de Wet's Eetaardappelen een Landbouwers Wagen, Ponnykar met kap, Vierpersoons Tilbury, Storte- kar op ïeeren, Ponny Camion. een .Voorhuis UUIGEZICHTSv Wagenmakerij J. NAEIJE, Een ruime keuze in de nieuwste dessins 11 Axel. A. KQIiFER. J. NAEIJE, Wagenmaker, Axel. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Neus- Keel- en Oorziekten. J. HOOGKAMER, TE KOOP: Openbare Verkooping. Eenig Huisraad Donderdag is in de smederij van G. J. W. van der Veld aan de Brou wersvaart te Haarlem een zuurstofappa raat gesprongen. Van der Veld, een man van 27 jaar, werd aan het hoofd getroffen hij is aan de gevolgen over leden. Geraamten in de duinen. Men schrijft uit Bergen aan Zee aan het N. v. d. D. In eenige bladen las men van de vondst van een geraamte in het „Speel- duin" te Bergen en sommigen zochten hierachter iets bijzonders. De zaak is eenvoudig deze: Overal in de duinen voor Bergen en speciaal in het Russenduin zijn bij de lading der Russen en Eugelschen in 1789 dooden gevallen, wier lijkon in het duin begraven liggen bij groepjes. Het is bekend, dat de duinreeks, evenals het strand, langzaam, doch gestadig verandering ondergaat eu te meer naarmate de beplanting met helm of zeedennen het meer of minder lang uithoudt. Op verscheidene plaatsen laat de helm los en waait 't duin af en op deze plaatsen komt dan na wat aan houdende wind op de kust een en ander bloot, dat van te voren bedekt en begraven lag. Zoo is het gegaan bij het speelduin, waar het geraamte dezer dagen werd gevonden. Naar men ons ter plaatse verzekerde, be staat er kans, dat in het meergeuoem- de Russenduin vandaag of morgen even eens geraamten blood komen, wat niemand behoeft te verontrusten, noch aan misdaad behoeft te doen denken. Het vinden van geraamten voor de kust bij Bergen aan Zee is een heel gewoon voorval, dat meermalen is voorgekomen. Ver kiezing svaria. De Delft maakte een kiezer zijn stem ongeldig door op zijn biljet te vermelden Spr. 31 13. »Een deugdelijke huisvrouw zoekt wol en vlas en werkt met lust harer handen (gaat dus niet stemmen Een ander schreef er op Rom. 3 10 »Daar is niemand rechtvaardig, ook niet één !c De Belgische gedeporteerden. Zoada&r heeft te Brussel de betooging plaats gehad van de oud gedeporteerden. Er waren een 30 000 betoogers met ta van vaandels en^oeken met tooneelen uit de Duitsche gevangenkampen. De oud-gedeporteerden hebben reeht op schadeloostelliug van 50 fr. voor elke maand, in een kamp doorgebracht. Zij eischen echter 10 franc per d g. Ver der eischeu zij voor de verminkten en de weduwen en weezen de zelfde pen sioenen als voor de oud-strijders en hun nabestaanden, benevens een snellere afdoening van de schadevergoedings regelingen voor de daarvoor ingestelde rechtbanken. De koning heeft een af vaardiging der betoogers ontvangen, die hem in kennis stelden met hun wen- schen en er op gewezen hebben, dat 80 000 van de 126.000 gedeporteerden (van wie er inmiddels 4000 zijn over leden) lid zijn van de organisatie. Bloemententoonstelling te Gent. Men schrijft hieromtrent in de TV R Crt. De plantententoonstelling te Gent sluit zich waardig aan bij de vorige, doch verschilt met deze in zoover de bloemen en de bloeiende planten meer dan anders nog den boventoon voeren. De Belgen zelf komen schitterend voor den dag met hun reusachtige inzen dingen azalea's enz., en niet minder door hun palmen en bladplanten voor de kas, orchideeën. De aanblik in de hoofdhal is een voudig overweldigend; over de geheele uitgestrektheid is het een klenrschilde- liug. De Gentsche kweekers hebben wel eer van hun werk. Den Neder lander doet het goed, dat de Neder lauasche inzendingen, die, tot een ge heel vereenigd, het midden der groote hal innemen, zoo'n goed figuur maken. De Engelsche inzendingen vormen eeu mooi geheel evenals de Pransche inzendingen, waarbij de bloemen uit het Zuiden, de palmen en vetplanten opvallen maar ze slaan de