Gemengd Meuws. lid de w< iu tei rii ps re te b( til ei X di hi di g e v o b s g t t vennootschappen dringend noodig werd geacht, spreekt van zelf. Minister fleems kerk kon de begane misdrijven op dit gebied moeilijk ontkennen, maar ried ieder, die iets dergelijks wist, aan, zich tot den Officier van Justitie te wenden. Intusschen zit Z.E. op wetgevend ge bied niet stil. Hy belooft het vooront werp van Minister Nelissen betreffende de naamlogze vennootschappen nog eens te herzien en houdt zich inzonderheid bezig met wijziging van de burgelijke rechtsvordering en van het wisselrecht. Bij Waterstaat bespraken de heeren Arntz en Mendels de zandleverantie voor het baanvak Nieuwe Meer--Amstel, waarover reeds zooveel geschreven is. Overigens kreeg men weder de ge bruikelijke verlangens en klachten te hooren, meest van plaatselijken aard. Voorzitter Carnegie-stichting. Bij Kon. besluit is aan Jhr. van Kar nebeek oud-minister vaD buitenl. zaken, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bestuurder, tevens voorzitter der Carnegiestichting, onder dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, en als bestuurder tevens voorzitter benoemd mr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Staat, lid van den Raad van State. Een nieuw volkslied. Naar wij vernemen heeft de Koningin de opdracht aanvaard van een lied ter herdenking van Haar zilveren regee- ringsjubileum,getiteld .Koninginnelied", muziek van J. P. J. Wierts en woorden van Philip Kruseman. Dit lied zal 1 Mei a s. zoowel voor piano en zang als voor gemengd koor in druk verschijnen. Hulde wijlen mr. Goeman Borgesius. Er heeft zich een comité gevormd, waarin personen uit alle deelen van het land heboen zitting genomen, dat zich ten doel stelt alsnog in concreten vorm hulde te brengen aan de nage dachtenis van den in 1917 overleden staatsman mr. H. Goeman Borgesius, bijv. door middel van een monument, een schilderij, een fonds of iets derge lijks. Tevens heeft zich voor dit doel een eere-comité gevormd, waarvan de oud-minister mr. P. W. A. Cort van der Linden voorzitter is. AXEL, 24 April 1923. Hedenmorgen werd alhier openbare raadsvergadering gehouden, welke door alle leden werd bijgewoond Nadat verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd o. m besloten afwijzend te beschikken op een ver zoek om den zijweg aan de Magrette te verharden aan te houden een verzoek om betere afwatering te Sassing idem aangaande de demping van een sloot in den Buitenweg de benoeming van een ambtenaar voor den keuringsdienst uit te stellen afwijzend te beschikken op een ver zoek om langer werkloozensteun den' Oudenweg in onderhoud en eigendom over te nemen van den Noordpolder afwijzend te beschikken op een ver zoek om toepassing van art. 7, 2e lid van de Drankwet de Bouwverordening te wijzigen overeenkomstig schrijven van Ged. St de alg. politieverordening te wijzigen voor wat betreft de kermis; de Stationstraat van de Provincie over te nemen de jaarwedden der Wethouders te regelen ingevolge schrijven van Ged. St en in te trekken het raadsbesluit om aan de Fröbelschool extra subsidie te verleenen. Een voorstel van dhr. Van Dixhoorn om aansluiting te vragen bij het electr. net der P. Z. E M. werd verworpen In deze gemeente wordt door de gemeentelijke politie in opdracht van den Burgemeester een onderzoek in gesteld, in hoeverre de achtergebleven kiezers en kiezeressen wettige reden hadden om niet aan hun stemplicht te j voldoen. Zijn die niet aanwezig, dan j zal procesverbaal worden opgemaakt. Het blijft maar steeds koud en guur weer, gepaard met een schrale wind en hoe gaarne we de lentezon begroeten, toch zouden velen liever zien, dat zij schuil ging achter een gordijn van wolaen, indien daaruit een malsche regen viel, die de planten kon verkwikken en kruid en onkruid deden tieren. En niet alleen om den plantengroei maar ook wegens gebrek aan drink water was regen gewenscht, want er is hier zoodanig te kort aan drinkwa ter, dat men het van gemeentewege noodig geacht heeft om met de water tank rond te rijden en drinkwater te verkoopen. Een deugniet zeide, dat,die droogte goed reclame maakte voor de water leiding. Doch laten we hem gerust stellen, want ook zonder die droogte wordt er wel hard gewerkt aan de waterleiding. We vernamen, dat er hier pas nog een vergadering is ge houden