Axelsche Courant :ïf BIJVOEGSEL ■ML Vrijdag 2 Februari 1923. No. 87. Landbouw. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN Pachtersmoeiiyklieden. In het Alg. Ned. Landbouwblad ver schijnt onder bovenstaand opschrift een, oproeping tot grondeigenaars-verpach ters, onderteekend door voorzitters en secretarissen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landb. Comité, en den Ned. Boerenbond, en van den volgenden inhoud In de jaren van hooge producten- prijzen, die nu achter ons liggen, ren deerde het land- en tuinbouwbedrijf goed, ja, was in sommige streken zelfs zeer winstgevend. In dien tijd heeft menige pachtende boer en tuinder een pachtcontract op langen termyn gesloten, dat voor hem noodlottig dreigt te worden. Het moet worden toegegeven, dat eenigen van hen daarbij niet met voldoende voor zichtigheid zijn te "werk gegaan, ver trouwend, dat de goede" tyd wel zou blijven voortduren. Het meerendeel echter, dit kan niet worden ontkend, was wel gedwongen te pachten, ook zelfs voor een langen termyn, teneinde zich een bestaansmo gelijkheid te verzekeren. Nu is een periode van dalende pro- ductenprijzen ingetreden, waardoor velen, die in den opgaanden tijd hebben gepacht, in ernstige moeilijkheden zijn geraakt Onderscheidene bedryven zijn nog ternauwernood loonend, andere leveren reeds verlies op, het aantal faillissemen ten van land- en tuinbouwers neemt belangrijk toe. Vermindering van de pachtsom is het voornaamste middel om deze pach ters staande te houden. Het is bekend, dat reeds tal van verpachters aan hunne door de tijdsomstandigheden in moeilijk heid geraakte pachters uit eigen be weging een meer of minder aanzienlijk deel van de pachtsom hebben kwijtge scholden, waardoor de te betalen huur- som in overeenstemming is gebracht met de werkelijke pachtwaarde. Het zou ten zeerste toe te juichen zijn, als dit prachtige voorbeeld navol ging vond. Ook de verpachters zelf zouden er wel bij varen. Immers de eigenaars hebben er groot belang bij, dat hun grond zorgzaam en rationeel wordt gebruikt. Het is echter duidelijk, dat de pachters, indien "hunne lasten, mede ten gevolge van onevenredig hooge pachten, overmatig zwaar zijn, gedwongen worden uit het bedrijf te halen wat er te halen is. Daarbij is het gevaar groot, dat zij de grens van het redelijke en zelfs van het toelaat bare overschrijden en tot roofbouw overgaan, of wel de gronden laten vervuilen of anderzins verwaarloozen. Dit nu vermindert niet alleen de waarde dezer gronden, maar bovendien wordt het algemeen belang er door benadeeld. De geheele bevolking, en niet het minst de grondbezitters, hebben belang bij een krachtig produteerenden land- en tuinbouw. Wordt het bedrijf noodlijdend, dan zal in de naaste toekomst een gevoe lige daling van den grondprys het gevolg zijn. Het aantal personen, financieel be hoorlijk in staat een boerderij of tuin derij te dry ven, zal verminderen ener is kans, dat dan zelfs tegen redelijke pachtprijzen geen betrouwbare en in hun vak ervaren pachters te krijgen zyn, maar bovendien zal de werkloos jotei4 toenemen en de rentabiliteit van de uitgebreide groep van aanverwante handels- en industrieele bedrijven dalen, met het noodzakelijke gevolg, dat een zwaardere belastingdruk op de beter gesitueerde grondeigenaren komt te liggen/ In verband met de hierboven ge noemde redenen doen ondergeteekenden een dringend beroep op alle grond eigenaren-verpachters, om hunne pach ters, die tengevolge van den voor dezen tijd van malaise te hooge pach ten in moeilijkheden verkeeren of dreigen te geraken, tegemoet te komen, door de pachtsom in overeenstemming met de werkelijke pachtwaarde te ver minderen, zoodat het bedrijf op een reëele 'basis kan worden gedreven. De bestaande Pachtbureaux of Pacht commissies der landbouworganisaties zijn desgewenscht volgaarne bereid om bemiddeling en onpartijdige en des kundige voorlichting te verleenen bij de herziening der geldende pachtcon- tracten of by de taxatie der pacht, in zooverre deze in verband met de hui dige tijdsomstandigheden en den eco- nomischen toestand van den pachter, voor verlaging in aanmerking komen. De adressen dezer Pachtbureaux en Commissies zijn o a. