7. Vrijdag 27 April 1923, 39e fïaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ZWARE SHAGTA6AK 9u blad verschijnt eiken Dinsdaj»- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco Der.post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postgiro 66363. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 reeels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. Zitting van 24 April 1923. Voorzitter de heer F. Blok, burgemees ter. Aanwezig de hee'ren J. M. Oggel, C. 1 h. van de Bilt, wethouders en A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J, Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster, leden. Nadat de vergadering op de gewone wijze is geopend, stelt de Voorz. aan de orde de agenda. 1. Notulen. Deze worden behoudens een opmer king onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 28 Maart'jl. Hieruit blijkt, dat aanwezig was in contanten f 5380.57 quitantiën ten bedrage van 5615.67 saldo postrekening 48719.82 Totaal f 59716.06 overeenkomend met het saldo volgens de boeken. b. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zeeland van het Raadsbesluit in zake afschaffing der kermis c. Idem Gemeenterekening 1921. d. Idem aangaande de pensioenbij dragen. e. Koninklijke goedkeuring van de verordening op de Veemarkt. f- Bericht van het Ministerie van Waterstaat, dat het onderzoek inzake doortrekken van het Kanaal van de Axel- sche Sassing naar Hulst nog niet is be ëindigd. g. Verzoek om een vloekverbod door den Bond te Helder. h. Bericht van dhr. J. Scheele Wz., dat hij zijne benoeming als lid der Schattingscommissie aanneemt. i'. Rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie te Neuzen." De ontvangsten bedragen f 3223,51, de uitgaven f 1676.94, goed slot f 1546.57 Onder de inkomsten behooren f 2026.08, waarbij f 393.54 van de gemeente Axel. Verslag Ambachtsschool Hulst. Deze school werd bezocht door 67 leer lingen, waarvan 1 uit Axel. Er is een tekort van f 17824.66. k- Dankbetuiging van Mevr. de Wed J. A. van Vessem voor de deelneming bij het overlijden van haar echtgenoot I. Gemeenteverslag over 1922. m. Verslag verbetering Volkshuisves ting te Axel. De stukken genoemd onder a tot m worden voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Ged. Staten, dat zij bezwaar maken voor een enkele gemeente afwijking te maken van de salarisrege ling van den secretaris. De Voorz. zegt, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt om nogmaals bij Ged. St. aan te dringen op een nieuwe regeling. Uhr. Weijns juicht het toe om nog eens te probeeren. Ged. Staten zeggen niet, dat ze het niet doen. Dhr. Oggel vindt het vreemd, dat Ged. St. hier bezwaar maken, terwijl voor de ontvangers wel toegestaan wordt om van de regeling af te wijken. De meer derheid van B. en W. ziet niet in, dat zulks moeilijkheden kan opleveren. Spr. stelt voor het vroeger door den Raad genomen besluit te handhaven, omdat het een flinke belooning is en er ver schillende gewichtige betrekkingen wel minder gesalarieerd worden. Gelet op de tijdsomstandigheden en we hier voor een nieuwe benoeming staan, kan dat b^st. Ieder die solliciteert weet, waaraan hij zich te houden heeft en wie het niet voldoende acht behoeft niet te sollici- teeren, De Voorz. zegt het in dezen niet met de wethouders eens te zijn. Wel is hij overtuigd, dat Ged. St. best een andere regeling voor Axel kunnen treffen we zien dat wel in de salarisregeling van de Wethouders en het doet eenigszins pijnlijk om te zien, dat Ged. St. bij de 5 groote gemeenten, Middelburg, Vlis- singen, Zierikzee, Goes en Neuzen, waar voor een afwijking op de jaarwedden is toegestaan, nu ook Sas van Gent heeft gevoegd, terwijl Axel de 6e ge meente is in Zeeland. Spr. gaat echter niet mee met het voorstel van B. en W., omdat als Ged. St. het salaris voor den Secretaris vast stellen, zulks geschiedt na rijpe overwe ging, en weten waarom ze dat op zoo'n bedrag houden. Hij vermoedt daarom ook, dat Ged. St. bezwaar zullen blijven maken. Dhr. Van de Bilt zegt, dat Ged. St. niet gemakkelijk over te halen zijn, als ze eenmaal een standpunt hebben inge nomen, vooral als het jaarwedden betreft. Maar hij gelooft toch wel, dat als men blijft kloppen, de Raad zijn zin wel zal krijgen. Dhr. Weijns maakte er vooral een grief van, als de secretaris meer salaris zou hebben, dan- de burgemeester. Dhr. Van Dixhoorn wil nog verder gaan hij zou de proef willen nemen door een oproeping te doen voor een secretaris met opgave van het verlangde salaris. Waarom, zoo vraagt hij, wordt het eene deel der burgers het geld toe geworpen, terwijl een ander deel wordt afgeperst. Op alle gebied ziet men in den handel, dat de menschen elkaar beconcurreeren, terwijl als er een amb tenaar noodig is, de Regeering komt en zegtzooveel moet hij hebben. Hij verwacht dat als zoo'n oproeping wordt gedaan, er een rits van sollicitanten zal zijn. Dhr. KruijsseIk verwacht dat als er een ambtenaar is, die respect voor zijn vak heeft, die niet zal solliciteeren. Dan krijgt men geen vakmenschen. Dhr. Van Dixhoorn: Wat? Meesters in de rechten 1 Dhr. Kruijsse Prullen, ja. Niet ieder, die een papier in zijn zak heeft is ge schikt voor zijn vak. Dhr. Van DixhoornEr zijn nog menschen, die nobel genoeg zijn, dat ze voor een behoorlijk salaris ook werk willen leveren. De Voorz.: Maar we zouden dan toch bepaalde eischen moeten stellen voor de sollicitanten. Dhr. Van DixhoornNatuurlijk, dat kan daarom. Dhr. Dieleman vindt dat de Raad in zake bezuiniging niet op veel medewer king van Ged. St. kan roemen. Een salaris van f 3000, opklimmend tot f 3600 is voor deze gemeente toch mooi. Ged. St. zullen dat toe moeten geven en al zijn ze niet gauw van stuk te brengen, toch wil hij er ook op aan dringen vol te houden. