eerste kwaliteit Kachelkolen Weet gij wel? a. Een perceel BOUWLAND, b. Een perceel BOUWLAND, c. 2 perceelen WEILAND. TUINGROND Alle soorten Winkelboeken, J. C. VINK y Groote Openbare Vergadering Spreker: W. H. VLIEGEN Onderwerp „Onze sirijil voor welvaart en vrede". Axel-Station". Dit is alleen mogelijk bij Yr te huur. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Aan de Leden der Coöperatieve Aankoop-Vereeniging Advertentie». zuivere Nootjeskolen, dat alle Heerenwerken met 15 pCt. verlaagd zijn. Dames- en Kinderwerk met 20 pCt. P. J. VASSEUR. Bij inschrijving te huur kasboeken, kwitantieboekjes, telegram boekjes, bonboekjes, zakagenda's enz. op VRIJDAG 2 FEBRUARI a.s., om 7 uur des avonds •op de bovenzaal van dhr. G. GILIJAMSE (Hotel 's Lands Welvaren). e verdedigde de Axelsche achterhoede kranig, maar kon toch niet verhinderen dat T. S. C. tweemaal doelpuntte in de eerste heltt. Na de hervatting waren de doelpun ten goedkooper. Jammer geooeg bleek toen, dat de scheidsrechter niet de min ste kennis van den buitenspelregel be zat, zoodat de 7 doelpunten, die het Axelsche net nog ingingen, alle geldig verklaard werden, niettegenstaande er zeker 4 of 5 in opvallende buitenspel positie gemaakt werden. De moed ging er toen weldra uit bij Wilhelmina, het geen ook niet te verwonderen is, als onder dergelyke leiding gespeeld wordt. Heden had alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van een speel en schuilplaats aan de openbare school, waarvoor 22 inschrijvers waren. Het werk is gegund als volgt: Jac. Hougb, metselwerk voor f 608, H. van Luijk. timmerwerk 327, Gebr. Van Rijn, lood- en zinkwerk voor 208, Iz. Brak man, verfwerk f 87,95 en Gebr. Schie man, ijzerwerk voor 230, totaal 1460,95. Gisteren werd alhier door de ver- eeniging Vooruitgang is ons Streven aanbesteed de levering van950 000 Kg. Ammoniak super. Gegund aan D. Scheele, Terneuzen voor 9.26 12800 Kg. zwavelz. amm, gegund aan De Ruyter en Co., Axel voor 15.59 20.000 Kg. superfosfaat, gegund aan dezelfde voor ƒ3.15 en 50.000 Kg. Chilisalpeter, gegund aan het Centraal Bureau te Rotterdam voor 14.98. Zondag werd onder de Katholieken alhier een bloemendag gehouden ten behoeve van de hulp voor Weenen, welke netto 30,48 opbracht. De Raad van Hulst. Men schrift ons uit Hulst Verschillende besluiten in den ge meenteraad van Hulst worden in de laatste vergaderingen er zoogenaamd doorgejaagd, omdat men aan den kant der meerderheid weet, dat de minder heid, als het op stemmen aankomt, machteloos is. Die meerderheid bestaat uit 6 rechtsche Katholieken, terwijl de minderheid gevormd wordt door 1 niet- Katholiek en 4 vrijzinnige Katholieken, om van geen liberalen meer te spreken. Tengevolge van dat opleggen van besluiten, die naar men meent niet in het belang der gemeente Hulst zijn, hebben nu als lid van den raad bedankt de heeren A. C. M. Poppe, G. Vogel vanger, J. E. Fricot, G. C. Ver wilghen en P. Blommaert, allen wonende te Hulst. Zij hebben dat gedaan in een schrijven aan den Raad van Hulst, waarin zij het volgende mededeelen Overwegende dat de wijze van be handeling van zakeD in de geheele, bijna afgeloopen zittingsperiode, door de meerderheid van Uwen Raad gevolgd waarbij met wenschen of belangen van de minderheid bijna geen rekening wordt gebcuden, en den wil van die meerderheid onverzettelijk met de ver houding van zes tegen vijf stemmen wordt doorgedreven in strijd is met de werkelijke belangen van de gemeente Hulst en haren finantieelen toestand Overwegende toch dat, waar de meer derheid van Uwen Raad uit zes per sonen en de minderheid uit vyf perso nen bestaat, er zeker alle redenen van billijkheid waren om ook één zetel in het College van Burgemeester en Wet houders onzer gemeente aan die min derheid af te staan, om zoodoende onpartijdige leiding mogelijk te maken, en daardoor aan de minderheid van Uwen Raad stem te geven in de voor bereiding van verschillende zaken Overwegende dat verder bet Dage- lijksch Bestuur onzer gemeente op ruime wijze omspringt met de gelden en inkomsten der gemeente, doordat zijne leden eerst individueel medehelpen om alle mogelijke