No. 94. Dinsdag 27 Februari 1923 38e «iaarg. f\ ij is <is Wrake Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. EN Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per pos^l Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postgiro 60863. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagvoormiddag ELF nre. Kameroverzicht. De behandeling van de bioscoopwet heeft de Tweede Kamer nog bijna twee volle dagen beziggehouden. Over het geheel bleef het ingediende wetsontwerp vrijwel ongewijzigd en hadden de vele amendementen geen succes. Wij krijgen eene Centrale Commissie, waarvan de instelling bij Koninklijk besluit zal worden geregeld, en die de films voor het geheele land moet keuren en moet opletten, dat zij niet in strijd zijn met de goede zeden en de openbare orde. Daarbij werd oorspronkelijk onderscheid gemaakt tusschen films, die geheel verboden worden, films die niet mogen vertoond worden voor kinderen beneden 18 jaar en vertooningen, niet toegankelijk voor kinderen beneden 14 jaar. Bij deze bepaling ontstond weder veel stryfi. De heer Deckers had een voorstel, slechts eene scheiding te maken nl. voor volwassenen en hen, die nog geen 18 jaar zijn, hetgeen werd aangenomen, zoodat de afzonderlijke keuring voor kinderen beneden 14 jaar is vervallen. De heer Tilanus deed nog eene po ging om de plaatselijke commissiën de bevoegdheid te geven, films, die door de Centrale Commissie zijn goedgekeurd, toch te verbieden, welk amendement echter geen meerderheid kon verkrij gen. Maar wel wist men eene bepa ling te doen opnemen, waarin aan den burgemeester nog eens uitdrukkelijk (Vrij uit het Duitsch.) Wat Magdalena en hare kinderlijke beschou wing betrof, was het toeval haar gunstig ge zind Tannensee deed in de werkelijkheid niet tekort aan haar hooggespannen verwachtingen. De natuurlijke beschroomdheid in het eerst, een licht heimwee, en de vrees, of zij hare plaats wel waardig zou vervullen, waren lang reeds geweken voor haar aangeboren vroo- lijkheid en vertrouwen, en zonder haar vroeger tehuis te vergeten, noch al de liefde die dit sierde, was Tannensee haar, nu wij haar weder ontmoeten, reeds niet vreemd meer. Onmerkbaar en zichzelve onbewust had zij den stand ingenomen, die door de vrouw des huizes niet scherp begrensd was en dien het dienstpersoneel niet durfde aantasten, Haar aangeboren takt, die niet te veel eischte, maar ook niet te veel gaf, beschermde haar voor iedere oneenigheid De dienstbewijzen, die zij verzocht, werden niet achter den rug der gravin nu eens schuchter, dan weer gebiedend gevraagd en daardoor in hun rechten verkort. Magdalena vroeg ze openlijk en onbevangen met vriendelijke bedaardheid, als iets dat haar toekwam. Niemand zou haar hebben kunnen beschul digen van lauwe plichtsvervulling met betrek king tot hare kweekelinge, maar hare vrije uren beschouwde zij als een kostbaar eigen dom zij bleef steeds de trouwe opvoedster van het kind, zonder ooit de dienares der moeder te worden. Daarin lag geen berekening, het was het natuurlijk uitvloeisel van haar wezen, dat met de omgeving in overeenstemming trachtte te zijn en overal hetschooneevenwichtzochtdaarte Stellen, dat in haar eigene ziel zich bevond. de bevoegdheid wordt toegekend, eene vertooning te verbieden als hy vreest, dat deze aanleiding zou kunnen geven tot verstorting van de openbare orde. Een wetsontwerp tot wijziging eener bepaling van het wetboek van burger lijke rechtsvordering, waardoor de in vloed van den rechter op den gang van de civiele procedure zal worden ver ruimd, is z. h. s. goedgekeurd. Hier door wordt aan den rechter de be voegdheid gegeven, om de partijen zelf voor zich te doen verschijnen ten einde hun inlichtingen te vragen en om de deskundigen mondeling te on dervragen en wordt tevens meer gele genheid gegeven tot het hooren van partijen door een rechter-commissaris. Donderdag heeft de Kamer zich on ledig gehouden met het door den heer Marchant en zijne partijgenooten inge diende wetsontwerp tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie ten einde de vrouw benoembaar te verklaren tot lid van de rechterlijke macht. Het bleek opnieuw, hoe moeilijk het voor vele Kamerleden is, een voorstel op zich zelf te beoordeelen. Want een groot deel van het debat liep over de vraag, of de