fro. 103 Vrijdag 30 Maart 1023. 38® «Jaarg. j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Landbouw. Gemengd ISieuws. Du blad verschijnt eiken Dinsda,'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Pomtgiro 66363. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldagvoormidd?»? ELF ure. TWEEDE EEA.D. Verslag der Onderlinge Verzekerings maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voor maiig IVe district, over het jaar 1922. Wij ontvingen bovengenoemd verslag, waaraan het volgende is ontleend In het atgeloopen jaar was wederom schade aan de verzekerde gewassen te boekendeze was echter niet belang rijk; zij bedroeg 1171,25. Hierbij waren betrokken 8 deelgenooteu vier te Koewacht, één te Graauw, één te Overslag, één te Ter Neuzen en één te Berlijn, deze laatste voor wat Oe- treft de vruchten wassende onder de gemeente Woensdrecht. De schade strekte zich uit over 15 gemet 200 roeden Erwten 150 roeden bruine Boonen125 roeden Gerst6 gemet Tarwe18 gemet en 55 roeden Haverl gemet Vlas1 gemet 200 roeden Koebeeten150 roeden platte Boonen; 9 gemet blauw Maanzaad; 11 gemet 200 roeden Aardappelen en 22 gemet 245 roeden Suikerbieten. Bij de schatting varriëerde de schade van 5 tot 20 pCt. De Maatschappij telt thans 484 deel- genooten, die ruim 19257 gemet ot 8580 H.A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg 3.361.194.63. Van de 19257 gemeten zijn er 10006 verzekerd door 283 deélgenooten mede deelgerecütigd in het atzonderlijk be heerd kapitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit 25000, 3 pCt. Obligaties Amster dam 1895, iu bewaring bij de Neder- laudsche Bank en 1028,85 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December j.l. bedroeg 1,88 per gemet. Gezamelijk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgt.) 4000, 4 pCt. Obligaties Rotterdam 1901; 1000, 4 pCt. Obli gaties Rotteruam 1907 14500, 5 pCt. Obligaties Rotterdam 1918 12000, 5 pCt. Ned.-Indië 1915 13000, 5V2 pCt. 'sGravenhage 1919; 16000, 6 pCt. Obligaties Noord-Holland 1916 13000, 6 pCt. Ned.-lndië 1919 en 3000, 6 pCt. Amsterdam 1920, alle in bewaring bij de Nederlaudsche Bank eu 857,76 ingelegd bij de Rijkspostspaarb >nk, zoodat het aandeel in dat gemeenschap pelijk bezit op 31 December j.l. be droeg 3 86 per gemet. In de Algemeene Vergadering, ge houden 10 April 1922, had de verkie zing plaats van 2 bestuursleden wegens periodieke- aftreding van de heeren C F. de Deckere te Clinge en Alpb. Staal te Graauw, waarvan de uitslag was, dat beide attredenden werden her kozen. Overgaande tot de benoeming eener Commissie, die in 1923, 1924 en 1925 de rekemug zal nazien, bleek, dat herbenoemd werden de Heeren Aloys Govaert te WestdorpeCh. IJsebaert te St. Jansteen en Cyr. J. van Waes te Westdorpe en tot plaatsvervangende leden de heeren Henri Bonte te Koe wacht, G. de Buck te St. Jansteen en C. D. Smetde Deckere te Clinge. Tot onder-voorzitter werd herbe noemd de heer C. F. de Deckere te Clinge. In de vergadering op 7 April 1922, gehouden te Ossenisse had de verkie zing plaats van een Commissaris voor Ossenisse, waarvan de uitslag was, dat benoemd werd de" heer Adriaan Rijk te Ossenisse. De Vereeniging opgericht in 1891 en begonnen zonder kapitaal, beeft aan hare deelgenooten reeds ruim 137000, (een honderd zeven en dertig duizend gulden) voor schadevergoeding uitge keerd. Vau 1891 tot 1922 136130.55 in 1922 1171.25 137301.80 Zij bezit thans ruim 93000. De premiën bedragen voorCicho- reizaad, Salizaad, en Maugelwortelzaad 