So. 82 Dinsdag 16 Januari 1923 38 «ïaarg. Hij is 4# Wrake V J\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenhuid. FEUILLETON. xel ra! 1P Du biaö verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco Der post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Poatgiro 603A3. ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en VrQdagvoormlddag ELF ure. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar tot Buitenlandscli Weekoverzicht. De geheele internationale pers heeft de gansche week gesproken van de bezetting van de Ruhr, en zal daarvan wel blijven spreken en er het hare van blijven zeggen, ook al heeft een ge deelte der Fransche pers haar op de vingers getikt en haar trachten te be wijzen, dat hetgeeD dan heel de wereld noemt een bezetten van het Rubr ge bied niets meer is dan een politie- ft1maatregel om den Franschen directeur- generaal van het mijnwezen met een I aantal Fransche en Belgische eD enkele I Italiaansche ingenieurs te beschermen. Het schijnt wat vreemd, dat voor die bescherming een 50.000 man noodig zijn Donderdag verluidde zelfs, dat er kwartier moet gemaakt voor 80.000 man met pantser-auto's, tanks vliegtuigen en wat niet al. Essen de stad van Krupp. Bochum de stad van Stinnes en Ratingen de stad van Mannesman zijn reeds be zet, en als het een beetje wil het dreigement is reeds geuit dan zal het geheele Ruhr-gebeid, het nijver heidscentrum bij uitstelt voor geheel Duitschland, de kurk waarop het ge heele overige Rijk thans drijft, worden bezet. En waarom Niet omdat Duitsch land thane tekort is geschoten in kolen- leveringen, al beweert Frankrijk dit. Sir John Bradbury, het Britsche lid van de Commissie van herstel, de (Vrij uit het Duitsch.) Maar de gelijkenis was zoo verrassend, dat de opperjachtmeester, nadat men een en ander gesproken had over Magdalena's reis en over hare toekomstige betrekking, weer daarop te rugkwam. „(jij moet Hortense maar vergeven," zeide hij, „een meer volwassen beoordeelaar zal hetzelfde ondervinden, als hij u naast het portret ziet. Gij zijt het ti;ek voor trek, men zou denken, dat gij er als model voor ge diend hadt." „Dat heb ik niet excellentie, maar toch ben ik het," hernam zij met vroolijke openhartig heid, die haar bekoorlijk stond als een kind. „Hier beneden op ae schilderij bewijst denaam van den kunstenaar het mij en daarom stond ik zoo verheugd er voor. De schilder die het vervaardigd heeft, is een der menschen, die mij het naaste en dierbaarste zijn op aarde. Ik heb er zoo weinigen," voegde zij er met lichte treurigheid bij, „want ik sta geheel alleen. En daar de kunstenaar in zijn werken leeft, daar die een deel uitmaken van zijn eigen ik, daarom groette ik de schilderij als een lieven trouwen vriend in de vreemde omgeving." „Zoo, dus is het toch zoo," riep de opper jachtmeester verrast uit, „en bestaat de kun stenaar u zoo na Is het een jonge man Er was iets in toon en blik van den graaf, dat haar in verwarring bracht en zij bloosde hevig, toen zij antwoordde„Ja, excellentie, hij is nog jong en toch reeds beroemd. Gij zelve hebt hem wel de eer aangedaan, zijn schilderij hier een plaats te geven." „|k ken hem niet persoonlijk," hernam de opperjachtmeester„toen ik de schilderij door bemiddeling van een handelaar kocht, was de eenige, die ruggegraat genoeg had om tegen te stemmen, heeft aangetoond, dat de achterstand wat de kolen betreft slechts ll pCt. is en veel minder dan verleden jaar; niet omdat het in ge breke bleef, mijnhcut en telefoonpalen te leveren, want de te leveren hoe veelheid is pas zóó laat opgegeven, dat het niet mogelijk was, daaraan in tijds te voldoen. Doch omdat maar schalk Foch zijn langgekoesterd plan toch eindelijk eens wilde uitvoeren en omdat Poincaré voor Senaat en Kamer wilde komen met een daad, een hel denstuk. De Fransche premier heeft Donderdag in de Kamer aangetoond, dat Frankrijk, dat 100 milliard heeft voor geschoten aan Duitschland, aan dit land niet kan toestaan, de economische en industrieele hegemonie te herwinnen. Als het Eugelsche plan ware aangeno men, dan zou het Duitsche Rijk bin nenkort de supprematie in Europa hebben gehad, terwijl Frankrijk geruï neerd zou zijn. Amerika trok onmiddellijk zijn troe pen terug uit het rayon Coblentz, dat thans wordt overgeleverd aan Fransche en Belgische soldatenin Engeland tracht alleen de Daily Mail", de daad van Frankrijk goed te praten de Ita liaansche pers fulmineert, dat het zoo'n lieve lust is Tsjecho-Slowakije