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, Zeeuwsch Laudbouwhuis, Goes. Centrale Pachtraad van den Neder- landscben Boerenbond, Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage. Brutal4 aanranding Te Rotterdam moest de 16-jarige loopjongen C. J. O., 's avonds een bedrag van ongeveer 2600 gulden brengen van het kantoor van de Waterstokersvereeniging .Onder ling Belang" naar de woning van den directeur, die op ongeveer 10 minuten afstand woont. Tederen dag, na slui ting van het kantoor wordt het aan wezige geld naar de woning van den directeur gebracht. De jongen had het geld in twee linnen zakken gepakt en daaromheen papier en touw ge wikkeld. Na met een pontje aan de Rottekade te zijn overgevaren, zag hij op een hoek van een donkere straat twee mannen staan, doch schonk geen aan dacht aan hen. Niets kwaad vermoe dend passeerde hij hen en liep vprder het donkere gedeelte van bovenge noemde kade op. Nauwelijks was hij de twee kerels voorbij, of de jongen werd van achteren aangevallen. Ter wijl een der straatroovers hem het hoofd voorover drukte, zoodat hij geen hulp kon roepen, slaagde de tweede er met veel moeite in want de jongen hield zijn geld nog krampachtig vast - de 2600 gulden te bemachtigen, Daarop namen beiden de vlucht in verschillende richtingen- Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die echter moeilijk werk vindt in dó op sporing, daar de aanranding door nie mand is gezien en de knaap niet in staat was, een goed signalement van de roovers te geven. Avp. Te Katwijk spoelde aan het strand een vat zuivere rum aan. Het werd gevonden door veertig schippers, die zich aan den inhoud te goed deden, met het gevolg dat allen stomdronken werden. Zy werden door de politie ingerekend. Donderdag is in een in aanbouw zijnd huis vlak achter de begraafplaats .Nieuw Eik <en Duinen" te 's-Graven hage een lijk gevonden van een man, die zich door ophanging van het leven had beroofd. Bij nader onderzoek bleek men te doen te hebben met den echtgenoot van de vrouw uit de Rem- brandtstraat, die zich voor eenige weken met haar beide kinderen heeft verdronken. Het lijk van het 5-jarig jongetje is tot heden nog niet gevonden. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 26 Jan. in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 39 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Jan. 1923 331 failissementen tegenover 160 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Te Rotterdam was de 24-jarige moDteur H. B. in een bakkerij aan den Schiedamschen dijk bezig met het na zien van den oven. Hij droeg een elec- trische looplamp. De draad daarvan was vermoedelijk niet goed geisoleerd waar door de man "de electriciteit door het lichaam kreeg, tengevolge waarvan hij dood neerviel. De overledene moet een hartkwaal gehad hebben, daar anders het ontvangen van den schok van elec triciteit in de hier gebruikte spanning voor het licht, geen doodelijk gevolg kan hebben. Het geval wordt te tragischer, daar de ongelukkige juist gistereD ge huwd was. Gemoedsbeswaren. Men schrijft uit Barneveld aan de N. R. Ct. Vrijdag hebben hier niet minder dan drie gerechtelijke verkoopingen plaats gehad, alle wegens weigering tot beta ling van gelden, die wegens het niet plakken van rentezegels, waartegen de betrokken personen gemoedsbezwaren had den volgens artikel 286 j. der Invalidi teitswet, op hun belastingbiljetten wareD gebracht. Vooral de verkooping bij ds. Fraanje, predikant bij de Geret. Gemeente alhier, had veel belangstelling gewekt. Als eerste (en eenige) stuk werd ten verkoop aangeboden een klok, welke door een kerkeraadslid van die gemeente voor rekening van ds. Fraanje voor 50 werd gekocht, waarmee de verschuldigde gel den en de daarbij gekomen kosten ruim schoots waren gedekt. Ook by de andere »gemoedsbczwaar- den* was de verkooping zeer spoedig afgeloopen. Eenige personen, bij wie een vorig jaar, om eenzelfde reden, de inboedel gerechtelijk is verkocht, hebben thans eieren voor hun geld gekozen en nog op het laatste oogenblik betaald. Ze is nog niet duur genoeg. Te Compascuum is een 20 jarige jongeling in den jenever gestikt. Door wijlen den heer P. H. C. Engelenberg te Grafhorst is aan de armen aldaar vermaakt een bedrag van 18.750. Te Roosendaal iB op verzoek der Groninsche politie aangehouden de 20 jarige K., die even voor Kerstmis er met 5000 van zijn vader, een café houder, van door was gegaan, in ge zelschap van een neef. In Antwerpen maakte zich de neef M. B. met het grootste deel van den buit uit de voeten. Toen K. de rest had opgemaakt, werd hij door de