0.90 per j 100 aangegeven waarde. V,oor Ajuin, Boekweit, Karwij, Win- terkoolzaad, Alais, Vlas, Mosterd, Blauw- maanzaad en Lupinen 0.45 per 100 aangegeven waarde. Voor Kanariezaad, Tarwe, Gerst, Rogge, Haver, Erwten, Paardeboonen, DuiveubooneD, Piatteboouen, bruine- eo witte boonen 0 35 per J 100 aange geven waarde. Voor Aardappelen, Suikerbeeten, Voederbeeien, Paardepeëeu en Kool rapen 0.25 per 100 aaugegeven waarde. Slechts in ééu jaar (1917) werd een napremie gevorderd. De bezittingen der Maatschappij konden dit jaar wederom belangrijk worden versterkt, als gevolg van de geringe schade. Maandagnamiddag omstreeks 3 uur werd te Den Haag de aannemer B. op de Hanenburgerlaan op een nagel- nieuw Douglasmotorrijwiel r(jdend, achteropgereden door een wielrijder, die hem er op attent maakte dat bij op één cylinder reed. De heer B. stapte at en werkelijk bleek een der cylinders koud te ziju. De onbekende wielrijder hielp hem de motor iü orde brengen, waarop B. om te beproeven epn straatje roud reed. Daarna reed de onbekende wielrijder. Drie of vier maal reden beiden, elkander afwisse lend, nog een eindje op den motor totdat tenslotte de wielrijder niet meer terugkwam, zijn rijwiel, eveneens nieuw in de handen van B. achterlatend. Het is een grijsgelakte Goricke toege rust met een spiegeltje, een kilometer teller, een duiveltje voorop en een zilver billeken achterop. Het signale ment van den wielrijder die geen naam heeft opgegeven luidt als volgt leettyd ongeveer 22 jaar. Lang en mager, met blond haar en glad gelaat, draagt een lorgnet. Om een der polsen droeg hij een verband. Was gekleed in blaq.w colbertcostuum en droeg een slappen groenen hoed. Bij een twist tusschen H. C. en B. D. uit Ugchelen, die zich te Apel doorn in een café bevonden, greep de laatste een biljartqueu en sloeg daar mede zijn tegenstander op 't hoofd. De slag was zoo hevig dat de queu in tweeën brak en H. C. bewusteloos in eenzakte. Zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd is hij in het zie kenhuis overleden. Tijdens een zwaar onweder is de bliksem geslagen in de woning van den heer M. Maas, Kruisstraat te Roosendaal. De bliksem drong door den muur en vermelde verschillende meubelen. Een klein kind bekwam ernstige brandwon den aan den arm. Te Zwolle sloeg een paard op hol en kwam met zooveel kracht te recht in een groote spiegelruit, dat eeu stuk uit den muur brak. Tusschen den wagen en den muur geraakte het vier-jarig zoontje van Meuleman, wo nende aan de Kleine Baan, bekneld. Het kind overleed kort daarop. Het paard holde door, liep nog eeu lantaarn paal omver, waarna het op den Kam- perweg werd gegrepen. Een zwerfster. Ruimteen week geleden werd bij de politie te Utrecht aangifte gedaan van vermissing van een 15-jarig meisje. Het kind was linnen meisje in het Diakonessenhuis en haar was het opgevallen, dat het zeer roman tische neigingen had en graag eens wat meer van de wereld wilde zien. Plot seling was het meisje uit haar betrek king verdwenen, zonder een spoor na te laten. Toevallig vertrok juist op dien dag een trein met Hongaarsche kinderen, wier tijdelijk verblijf hier te lande was geëindigd weer naar Hongarije, en, in verband met het feit, dat het kind in het Diakonessenhuis het dikwijls over Oosten rijk en Hongarije had gehad, vatte bij de politie-autoriteiten het vermoeden post, dat het zich gemegd bad onder de kin deren, die naar hun geboorteland terug reisden. Onmiddellijk werden toen maat regelen genomen om aan alle grensplaat