voorsteller niet eerst nog had moeten wachten, wat de Regeering deed, of hy niet met andere partijen overleg had moeten plegen en of de indiening even vóór de verkiezingen van het vorige jaar niet daarmede in verband moest worden gebracht. Intusschen werden ook meer zake lijke argumenten genoemd. Een deel Inderdaad kwamen gunstige omstandigheden haar zeer te hulpe; in de verhouding tot de grafelijke familie bevonden zich niet van die klippen en ondiepten, waarop de betrekking der gouvernantes zoo vaak schipbreuk lijdt. Er was geen volwassene dochter, die door de bekoorlijkheid van Magdalena in de schaduw werd gesteld, geen luimige overmoedige heer- scheres, die de opvoedster op ongenaakbaren afstand hield, geen eigenzinnig, bedorven kind, dat haar de moeitevolle betrekking verzwaarde en de leerkamer maakte tot een naakte, vreugdelooze woestenij. De gravin was weliswaar niet vrij van aris- tocratischen trotsch en vooroordeelen, maar zij waren nieDkwetsend en Magdalena, die de wenschen en plannen der dame niet in den weg stond, die haar volkomen onverschillig waren, ondervond die nimmer. De kleine Hortense was een teeder, goedhartig kind, wier aanhankelijkheid de jonge opvoedster slechts des te vaster aan den familiekring hechtte en de opperjachtmeester behandelde haar met die uitgezochte achting, die hij steeds betoonde aan schoone vrouwen. Men deed haar deelnemen aan de vroolijke en toch in zeker opzicht schitterende gezellig heid van het huis, die op het land zooveel ongedwongener is en vrijer van vooroordeel dan in de sta'd en Magdalena's wonderschoon muzikaal talent, dat aan de bekoorlijkheid der landelijke eenvoudigheid ook kunstgenot ver mocht toe te voegen, leidde haar van de be scheiden plaats, waarop zij zichzelve gesteld had, niet zelden te midden der gezelligheid. En het waren niet alleen de mannen, die de bekoring harer schoonheid huldigend, haar plaatsten op de schitterende hoogten, die haar kinderlijke wenschen met toovermacht hadden daargesteld, ook de vrouwen werden onwille keurig aangetrokken door haar goedheid en bevalligheid, die een zekeren kring om haar heen trokken, dien noch ruwheid, noch onbe scheidenheid waagden te overschrijden. Haarzelve bood het nieuwe leven opwekking van de rechterzijde ODder leiding van de heeren Beumer, Rutgers en Scbok- king stond principieel tegenover het wetsontwerp en wil uit beginsel de vrouwen niet tot liet rechterlijk ambt toelaten, aangezien zij haar daarvoor ODgeschikt achten. Daarentegen werd het ontwerp van de rechterzijde door Mej. Katz op uitnemende wijze verde digd. Nolens, die het vorige jaar vóór gestemd had, wist thans een argument te vinden om tegen te stemmen. Van de linkerzijde verklaarde ook de heer Dresselhuys technische bezwaren tegen het wetsvoorstel te hebben, doch deze bezwaren gingen niet zoo ver, dat hij er zijn stem niet aan kon geven. Met de geheele linkerzijde stemden ten slotte Mej. Katz en de heeren Lovink en Bakker vóór het ontwerp, de overige leden van rechts stemden tegen, zoodat het met 39 tegen 35 stemmen werd verworpen. Vrijdag werd een aanvang gemaakt met het wetsontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet en de Huurop zeggingswet. De heer J. Ter Laan had tegen de belangrijke huurverhooging, die mogelijk gemaakt zal worden, overwegend bezwaar. Hij wees er te recht op, dat de woningnood in vele plaatsen nog geenszins voorbij is en dat de verhuurders door de aanneming van deze wet een belangryk geschenk ten koste van de huurders zullen ont vangen. En de bezuiniging, -die op de huurcommissiën zal worden verkregen, zal wel niet van overwegenden invloed zijn. en genotzij had met verrassende snelheid zich de verfijnde gewoonten van het grafelijk huis eigen gemaakt, gewoonten, die zoozeer beantwoordden aan hare geheimste behoeften, De glans en de weelde, die haar omgaven, oefenden eerder een vrij makenden, dan een drukkenden invloed op haar uithaar verheven en bevredigd schoonheidsgevoel, het bekoor lijke genot en de bezielende gezelligheid werk ten verfrisschend en ontwikkelend op hare geestelijke krachten. Zij was als een schoone buitenlandsche plant, die ofschoon gevoed en verpleegd, toch gloed en kleurenpracht ontbeerd heeft, die alleen een warmere zon zou verleenen, en nu, weder teruggeplant in den vaderlandschen