lij. „Vooruitgang is m Streven" Hippendiefstal ten. fin Kii Bessensap. K 1 i Burgerlijke Stand. Advertentiën. Afdeeling van den Nederl. Bond van Christ. Fahrieks- en Transportarbeiders trachten aan te besteden 94,000 Kg. Ammoniak Super 7. pCt. 13,000 Kg. zwavelz. Ammoniak 201/* pCt. 16,000 Kg. Superphospbaat 14 pCt. 46,000 Kg. Chilisalpeter 151/* pGt. Electrisch Apparaat Een zoo goed als nieuw Transportrijwiel. H. ZEGERS, Axel. Axel. C. B. ANTHEUNIS. ONTVANGEN: A. KOLFER. Axel. C. B. Antheunis. Dhr. Van de Bilt vond dat goed en meende, dat die Zondag of 6 in den winter de lantaarn bij de kerk wel kon branden tot 8 uur. De Voorz. wilde daar niet op sprekeD, maar alleen op bet teit, dat hij heeft onderzocht en hij dus kon aan nemen, dat het een fout van den werk man was. Dhr. de Kraker verwees nog op de rioleering achter den tuin van de Wed. IJsebaert, die verstopt is en waarvan men zelfs de buizen niet meer vindt. Dhr. Koster wenschte betere ver lichting bij het Diaconiehuis, wat door verplaatsing van den lantaarn zou te krijgen zijn. Verder deelde spr. mede, dat de voor zitter der Oudercommissie hem had gevraagd, hoe het kwam dat men zoo lang wachtte met het maken der schuil plaats aan de openbare school. De Voorz. antwoordde, dat de beste ding op 23 Januari zal plaats hebben en wilde er nog aan toevoegen, d^t hij met die zaak al heel wat ellende had beleefd. Daar niemand verder het woord vroeg, werd de vergadering met dank zegging gesloten. Onder punt 2g in ons verslag stond aangaande den Noordpolder, dat dhr. Kruysse zeide, dat iedere 100 meer uitgaven meebracht een belastingver- hooging van 0,50 per H.A., dit moet zijn f 1,50. AXEL, 23 Januari 1923. Gisteravond werd op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" alhier een vergadering van genoodi^den gehouden, waar voor „het Zeeuwsch Vlaamsche" Wa'.erleiding-comité optrad de heer P. Lindenbergh van Wemeldinge. Ingeleid door den Burgefneester, de heer F. Blok, gaf de heer Lindenb. rgh een historisch overzicht van het ont staan van Zeeland, in verband met de drinkwatervoorziening en toonde door vele voorbeelden, hoe het steeds vooral ook voor de Zeeuwsche Land bouwers in oude tijden een zeer moei lijke kwestie is geweest om aan geschikt water te komen voor mensch en dier, waar de Zeeuwsche gronden als het ware overal doortrokken zijn van zout- ot brak water. En ook in de te^en woordige tijden nog is het vaak een gesukkel aan goed water te komen in de droge zomermaanden, afgezien nog van het onhyg ënische van het regen water, waarop spreker ook ten duide lijkste wees Ook het bewaren van water in bakken en putten is soms zonder dat men het merkt zeer onzin delijk doordat er b v. stinkbronnen in de nabijheid zijn vanwaar het water in de putten sijpelt of doordat vaste bestanddeelen van straat en dak zich in de bakken ophopen en liggen te rotten. Wijzende op dat alles, dat de laatste jaren herhaaldelijk is verkondigd, kwam de heer Lindenbergh tot de ware oplossing van dit vraagstuk de water leiding. Maar ook hieromtrent werd ons geen nieuws verkondigdalleen kregen we thans te hooren, dat nu gebleken was, dat te St. Jansteen vol doende water zou te putten zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen, met dien ver stande, dat dan na dert'g jaren mis schien geen verdere uitbreiding kyji worden gegeven; m. a. w. die dan hun water betrokken kunnen het blijven trekken. Maar dver buizennet, aanleg, kosten en meerdere bijzonderheden, waarop het in de praktijk aankomt, konden geen gegevens worden verstrekt, om dathet rapport, waarin dat alles stond, en dat zou dienen ter voo.lich ting ook van de gemeenteraden, nog niet was aangekomen en misschien onder weg was. We hebben ons tot den heer Linden- berg gewend met het verzoek aan het Comité, om de pers, die in deze zaak, wat ons betreft, zeker ter wille is, een korte uiteenzetting re verschaffen, waaruit dan belanghebbenden een en ander kunnen vernemen. Vooral de landbouwers toonden zich omtrent de aansluiting niet gerust, gezien de wijze waarop de P. Z E M hen^ in het donker Dat en een der aanw zigen drong er ten