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. o. Adres van A. M. Witte en ^an deren om verbetering van den weg aan de Magrette. Zij geven te kennen, dat de weg van af den Prov. weg in Weste lijke richting loopend langs hunne wo- ningen, in zeer slechten staat is en ver zoeken daarom verharding. B. en W. stellen voor om op dit ver zoek afwijzend te beschikken, omdat die weg tot den polder behoort. Dhr. Weijns vraagt, of B. en W. dat wel goed weten, spr. dacht, dat het par ticulier eigendom was. Niettegenstaande dat eischt die weg verbetering, want in den winter is het er onhoudbaar, maar als het particulier eigendom is, is het voor de gemeente moeilijk. Dhr. Dgkker zegt, dat het wegje nooit aan den polder behoord heeft; het is een doorloopende weg. De Voorz. is het er ook wel mee eens, dat die weg verbeterd moet wor den, maar niet ten koste van de gemeente, want als we daar aan beginnen, waar is dan het eind Dhr. Weijns zou willen dat er van de gasfabriek sintels beschikbaar waren, die de bewoners dan konden halen. Dhr. de Kraker is daar niet tegen, maar dan moeten er ook sintels beschik baar zijn voor andere plaatsen, die hij kent en waar het even hard noodig is. De Voorz. wenscht daarvoor in'den blinde geen toezegging te doen. We kunnen ons niet binden en moeten elk geval op zichzelf beschouwen. Dhr. de Kraker meent dat elk inge zetene in dat geval toch evenveel recht heeft. Dhr. van Dixhoorn kan ook nog wel van die plaatsen noemen; men zet maar huisjes in een modderpoel en als ze er staan, vraagt men om wegverbetering, terwijl de oorspronkelijke eigenaars de centen in hun zak hebben en er niets meer aan doen. De bewoners komen dan in nood en de gemeente moet ze er uithalen. Spr. zal zich evenwel niet verzetten tegen het afstaan van sintels. Dhr. OggelHet is geen bezwaar om sintels beschikbaar te stellen, maar het moet toch eerst gevraagd worden. Dhr. de Feijter: Wat is dan de be doeling van B. en W. De Voorz.Om afwijzend te beschik ken op het adres en voor de bewoners sintels beschikbaar te stellen. Dhr. de Feijter: We hebben nu a gezegd en dan dienen we ook b te zeggen. De Oudeweg zal verhard worden en deze weg niet? Dhr. Kruijsse De Oudenweg is kom. Dhr. de Feijter: Dus binnen de kom worden de wegen verhard op kosten van de gemeente en buiten de kom moeten de bewoners het zelf doen De Voorz.: Die conclusie maakt u, maar dat zeggen wij niet. Het gaat hier over particulier eigendom. Dhr. Van de Bilt voelt er niet veel voor om hier iets aan dien weg te doen, als het particulier eigendom is. Dan kunnen er zooveel komen. Dhr. Oggel Maar de weg is toch van algemeen nut en niet afgesloten Dhr. Kruijsse acht de zaak niet zooveel woorden waard. Het voorstel is om af wijzend te beschikken. Goed, als en we een gasfabriek hebben met sintels, welk bezwaar is ejdan, als ze om sintels vra gen, om ze te geven De Voorz. vindt dat ook en acht, als niemand er nog het woord over vraagt, het voorste] van B. en W. z. h. s. aan-' genomen. Aldus wordt besloten. p. Adres van J. de Moor en 13 an deren om verbetering van uitwatering aan de Axelsche Sassing. B. en W. stellen voor dit adres aan te houden, aangezien nog geen toezeg ging is van adressanten om aan te slui- aan een te maken riool. Dhr. Dieleman kan met het voorstel van B. en W. wel instemmen, maar zou toch noodig vinden een nader onder zoek in te stellen, omdat adressanten het beter achten om er eenvoudig een goot te leggen, dan er een riool te ma ken, wat ook te kostelijk is. Men spreekt van f 50 per gezin. De Voorz. f 15 tot f 20! Dhr. Dieleman Dan is dat een ver gissing, maar omdat het toch voorna melijk is om het spoel- en hemelwater weg te doen loopen, was misschien een goot voldoende. De Voorz.De Gezondheidscommissie zal niet toestaan, dat daar een stinkende goot ligt en dat komt zoo. Als we er een goot maken, dan wordt er door kinderen, enz. allerlei vuil in gegooid. Bij rioleering wordt de zaak afdoend verholpen. Spr. is er geweest en heeft gezien, dat zulks ook het best zou zijn. Dhr. DielemanBinnen Axel klaagt de Gezondheidscommissie toch ook niet over de goten En de menschen willen die zelf wel schoon houden. De Voorz.Er zijn een paar men^ schen, die klagen en rioleering vragen, terwijl de overigen er niet voor zijn en er liever ook niet aan helpen betalen en daarom de zaak trachten tegen te werken. Spr. vindt het vreemd, dat ze nu de zaak al zoo lang aanhangig is, ze nu zoo n misoaar maken, in plaats vaq eerst de kosten te onderzoeken, AXELSCHE® COURANT N.V. TABAKSFABRIEK J. CRUNO GRONINGEN IIIWWIIWWI

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1