Zwarte S AJ ET KUSSENKLEEDJES, 55 cent Gemengd Nieuws. Advertentiën. Ontvangen 44 cent. A. J. CLAESSENS. Zaadhandel v/h A. Hobbel. Gras- en Klaverzaden, alle Zaden voor den landbouw en Tuinzaden. Agent: L. RIEMENS, ONTVANGEN: en Pompadoure SCHORTJES. A. J. OJLiAESSEJISrS. hefting kent als heffing van uitvoer recht. We worden begraven onder de wetten nutlooze en tutlooze en men kan tegenwoordig geen voetstap zeiten of men trapt op een ambtenaar, die deze of gene wet moet uitvoeren of controleeren of de in het vrij Neder land geboren staatsburger wel goed gekneveld ligt. Hierbij wensch ik op te merken, dat het tegenwoordig een alledaagschheid is geworden om steun aan te kloppen, en dat is het nu juist wat de vlassers niet willen. Dat de Minister de banden losmaakt waarin hy de vlassers gekneveld heeft opdat zij vrij de armen en beenen kun nen uitzwaaien en zich kunnen reppen om handel te drijven. Daarom mijn heer de Voorzitter: weg met den 8-urigen arbeidsdag, weg met ue In validiteitswet, die de industrie doet betalen en waar het gokkend en cou- ponsknippend menschenkind vry van blijft. Weg met de wet mijnheer de Voor zitter, die van een fabriek of inrichting voor vlasverwerking een pronkkamer wil maken. Deze argumenten moeten den Mi nister duidelyk worden gemaakthij moet als 't ware in bedrijf worden in geleid en voor oogen gesteld dat we concurrentie hebben te voeren tegen het buitenland, die aan de industrie de noodige faciliteiten verleend tegen België, dat na 1870 met de hulp der Regeering, zich de vlasindustrie heeft veroverd met onze geteelde producten. Hem moet worden voor oogen gesteld, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen nog veel meer vlasfabrieken moeten verrijzen, opdat de wereldmarkt haar oog op ons vestige, zooals eeuwen geleden toen Middelburg de vlasmarkt was. De Minister moet de noodige taciiiteiten graag verleenen en dan eens naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen als alles in vollen gang is, dan kan hij zien wat met noeste vlijt kan gepresenteerd worden. Den Minister moet worden duidelijk gemaakt wat hulp van de Regöering vermag. Zie slechts naar de Paarden fokkerij, die met steun der Regeering zoo'n hoogtepunt heeft bereikt. Zie den landbouw, die door steun der Regeering een lagere landbouwschool te Axel en Hulst en weldra te Schoon- dijke ziet verrijzen. Zie naar het hooger landbouwonder wijs, dat aan de landbouwschool te Wageningen en de tuinbouwschool te Naaldwijk, enz. gegeven wordt Zie naar de Technische Hoogeschool te Delft, waar de landbouwingenieurs, die de werktuigen voor den landbouw verbeteren, afkomen. Zie de subsidies, die voor de bijen teelt worden gegeven. We zouden kunnen voortgaan, doch waartoe meer. Al deze begunstiging heeft betoond levenskracht te baren en levenskracht brengt meerder arbeids vermogen mede en meerder arbeids vermogen brengt meerder werk mee. Doch wat doet men voor de vlassers Wanneer en waar en hoe zijn die begunstigd door een en ander Hebben die subsidies opgestreken Hebben die geprofiteerd van hooge- scholen Hebben die van het genie der ingenieurs profijt gehad Neen, mijnheer de Voorzitter, alles wat die hebben gepresteerd is tot nu toe uit eigen koker gekomende trap- molen van nu is nog dezelfde van over 50 jaar, de machines zyn niets ver beterd en de bacteriologen hebben nog niet de moeite gedaan zich over ons te ontfermen en toch, toch worden de belastingpenningen der vlassers voor het algemeen gebruik bestemd. Dat is niet erg, als men ons maar niet zoo in de kou zette. Spr. wenscbt nog op één punt nadruk te leggen en dat is persoonlek. Ik ben uitgekreten voor den vertegenwoordiger der vlasindustrie in deze Kamer, die k tout prix een uitvoerverbod vaD vlas wilde hebben en dit is niet zoo. Ik heb ten allen tijde op den voorgrond geplaatst, dat er vrede moet blijven tU8schen producent en consument en dat naar middelen moet gezocht worden, die de zaak kunnen schragen. Moet het dan een uitvoerverbod zijn, welnu dan zij het zoo, kan het andéts, welnu, dan moet het anders. De landbouwers moeten goed verstaan, dat wij ons niet mogen verlagen tot belagers hunner belangen, doch de leden dezer Kamer moeten ook begrijpen, dat het