sterkste op aan, dat vooral de raad in deze een meer pract sche houding aannam, dan dit bij de onderhande ingen met de P. Z E. M. is gebleken.' De heer Lindenbergh gaf ook den raad om vooral op het plan van het buizennet goed te let'en waar de hoofdleidingen komen. Overigens dankte hij voor den goeden geest onder de aanwezigen, waa-uit een opbouwende critiek sprak. Burgemeester Blok dankte den heer Lindenbergh voor de duidelijke uiteen zetting van een en ander. Door de Maatschappij „Axel- Station" is de vorige week aanbesteed de levering van 31 000 kilo Superfosfaat, 8400 kilo Kalizout en 32.900 kilo Chili, waarvan de levering werd gegund aan de firma de Ruijter en Co. alh er. De Superfosfaat voor f 3, Kalizout voor 2 45 en Ohili voor 15.39 per 1000 Kg. Zaterdag werd alhier door het Comité tot aankoop van Kunstm st- stoffen aanbesteed de levering van 130.000 Kg superfosfaat, 60.000 Kg. Am. Super. 60.000 Kg Chili, 40 000 Kg. Zw. Am. en 50.000 Kg. Kalizout. Aannemer werd De Ruijter en Co alhier, van de Supt'rf. voor 3.12, de Zw. Amm. voor 19.70 en de» Chili v0or 15 40. De kalizout werd gegund aan Ver gouwe, te Terneuzen voor 4.88 en de Amm. Super, aan D. Scheele te Terneuzen voor 9.39 Woensdag werd alhier de jaar vergadering gehouden der Herv. Zon dagschool, die goed bezocht was. Na het zingen van Psalm 68 10 opende de voorzitter de vergadering met gebed en heette allen hartelijk welkem. Hierna las de secretaris de notulen voor en bracht zijn jaarverslag uit, waaruit een opgewekte toon was te hooren. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat is ontvangen 618.24 en uitgegeven 577 62, zoodat er een batig saldo is van 40 62. De rekening werd nagezien en in orde bevonden, waarna beiden werden dankgezegd voor hun werk. Hierna was aan de orde de bestuurs verkiezing, wegens periodieke aftreding der heeren J. de Visser, D. Mieras en P. v. Alten de laatste twee stelden zich niet meer herkiesbaar. De uitslag der stemming was dat bij de eerste stemming werd herkozen met groote meerderheid J, de Visser, die zijn be noeming aannam. Na herstemming werden herkozen de heeren M. W. Koster en P. A. Wondergem. Door de eerste werd gezegd, dat hij, waar hy zooveel voor dit werk gevoelde, deze benoeming zou aanvaarden, terwijl de tweede opmerkte, dat hij hoopte, dat er meer eensgezindheid en samenwer king zou zijn in het bestuur, dan ver leden jaar, en de benoeming aannam, doch mocht dhr. Mieras nog zijn ge zondheid terug krygen hij zijn plaats aan die zou atstaan. Verder stelde hij voor dhr. Mieras te benoemen als eere lid gezien de vele werkzaamheden voor de school gedaan, waartoe werd besloten. Nadat nog enkele leden eenige wenken hadden gegeven werd de vergadering gesloten met dankzeg ging, voorafgegaan door het zingen van Psalm 73 8. Het bestuur bestaat nu uitdeheereü J. de Visser, .voorzM. W. Koster, vice voorz., H. Smies Cz. secretaris, M. Loof, vice secretaris, M. J. Loot, penningmeester, P. A. Wondergem, vice penningmeester, F. Dekker Pz. algemeen plaatsvervanger. In de bondsvergadering jan ge mengde zangvereenigingen, jl. Zaterdag te Goes gehouden, is besloten hetjaar- lijksch concours, dat verleden jaar te Hoek werd gehouden, in 1923 te Axel te do'O plaats h ^bben, met dat verschil, dat net thaus geen wedstrijd, maar merr een zangersfeest zal worden. Als datum is daarvoor bepaald 20 Juni. In de Donderdag te Zaamslag ge houden vergadering vaD den gemeen- raad werd tot onderwijzeres aan de school in den Grooten Huyssenspolder benoemd mej. A. C. Polderman te Hoek, tot onderwijzeres aan de school te Othene mej. M. F Wieland te Hee- renwaarde. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd, wegens het bedanken van den heer C. de Vries, benoemd de heer J. Stolk. Herbenoemd werden tot leden van de plaatselijke schattingscommissie de heeren J. P. Geelhoedt, J. Stolk en C. A. Wisse, en in de plaats van den beer W. de Klerk, die bericht had niet meer in aanmerking te willen komen de heer A. de Feijter. De vorige week is onder de ge meente Koewacht weer een moord ge pleegd Na eenige woordenwisseling moet zekere Suij, 21 jaar en vader van 2 kinderen door zekere A. gevolgd zijn op de achterplaats van een café en door dezen een messteek zijn toegebracht, tengevolge waarvan de man is over leden. A. is gearresteerd en aan een streng verboor onderworpen. Vrijdag was de justitie uit Middelburg te Koewacht voor nader onderzoek. