3e Cir. fmierlezmi „Koop op logos" Zanguitvoering Ds. K. SCHILDER, Wat is de Hemel. Bekendmakingen. Keciitszaken. Openbare Vergadering Gemengd Nieuws. Adverlentiën. Zondag 14 Januari a.s., de WelEerw. Heer Ds. RAAMS op Dinsdag 16 Januari a. s., om een beslissing te nemem, gaarne in staat wil zijn om een oordeel te vellen. Dat is de oorzaak geweest dat de Raad in Axel van alle zijden gege vens heeft bijeengebacht, ten einde de voorstellen der P. Z. E.M. zoo goed mo gelijk te kunnen beoordeelén De vraag is gerezen, wat bedoelt de P. Z. E. M. met de contracten? Voor ons is dat niet heelemaal duidelijk. Die contracten moeten dienen om de centrale rendabel te maken. Maar ik vraag me af als zakenman, heeft de P. Z. E. M. het aangedurfd om een centrale te bouwen, voordat er contracten waren opgesloten Een goed zakenma.i zal zich eerst ver zekeren van de rendabiliteit van wat hij wil ondernemen en is hij daarvan niet overtuigd, dan zal hij er niet toe overgaan om een centrale te bouwen. Daarom had men met dien bouw van de centrale moeten wachten, tot dat de verschillende contracten waren afge sloten. Dat is dan ook de reden waarom de Raad van Axel niet heeft durven be sluiten, maar ik geef U de verzekering, dat er toch een goede geest onder de raadsleden van Axel heerscht in dit op zicht. Practisch ben ik niet goed onderlegd om cijfers te geven van voor- of na deelen, maar ik ben wel eens wat ver der geweest dan binnen de grenzen van Axel, en waar ik ook ben geweest, hetzij in binnen- of buitenland, nog nergens heb ik hooren zeggen, ik wou, dat ik van die electriciteit verlost was. Inte gendeel zegt iedereen Voor geen geld zou ik de electriciteit willen missen en dat is voor mij motief genoeg om erop in te gaan. Het zal dan ook niet aan mij, of aan de leden van den Raad liggen, tenzij de electriciteit al te scha delijk zal zijn, dat de eventueele elec- ficatie zal worden afgestemd." Ofschoon men nu niet geheel en al met deze woorden zal instemmen, kan toch in hoofdzaak verwacht worden, dat na deze uiteenzetting de P. Z. E. M. nog wel eens overwegen zal, of het niet beter is de vordering in te trekken, daar toch b.v. de gemaakte teekeningen, als voor later dienstig, zeer wel bewaard kunnen blijven en dan hun waarde be houden. Met een gezamenlijk gebed werd het huis „Zorgvliet" geuoerad geopend, waarna het gebouw werd bezichtigd. Het is eenvoudig opgezet en bevat behalve een woning, keuken, berg- en slaapplaats voor de verplegers ruimte voor 12 a 15 lieden, terwijl er een gemeenschappelijke eet- en zitkamer is. Bovendien is er eeu flinke tuin met een prieeltje, zoodat bij mooi weer de oude. lieden ook buiten kunnen vertoeven. Tot heden w-.rdon er twee men-chen in opgenom terwijl nog met anderen onderhandeld wordt. Donderdags is van 2 tot 4 uur ge legenheid voor belangstellenden en familie om üo stichting te bezoeken. Wij wem-enen de oudjes er een ge zellig tehuis. - Ooze gemeente herbergt eenigo vreemdsoortige gasten op 'toogeublik. Gisteren zijn hier gearriveerd twee oli fanten en twee kameelen met een paardje en enkele personen uit het wereldbekende orcus Hagenbeek. Deze geven hier op een met zeildoek af gemaakte ruimte op de markt enkele circusvoorstellingen, zooals het heet ten bate der arme Duitsche kinderen. Maar we durven gerust zoggen, dat ook zonder dat liefdadig doel het aantal be langstellenden niet minder zou zijn. Vooral een der olifanten trekt om zijn reusachtig corpus bijzondere belang stelling en die grooite komt nog meer uit, als men de diertjes in de afgesloten ruimte beschouwt, zooals ze daar in de schuur van D. van Cadsand staan ge stald. De vertocniugen vallen zeer in den smaak en ofschoon blijkt, dat een oli fant nog niet zoo dom is, als hij eruit ziet, moet men toch bewonderen het geduld van degene, die de plompe die ren zoover heeft weten te dresseeren, dat ze op de gegeven