dat Zaterdagavond is by Nunspeet het lijk gevonden van W. Klompen maker, die door een stoomtram schijnt te zijn overreden. Over allerlei Premieleeningen. .Groot Nederland" opende de rij der faillietverklaringende zoogenaamde Naamlooze Vennootschap .Bureau Mer- curius" (emittent der Internationale Bank) volgdegisteren duikelde de „Gouden Zod". Alle navolgers van Broekhuys zijn thans verdwenen. Daarop mag de aan dacht van het publiek nog wel eens worden gevestigd. Tonnen gouds zijn door de oprichters van soortgelijke zaken verloren. Van gouden bergen droomde men, terwijl verlies van groote bedragen het gevolg was. Waarom Omdat het publiek nu eenmaal uit sluitend vertrouwen blykt te hebben in „Broekhuysjes". Geen enkele concur- reerende instelling kon het tegen hem bolwerken. Volgt men de vele Broekhuys-trekkingen geregeld, dan ziet men welk eea suggestieve macht van zoo'n stampvolle zaal obligatiebou- ders uitgaat. Niet alleen de controle commissie noteert, maar ook de politie. Zoo maken de autoriteiten door h-uu actieve deelname reclame voor Broek huys, zij geven aan de trekkingen een officieel karakter, steunen Broekhuys in zijn strijd tegen hem, die zijn lee ningen beschouwt als in strijd met de Loterij wet. Avp. Zaterdag is op het Spui te 's-Gra- venhage een ernstig tramongeluk ge beurd. De 47-jarige G. A., reed daar op een fiets, met een 9 jarig meisje voorop geplaatst. Toen lyn 4 passeerde reed A., volgens de verklaringen van ooggetuigen, in verkeerde richting voor het balcon van de tram langs. Niet tegenstaande de bestuurder belde en flink remde, werd de fietser door den wagen gegrepen en van zijn fiets ge slingerd, tengevolge waarvan hij zware verwondingen bekwam aan hoofd, rug en linkerarm, terwijl zyn rechterbeen vermoedelijk was gebroken. Wonder boven wonder bekwam het meisje in het geheel geen letsel. A. werd onmiddellijk na het gebeurde in een apotheek binnengedragen waar hij werd verbonden door personeel van den Eerste Hulpdienst. Daarna is hij per ziekenouto naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Een 60-jarig koopman uit Eiker zee is bij Zype onder de tram geraakt en met een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De N. R. Ct. meldt, dat de ge zondheidscommissie te 's-Gravenhage de gezondheidscommissies hier te lande heeft uitgenoodigd tot het houden van een bijeenkomst te 's-Gravenhage, ten einde te beraadslagen over de haars inziens steeds meer aan het licht tre dende geringschatting van die commis sies door de overheid en om zooveel mogelijk feitenmateriaal bijeen te bren gen tot staving van hetgeen zoowel voor als tegen het voortbestaan van de gezondheidscommissies is in te brengen. Er dreigt gevaar Een bank opgelicht voor f 50 000. Naar gemeld wordt is dezer dagen een bank ts Rotterdam op geslepen wijze voor een bedrag van 50.000 opgelicht. Van een firma uit Duitsch- land, waarmede zij in relatie stond, ontving zij onlangs een telegram met verzoek om voor een harer cliënten, zekere O. B. te Den Haag, op den Post-, Chèque- en Girodienst een bedrag van circa 50.000 over te schrijven. Eenigen tijd daarna ontving zij van dezen cliënt uit Den Haag bericht, dat hy kennis had gekregen van de ver zending van dit telegram en drong hij er op aan het bedrag op zijn giro rekening over te maken. De bank voldeed hieraan. Het bleek later, dat op de rekening vaD O. B. tweemaal een bedrag was afgehaald eenmaal 20.000 en eenmaal 25.000. Van het restant stuurde de girodienst een rekening aan het adres van O. B. aan het Bezuidenhout. Deze afrekening kwam echter als onbestelbaar terug. Op het aangegeven adres was O. B. onbekend. Toen hiervan aan de bank te Rotterdam werd kennis gegeven, kreeg deze argwaan en informeerde telegrafisch bij de Duitsche firma, die opdracht tot uitbetaling had gegeven. Deze firma wist echter van nietshad nooit een dergelijk telegram verzonden en kende niemand met den naam van O. B. Toen de politie de zaak verder on derzocht, bleek de naam gefingeerd. De vogel is natuurlijk gevlogen. Verscheurende honden. Een fokker te Kampen had in een hok 35 eenden tydelyk opgesloten. Toen hij zich ver wijderd had, verschenen twee groote trekhonden op het terrein, die op het hok een aanval deden, met gevolg dat de eendenhouder bij zijn terugkomst geen der vogels meer in leven vond. Een schade van f 180. Al te voorbarig. Te Gendringen ontving een bewoner van de Rijksver zekeringsbank bericht dat hem wegens overlijden van zijn moeder ten postkan tore krachtens de Invaliditeitswet f 100 zou worden uitbetaaldDe geadres seerde bracht de stukken ten postkan tore terug omdat zyn