diende reeds een beklag in over de schade, aan de jonge republiek toege bracht door den maatregel, die haar verstoken houdt van brandstof en van ruw materialen voor haar industrie en Zweden steekt niet onder stoelen of kunstenaar niet in Rome. Maar hoe na bestaat hij u, als ik vragen magis hij u verwant Het werd haar eenigszins onbehagelijk te moede onder dit verhoor, zij gevoelde, dat zij op een gevaarlijk terrein gekomen was, waarop misduidingen en verkeerde gevolgtrekkingen hare, nog geheel onbekende persoonlijkheid, licht in een valsch daglicht kon stellen. Haar zachte oogen zochten angstig den blik der gravin en zij schepte eenigszins moed, toen zij bemerkte, dat het lustelooze gelaat der dame geen spoor van mistrouwen toonde, maar zich had opgeklaard. „Hij is mij niet verwant, excellentie, maar wij staan elkander nader dan vele broeders en zusters, want zijn ouders namen mij in huis, toen ik alleen als wees in de wereld achter bleef. Ik heb mijn kindsheid en mijn jeugd doorgebracht in het huis zijner ouders, heb het innigste aandeel genomen in zijn streven en zijn roem is mijn eerzucht." De herinnering had haar jeugdig schoon gelaat verwarmd en bezield, de opperjacht meester aanschouwde haar met onverholen bewondering. „En dan hebt gij vele malen als model voor hem gezeten," vroeg hij. „O, dikwijls, zij het dan ook niet voor deze schilderij. Hij schilderde mij als kind en als jong meisje hij moet nu eindelijk mijn trekken zoo juist in zijn geheugen geprent hebben, dat hij mij niet meer behoeft te zien, om die weer te geven." De gravin reikte haar snel en met zichtbaar genoegen de hand. „Ik versta u," zeide zij, „en wensch u geluk. Maar met betrekking op mijn dochtertje verlang ik, dat aan deze zaak geen ruchtbaarheid zal gegeven worden. Het komt niet overeen met uwe betrekking dit publiek te maken. Voor uw openhartigheid jegens ons echter ben ik u dankbaar. Gij hebt met juisten takt gevoeld, dat uwe positie daardoor verheven en verzekerd wordt." Magdalena zag haar verwonderd en verschrikt aan. „Gij verstaat mij verkeerd, mevrouw de banken, dat het zal inroepen de tus- schenkomst van den Volkenbond. In Frankrijk zelt kunnen de zelfstandig denkenden van de C.G.T. worden ge kneveld, daar buiten laten I. V. V. en de socialisten zich niet den mond snoe ren. En heel Europa behalve dan weer Polen stemt in met het vonnis dat dit is de cntknooping van het ge heim waarom de conferentie te Parijs is mislukt, waarom het Engelscbe be middelingsvoorstel, 't Duitsche voorstel voor een Godsvrede gedurende een menschenleeftijd zoogenaamd ongelezen ter zijde zijn gelegd. Zoogenaamd want telkens doen de Fransche auto riteiten er aanhalingen uit. En nu ook wordt begrijpelijk, dat Duitschland zijn gezanten te Parijs en te Brussel terugriep en dat het Kolen- cyndicaat met pak en zak vefhuisde van Essen naar Hamburg, onder mee neming niet alleen van al zijn pappe- rassen, maar óók van de bedrijfsleiders, zoodat het een vrij geruimen tijd kan duren eer de mijnen weer op gang zijn gesteld al, dat de Duitsche mijnwerkers willen arbeiden. „De Polen zullen werken" is gezegddoch wie even zijn gedachten laat teruggaan, zal zich herinneren, dat bijna alle Poolsche mijnwerkers uit het Rijnsch- Westfaalsche gebied zijn vertrokken naar Poolsch-Silezië. We zijn thans zóó ver, dat zeer bin nenkort zal blijken, dat de deskundige economisten en financieele specialitei ten, die in alle toonaarden hebben aan gemaand tot kalm overleg en bezadigd- gravin," zeide zij met een diepen blos, „het is een reine zusterlijke genegenheid, een „Al genoeg, al genoeg," lachte de dame, „ik wil den aard dier genegenheid niet onderzoeken, uw openhartig vertrouwen stelt mij borg voor de reinheid daarvan en onze wensehen stemmen hierin overeen, dit onbeslist te laten. Daarom treft het goed dat de bewuste schilderij wordt afgenomen. Gij zijt daardoor bevrijd van onaangename vragen van anderen en van onwillekeurige bekentenissen." Magdalena zweeg; het was haar, als be roerde een vreemde hand onzacht een gevoel volle plaats van haar hart en als werd een sluimerende aandrang tot strijd en tegenspraak wakker geroepen in haar. Zij gevoelde aan den stelligen toon der gravin, dat deze Mag dalena's verhouding tot den jongen schilder zoo zou weten te beschouwen, als zij het zelve verkoos. Maar het kwetste haar jonkvrouwelijk gevoel hare gevoelens voor Richard die zij zelve nog nooit ontleed had, door een ander te hooren peilen