Nederlan ders, die nog nooib zoo mooi voor den dag kwamen, niet. De koning en de koningin, de twee prinsen en de prinses zijn te Gent om 10 uur aangekomen. Aan het station St. Pieter werden zij begroet door de burgerlijke en militaire autoriteiten. Na wisseling van de gebruikelijke be groetingen, hebben zij plaats genomen in galarijtuigen, geëscorteerd door lan siers van het garnizoen te Brugge. In de groote tentoonstellingshal heette de voorzitter van de Vereeniging van landboaw en plantkunde te Gent, die de tentoonstelling georganiseerd heeft, de bezoekers welkom. Er was zeer veel en zeer opgetogen publiek.' De meeste leden van het dipliomatieke corps waren aanwezig. Het koninklijk bezoek heeft twee uur geduurd. De Koning heeft lang stil gestaan bij de Nederlandsche inzending, die een aaD zienlijke plaats op deze prachtige ten toonstelling inneemt. Den organisators heeft hij hartelijk gelukgewenscht. Voor kwart voor éen is de konink lijke stoet naar het provinciepaleis ge reden, waar de koning jhr. Quarles van Ufford, commissaris van ue Ko nindn in Zeeland, ontvangen heeft, die opdracht had den koning bij zijn bezoek aan Oost-Vlaanderen, volgens gebruik te bezoeken, evenals tijdens het bezoek van koningin Wilhelmina aan Zeeuwsch Vlaanderen de gouver neur van Oost-Vlaanderen had gedaan. De Koning heeft zijn dankbaarheid uitgesproken voor de attentie van de Koningin en de Nederlandsche deelne ming van harte geprezen. De Neder landsche gezant te Brussel was bij dit onderhoud tegenwoordig. Vervolgens hebben de Nederlandsche vertegenwoordigers bij den Koning het koffiemaal gebruikt. Poolsclie zeden Benjamin Hoy- noski, een jongemaD, afkomstig uit Rus sisch Poolen, had zich dezer dagen te verantwoorden voor een rechter te New York. Hij was beschuldigd van zware mishandeling op zijn vrouw. In den loop van het verhoor bleek echter het volgende Onder de Russische bevolking -is het een gebruik, dat een vrouw, die haar man ontrouwd is geworden, zichzelf op de borst brandmerkt met het teeken des kruises. Eerst wanneer zij -dit heeft ge daan, acht men haar van haar zonde gezuiverd en mag zij haar plaats in het huisgezin weer innemen. De vrouw van Hoynoski had haar belofte van huwelijkstrouw geschonden. Zij moest daarom boete doen, en terwijl zij de noodige toebereidselen maakte, knielde haar man in een aangrezecd vertrek voor een ikon (afbeelding van een heilige) en bad hij, dat ziju vrouw, die hij ondanks alles liefhad, de vreese- lijke beproeving goed zou doorstaan. Inmiddels had z\j een blikopener in het vuur gehouden, en met 't gloeiende martelwerktuig maakte zij een diepe verticale snede in haar borst. Toen zij evenwel de dwarsstreep trachtte te ma ken, werd de pijn haar te machtig. Hqt eigenaardige brandijzer gleed uit en wondde de ongelukkige aan den arm, waarop zij in onmacht viel. Haar beide kinderen hadden dit alles met de grootste verwondering gadegesla gen, doch toen zij hun moeder op den grond zagen neerzinken, begonnen zij luid te schreien. Hoynoski snelde de kamer binnen hij zag zijn vrouw be wusteloos op de grond liggen en vluchtte de straat op, terwijl hij zich in zijn wan hoop de haren uit het hoofd rukte en om een dokter gilde. Daarop volgde zijn arrestatie. Voor de rechtbank vielen de echtge- nooteD elkaar weenend in de armen. Nadat de rechter zich van de ware toe dracht der zaak had overtuigd, stelde hij den gevangene in vrijheid, tot groote vreugde van de beide Hoynoski's die de rechtzaal verleten ondei het uitspreken van zegewenschen voor den rechter. