeveling verdienen voor die 3 buurtschappen vast ta stellen een maximum aantal vergun ningen van resp. 2, 2 en 1, waardoor het maximum binnen de kooi nog ruim voldoende is. het oogenblik een rijke vrouw onnoodig, lieten ten minste nog eenig overleg toe. In ieder geval kwam de geldelijke hulp zoo korten tijd voor de afreize van den graaf, die tot dusverre zijn geheele opmerkzaamheid alleen der be doelde jonge dame gewijd had, dat van de aanknooping eener nieuwe betrekking met Magdalena wel geen sprake kan zijn. Welke vermoedens men ook moge gehad hebben, aan graaf Wangerloh heeft niemand gedacht. Bo vendien heeft hij drie weken voor haar Tan- nensee verlaten, hij houdt verblijf te Londen, welke standplaats hij, zoo kort na het aan vaarden zijner betrekking, nog niet heeft kunnen verwisselen en Magdalena's brief is, naar het postzegel aantoont, van Parijs afgezonden." Richard stond in gedachten verzonken. „Weet gij, wie op het oogenblik ontbreekt van de menigte der jongelieden, die op Tannensee hebben verkeerd „O, zoo velen; bedenk het seizoen is be gonnen en dan worden de wintervermaken in de groote stad opgezocht. Maar een onder die velen is Wangen." „Gij wilt toch niet, dat ik hem mistrouwe vroeg Richard heftig. „Ik ken hem goed genoeg, om voor hem in te staan, ik zou dit kunnen, ook al wist ik niet, dat hij aan Magdalena geen liefde meer heeft weg te schenken." Werner trok de schouders op. „Men dwaalt zoo licht in zijn oordeel over de menschen. uw opvliegende natuur vooral. Gij waart toch wel te korten tijd met hem te zamen, om hem werkelijk te kennen, destemeer, daar men hem beschrijft als voorzichtig en terughoudend. Zooveel is zeker, dat het gerucht hen beiden heeft verloofd, lang reeds voordat die gebeur tenis plaats haddat hij bestendig in haar nabijheid was, haar overal met onderscheiding heeft behandeld .Onmogelijk, onmogelijk I het kan niet zijn," riep Richard uit in diepe smart, „verraden van twee zijden, dat ware te veel voor een eerlijk mensch I" (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1