instellingen in deze gemeente in het leven te roepen, waar door op grond van de wet op het Lager Onderwijs, enz. gelden van staat en gemeente kunnen worden geëischt, om daarna deze gelden als Dagelijksch iestuur der gemeente Buist, met behulp van de verhouding 6 —5 in den Ge meenteraad wettelyk te saDCtioneeren Overwegende dat dan ook door Be sturen van verschillende byz. onder wijsinrichtingen gesteund door ver schillende autoriteiten als het ware een wedstrijd wordt gehouden in het oprichten van scholen met subsidiën ver boven de finantieele krachten der gemeente Hulst, en dit een wezenlijk gevaar wordt voor den finantieelen toestand van Hulst, waar voor als voorbeeld kan dienen dat in onze ge meente, van ongeveer 3800 zielen, be staan Een Middelbare Handelsschool, een Middelbare Landbouwschool, een Ambachtsschool, drie scholen voor U. L. O., een Huishoudschool, een Lagere School, een Avondvakteeken«chool en een Bewaarschool. Overwegende dat alle mogelijke pro testen van de minderheid tegen dit heilloos streven voor onze gemeente, zooals gezegd regelmatig wordt beant woord door de stemming 6—5, wat weder zéér duidelijk is gebleken bij de behan deling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1923; Overwegende dat ook op ander gebied de hierboven uiteengezette leiding heeft geleid tot groote finantieele nadeelen voor onze gemeente Overwegende dat deze, immer slechter wordende fioantieele toestand reeds merk baar is uit den enormen belastingdruk welke op de schouders van onze gemeen tenaren moet worden gelegd, en uit het feit, dat onze gemeente reeds behoort tot die weinigen der gemeenten in ons land, wier zielenaantal niet alleen niet vooruitgaat maar zelfs achteruitloopt, doordat zij, die eenigszins kunnen onze gemeente metterwoon verlaten en an deren zich hier niet willen vestigen, met het oog op den zwaren belastingdruk, nu reeds en in de toekomst bij deze aan Uwen Raad mede deelen, dat zij verder geen aandeel wil len dragen als Lid van den Raad, in de verantwoordelijkheid voor dezen toestand en mitsdien hun ontslag nemen als lid van Uwen Raad. Het Bestuur der Kolenver- eeniging „DE HERLEVING" te AXEL, zal op Zaterdag 10 Febr 1923, ter inschrijving trachten aan te besteden de levering van 60-000 K G 60 k 70 grof, en 10.000 K.G. beiden vrij van steenen. Te leveren voor 8 Maart a.s. franco voor den wal Axel, Sassing. Inscbrijvingsbiljetten in te leveren bij den Voorzitter die ook de nadere inlichtingen verstrekt. Axel, Jan. 1923. Namens het Bestuur, P. VAN DUKE, Voorz. M. V. D. OUDEN, Secr. Aan hen, die hunne bestelling voor MESTSTOFFEN nog niet hebben opgegeven, wordt beleefd verzocht, zulks ten spoedigste te doen, voor den goeden gang van zaken voor de aan besteding op 6 Februari aanst. De Secretaris, M. W. KOSTER. Reeds al zoo ver beneden alle con currentie, dat U met recht zult zeggen Prima kwaliteitPrima afwerking Aanbevelend, Machinale Schoenmakerij. Gentschevaartstraat C 74, AXEL. in massa of gedeelten voor oogstjaar 1923 groot plus minus 11 H.A. (ongeveer 25 gemeten), gelegen aan station Axel. gelegen aan den Armendyk, groot ruim 7 H.A. (ongeveer 16 gemeten), geschikt voor alle cultuur Condities te bevragen by D. VAN HOEVE, Axel. Inschry vingsbiljetten in te leveren vóór of op 8 Februari a. s. Te bevragen by P. BUIJZE, Axel. Boekhandel. e. «rdt ,\L van AMSTERDAM Voorzitter der S. D. A. P. en Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. ut Toegang vrij. Debat gewenscht. AFDEELINGSBESTUUR S. D. A. P. - AXEL. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Radacteur! Er werd gestreefd om de Kermis „oud volks vermaak" in Axel af te schaffen. Maar weten zij, die dit willen en daarmee zeer vele neringdoenden in hunne broodwin ning te kort doen en zij willen dat om godsdienstige redenen, wel deze eenvoudige waarheden 1. dat God wil worden gediend met een blijmoedig hart en niet met een benepen hart, dat bevreesd is voor de uitingen van volks vreugde 2. dat reeds in het Oude Testament aan het Joodsche Volk allerlei vreugdedagen waren voorgeschreven, vreugde en rust voor mensch en dier 3 dat als er een tijd van Strafgericht des Heeren zijn zal, tot dit strafgericht ook behoort „dat de Vreugde van de Aarde is weggeno men" en ieder kan dat lezen in het strafgericht van onzen tijd in Jezaja 24-7-10. Laten dus zij die om godsdienstige reden de afschaffing der kermis willen zich niet ver gissen, want de Heer noemt de menschen die tegen volksvreugde zijn„volksbenijders" en tegen deae volksbenijders spreekt Hij uit een straf en geen zegen. Mijn dank voor de plaatsing. OPMERKER. Axel, Jan. 1923, Schelfhout en Maria Louisa Hoefijzers. 