en in woorden brengen. Daarbij deed het haar leed, dat zijn schilderij verwijderd zou worden, het was haar als wees mqn daar mede hemzelven de deur en zij zou zichzelven toch zoo vroolijk en zeker gevoeld hebben in zijn beschermende nabijheid. Zijn werk had haar het eerst gegroet; met zijn stem, met zijn oogen had het tot haar gesproken en nu moest het weg Maar de gravin liet haar den tijd niet, daar over na te denken, zij uitte het vermoeden, dat Magdalena, na een zoo vermoeiende reis, wel zou verlangen zich eens af te zonderen en beval de binnentredende kamenier, de jonge dame naar haar kamer te geleiden. Verlicht volgde Magdalena de kamenier over den met marmer bekleeden vloer de trap langs naar de vlieringkamers, die gedeeltelijk, als het huis overvol was, tot logeerkamers voor weinig verwende gasten gebruikt werden. Niet hoog was het vertrek, maar sierlijk en elegant het ameublement. Voor Magdalena heid, in plaats van ruw geweld toe te passen, gelijk hebben gehad. We staan aan den vooravond van den nieuwen oorlog, van welken in de laatste dag of tien al luider is gesproken, het laatst Woensdag door graaf Bethlen, den Hongaarschen minister president. Tegengesproken wordt het bericht, dat tusschen de Fransche autoriteiten en de mijneigenaren overeenstemming zou zijn bereikt over de levering van kolen. Volgens berichten van Duitsche zijde, zou het steenkolensyndicaat bereid zijn, zijn werkzaamheden te hervatten, indien de buitenlandsche crediteurs zich niet mengen in de organisatie der mijnen. In een nota aan de commissie van herstel heeft de Duitscherregeering me degedeeld, dat alle betalingen in baar en natura zullen worden gestaakt, in verband met de bezetting van het Roergebied. De „Times" bevestigd het bericht volgens hetwelk in het Roergebied een geldstuk „Taler" genaamd, met lagere koers dau de goudmark en hoogere koers dan de Fransche frank, ingevoerd zal worden. De oorlog in het Nabije Oosten schynt uit te blijven. Reeds zeven weken vergadert de conferentie te Lausanne met horten en stooten, met telkens dreigementen van te zullen uiteengaan, maar toch is men daar thans zóó ver gevorderd, dat men elkaar leert ver staan en wil begrijpenhetgeen al was het rijk. De vensters met de heldere kleurige .gordijnen zagen uit op den tuin en men hoorde beneden het klateren van een fontein die in een prachtig marmeren bekken nederviel. Er was in de versiering dezer kamer niets, dat het oog verblindde door glans en veelheid, nochthans lag er in de rangschikking en in de keuze der kleuren, in de volkomen harmonie van het eenvoudig sierlijke huisraad, van de nette toilettafel en het groene tapijt tot het zijden deksel van het bed, een zeker iets, dat het oog weldadig aandeed, dat aan dit vertrek een karakter gaf, hemelsbreed verschillend met dat van het kamertje, dat zij als meisje in de pastorie had bewoond. Zij was een vreemde wereld ingetreden, al leen en onbeschermd en deze plaats zou haar eigendom zijn, voor eenigen tijd het toevluchts oord harer vreugd en smart. Smart o neen, Magdalena schudde bij deze gedachte als afwerend het blonde hoofd in deze nette vertrouwelijke omgeving kon alleen de vreugde wonen, evenals in haar hart de hoop. Het theeuur, waartoe zij na eenigen tijd weder naar beneden geroepen werd, ging snel voorbij onder aangename gesprekken, want Magdalena mocht spreken van haar tehuis. De gravin had takt om te vragen en het jonge meisje verhaalde openhartig en met vuur van haar kindsheid .en van haar leven in de pastorie, van het leed, dat zij reeds had ondervonden en van den vroolijken moed, waarmede zij na, steunend alleen op zichzelve, de wereld bin nentrad. Er lag een zoete, kinderlijke bekoor lijkheid in haar vertrouwen op de menschen, een zoete levenslust, een verlangen om vreugde te geven en te nemen. Toen men, reeds laat in den avond, haar vrijliet en zij zich weder in hare nette kleine kamer bevond, toen eerst durfde zij zich ge heel overgeven aan de indrukken, dien dag door haar ontvangen en voor het eerst het genot der eenzaamheid genieten. (Wordt vervolgd), 3"e. 'cf. it L. teel l weiv eboren. 3-luite- volgde en in rt 1921 n vloog joeden q bru- teveus irzich- >or hij omen*. teereu hibie- ig) eD ndige inder d het j deo sndeu cot aan 'arjji ndat t verd een raar aide loen ater eeft van aag le- ge- syn en. Hef or- am od. to- ;en 'er ier 3D. er, sm de id. te ff SCHE ANT. uuai j oei) IOi D- 1

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1