sen door politie en douane den trein te doen onderzoeken, maar alle moeite was vergeefsch. Toen nu Dinsdag te dien stede weer een trein met Hongaarsche kinderen ar riveerde, werd een rechercheur uitgezon den om te probeeren, of hij eventueel een spoor van het vermiste meisje kon ontdekken. .Gewapend met een portret en een signalement ondervroeg de poli tieman den treincommandant en verschil lende Hongaarsche begeleiders van de kinderen en inderdaad, zijn onderzoek had succes. Een vau de leiders herken de het meisje en wist mede te deelen dat het zich bevind iu een weeshuis te Boedapest, waar het zich had aangemeld, voorgevende reeds twee jaar wees te zijn en aan het zwerven te zijn geraakt Er is thans naar Boedapest geschreven, zoodat verwacht mag worden, dat het kind weer spoedig iu de ouderlijke wo ning zal zijn teruggekeerd. Te Stekkerda waren twee school kinderen aan het vuurtje stoken op het eigendom van boer T. D. Deze gaf den eenen jongeD een gevoelige afstraffing, waarvan diens kameraad zoo hevig schrok, dat hij dood neerviel. Te Driel bij Arnhem, is de 4-jarige A. D. met een steentje in het oog ge worpen. Er onstond bloedvergiftiging. Het kiDd is overleden. u Den Zweedschen Koning opgebeld. Toen Koning Gustaaf van Zweden Amsterdam bezocht, was er een rijks- telefonistetje dat op dpn Dam naar den aankomst stond te kijken, haar tijd vergat en te laat in de zaal verscheen, schrijft de „Tel". Zij trachtte zich te verontschuldigen door te zeggen, dat zij verlaat was doordat zij ten gevolge van de politie-afzetting het postkantoor niet tijdig had kunnen bereiken. Dit malle excuus werd niet aanvaard, zoo dat er op de gebruikelijke wijze rap port werd opgemaakt. Voor de aardigheid zei ze tegen haar collega's, dat ze den ZWeedschen Koning zou opbellen. De daad bij het woord voegende riep ze het paleis op, waar ervoer, dat het nummer veran derd was. Een der andere meisjes aan de tafef riep echter, dat ze een kennisgeving had gelezen, waarin het nieuwe num mer stond aangegeven. Ze verklaarde dat zij dan wel zou opbellen. En ze deed bet. Uit nieuwsgierigheid schakelde een derde telefoniste zich op het gesprek in, benieuwd om te hooren, wat koning Gustaaf zou zeggen. Er gebeurde echter niets de meisjes giechelden een beetje en achtten het toen maar raadzaam de verbinding te verbreken. Ongeveer een week na het gebeurde werden den beide meisjes, die het pa leis hadden opgebeld, met „buitenge woon" verlof (zonder salaris) gestuurd, iu afwachting van ontslag. Dit komt dus neer op schorsing. Nummer drie, "die had meegeluisterd werd gestraft met honderd gulden boete en overplaatsing naar een kleiner kantoor. De Rotterdamsche politie heeft den colporteur P. v. d. W. aangehouden, verdacht van verduistering van 1000 bons van een gulden, ten nadeele van het Nationaal Huidecomité. Bij onder zoek werden neg 850 bons gevonden, de overige 150 had hij verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Doodelijke aanrijding. Op den weg van Heerlen naar Sittard is de Duitscher W. M. uit Jïerzogerath door verkeerd uitwijken tegen een motor, die van de andere zijde kwam, opgere den. Naar het hospitaal te Heerlen overgebracht bleek hij bij aankomst reeds overleden. De motorrijder kreeg eeuige onbetetkende kwetsuren. Brand. Te Heesselt bij Tiel is geheel afgebrand de boerderij van E. Temmink. Het gezin werd met moeite gered. Een paard, een varken, alle kippen en een hond verbrandden. ANT.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 5