:\o. 5. Vrijdag 20 11)23. 39e K i DRAGON aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. IJ is 4e Wrake J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. ZWARE SHAGTABAK Du blad verschijnt eiken Dinsdags en Vrfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco Der post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Te lef. SS. - Postgiro 602B3. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. De huldiging van de Koningin op 6 September te Amsterdam. Het centrale huldigingscomité 1923 te Amsterdam heeft aan de provinciale en stedelijke comité's eenige mededee- lingen gedaan omtrent de buldebetoo- ging, welke te Amsterdam zal worden gehouden door afgevaardigden van ver- eenigingen uit het geheele land, met de vaandels. Het Rotterdamsche comité heeft, zoo als reeds werd bericht, het plan, daar aan mee te doen met ongeveer 1000 personen uit verschillende Rotterdam sche vereenigingen. De huldiging zal plaats hebben op Donderdag 6 September, des namiddags, op den Dam, vóór het Koninklijk Pa leis te Amsterdam. Het centrale huldigingscomité heeft, uitgaande van de gedachte, dat in de nationale huldebetoogingen zooveel mo gelijk eenheid moet bestaan, een samen werking tot stand gebracht met het comité tot aanbieding van het hulde blijk (restauratie van het kerkkoor te Delft) onder voorzitterschap van dr. C. J. van Aaist te Amsterdam, waardoor bereikt wordt, dat de aanbieding van dit huldeblijk door genoemd comité zal geschieden tijdens de huldebetooging. Nog deze maand zal een algemeene vergadering van afgevaardigden van comité s te Utrecht worden gehouden, in welke vergadering het definitieve centrale huldigingscomité zal moeten worden gekozen. Het centrale huldigingscomité zal zijn plannen aan de vergadering ter goedkeuring voorleggen. Volgens deze zullen de vereenigingen naar gelang van baar aankomst te Amsterdam door commissarissen van orde geleid worden naar het groote terrein achter het Rijks Museum, waar de stoet provincie-ge- wijze door provinciale comité's zal worden opgesteld. Wenschelijk is, dat een delegatie van een vereeniging bestaan zal uit 5 leden (de vaandeldrager in het midden) of een veelvoud daarvan (10, 15, 20, enz). Voorloopig geeft het centrale comité geen maximum aan wat het aantal deelnemers per vereeniging betreft, omdat het nog over te weinig gegevens beschikt. Omtrent de treinen en eventueele extra treinen, welke voor de deelne mers uit de verschillende streken naar Amsterdam en terug het meest geschikt zijn, zal later uitvoerig bericht worden. Het dragen van de nationale kleeder dracht van de streek van herkomst door de deelnemende vrouwen en man nen is zeer gewenscht. De provinciale comité's moeten, zoo spoedig mogel(jk, doch uiterlijk vóór 1 Juni aan het centrale comité opgeven le. De vereenigingen uit hun pro vincie, die aan de huldiging zullen deelnemen, met opgave van het aan tal deelnemers (ten naastebij). ^e. Of er uit hun provincie zang- vereenigingen zullen deelnemen, zoo ja, welke en met hoeveel leden. 3. 'Of er muziekkorpsen zullen deel- nemen, zoo ja, met hoeveel leden. De zangvereenigingen zullen tijdig de muziek ontvangen van het huldi gingslied, dat door den heer Kuiler ge- compagneerd wordt. Nadat de geheele stoet van de ver zamelplaats achter het Rijks-Museum afgemarcheerd is naar den Dam zal aldaar onder gejuich van de voorbij trekkende deelnemers hulde worden gebracht aan de Koningin, die op het balcon van het Paleis de hulde in ont vangst zal nemen. Wanneer alle deel nemers op den Dam aangekomen zul len zijn, waar de commissarissen van orde de noodige aanwijzingen zullen doen, zal een lange stoot op de klaroen aankondigen, dat het huldigingslied door de zangvereenigingen zal worden aangeheven. Op het oogenblik, dat zij in dat lied de herauten oproepen, zul len deze, gehoor gevende aan dien op roep, van de tinnen der Nieuwe Kerk naast het Paleis, den ban openen, waarop alle aanwezigen op de wijze van het Oude Wilhelmus met outbloo- ten hoofde, den eed van trouw aan Hare Majesteit zullen brengen. Gedurende het défilé zal aan Hare Majesteit een oorkonde worden over handigd namens alle deelnemers, met een album, waarin de namen van alle deelnemende vereenigingen. Tevens zal dan het