met het Waterleiding-comité en de verschillende burgemeesters uit de omgeving, waar een en ander nauw keurig besproken is en men is over eengekomen, dat eerstdaags maar een» moet uitgemaakt vt orden of men vóór of tegen waterleiding is (zij het dan ook met verplichte aansluiting), maar als men niet gunstig beslist, zien we in de eerste tien jaren er niets van komen. We zullen niet verder klappen, maar omtrent de berekening hoorden we niet officiéél zeer gunstige tarieven noemen. Belanghebbenden willen wij eraan herinneren, dat nu de uren van vertrek van den trein naar Neuzen en Hulst een uur zijn vervroegd, ook de bus lichting aan het postkantoor alhier 's morgens en 's avonds een uur vroeger plaats heeft, dus om 7 uur en om 4 uur, terwijl er 's avonds nog een extra- buslichting plaats zal hebben om 6 55 uur. Dit laatste feit vooral zal zeker velen verheugen, want daardoor vervalt de moeilijkheid, dat brieven, welke 's avonds met den laatsten trein naar Neuzen werden verzonden,reedsom 5 uur gepost moesten zijn en eerst meegingen naar Hulst Men kan dus nu weer gewoon zijn correspondentie voor den laatsten trein ten balf uur te voren posten, dat is dan nu vóór 6.55 uur. Ook voor de verzending van ons blad naar Neuzen en verder komt deze ver andering zeer te stade en we hopen, dat het geen tijdelijke, maar een blij vende regeling zal zijn. Van bevoegde zijde gaf men ons intusschen grond daarop wel te mogen rekenen. Waar we vernamen, dat de tijdelijk- Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, tot dezen maatregel belangrijke stappen heeft gedaan, kun nen we hem daarvoor daukbaar zyn. De meisjes, welke Zaterdag alhier de Etnmabloemjes te koop „aanboden" hebben zich dapper geweerd. In totaal werd t 203,23 opgehaald voor bet Groene Kruis Gisteren vertrokken van hier op kosten der gemeente een zestal onge huwde werkliedeu naar de mijnen bij Charleroi om aldaar ^e werk gesteld te worden. Zaterdagavond speelde het eerste elftal der voetbalvereeniging „Axel" te Zaaraslag voor de le ronde der Be kerwedstrijden van „Juliana" aldaar, tegen T. V. V. van Ter Neuzen. Het Axelsche elftal won met 3- 0. Bij resolutie van den minister van financiën is de ontvanger F. W. Poste- ma, verplaatst van het kantoor der dir. bel. invoerrechten en accijnzen te Hel- levoetsluis naar dat dier middelen te Terneuzen. Herp. Ged. Staten van Zeeland hebben aan gemeentebesturen medegedeeld, dat de herijk der maten en gewichten in 1923 voor de hierna vermelde gemeen ten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in over leg met het gemeentebestuur vast te stellen uren Te Breskens 14, 15 en 16 Mei. Te Groede 24 en 25 Mei. Te Nieuwvliet 28 Mei. Te Cadzand 29 Mei. Te Zuidzande 30 Mei. Te R^trancbement 31 Mei. Te Sluis 4, 5 en 6 Juni Te Aardenburg; voor Eede 11 Juni des namiddags; voor St. Kruis 11 Juni des namiddags; voor Aardenburg 12 en 13 Juni. Te Oostburg 14, 15 en 16 Juni des voormiddags. Te Schoondijke 18 en 19 Juni. Te IJzendijkevoor IJzendijke en Waterlandkerkje 20 en 21 Juni. Te Hoofdplaat 22 Juni. Te Biervliet 25 en 26 Juni Te Sas van Gentvoor Philippine 3 Juli; voor Sas van Gent 4 en 5 Juli. Te Westdorpe 6 Juli. Te Axel: voor Axel 9 Juli, des na middags, 10 en 12 Juli, 16 Julli des namiddags en 17 Juli. Te Koewacht 11 Juli. Te Zuiddorpevoor Zuiddorpe en Overslag 13 Juli. Te Zaamslag 23 Juli des namiddags en 24 Juli. Te Rapenburg: voor Hengstdijk 25 Juli des voormiddagsvoor Boschka- pelle 25 Juli des namiddags voor Stop peldijk 26 Juli. Te Kloosterzandevoor Hontenisse en Ossenisse 27 Juli, 30 Juli des na- namiddags en 31 Juli. Te Graauw- en Langendam 1 Augustus. Te Hulst: voor Hulst 13 Augustus des namiddags 14 en 15 Augustus; voor St. Jansteen 16 Augustus; voor Clinge 17 Augustus en 18 Augustus des voormiddags. Te Ter Neuzen: voor Terneuzen 20 Augustus des namiddags, 21, 22, 23 en 24 Augustus, 27 Augustus des na middags en 28 Augustus. Te Hoek 4 September Te Sluiskil 5 September. Met de electrische tram welke Za terdagavond te 7.50 van Middelburg was vertrokken heett even voorbij de halte Souburg een ernstig ongeluk plaats gehad. Ongeveer 100 Meter voor de grenspaal tusschen de gemeente Souburg en Vlissingen zag de wagen bestuurder plotseling een zwart voor werp tusschen de rails liggen en zette bij onmiddellijk de electrische rem aan, wat echter