No. 97. Vrijdag 9 Maart 1923, 38e .Saarg. FRIESCHE BAAI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. J. GRUNO'S J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Winschoterkade 13 - GRONINGEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dingdag- en Vrijdagvoor middag ELF ure. der et wo e fchiJ n BU dit blad behoort een bijvoegsel. Vergadering van 6 Maart 1923. Aanwezig de h. h. J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, Ph. J. van Dixhoorn, Jac. Weijns, J. de Kraker, Jac. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester. Na opening spreekt de Voorz. het gebedsformulier uit en stelt aan de orde de agenda. I. Notulen. Daar deze nog niet gereed zijn wordt dit punt uitgesteld. II. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Kruijss», dat hij wegens een. vergadering elders niet aanwezig kan zijn. b. Goedkeuring van Ged. Staten van de wijziging der Begrooting 1922. Verslag der Hüurcommissie over 1922. Daaruit blijkt, dat 16 vergaderingen zijn gehouden. Van de 9 ingekomen verzoeken be troffen 7 verhooging en 2 schatting van huur. Er waren 9 verzoekschriften ingevolge Huuropzegging, waarvan 7 tot nietig verklaring en 2 op uitstelzij werden alle ingewilligd. Tegen één uitspraak was beroep aan- geteekend met gevolg, dat de uitspraak, van de huurcommissie, welke gedeelte lijke huurverhooging had toegestaan, niet werd bevestigd de kantonrechter keurde geenerlei verhooging goed. Overigens gaven de werkzaamheden der commissie geen aanleiding tot nadere beschouwing. d. Rapporten van het Gasonderzoek. Door het proefstation voor bouwmate rialen (bureau voor chemisch onderzoek) Koning en Bienfait te Amsterdam waren op 19 Febr. kort na elkaar 2 monsters van lichtgas genomen op de gasfabriek alhier, waarvan na onderzoek de analyse bleek als volgt: koolzuur 2,4 2,9 zware koolwaterstof 1,6 1,4 zuurstof 9,3 1,6 kooloxyde 5,2 6,4 methaan 25,0 29,6 waterstof 20,5 49,2 stikstof 38,0 8,9 verbrandingswarmte per Liter 3315 en 4796 caloriën. (De cijfers in de eerste rij zijn die van het eerste monsterdaarachter staan die van het tweede.) De Voorz. zegt, dat volgehs mede- deeling van den directeur de monster neming niet mooi gelukt is, vooral wat de eerste proef betreft, wat daaraan lag, dat een der pipets ntet goed was af gesloten en lucht heeft toegelaten. Dit blijkt ook uit de hooge cijfers voor zuurstof en stikstof en uit het lage warmtevermogen. De stukken a-d worden voor ken nisgeving aangenomen. Bericht van overlijden van den heer J. A. van Vessem, in leven Ge meente-Secretaris en Ambtenaar van den Burg. Stand. De Voorz. zegt, dat £oor B. en W. bereids een brief van rouwbeklag is ge zonden, waarin ook namens den Raad deelneming is betuigd. f. Adres van eenige bewoners van het Buitenwegje, luidende als volgt Axel, 14 Februari 1923. Aan den Raad der Gemeente Axel. Geven met gepasten eerbied te ken nen ondergeteekenden, allen wonende in de gemeente Axel, Buitenwegje en Nieuwstraat dat zij veel last ondervinden van de moddersloot die loopt van den hoek der Nieuwstraat tot achter het Erf van den heer Willem Koster dat genoemde sloot een ondragelijken geur verspreidt vooral bij gelaten lucht, hetgeen naar huns inziens voor een groot deel veroorzaakt wordt door de urine die uit de publieke waterplaats, tegenover het station in voormelde sloot wordt afgevoerd en daar in blijft staan dat het bovendien reeds meermalen is gebeurd dat kinderen en zelfs vol wassen personen in die sloot zijn ge vallen Dhr. Weijns merkt op, dat het dan beter was, dat ze eerst onderzochten wat ervan waar is, alvorens klakkeloos maar iemand te beschuldigen. h. Bericht van goedkeuring door Ged. St. van de verordening voor de Gasfa- fabriek. Wordt voor kennisgeving aangenomen. t'. Schrijven van Ged. St., waarbij wordt opgemerkt, dat in de regeling voor pensioensbijdragen van de Gem.- Ambtenaren ook duidelijk dient te wor den aangegeven, welk percentage zal worden geheven, ter verzekeririg van het eigen pensioen en hoeveel voor het weduwen- en weezenpensioen. De Voorz. zegt, dat een en ander volgens voorschrift zal worden ver anderd. 