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 April. Op de vee markt vau heden waren aangevoerd 623 paarden, 639 vette runderen, 303 vette- en graskalveren, 147 schapen en lammeren, 697 varkens. Prijzen voor koeien: le kw. ƒ1175 1.20; kalveren 1.601.80; varkens 0.94—ƒ0.96. Vlas aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 11.200 st., prijzen 1.10-1.80; van Groniugscb 15000 st., prijzen 1.20 1.75; vau Hollandsch geel 9450 st., prijzen 1.25- 1.85; vau wit 12820 st., prijzen 1.00 1.35; van dauwrood 2100 st., prijzen 0.90 -1.25. Lijnzaad voer 18—20, zaai 20—23. Aardappelen Zeeuwsche blauwe 1 60 —2.20; Zeeuwsche bonte 1.70—2.30; poters 0.70 1.20Zeeuwsche eigen heimers 0.801.10; blauwe eigenhei mers 1.201.70; Brielsche eigenh. 1.00 1.60; Bravo's 1.20—1.90; Red Star 0,80-1.60. Wisselkoersen. Brussel 14,676. Parijs 16,97s. Berlijn 1,21. Londen 11,89. New-York 2,56 Van af heden puike te bekomen st f2.25, JOZ. SMIES, Handelaar, AXEL. TJE3 wegens plaatsgebrek een prachtige Geneesheer-Specialist te Vlis- singcn, zal in het Ziekenhuis te SI u-i s kil, spreekuur houden Dinsdag 24 April van 9-12 uur. Ook genegen te ruilen. Oosterstraat 81, Axel. pijn. Kies- ervOorpijn Gebiuikj |5Ai1APERin-TABLETTEri Bij Apothekers en Drogisten. Te bevragen bureau dezer Courant. vindt IJ bij staande in de Oosterstraat. Te bevragen De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den beer ADR. WILLEMSEN te Axel, op het nog door hem bewoonde hofsteedje aan den Zeedijk, op Woensdag 25 April 1923, des namiddags 1L/S uur ver- koopen I zware vette Koe. 2 éénjarige Vaarskalvers, Sjees, Treemkar met toe- behooren, Ploeg, Slee, Karkussen, Windmolen, 2 Ladders, Kruiwagen, Bascule met Gewichten, Graanmaat, Graanschoppen, Rieken, Vorken, Mesthaken, Touwwerk, Varkens- bakken, Slijpsteen, Planken, Kod den, eenige Werkmansgereedschap pen, 4 a 5000 K.G. Voederbieten, enz., enz. MELKGERIEFKarn, Roomtonnen, Botervat met toebehooreu, Boter- schalen, Melkteelen en Zilt. al3 Kabinet, Uittrektafel, Raam- horren, Lampen, Kleerkist, Spek- kist en Ladder, Watelijzer, 2 Ge weren, Eornuisketel, Vleeschblok, Baktrog, Broodblikken, Emmers, enz. Betaling contant. Van 1 28 Februari 1923. Hontenisse Huwelijks-voltrekkingen 7. Eduardus Cornelis Maria Roelans, 27 j jm. en Anna Cornelia Tiel man, 33 j., wed' 10 Petrus Josephus de Kort, 44 j., jm. en Maria Catharina de Rijk, 31 j., jd. 13. Emile Be- nedictus Aloiji-im Buijsrogre, 32 j jm. en Eliza Mar a Coleta Joos.-en, 32 j., jd 17. Petrus Roels, 38 j weduwn. en Rosalia Louisa Fruijtier, 26 j., wed. Geboorten. 1. Rosalia Elisabeth, d. van Joseph Vermeire en Cecilia van der Velpen. 4. Maria Coleta, d. van Gustaaf H llaert en Maria Seraphina ernimmen. 5. E za Apo- lonia, d. van Levinus Everaert en Paulina Broeckaert. 6, Aloijsius Bernardus. z. van Cornelis Alphonsus Verschuren en Nathalie Paulina van der Walle. 8. Anna Cornelia, d. van Ludovtcus Cornelis ^errarens en Louisi Cornelia Sarneel. Petrus Franc scus, z. van Theophile van Rumste en Maria Rosalia Strobbe. 9 Angusta Christina Philomena. d. van Pett us Verdu'men en Rozaha Eeck. 14 Gerarda Maria Isabella, d. van Camillas The odoru- Hermans en Maria Paulina Maas. 18. Jozei Emile, d. van Emile Joseph de Silva en Hendrika Hendrina Gerardina Koorwalt. Ma ria Johanna, d. van Petrus Johannes Everaard en Cordula Elisabeth Paulina Everaert. 22. Elisabeth Louisa, d. van Johannes Aeda eu Maria Apolonia Kakebeeke. 23. Angelina Louisa, d. van Andries de Kever en Philomena den 1 enter. Cornelis. z. van Francois Dekker en Nee tje I ieleman. 24. Agnes Rozalia, d. van Josephus Hiel en Mathilda Louisa Maria van der Veeken. 2ï. René Cornelis, z. van Josephus de Bakker en Anna M ria Elias. 27. Josephus Florobertus en Irma Anna Maria, z. en d v an Camillas Rses eu Jo-ephina Maria Matthijs. Overlijden. 1. Johannes Cornelis Vercou teren, 23 jz. van Cornelis Franciscus en laulina Kints. 7. Carolus Augustinus Jelijt, 80 j., echtg. van Philomena Schoof-, 17 An gela Ro-a'ia Ki dt, 3 j., d. van Aloijsius en Maria Isabella Leeraert. 21. Elsa Maria de Maal, 4 j,, d. van Eduard Theodoor en Louisa Anna van Remortel. 26. Theodorus Corne- lis-ens, 85 j., echtg. van Rebekka Paulina Bogaer

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3