moeder nog in den besten welstand verkeerde en nog lang de haar toegekende rente hoopte te ontvangen. Straatroovers. Te Rotterdam za gen twee rechercheurs van politie dat twee mannen en een vrouw opdrongen tegen een man, met wien zij stonden te praten. Een der mannen maakte van de gelegenheid gebruik uit het vestzakje van dien man een gouden horloge te rollen. De rechercheurs grepen onmid dellijk in en arresteerden de beide mo vers en de vrouw. De bestolene, een landbouwer van elders, herkende zyn eigendom. Op de vrouw werden ver der o.a. een gouden tientje, dat als broche gediend had, en een vulpen ge vonden. Later in den nacht werd aan hetzelf de bureau een betou werker gebracht, die in de straat was gevonden. In den loop van den avond was hy met dezelfde vrouw mee geweest en was toen door de zelfde twee mannen bewusteloos ge slagen, had een tijd ergens in een zij straat gelegen en was later in-den nacht naar de Wagenstraat gesukkeld, waar hij gevonden werd. De betonwerker heeft de op de vrouw gevonden voorwerpen herkend. De gearresteerden zijn oude bekenden van de Justitie. De onveiligheid aan de grens. Duitschers, in de uniform van Belgisch soldaat gestoken, doen, naar de Msb. meldt, in verschillende gemeenten langs de Duitsch Hollandsche grens invallen in boerenhofsteden of berooven voetgangers des nachts van hun geld In Hor- bacb, niet ver van Spekholzerheide, de den de bandieten een inval in de hoeve »Ter Gört«. Doch door het kordaat op treden van den pachter en diens perso neel, moesten de bandieten onverrichter- zake vertrekken. Op de binnenplaats losten ze tot afscheid enkele revolver schoten. Een dergelijk geval, dat herinnert aan het optreden der beruchte Bokkenrijders uit de vorige eeuw, heeft zich voorge daan niet ver van het gehucht Mamelis, gem. Vaals. Des nachts kreeg de pach ter van de eenzaam gelegen hoeve, be zoek van een uit vier personen bestaan de bandietenbende, gestoken in de Bel gische soldatenuniformen. Ze zochten quasi naar wapenen, maar bedreigden de bewoneis met de revolver; onver wijld moesten goud zilver en sieraden worden ingeleverd. Voor de overmacht bukkende, hebben de bewoners, die ge weldig verschrokken waren, uit angst de gouden en zilveren voorwerpen en sieraden en voor de hand liggend geld, afgegeven, waarna de bokkenrijders den aftocht bliezen. Laffe ■wraakneming. De staking van exportslagersgezellen te Harlingen duurt nog steeds voort. De stakers hebben des nachts olie geworpen in een regen waterbak van den exportslager Van der Wal, bij wien gestaakt wordt, Ongewemchte belangstelling. Een werkwillig bouwvakarbeider te Rotter dam in het huwelijk getreden, werd met zijn bruid aan het stadhuis opgewacht door een paar honderd stakers die het bruidspaar uitjouwden. Bereden politie en manschappen te voet joegen de be toogers uiteen. De stoet werd van het raadhuis naar de R.-K. kerk aan de Mathenesserlaan, waar het kerkelijk huwelijk werd voltrokken, verder ge ëscorteerd door een honderdtal stakers per rijwiel. Een ongeluk komt nooit alleen. Te Amsterdam geraakte in de Haar lemmerstraat een paard bespannen voor een zandwagen op hol. Door dit ongeluk boetten drie wielrijders hun fietsen in, de bezorger van een boterwagen zag alle eieren stuk gestooten en van een wagen met manufacturen brak een poot Treinroof. Een Oost-Indisch amb tenaar met verlof, C. J. S., die Woens dag met den trein van 9.29 uit Den Haag over Brussel naar Genua vertrok, om de terugreis naar Indië te aanvaar den, is in dien trein waarschijnlijk bij het instappen, een portefeuille ontrold inhoudende f 500 aan bankpapier, een credietbrief van f 3000 en een wissel van t 2000. In den gang van het rij tuig werd hem door drie personen, die zich daar ophielden, gezegd dat hy maar moest doorloopen, daar achterin nog plaats was. Vermoed wordt, dat dit drietal den roof heeft gepleegd. Eerst toen de heer S. had plaats genomen, miste hij zijn eigendom. De trein was inmiddels gaan rijden en van de drie heeren was niets meer te zien. Te Rotterdam werd bij de politie aangifte gedaan. De herinnering aan bloedige zee- rooversgevecbten, welker geschiedenissen ons in onze jeugd de harten te berge deden rijzen, wekt het verhaal van de ontdekking van een tweemast schoener, die met sleepend anker, onder haar fok, grootzeil en kluiver koers zette naar de kust van Long Island. Het dek van de schoener, die gevonden werd door kapi tein Ryan van een douaneboot, was met bloed bespat en lag vol leege hulzen en kapotte flesschen, terwijl het met splin tergaten en treffers overdekt was. Klaar blijkelijk was de schoener in een hevig gevecht