bodem, in schitterender schoonheid bloeit. De geheele huiselijke omgeving in Tannen see, de van zilver en goud fonkelende tafel, de prachtig versierde vertrekken met hunne voorwerpen van kunst en weelde, de spiegels, die bij den glans der kaarsen de pracht weer kaatsten, die zoo weinig herinnerde aan de eenvoudige pastorie, dat alles vormde te zamen een passende lijst voorMagdalena'sverschijning. Of het verstandig was van de moederlijke vrouw, die haar jeugd had geleid, om een zoo gloeiende en prikkelbare meisjesziel, alleen steunend op eigen zedelijke kracht, juist aan zichzelven over te laten in een tijd, waarin het gemoedsleven een hoogere vlucht neemt, waarin de aanschouwingen rijpen, meeningen oordeel zich vormen en daarmede het geheele daarzijn een meer bestemd wezen aanneemt, dat was zeer twijfelachtig. Wel teekende zich bij Magdalena de eigen schappen van haar karakter scherp afhaar denken en willen werden helderder te midden eener wereld, waarin zij een zelfstandige plaats te vervullen had, waar plichten en verantwoordelijkheid op haar rustten en haar beste beschutting steeds haar eigen stipt ge drag bleef. Maar haar gemoeds- en zinnelijk leven kon zich onmogelijk verzetten tegen den invloed der naaste omgeving, de vele en Andere sprekers hadden minder ernstige critiek, zonder daarom geheel met het wetsontwerp in te stemmen. Velen ging de verhooging der huren tot 50 pet. te hoog, de heer Smeenk wilde 30 pet. toestaan, de heer Oua 35 of 25 pet. De heeren van Gijn en van Vuuren daarentegen meenden, dat de verhooging nog niet ver genoeg ging. Zij willen zooveel mogelijk sturen in de richting der geheele vrijheid. Wij zullen afwachten wat Minister Aalbefse zal antwoorden. Het regeeringsjubllenm. By gelegenheid van het a.s. Regee- ringsjubileum van de Koningin zal een „gedenkplaat" beschikbaar worden ge- steld aan Gemeenten, Feestcommissies en Scholen in Nederland en Ned. Oost- Indië. Deze plaat is ontworpen door den bekenden teekenaar Isings en zal verschijnen zoowel op papier als op carton. De reproductie wordt uitgevoerd in 3 kleurendruk-procédé. In het midden van het tafereel rijst een monument van goudgeaderd marmer, waarin de schouderbeeltenis van de Koningin in Kroningsgewaad als gebeiteld is voor gesteld. Het monument wordt gedekt door de koningskroon. Aan den voet liggen op een kleed de Koninklijke Kroon, de Scepter, de Rijksappel en Grondwet van het Rijk, daarbij ook een geopende bijbel als teeken van erken ning van „de gratie Gods". Naast het monument zijn twee symbolieke ge stalten gezeten links voorstellende den wisselende indrukken werden tot een bijna heerschende macht, daar zij haar aangeboren neigingen voedden. Om aan haar hart vrijheid en zelfkennis te geven en haar keus geheel vrij van invloed te doen zijn, ontnam men haar in te ver ge dreven grootmoedigheid den beschermer en raadgever, dien zij zoozeer had noodig gehad, om menschen en verhoudingen te leeren kennen en beoordeelen. Want ook de familiekring had in de drie maanden van haar verblijf een groote veran dering ondergaan. Sedert zes weken vertoefde de eenige zoon van het grafelijk paar in Tan nensee en in de laatste dagen was ook de vriend en makker zijner jeugd, Constantijn Wangen, er gelogeerd. De aanwezigheid der beide jonge, levens lustige mannen gaf aanleiding tot een meer uitgebreid gezellig verkeer, want de moeder lijke trotsch der gravin vond geen bevrediging in een stil familieleven. Graaf Herbert was de openlijk bevoorrechte lieveling van hare beide kinderen en had zelfs toen nog de eerste plaats in haar hart behouden, toen de geboorte der zuster gelijke rechten vorderde. De gravin vergoodde hem niet alleen met moederlijke teederheid, maar ook met moederlijke ijdelheid en inderdaad waren er lieden, die beweerden, dat dit laatste gevoel meer recht van bestaan had dan het eerste. Graaf Herberts schitterende eigenschappeii waren werkelijk van uitwendigen aard en zijn geestesgaven van veel grooter beteekenis dan zijn karakter. Hij was evenals zijn vader een schoon man, vol innemende beminnenswaardigheid daar, waar hij bevallen wilde en vol behendigheid en schitterende redeneerkunde. (Wordt vervolgd). MS -t I T m el n x :r .t ut rb fdt ui: u ii ïi ie er K.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1