wenken reageeren, Het plan is om alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te bezoeken. Coralia U. M. Hemelaar, dienstbode, Kanaal kade A 93, naar Sas van Gent Cornelia Hamelink, zonder, Spui N 89, naar Zaamslag. Pieter Willem Riemens en gezin, conducteur, Julianastraat E 126, naar IJzendyke. Charles Ludovicus Sijs, zonder, Sas sing P 20, naar Ter NeuzeD. Esther van Kwikkelberghe, dienstm Noordstr. B 1, naar Overslag. Johannes Dane en geziD, Wachtm. Kon. Marechauasée, Buthdijk J 16, naar Rozendaal. Anna Catharina Bakker, dienstbode, Singelwep J 10, naar Zaamslag. Dirk C. Verbrugge, arbeider, Port L. 24, naar Zaamslag. Charles L. Th. M. Coppieters, schoen maker, Sassing Q 32, naar Westdorpe. Maria de Groote, dienstbode, Station straat G 31, naar Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. s Av. 6 ure Ds, B. van Neerbos van Ter Neuzen. Arrond. Rechtbank te Middelhuig. AXEL. 12 Januari 1923. Gisterenmiddag heeft op eenvoudige wjjze de opening plaats gehad van het Diaconiehuis van de Ned, Herv. Kera. Reeds om half twee, het uur van aan vang, was het gebouw zoodanig gevuld met belangstellenden, dat er bijna nie mand meer inkon, althans niet in de gangen, want de lokalen, waarin toch heel wat menschen plaats hadden kun nen vinden, bleven gesloten. Maar, zooals we zeiden, de opening was een voudig, iets te sober, zouden we willen schrijven, naar de waarde en de betee- kenis, die aan deze stichting te hechten is. Daartoe uitgenoodigd hield de heer G. van Dis, hervormd predikant te Zaamslag een openingsrede en drukte zijn spijt uit, dat wijlen ds. Hugenholtz niet meer deze plechtigheid heeft mogen beleven, waar hij toch zooveel in "het belang van dit buis heeft gedaan. Spr. hoopte dat Gods zegen op dit werk moge rusten en dat de verpleegden er rustig en tevreden hun ouden dag mogen sljjten. Ook hoopte hij dat de belde echtelieden Nonkes, die uit Amsterdam hierheen zijn gekomen, om als verplegers over de ófide lieden te worden gesteld, met voldoening op hun werk zullen neerzien en $at wederzijdsche banden van vriendschap en waardeering zullen gesloten worden tusschen de verpleeg den. Ook dankte hjj namens den Ker- keraad van Axel allen, die op eeniger- lei wijze hebben medegewerkt aan deze stichting en wenschte, dat er steeds samenwerking zou zijn bij het volvoe ren van dit liefdewerk, dat toch steeds behalve de genade Gods ook cp men- schelijken steun zal moeten kunnen rekenen. Zondag vergaderde alhier de R. K. Kiesvereeniging tot het stellen van voorloopige candidaten voor de Prov. Staten. Gekozen werden P. Fruijtier* Hontenisse, B. Puijlaert, Sas van Gent,' P. van Waesberghe, Hulst, J. Rompu, Terneuzen, J. Truijmau, Boschkapelle, C. Th. van de Bilt, Axel, Em. Locke- feer, Ilulst en A. de Wael, Koewacht. Onder meer werd ook besproken de voorgestelde afschaffing van de kermis alhier, waarbij de beide raadsleden V. d. Bilt en Baert verklaarden tegen afschaf fing te zullen stemmen. De heer W. Moene, theol. cand. te Leiden, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Hoek bedankt. Loop der bevolking. Ie de maand December hebben zich in deze gemeente gevestigd Jacoba M. H. van Doeselaar, dienst bode, Sluiskil P 40, van Terneuzen. Garmt Ligthart, bouwk. teekenaar, Noordstr. B 61, van Terneuzen. Pieternella JanseD, zonder, SassiDg Q, 29, van Zaamslag. Augustus A. v. d. Walle, arbeider, Koestraat D 73, van Heerlen. Alberta van Waes, zonder, Weststr. D 60, van St. Jan Steen. Meta Joh. RemyD, onderwijzeres, Noordstr. B 12, van Goes. Coralie Marie Saman, dienstbode, Weststraal O 63, van Koewacht. Geertr. F. Vercouteren, verpleegster, Koestraat D 74 van Utrecht. Anna Jacoba Crets, verpleegster, Koestraat D 74, van Utrecht. Mathilde de Schepper, dienstbode, Maikt C 12, van Clinge. Augusta Gijsel, dienstbode, Zeestraat A 107, van St. Jan Steen. Vertrokken zijn Sophia