gewikkeld geweest. Wellicht is zy door drankroovers overvallen en is de bemanning gevlucht daar een der booten ontbrak, of heeft de bemaning na een gevecht met een anderen dranksmokkelaar dat schip genomen, terwijl ook mogelijk is, dat de bemanning gemuit heeft, de officieren heeft vermoord en daarna met de buit de vlucht heeft genomen. Scheeps papieren waren er niet meer aan boord, evenmin als zeevaartkundige instrumen ten, doch uit een notitieboekje, gevonden in de hut van den schipper, bleek dat de Patricia MeBehan een lading whisky aan boord had gehad en 3000 kisten voor 10 pst. per kist had van de hand ge daan. Voor de hut van den kapitein stond een machinegeweer, dat warm bleek te zyn geloopen. Dat heeft grond aan de veronderstelling van een gevecht met een ander schip en een vlucht van dé bemanning toen het voornaamste ver dedigingsmiddel onbruikbaar was ge worden. De schoener voer onder Engel- sche vlag en men had niets meer van haar vernomen sinds zij in November van Halifax vertrokken was met de Bahama-tilanden als bestemming. In den sneltrein NancyParijs is Vrijdagnacht een schrikkelijke misdaad gepleegd door 3 soldaten van het 26ste regiment Franscbe infanterie. Twee der daders zijn gevat en een van hen, Maury geheeten, heeft de vol gende bekentenis afgelegd Vrijdagavond heb ik de kazerne zon der permissie verlaten en ben naar het station gegaan om den sneltrein naar Parijs te nemen. Daar heb ik mijn ka meraden Valleron en Bogoris ontmoet. Deze gingen eveneens zonder permissie naar Parijs en ze verklaarden mij, dat ze van plan waren in den sneltrein on der weg hun slag te slaan en dan met het geld, dat ze daardoor zouden krijgen naar Brest te gaan om vandaar naar Amerika in te schepen. Ik heb me laten verleiden met hen mee te doen en wij zyn in een derde klasse-wagen gaan zitten. Onder weg zijn we langs de loopplanken naar de wagons tweede klasse gegaan en zijn in den gang van den trein de coupe's langs gegaan om te zien of wy ook iemsnd zagen, man of vrouw, die alleen was en die er naar uit zag geld bij zich te hebben. Maar er waren te veel menschen, wij durfden niets te beginnen. Toen zijn wij naar den wagen met coupé's eerste klasse gegaan. Een der wagens was vrijwel heelemaal leeg. In een der coupé's waar het licht nog uit gedaan was lag een man te slapen, een tweede luitenant. Het was ongeveer 4 uur 's morgens. Valleron haalde toen uit zijn kapotjas twee ijzeren staven, die hij uit de kazerne meegenomen had hij gaf er een van aan Bogoris, hield zelf de andere en gelastte my op den uitkijk te blijven. Hij bedreigde mij tevens voor het geval ik weg zou loopen. Toen zijn Valleron en Bogoris de coupé binnen gegaan en zijn verwoed met hun staven op het hoofd van den luitenant gaan slaan. Maar deze was sterk en verweerde zich geweldig, hij beet zyn aanvallers en trachtte den noodrem te bereiken. »Waar is je geld zei Borgois te gen den man, wiens gelaat vol bloed was. Deze wees naar zijn reistasch, maar bleef tegenstand bieden. >Kom helpenc riep Bogoris mij toen toe. Ik trachtte den officier bij de keel te grijpenmaar het gelukt niet. Toen stak ik hem mijn duim in den mond om hem te verstikken, maar hij beet mij zoo hevig, dat ik los moest laten. Tegelijkertijd bleven de anderen nog met hun staven op hem slaan en wil den een der staven in de wonde zien te duwen, die de luitenant in het voorhoofd had. Ook dit hielp niet. Bogoris tracht te toen nog met zijn mes den luitenant af te maken, door hem in het gezicht te steken, maar deze bleef zich zoo heftig verdedigen en schreeuwde zoo hard, dat wij een portier open deden, hem beet pakten en uit den trein wierpen. Val leron openden toen met geweld den reis tasch, waar niets van waarde inzat. Bo goris is bij Parijs uit den nog in volle vaart zijnde trein gesprongen. Valleron en ik hebben dat pas gedaan toen de trein by Parijs langzaam begon te rijden. De aangevallen luitenant heet Lacar- rière en was op weg naar zijn ouders in Pa rijs, met een permissie van enkele da gen. Hij is in zwaar gewonden staat langs de spoorliju gevonden bij La-Ferté sou8-Jouarae en naar het hospitaal te Meaux overgebracht. De directeur-ge neesheer van dat hospitaal blijft eenige hoop behouden zijn leven te redden on danks de talrijke ernstige wonden. De oudeis van den ongelukkige zijn te Meaux aangekomen. De soldaat Borgois is nog niet opge spoord. Volgens een bericht uit Moskou heeft op 15 April in de streek van Petroparlowsk een aardbeving plaats gehad. Twee fabrieken, een hospitaal en verscheidene huizen zijn in zee ver dwenen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3