politie over de gren zen gezet. B. is nog voortvluchtig. K. is ter beschikking van de justitie gesteld. De heer Desmet verzoekt aan de Telg. mede te deelen, dat het bericht als zou hij zich verzoend hebben met zijn vrouw en met K., geheel onjuist is. Vier gemaskerde mannen drongen in een boerderij te Portufna, in Ierland, binnen en vroegen al het geld. De verschrikte bewoners gaven hun spaar penningen, 40 p. st. af, waarna drie van de gemaskerden weggingen en één achterbleef om den aftocht te dek ken. De jongste zoon van den boer greep echter in een onbewaakt oogen blik een bijl en voordat de ander kon schieten, sloeg hij hem de hersens in, waarby het masker afviel. De roover bleek toen de oudste zoon van den boer te zyn. De Hollandsche-Vlaamgche ge meente te Roubaix, de eenige Ho'.land- sche gemeente in Frankrijk, heeft van een onbekende uit ons land 25.0Q0 fr, voor aankoop eener pastorie ontvang N. R. Of. Vlieger doodgevallen. Kapitei. Giel is met een Viking, by het vliegveld te Kali Djati neergestort en dood opge nomen. Het toestel is vernield. Het Haagsche Anetakantoor teekent hierbij het volgende aan Willem Herman Frederik Giel werd op 14 Sept.. 1884 te Soerabaja geboren. In 1907 werd hij benoemd tot 2e-luite- nant bij de infanterie. In 1911 volgde zijn benoeming tot le-luitenant en in 1919 die tot kapitein. Op 24 Maart 1921 werd hy bij de luchtvaartafdeeling ge plaatst te Bandoeng, waar hij verschei dene nieuwe Fokker-vliegtuigen invloog en zich weldra als vlieger een zeer goeden naam verwierf. Ondernemend en bru taal in zijne prestaties, was hij tevens bekend om zijn nauwgezetheid, voorzich tig en koelbloedig overleg, waardoor hij meermalen een ongeluk wist te voorkometf. Ten laatste werd hij belast met leereu vliegen op de nieuwe Vickersamphibie- toestelleD, (water- en landvliegtuig) en deed hij blijkbaar reeds zelfstandige vluchten met deze groote en minder handelbare toestellen, waarby hem het ongeluk trof in een boent dicht bij den groud te slippen, met den bekenden noodlottigen afloop. In hem verliest de militaire vliegdienst een zijner koenste vliegers, het Indische leger een zijner beste officieren. Afschuwelijk. De Parijsche cor- resp. van de Daily Express meldt aan zijn blad, dat een verpleger te Parijs vervolgd wordt wegens doodslag, omdat hy een patiënt levend gekookt heeft. De patient, die verpleegd werd, moest nl. een warm bad hebben en werd daartoe in een bad geplaatst met een zinken deksel, met een gat erin, waar het hoofd door kon. De vergleger draaide de warmwaterkiaan open en ging toen weg. Toen hij twintig minuten later terugkwam, was de patient dood. In den dierentuin tfc Bazel heeft een olifant, den lieflijken naam van >miss Jenny* voerend, in een vlaag ven dolheid zijn oppasser om het le ven gebracht. De olifant was nogal hongerig aange legd en wilde vóór zijn tijd zich van zyo voedselrantsoeneering meester maken. Dit wilde de oppassrr hem beletten. Het krachtbeest, daarover woedend gewor den, sloeg nu zyn slurf om het lichaam van den oppasser en kneep hem dood. Den oppasser werd een zyner armen to taal afgerukt. Msb. Te Rowington (Warwick) leidde e< 77-jarige boerenarbeider een stier ov< het veld. Plotseling werd het di door een soort razernij aangegrepe Het keerde zich tegen zijn begeleidi wierp hem in de hoogte en bracht hem zulke ernstige steekwonden toe, dat de man* aan de gevolgen daarvan overleed. Twee mannen, die den ongelukkige, te hulp kwamen, liepen eveneens verwon dingen op. De stier moest worden afgemaakt. Hetgroote watervliegtuig »Colombus« op weg van Key West naar Havana met zeven passagiers aan boord, benevens den bestuurder en een mechanicien, is op twin tig mijl afstand van Havana verongelukt. Het vliegtuig vloog op tweehonderd voet boven de ontstuimige zee, toen eensklaj de motor bleef stilstaan, zoodat het toeste. in zee storte en neerplofte op een hoogen golf, die het in een anderen golf wierp. Vier passagiers kwamen om het leven, w. o. 2 kinderen, die in hun slaap werden gedood, en hun gouvernante. De drie andere passa giers werden gered, evenals de bestuurder van het vliegtuig en de mechanicien, zich, toen zy overboord werden gewor aan het toestel wisten vast te klemmen tfrrdt '&L. t e o2 d i St. 'fej. 11. I 'e de !st !'g l| Ie 3 -> im e s__ I- »d [St n )U i-a én iin ?»n f- i lr- i- If i i.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3