M. Fermont, zonder, Kanaal kade A 102, naar Bloemendaal. Janneke C. Mangold, zonder, Oudewijk F 39, naar Wittem. Zitting van 12 Januari 1923. Heden werden de volgende zaken I uitgesproken Diefstal: J. T., 18 j., schippersknecht te Hontenisse, 20 of 20 d.'hecht. Belemmeren handeling ambtenaar H. R. A. de M 33 j., cargadoor, Ter- ueuzen j 50 of 50 d. hecht. Melk afleveren van ondeugdelijke samenstellingJ. P. v. E., huisvr. van J. d. F., Terneuzen, vonnis Kanton rechter bevestigd, straf veranderd in 300 of 3 m. hecht. Mishandeling: M. L. R 29 j varens gezel, Terneuzen 20 of 20 d. hecht. R. II., 33 j., zeeman, Terneuzen, uitge steld tot 2 Februari a.s. G. M., 26 j., schipper, Hoofdplaat, verstek vonnis bekrachtigd. -- Door de Rechtbank is rechtein gang verleend met gevangenhouding t«-gen W. S., 30 j couducteur Z VI. Tram te IJzendijke, gedetineerd ter zake van ontucht. van den Gemeenteraad van Axel, op Dinsdag den 16 Januari 1923, dea voormiddags ten tien are, ten Raad- huize. Te bt handelen onderwerpen 1. Notulen. 2. MededeeliDgen en ingekomen stukken. 3. Benoeming lid van de Commissie van toezicht op het L. O. wegens oeriodieke aftreding van den heer L. de Putter. 4. Verzoek van den heer L. La- maitre om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, en benoeming van Amb tenaren van den Burgerlijken Stand. 5. Benoeming Keuringsveearts voor den Keuringsdienst, voorloopig voor een jaar. 6. Verzoek van leden van den Ge meenteraad van Axel, vertegen- digende de A. R. Partij, om de kermis in de gemeente af te schaffen. 7. Wijziging van de verordening op de heffing van staaugelden. 8. Missive van Ged. Staten, omtrent .de salarissen van de Burge meesters. 9. Verzoek van eenige gemeente ambtenaren om voor hen een min der percentage te heffen in de pensioensbijdragen. 10. Verzoek van het Bestuur van de Afd. Axel van den Ned. Cbr. Bond van personeel in publiegen dienst van dezelfde strekking. 11. Verzoek van de R. K. Landbouw- Winterschool te Hulst om een jaarlijksche bijdrage. 12. Verzoek van J. O. Bom om ont heffing van schoolgeld. 13. Verzoeken om vermindering van Hondenbelasting. De Burgemeester van Axel, BLOK. Door middel van insluiting zijn vanuit een perceel in de eerste St. Jau Steenstraat te Amsterdam een bedrag van 2600 en eenige gouden sieraden ontvreemd. Het totaal ontvreemde heeft een waarde van 5000. Twee oude heeren waren te Tou- lou-se in den Nieuwjaarsnacht op weg naar huis, toen zij plotseling werden aangevallen door een olifant, die uit een reizend circus was ontsDapt. Het dier greip hen met zijn slurf en wierp hen tegen den grond. Gelukkig ver scheen de oppasser van het dier tijdig ter plaatse, da:r het er anders met de beide oude heeren bedenkelijk zou heb ben uitgezien. Van een hunner waren reeds eenige ribbeD gebrokenhij moest in ernstigen toestand in het zie kenhuis worden opgenomen. Tel. Te Stains in Frankrijk heeft een dronkaard, aie van strooperij en dief stal leefde, waarschijnlijk in een vlaag vati delirium, de vrouw, met wie hij leefde, met petroleum overgoten en in brand gestoken. De vrouw verkeert in levensgevaar. Na zijn crnmensche- lijke daad heeft de dronkaard het over schot der petroleum uit de kan opge dronken en is daarna spoedig gestorven. CHR. ZANGVEREENIGING t e A X. B JLt. Bovengenoemde vereeniging zal op des avonds half zes nre in de Ned. Herv. Kerk een geven, terwijl in de pauze zal spreken van Hoek, over het onderwerp „Der Christenen lied". Programma's zijn nog te bekomen k 20 cent bij JAN GANS, Koestraat D 77. HET BESTUUR. 's avonds 6 uur in de Geref. Kerk alhier. SPREKER: van Delft. ONDERWERP Entree 25 cent. HET BESTUUR. Voorin. 9'/, ure Nam. 2 Zondag 14 Januari 1923. Leeskerk. Ds. Raams van Hoek. Voorbereiding H. Avondmaal. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Donderdag 18 Januari 1923.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2