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 7 tot en met 13 Januari 1923, in de Prov. Zeeland, bedroeg Diptheritis Vli9singen 2. Door E. d. B38 jaar, schipper te Ossenisse is hooger beroep aaugeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 5 Januari jl. waarbij hij ter zake van poging tot oplich ting is veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. Van 1 31 December 1922. Axel Huwelijks-aangiften. 8, Jan Brug- geman, 26 j., jm. en Tanneke Neeltje Wijna, 21 j., jd. 15. Joseph Vonck, 22 j., jm, en Janna Faas, 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Pieter Jozias Paulusse, 27 j., jm. en Janneke Catharina Mangold, 26 j jd. 21. Jan Bruggeman, 26 j., jm. en Tanneke Neeltje Wijna, 21 jjd. 28. Joseph Vonck, 22 j., jm, en Janna Faas, 19 j., jd. Geboorten. 1. Janna Maria, d. van Martinus Schieman en Leuntje Leentje Boeije. 2. üilda Julia Clemence, d van Alphonse Joseph Stock man en Augusta Marie Snouwaert. 6. Antoine Regerius, z. van Florentius Josephus Bernardus van den Berg en Mathilda Maria Herman. 8. Dingetje, d. van Daniël Dekker en Janna de Regt, Wilf.ieda, d. van Hypolitus Dominicus Dellaert en Sophie Rosalie Marie Antheunis. 11. Diengetje, d van Petrus de Regt en Cat harina Wolfert. 13. Jozias, z. van Francois Verstraten en Dina van Dixhoorn. 14. André Cornells, z. van Franciscus Cortvriendt en Maria Ludovica Clemencia Cornelia Sarazijn. 19. Pieternella, d. van Pieter Hamelink en Maria de Pooter. 20. Suzanna, d. van Nicolaas Bol- leman en Suzanna Geertruij Zegers. 21. Aagje, d. van Pieter Cornells van Bendegem en Eli zabeth Riemens. 23. Mari3 Elizabeth, d. van Levinus Mangold en Pieternella Maria Brakman. 24. Jaspert Michiel, z. van Abraham Thomas 't Gilde en Pieternella Janna Heijnsdijk. 29. .Salomon, z. van Jozias Hamelink en Catharina Johanna Oppeneer. 31. Frans Pieter, z. van Pieter Benjamin van Hoeve en Elisabeth van Fraaijenhove. Overlijden. 7. Johannes Cornells Kotvis, 81 j., weduwn. van Cornelia Koekkoek. 10, Rosalie de Moor, 83 j., wed. van Seraphinus van Mossevelde. Jacoba Cornelia van Liere, 10 m., d. van Cornelis Joos en Jacoba Loof. 11. Suzanna Levina den Engelsman, 13 m., d. van Marinus en Maria Anna Verberkmoes. 14. Hubertus Claessens, 73 j., weduwn. van Maria Elisabeth van Carnpen. 23. Dina de Feijter, 17 j., d. van Pieter en Janna Dieleman. 29. Jaspert Hollebek, 11 m., z. van Ja» en Neeltje Elizabeth Pladdet. Zij die belang hebben bij de oprichting van een worden uitgenoodigd ter vergadering op Donderdag 25 Januari, 's avonds om 6Y2 uur in bet lokaal der Christ. Landbouwschool, waar als spreker hoopt op te treden de heer JVC DE ZEEUW, die spreken zal over „De noodzakeiykkeid der Ckristeiykc vakorganisatie, ook voor Fabrieks- en Transportarbeiders". HET COMITÉ A X E E. Bovengenoemde Vereeniging zal op MAANDAG 29 JANUARI a. s., des avonds om 5 uur bij de Wed. J. M. VAN DOESELAAR te Axel-Sassing De levering van plus minus Levering 2e helft Februari. Levering 2e helft Februari. Levering 2e helft Maart. Levering 2e helft Maart. De leveringen moeten geschieden op het voertuig Axel-Sassing, alles onder A. H V. Verdere inlichtingen te bevragen bij den Secretaris van bovengenoemde vereeniging. De Secretaris, P. DEES Pz. voorkomt IT door een onder garantie. TE KOOP: De ruimste sorteering De mooiste modellen, aan de laag-ste prijzen. Aanbevelend, N B. Ook extra groote maten voorradig. Zie Etalage. d. °t Q L. 0 iapitt iegvek l opge- leel 1 wen sboren. a-luite- volgde en in n 1921 Dg ge- rsehei- n vloog joeden bru- tevens irzich- ior hij omen. teeren hibie- ig) en ndige linder i) het j deD snden I eoi aan 'arijg ndat loesf verd een vaar aide toen ater eeft van aag le- ,ge- zyu :eu, Hel or- am >od. to- ien ver ier en. er, jm de 3d. te n- il.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 3