3. Benoeming leden hoofdstem bureau. Voorgesteld wordt om voor de aanst. verkiezing van den gemeenteraad de na volgende heeren te benoemen als lid van het Hoofdstembureau waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter is nl. J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruysse en M. W. Koster. Dhr. Weijns vindt het vreemd, dat hier dhr. Koster genoemd wordt. Hij heeft niets tegen hem als persoon, maar aangezien de heeren Kraker en Feijter Letter A Letter B Letter C Letter D per ons 40 cent 36 30 26 dat zelfs is voorgekomen dat reizigers die naar het station gingen, door de duisternis misleid in dien modderpoel zijn terecht gekomen zoodat hier wel degelijk gevaar voor het openbaar ver keer bestaat reden waarom adressanten beleefd doch dringend verzoeken het daaiheen te leiden dat tot demping van die sloot wordt overgegaan. De Voorz. zegt, dat den gemeente opzichter is opgedragen daarnaar een onderzoek in te stellen, waarop B. en W. nog in afwachting zijn. g. Schrijven van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, waarbij wordt ge klaagd over den Correspondent der Ar- beidsmiddeling. De Voorz. zegt een conferentie te hebben gehouden met het afdeelings- bestuur dier vereeniging en den corres pondent en eerstgenoemden toen niets konden bewijzen, waaromtrent de cor respondent bij de uitoefening van zijn ambt misbruik van zijn functie zou hebben gemaakt. B. en W. stellen dus voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. oudere raadsleden zijn en als zoodanig meer ervaring hebben. Geantwoord wordt dat in de voorge dragen heeren alle partijen vertegen woordigd zijn. Met resp. 8, 7, 10 en 6 stemmen worden zij gekozen. Dhr. De Feijter had 4, De Kraker 3, Dekker 1 en Baert 1 stem. 4. Benoeming schattingscommis- ■ie. Als leden van de schattingscommissie voor de Rijks inkomstenbelasting wor den ter benoeming voorgesteld J. M. Oggel en F. Dieleman Fz., J. de Feijter Lzn. en J. K. de Putter Jz., C. Th. van de Bilt en J. M. Baert. De eersten der dubbeltallen worden gekozen. In plaats van dhr. J. A. van Vessem treedt dus op dhr. Van de Bilt. 5. Voorstel tot intrekking van het besluit tot afschaffing der kermis. De Voorz. vraagt of nog iemand daar over het woord wenscht. Dhr. Weijns meent dat dit geen ge woonte isals over een onderwerp de stemmen staken, wordt er zonder be spreking in een volgende vergadering overgestemd. De Voorz. antwoordt, dat dit wel mo gelijk is, maar dat toch de wet eene nadere bespreking niet verbiedt. Daar niemand het woord verlangt, gaat hij tot stemming over. Vóór de h. h. Baert, Van Dixhoorn, Van de Bilt en De Kraker; tegen de h. h. De Feijter, Koster, Weijns, Dekker, Dielemam en Oggel. Het voorstel is dus verworpen met 6—4 stemmen. 6. Verzoek Van Hoeve om ver hooging van subsidie. Onder overlegging van een lijst van inkomsten en uitgaven van de Fröbel school over 1922, aangevende een to taal van successievelijk f 1159,31 en f 1341,21, zoodat er een tekort wordt aangegeven van f 181,89, verzoekt dhr. J. A. van Hoeve als eigenaar dier school de subsidie der gemeente van f 250 met f 100 te verhoogen. Adressant geeft daarbij te kennen, dat de uitgaven voor het personeel op zijn laagst zijn en volgens overeenkomst in 1924 moeten verhoogen; dat hij overwogen had om het school geld te verhoogen, doch dit niet heeft gedaan, omdat de inkomens der minst betalenden niet rooskleurig waren en verhooging der andere klassen niet aanbevelenswaardig en ook niet vol doende zou zijn dat alzoo verhooging van subsidie het beste zou zijn. Het tarief van het schoolgeld is 30, 25 en 20 cent per week, verdeeld over 16, 38 en 34 kinderen, terwijl voor het 2e kind uit een zelfde gezin 5 cent minder wordt betaald. Bovendien zijn er 14 kinderen van 15 en 6 van 10 cent. Voor onvermogenden is de ge legenheid kosteloos opengesteld. B. en W. zijn overtuigd, dat de school een goede inrichting voor de gemeente is en stellen daarom voor f 75 meer subsidie te geven. Dhr. Van Dixhoorn vraagt waarom er geen f 100 meer wordt gegeven, zoo als wordt gevraagd. Burg en We'th zeggen zelf te erkennen, dat het zoo'n nuttige inrichting is, en toch moeten ze weer f 25 afnemen. De Voorz. zegt, dat B. en W. hebben overwogen, dat f 100 te veel waswe leven in een algemeenen tdestand van malaise en bezuiniging en daarom achtten zij f75 voldoende. Misschien dat later iets meer gegeven wordt, of schoon we ons daartoe niet verbinden. Dhr. Koster is het met dhr. Van Dix hoorn eens en zou gaarne zien, dat er f 100 meer werd toegestaan. Als we zien, wat een gemak de huismoeders van die school hebben, dan mogen we zeker op die f 25 meer of minder niet zien. Als dhr. Van Dixhoorn er een voorstel van maakt, om de subsidie met f 100 te verhoogen, zal hij dat gaarne steunen. Dhr. Oggel zegt, dat de reden, waar om B. en W. f 75 genoeg achten ook hierin zit, dat er 'op de rekening een post voorkomt van f 25 -voor de te Vlis singen genomen lessen van de school juffrouw. Dat beschouwen zij als een AXELSC ANT. Telef, 56. Postgiro 66S63. neij aki ti d| ird« mn réi »nte chrn' Iphin ancis Da irneli je d Gus e va i Coi Marl Mail Su> ens. .v g» |m. i t A pi n ge j- Sd d arl 99 99 99

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1