8. Lucia Maria, d. van Desiré van Huffel en Ro salia Durinck- 10. Jan Gerardus, z. van Cor nells Jan de Reus en Wilhelmina Frederiksen. 11. Elza Paulina Amelia, d. van Petrus Desiré Aarssen en Louisa Petronella Maria Lambert. 12. Francies Petrus, z. van Petrus Hoop en Philomena van Sikkelerus. 16. Henri Petrus, z. van Petrus Josephus van Vooren en Mathilda Maria de Keijzer. 18. Johannes Eduardus, z. van Alouisius Josephus van Dommeleu en Rosalia Maria de Klerk. 21. Eduardus, z. van Alouisius Judocus Goossen en Anna Maria Geersdaele. 22. Aureliana Maria, d. van Jan Francies de Bruijn en Julia Wullems. 25. Joseph Petrus, z. van Alphonsus Jacobus Kint Maria Apolonia Dankaart. 31. Eduardus Ge rardus. z. van Jan Francies Borm en Louisa Maria Asselman. Overlijden. 1. Anna Maria van Huffel, 78 wed. van Pieter Augustinus de Maat. 5. an Francies van Geertruij, 69 j., echtg van Rosalia Ivens. 15. Jan Francies de Klerk, 66 echtg, van Maria Louisa de Bakker. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 14. Dirk Cornelis Verbrugge (van Axel), 24 j., jm. en Pieternella Ringelberg, 22 j., jd. Geboorten. 1. Elizabeth, d. van Pieter Kolijn en Catharina Maas. 8. Sara Elizabeth Tan- neke, d. van Hendrik Pieter Lensen en Leuntje Geelhoedt. 9. Willem, z. van Abraham An- theunis Dekker en Cornelia Vinke. 13. Ja cobus, z. van Jacobus Hofman en Janna de Koeijer. 15. Franchise, d. van Cornelis de Feijter en Geertruida Janna Verpoorte. 16. Cornelia Helena, d. van Cornelis Snap en Bonna Maria Wisse. 18. Elizabeth Lidewij, d. van Andries Kaijser en Maatje Anthonina Deur waarder. 21. Francois Jacobus, z. van Cornelis Stoffels en Cornelia van Arenthals. 23. Lisa Melania Johanha, d. van Camillus Jacobus van den Bos en Wilhelmina Helena van Fraeijen- hove. Elizabeth, d. van Arie Faas en Eliza beth van Ham. 31. Lidewij, d. van Cornelis Pladdet en Geertruida Adriana Jansen. Overlijden. 5. Jacobus van Doeselaar, 70 j., echtg. van Elizabeth Wieland. 16. Cornelis de Ruijter, 52 j., echtg. van Adriana Hcfman. 21. Cornelis Hamelink, 55 j., echtg. van Mar tina Klaassen. Zniddorpe Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. Jean Baptiste Gijsel, 31 j., jm. en Sidonie Marie Pieters. 25 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Richardus Clement Joannes, z. van Prudent Joseph D'hont en Co- ralia Maria D'haene. 28 Nov. Edegard AI- phonse, z. van Franciscus Alphonsus Josephus de Block en Olga Barbara Eduarda van de Calzeijde. 23. Arséne Camile, z. van Alphon sus Cyrillus de Munck en Alida Felicita Du- sarduijn. 28. Etiën Henri Benignus, z. van Maurice Auguste Benignus Puijlaert en Elvira Stephania Govaert. Van 1 31 December 1922. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 2. Petrus Johannes Neve, 28 j., jm. en Paulina de Wilde, 24 j., jd. 12. Josephus Petrus Bogaart, 29 j., jm. en Carolina Louisa Neve, 22 j., jd 30. Alouisius Josephus van Waterschoot, 36 j., weduwn. en Maria Regina Bogaert, 33 j., jd. Geboorten. 4. Joseph Francies, z. van Petrus de Rooij en Martha Sikkelerus. Leonie Mar- garetha, d. van Cornelis Totté en Maria Anna van derWalle. 5. Petrus Johannes Alphonsus, z. van Alphonsus de Rijcke en Leonie van Arenthals. 6. Rosa Francisca, d. van Desiré A »piti egveu. opge- je) weru boren, -luite- rolgde en in 11921 'g ge- sehei- vloog oeden i bru- evens rzich- or hij jmeir. eereu libie- g) en dige inder i het den oden COï aan arijs ndat t. loest verd een vaar aide leenj ater eeft van laag le- tge- zyn ten. Hel por tam >od. to- een ver lier en. Ier, em de ed. ,te 30-

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3