hoofdcomité voor het huldeblijk aan de Koningin het huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbieden. Alle deelnemers ontvangen tijdig van het centrale comité een duidelijk zicht baar en gewaarmerkt herkenningstee- ken, dat op de borst gedragen moet •vorden, opdat politie en commissarissen van orde zich overtuigen kunnen, dat men bij den huldigingsstoet behoort. Zeevaartschool te Vlissingen. Woensdag had in tegenwoordigheid van Z K. H. Prins Hendrik, den Comm. der Koningin in Zeeland, en verschil- lende genoodigden de opening plaats van het nieuwe deel van de Zeevaart school, de „de Ruijterschool" te Vlis singen, hetwelk speciaal is bestemd voor de practische lessen aan de toe komstige machinisten der Kon. Paket- vaart Mij. en de Java—ChinaJapanljjn welke beide maatschappijen dan ook de kosten van dezen aanbouw voor haar rekening namen. mimwwwiniwiinMini Z. K. H. Prins Hendrik was te 12.59 per sneltrein te Vlissingen aangekomen waar hem allereerst een lunch werd aangeboden. Na de lunch werd het nieuwe ge deelte bezichtigd en werd een rede voering gehouden door den directeur der Kon. Paketvaart Mij. den heer (Vrij uit het Duitsch.) Niet aldus de bruidhare zalige gewaar wordingen werden verheerlijkt door de reinste en aandachtigste vroomheid; met innigheid scheen zij zich bewust van den stap, dien zij doen wilde voor haar geheele levenmet hei ligen ernst gaf zij haar hart over aan de vreugden en smarten, die daar komen zouden en geloo- vig nam zij den eeuwigen God tot getuige De piedikant was een oud man, die velen had zien komen en heengaan aan deze plaats, maar toch werd hij bewogen. Nimmer nog had hij een huwelijk voltrokken onder zoo on gewone omstandigheden en de verschijning der bruid, zoo feestelijk en zoo plechtig zonderde minste bruiloftsstatie, ja zelfs zonder de tegen woordigheid van een enkele deelnemende ziel had iets roerends voor hem. Het jonge meisje, dat het Engelsch te weinig machtig was, om de woorden van den geeste lijke te kunnen volgen, die uit tandeloozen mond zacht en bijna onverstaanbaar in hare ooren klonken, bad stil voor zichzelvende man aan hare zijde moest haar een teeken geven, dat zij moest antwoorden en den ring verwisselen. Maar zij verstond het, dat de geestelijke den zegen over haar uitsprak, zij nam dien aan gloeiend en vurig, als eene zalige belofte. Toen bood zij den geliefde haren mond tot een kus, voor het eerst V°vr ds °°gen> als uwe vrouw, zeide zij. vast sloot hij haar in de armen en kuste naar de schitterende droppels weg, die als het schoonste bruidssierraad aan hare wimpers "gfn" "ij nam den gelukwensch van den fifa 1 aan met een handdruk en leidde naar vervolgens weg. Opnieuw zorgvuldig in naren pels gewikkeld, werd zij door hem in den wagen getild, die wegreed in dezelfde richting, waaruit hij gekomen was. Naar Westminster terug en vervolgens van daar naar eene andere voorstad, zoo ging de lange rit en eindelijk hield men stil voor een klein, tamelijk eenzaam gelegen huis, welker vensters alie verlicht waren. Ook hier schenen zij verwacht te worden, want de heer had nog geen tijd gehad om den zwaren geelkoperen knop te grijpen, toen de deur reeds geopend werd door eene jonge dienstbode, die buigend voor hem stond en de jonge dame bij het uitstijgen behulpzaam wilde zijn, welke dienst de jonge echtgenoot echter bever zelf bewees. De dienstbode ijlde voor de aangekomenen de trappen op en opende een helverlichte ka mer, waarin een vroolijk haardvuur brandde en twee groote lampen een zacht licht ver spreidden. Het vriendelijke vertrek sloot alle pracht uit, maar was vol onbeschrijfelijke be hagelijkheid en bevaflige sierlijkheid, ingericht met de zorgvuldigste bedachtzaamheid ten op zichte van iedere wensch of behoefte van eene vrouw. Het was een klein behoorlijk tehuis, zooals slechts de liefde weet te stichten. Welkom te huiszeide de jonge man, wel kom mijne geliefde lieve vrouw I ehuis herhaalde zij, hoe schoon klinkt dat En uwe vrouw is het dan waar, Herbert Zoo waar, als deze kus, mijne Magdalena, hernam hij blazend en liet zijne blikken gaan over de slanke gestalte, die nu, licht omhuld, in ideale schoonheid voor„hem stond. ,nam haar naast zich op de kleine sofa dicht bij den haard en