niet belette dat hij over het voorwerp heen reed met heel den mo torwagen. Toen een onderzoek werd ingesteld bleek dat men helaas over een man had heen gereden en over diens rijwiel, waarmede hij blijkbaar op de rads was komen vallen De on gelukkige was zwaar verminkt en een in de tram zittende geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het rijwiel was ontzettend gehavend, o. a. was het voorwiel in vieren gevouwen. Bij onderzoek bleek de man te zijn zekere G. W., uit Souburg, man en vader van 2 kinderen. Den wagenbestuurder treft in deze totaal geen schuld, wat ook twee personen, die bij hem op het voorbalcon stonden verzekeren. Het lijk van het slachtoffer van dit ongeluk werd medegevoerd naar Vlissingen evenals het vernielde rijwiel. Later is het lijk naar Souburg terugvervoerd, omdat het ongeluk onder die gemeente is voorgevallen en de politie aldaar een onderzoek moet instellen. M. Crt. De politie te Vlissingen heeft in een woning het lijkje van een kind van één jaar in zeer vervuilden toe stand en omgeviDg aangetroffen. De moeder, die veel mishandelingen van haar man heett te verduren, had het huis verlaten. Behalve het doode kindje, waren er nog vier nog zeer vervuilde kinderen in het huis. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk zyn een tweetal personen geweigerd als lidmaat der kerk te worden aange nomen. Een dezer personen omdat hij met zijn vrouw en kind op een Zondag middag zijn moeder te Poortvliet ging bezoeken, de tweede omdat men meende dat hy te weinig in de kerk kwam. De kerkeraad is van meening dat op den Zondag niet mag -worden ge wandeld. Zij die aangenomen willen worden behooren in de kerk te komen en wanneer het des avonds geen kerk is, zich bezig te houden met stichte lijke lectuur. Iers en Th. Crt. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 20 April in Nederland uitgesproken 73 faillissementen tegen 32 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 April 1923 1301 faillissementen tegenover 811 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het is der politie te Tilburg gelokt, de hand te leggen op 5 personen, die zich op eenige plaatsen, o.a. te Geldrop, Eindhoven, Venlo, Sittard, Dongen en Maastricht aan fietsdiefstal hebben schul dig gemaakt. Reeds zijn 15 fietsen op gespoord, welke in de Loonsche heide door verwisseling van zadel, stuur, enz., voor zoover mogelijk, onherkenbaar wer den gemaakt. Verder is gebleken, dat de aangehouden personen ook de bedrijvers zijn van verschillende, in den laatsten tijd gepleegde inbraken te Breda, Oister- wijk en eenige plaatsen in Limburg. De aangehoudenen zijn D. A. V. te Tilburg, A. de J. te Loon op Zand, E. te Breda, H. N. J. en C. D. beiden zon der vaste woonplaats. Zaterdagnacht kwam de militaire politie onder Gendringén twee personen tegen, die cognac uit Pruisen hadden gesmokkeld. Een -hunner, iemand uit Gendringen, ging op de vluchter is toen op hem geschoten. Gistermorgen werd hij gevonden, getroffen door een kogel, die hem door een schouderblad was gedrongen. De andere smokkelaar was een Hollander uit Isselburg. Dertig liter cognac werd in beslag genomen. De heer S., uit de Pelikaanlaan te Apeldoorn, had Zaterdagavond, toen hij, alleen thuis zijnde, met een brandende petroleumlamp in de hand naar boven was gegaan om de ramen te sluiten, het ongeluk te struikelen, waardoor de lamp in aanraking kwam met eenig beddegoed, dat terstona vlam vatte. Bij den krach- tigen wind grepen de vlammen snel om «ich heen het geheele perceel is uitge brand. Een klein deel van het meubi lair kon gered worden. Verzekering deKt de schade. Zondagavond heeft een groote brand gewoed in de pakhuizen van de N. V. v. h. K Smit, Fouragehandel te Zuid- horn. Negen paarden, vijf auto's, mil- lioeneu kilo's geperst hooi, een groote voorraad persdraad en een aantal land bouwmachines zijn verbrand. De mo torspuit uit Groningen heeft by het bluschwerk hulp verleend. Alles was verzekerd. Eeuiye arbeiders zijn door den brand werkeloos geworden. De oor zaak van den brand is onbekend. Zondagmorgen is te Monnikendam het café van den heer Blom,, aan de haven, afgebrand. Oorzaak onbekend. Bij Zuidbroek is Zondag het zes jarige zoontje van den arbeider Laning ia een wijk verdronken. ei k 01 V Q D 0 1 t

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2