hier geen politiek lichaam is, doch een lichaam van belangen. Het spijt me, dat niet meer vlassers hebben voldaan aan het verzoek der Kamer om inlichtingen te geven, doch het is verklaarbaar, er wordt gesold met de vlassers. Hét Bureau der Kamer heeft getoond de belangen dezer industrie volkomen te behartigen, geheel onder de knie te hebben en daarom wil ik mijn voorstel in dien zin inkleeden, dat om een audiëntie bij den Minister wordt ge vraagd en dat de Voorzitter en de Secretaris der Kamer die taak op zich willen nemen. Desverlangd staan alle noodige gegevens huu ten dienste. Desgevraagd verklaarde dhr. De Feijter zich bereid om deel te nemen aan de audiëntie bij den Minister, waartegen dhr. Nolson wel geen be zwaar had, maar daarin toch geen be wijs wenschte te zien, als zóu de Kamer het unaniem eens zijn met de ziens wijze van Dhr. De Feijter. Dhr. de Feijter zal van de sociale politiek afzien, maar durft toch wel den Minister om steun vragen voor de vlasindustrie, als er 100.000 wordt uitgetrokken voor de paardenfokkerij. Intusschen komt het hem onpractisch voor, dat na zulke dringende verzoe ken om 9 uur arbeid per dag, slechts 8Y2 uur wordt toegestaan. Dhr. Oggel zou het veel rationeeler vinden, dat in het adres de middelen waren aangegeven, hoe men de indu strie gesteund wil zien, want als wij het zelf niet weten, hoe zal dan de Minister het weten. Dhr. de Feijter wilde juist daarom de sociale wetten noemen als de Min. ons een 10-urige werkdag geeft met vrijstelling jan premie voor de invali diteitswet, dan staan we gelyk met België wat de arbeidsvoorwaarden be treft, en dan moet de energie voor con currentie zorgen. Spr. berekent, dat 17» uur langer werkdag per man en vrij van premie voor Inv. wet, hem een besparing geeft van 3740 per jaar. Hierna werd besloten het concept adres te verzenden en de audiëntie aan te vragen. Ingekomen was een verzoek om ad- haesie aan een adres van de Kamer van K. te Utrecht, waarin wordt ver zocht een herziening van de Zegelwet. Sommigen meenen nl., dat zelfs de bons eener kassa aan plakzegel onder worpen zijn, indien deze een waarde kwitteeren boven j 10. Daar echter inmiddels een schrijven van den Minister was ingekomen, dat de financiën geen ruimer toepassing toelaten, wordt adhaesie-verleenen hier overbodig geacht. Door den Bond van Rijwiel, en Mo torenhandelaren is geprotesteerd by den Minister van Arbeid tegen het feit, dat door de posterijen rijwielen worden verstrekt aan de ambtenaren in dien dienst, waardoor de handel wordt uitgeschakeld, die onder dezelfde voorwaarden ook dezelfde prijzen kan bedingen. Het Bureau der Kamer betwijfelt eveneens of men met dergelijke bezui niging op den goeden weg is, door het inrichten van inkoop-centralen en het optreden als handelaar door den Staat. Het blijkt herhaaldelijk, dat zij, die voor den Staat „zaken" doen, nu juist niet den voordeeiigsten weg oewande- lenzoo ook inzake den inkoop van kantoorartikelen, wat den middenstand benadeelt. Besloten wordt daarom een adres te richten aan de Regeering ten einde dien toestand te beëindigen. Door de commissie van overleg voor de Schoen en Leder-industrie werd steun gevraagd naar aanleiding van een uitgesproken motie, waarin wordt geprotesteerd, dat met de beperking van invoer van schoenwerk, die men thans in een wetje wil vastleggen, geen voorziening wordt getroffen ten aanzien van de leerindustrie, die in den grootsten nood verkeert. Men was het hierover in de Kamer niet eens. Eenerzijdsch was men er voor, omdat naast de vlasindustrie ook de schoenindustrie bescherming ver dient, anderzijdsch dacht men, dat het gevaarlyk was zich hierin te mengen, waar men niet voldoende op de hoogte was met de lederbranche, te meer nog daar van andere zijde verzocht was om zich voor vrijhandel uit te spreken. Dhr. Van 't Hofï wees op de misstanden, dat lieden zonder eenige vakkennis met partijen schoenwerk van minder waardige kwaliteit uit het buitenland komen en de huizen afleuren, zeer ten nadeele van degelijke kooplieden, die wel duurder maar dan ook beter schoenwerk leveren, waartegen dhr. Oggel aanvoerde, dat het toch ook den schoenhandelaars vrij stond eveneens goedkoopere soorten te verkoopen