drukte haar vast en teeder aan zijn hart. Zie om U heen, mijne geliefde, dit is uwe kleine bescheidene wereld voor verscheidene jaren, zal zij U niet te eng zijn en te eenzaam Verlevendigd en versierd door uwe liefde lachte zij. O Herbert, dat alles is veel te schoon e,n. voor mij, de eenige grond daarvoor dat gij dit paradijs schiept, is, dat gij het met mij deelen zult. Maar niet altijd, mijn lieveling, zeide hij, wjj moeten de uren van de omstandigheden af dwingen en Ze dubbel genieten, troostte zij. En in de uren der eenzaamheid O I dan zal ik mijzelven verbeteren en vol maken, opdat ik U meer nabij kom, hernam zij snel. tk zal vlijtig zijn: ik zal lezen, teekenen, musiceeren, mijne kleine huishouding in orde houden hoe zoet klink dat, Herbert ik zal correspondeeren en U verwachten. Correspondeeren, mijn arme lieveling, gij weet toch wel, hoe beperkt uwe corresponden tie zal zijn. Ik zal, getrouw aan mijn woord uwe brieven aan uwe pleegbroeders nu eens' van deze, dan weder van gene plaats afzenden en ze hen allen zeker doen toekomenhunne antwoorden echter mogen den weg tot U niet vinden, want ieder opgegeven adres zou on feilbaar op ons spoor leiden en mijn verderf worden. Gij kunt, zoo vaak gij wilt, hen ge ruststellen ten opzichte van uwe tevredenheid en uwen welstand; hunne lotgevallen kunt gij echter alleen indirect vernemen, door mij Moedig onderdrukte zij den zucht, die hare I lippen wilde ontvlieden. Dat is mii ook ge- noeg, Herbert. Mag ik hen ook niet verblijden door eene openhartigheid, waarop zij aanspraak hebben, zoo zal ik nen door mijne brieven ten minste van zorg kunnen bevrijden. En wat lienzelven betreft, ik weet het Herbert, gij zult mij met in angst latten zitten? Stellig niet, mijne geliefde, en nu, zeg mii dat g'J gelukkig zijt. Zij sloeg hare armen om zijn hals. Hoe kan ik dat in woorden zeggen, mijn geliefde Maar nu. versta ik het, wat het beteekende, toen gij mij zeidet van de bloemen, die gij mij het eerst gaaf t :zij stierven, maar z ij leefden in glans en in licht. TIENDE HOOFDSTUK. Als wij klagen, dat de tijd een verstoorder is, dat hij illusiën vernietigt, die ons gelukkig maakten, dat hij verbintenissen losmaakt, aan Wier bestaan wij geloofden, dat hij gevoelens van dankbaarheid en liefde doet verflauwen die onverminderd moesten blijven voortleven! hij heeft toch ook een troost. De eeuwig voort- vloeiende stroom voert ook brandende smart mede hij vermindert het wee van droeve ont goocheling en vernietigt het aandenken aan fouten en dwaasheden. Want iedere golfslag brengt nieuw geluk mede en nieuw leed, biedt andere verschijningen en andere gebeurtenissen aan, die het oog in spanning een korten tijd vo gt, tot een nieuwe golf die opnieuw over stroomt. Magdalena's vlucht, anders wist men hare verwijdering uit het Jyiis des opperjachtmees- sters niet te betitelen, had, zoodra zij bekend geworden was, gedurende eenige dagen de Üloii, g^le.v?rd tot onderhoud in die familiën welke het jonge meisje gekend hadden, ofwel door hunne welwillendheid vereerd. Zij was cphr» h ?Pvallende verschijning, wat betrof schoonheid en geestesadel, de mannen hadden met te veel hulde haar omringd, dan dat men met voorname minachting over die ge beurtenis zoude hebben kunnen heenstappen, hpe, m'nder' daar men der gravin heimelijk de beleediging gunde. Men verdiepte zich in de meest mogelijke gissingen aangaande de beweeggronden tot dezen on vergeeflijken stap, in gissingen, die den smetloozen naam van het jonge meisje op erge wijze bekladden. Nadat de meest verschillende namen met den haren in betrekking gebracht waren, nadat men, gedachtig aan de vele dwaasheden zijner jeugd, zelfs den opperjachtmeester niet had verschoond, i'ï?6". e..8ehei|nzinnige gebeurtenis der ver getelheid prijs, zonder ze ontsluierd te hebben. Het jonge meisje stond den bestanddeelen der voorname wereld in hare eigenschap als voortdurend met haar lot zoude hebben kun nen bezighouden, als dat lot niet, in verbinding niet een tweeden naam van meer beteekenis aanspraak kon maken op grooter belangstelling. (Wordt vervolgd.) AXELSCH COURANT. N.V. TABAKSFABRIEK J. CRUNO GRONINGEN vnn°M Ht0 te Ver' dan dat men zich

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1