en die uit het buitenland te betrekken. Dhr. Oggel meende dat de leerindustrie hier niet te vergelijken was met de vlasindustrie. De eerste kennen we niet voldoende en heeft ook niet zoo'n omvang in deze streek. Dhr. Van Waesberghe betwijfelde ook, of ons land wel buiten invoer van leer uit het buitenland kan, want er wordt veel leer ingevoerd o a. uit Amerika. Besloten werd de adressen voor ken nisgeving aan te nemen. Tn zake de pogingen tot verbetering van los- en laadgelegenheden te Hulst, was ook gevraagd door de verenigde Aardappelhandelaren te Axel om de aandacht te vestigen op het station Axel, doch de Kamer was van oordeel, dat daarvoor geen noodzakelijke reden bestond. Door dhr. De Vrieze werd gewezen op minder goede praktijken van hen, die door autoriteiten als gemachtigden worden aangewezen voor aankoop van materialen, zoodat b.v. ten behoeve van de Prov. boot in Zeeland (dienst Neuzen) een automobiel was aangekocht in Duitschland en de benoodigde benzine in België. De Voorz. achtte het niet tot de com petentie van de Kamer om dergelijke zaken uit te zoeken. Door dhr. Oggel werd gevraagd om steun te verleenen aan de pogingen der gemeenten Axel en Hulst, om het kanaal van Sas3ing door te trekken tot Hulst. Met het oog op de werkloosheid en het streven naar productieven arbeid is die zaak wel als urgent te beschouwen, gezien ook het groote belang, dat de streek bij dat werk heeft. De Voorz. antwoordde, dat daarom trent vroeger reed» plannen zijn gemaakt en bestudeerd, doch deze zijn afgestuit op gebrek aan geld. Toch heeft hij geen bezwaar, dat als de Kamer er voor is, om zich in verbinding te stellen met de gemeentebesturen van Axel en Hulst om daaraan mee te werken. Dhr. Neetesou zou willen onderzoeken in hoeverre het een algemeen belang is. Dhr. Van Waesberghe zeide, dat hier al zooveel over geschreven en gesproken is, dat die vraag al uitge maakt is. Iedereen weet, dat dit een zaak van belang is. De zaak is mis schien al 50 jaar lang in den molen en dus is het geen bezwaar om er nog eens aan te herinneren. Spr. verwacht echter niet, dat het de eerste twee jaar zal gebeuren, Besloten werd om steun te verleenen. Dhr. Neetesou wees tenslotte nog op het bezwaar, dat dp Spoorweg-Mij. Gent—Neuzen van af Gent geen kaarten afgeeft verder dan tot Sas van Gent en men dan een nieuw biljet moet nemen om verder te reizen. De Kamer achtte het een moeilijke zaak om zich daarmede te bemoeien, te meer waar het publiek er aanleiding toe geeft. Men ziet er niets onbillijks in, omdat ook het publiek profiteert van de valuta. Naar aanleiding van een verzoek om adhaesie voor het verkrijgen van postvervoer tusschen Axel en Sas van Gent per tram, in plaats van per spoor, was van het gemeentebestuur van Axel bericht ingekomen, dat dit den inspec teur der posterijen te Middelburg heeft verzocht een algeheele herziening van het postvervoer per tram in overweging te willen nemen, daar dit per spoorweg Mechelen-Terneuzen zeer tijdroovend is. Een zeldzaam jubileum. De heer G. J. Nijland opperbrandmeester bij de gemeen telijke brandweer te Middelburg herdacht Woensdag den dag, waarop hij 50 jaar geleden tot onderbrandmeester werd be noemd. Het korps brandmeesters bood hem een herinneriDgsmedaille aan en het gemeentebestuur bracht hulde voor de toewijding steeds betoond. Bij een ontploffiog in een gasfa briek te Birmingham zijn gisteren zeven tien werklieden gewond, van drie ern stig. Bovendien zijn kostbare machines vernield. "Wisselkoersen. Londen ll,898/4. Berlijn 1,127». Parijs 15,427,. Brussel 13,4772. New-York 2,53. mÉlSF* Mi'n hartelijken dank aan de Firma en daarin aan de gansche Familie OGGEL, voor de tastbare bewijzen van achting, mij op 1 Maart zoo ruimschoots betoond eD ook aan allen, die door hunne belang stelling dien dag voor my onvergetelijk hebben gemaakt. Axel, Maart 1923. A. ROTTIER. IMésÜ*"* Zij' die hunne ZAGEN! gescherpt en in orde willen hebben, gelieven zich te wenden tot JOHANNES VAN HECKE, Axel, Kanaalkade A 94. Rood en geel draadje. OOLTGENSPLAAT. Verkrijgbaar op bestelling Eerste en beste soorten, aan concur- reerende prijzen. Koestraat D 102, AXEL.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3