U »J Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. LANTAARNOPSTEKER Axelsche Sassing. Advertentiën. de Heer ALBERT VAN DER HORST, geplaatst dat het verboden is? De Voorz.Voor vreemdelingen zou dat gemakkelijk zijn ja, maar de inge zetenen, die toch allemaal de krant lezen, komen dat wel te weten. Dhr. Van Dixhoorn gelooft, dat het weer willekeurig uitgelegd kan worden en vertrouwt niet op de humaniteit van de politie. En wat hinder betreft kunnen ook vrachtauto's en de Zeeuwsch- Vlaamsche train die eigenlijk geen tram is, maar goederentrein veel last veroorzaken. Maar ook naar aanleiding van het vloekverbod wenscht spr. iets te zeggen. Hij erkent, dat het gebruik van die woorden ontgaan kan worden, maar wat wordt ondèr vloeken verstaan We hebben een gemengde bevolking en er komen hier veel Vlamingen, die woorden gebruiken, welke hier afschui welijk worden gevonden en waarin zij niets zien. Men zou wel aanplakbiljetten moeten hebben, waarin dat omschreven stond. Bovendien vraagt spr. uit welke oor zaak is dat verbod ontstaan Er zijn al zoovele eeuwen voorbij gegaan zon der dat verbodis het pijl nu zoo erg gedaald, dat zulks in een verordening moet gelegd of met gevangenisstraf bedreigd worden De Voorz. Misschien wil dhr. Dek ker dat wel eens beantwoorden. Dhr. Dekker: Omdat we het noodig vonden het vloeken te verbieden. Dhr. van DixhoornMisschien ook, omdat het een soort mode is om met dergelijke bepalingen af te komen. Dhr. Kruijsse zal er weinig van zeg gen, want er staan al zooveel bepalingen in de verordening, die maar leuzen zijn, dat het op een meer of minder niet aankomt. En er zijn altijd menschen, die denken, dat de wereld verbeteren zal, door optreden van de rechterlijke macht. Maar spr. wilde vragen, waarom hier alleen hechtenis en geen boete wordt voorgesteld Dat kan toch niet De Voorz De Raad heeft de bevoegd heid om als straf te bepalen hechtenis met of zonder boete. Dhr. Kruysse meent, dat alle zaken voor het kantongerecht worden gestraft met hechtenis of boete. De Voorz.We staan op het stand punt, dat wat het zwaarst is, ook het zwaarst moet wegen en nu komt ons het misbruik maken van den naam Gods het zwaarst voor. Dhr. KruijsseDan moet ik terug komen op het gezegde van dhr. Dixhoorn: wat is vloeken En bij elke overtreding kan men toch vervolging afkoopen door betaling van de hoogste boete Dhr. De Feijter acht het ook wensche- lijk, dat er staat 6 dagen hechtenis of f 25, boete, omdat het hier nog een nieuwe bepaling is. Dhr. Dieleman meent, dat aan de overzijde niet loyaal over dit punt ge sproken wordt. Spr. gelooft, dat een Raad, die zijne vergaderingen opent en sluit met gebed, niets te veel doet met het vloekverbod in te voeren. Het ver heugt hem, dat dhr. Dekker dat voorstel deed, waar ons land zelfs berucht is in het buitenland om den Nederlandschen vloek. Er bestaat een sterke bond, die tegen het vloeken optreedt en spr. zal met hart en ziel zijn stem geven aan het voorstel. Dhr. KruijsseAls het dan zoo erg is, zag ik wel gaarne deze vraag beant woord Is het dan geen carricatnur maken van het gebed, als in vóórver gaderingen van de meerderheid van den Raad zoodanige besluiten worden ge nomen, dat de besprekingen in den Raad zelve er geen invloed meer op kunnen uitoefenen Dhr. DielemanEr is hier in de vorige vergadering niet over gesproken. Dhr. Kruijsse Neen, ik bedoel niet de vorige vergadering, maar de voor vergadering, waar de besluiten al ge nomen worden, zoodat de besprekingen in den Raad eigenlijk overbodig zijn Dhr. Van de Bilt ontkent, dat Axel berucht zou zijn om het vloeken en vindt zelfs dat Axel een gunstige uit zondering maakt bij andere gemeenten. Het is absoluut onwaar, dat hier veel gevloekt wordt en spr. hoopt, dat de politie rekening zal houden met de om standigheden in drift kan men al eens iets te veel zeggen M. a. s. worden artt. 25a, 25b en 28a aangenomen, onder wijziging, dat er o.m. staat 6 dagen hechtenis of f 25 boete. Aangaande de bepaling „vaste as", vraagt dhr. De Kraker, wat daarmede bedoeld wordt, want een wagen met veeren is even hinderlijk. Dhr. Koster: Dus als mijn 4 knechts uitrijden met 1 wagen op veeren en 3 zonder, mag de eerste in draf rijden en de andere niet? Dhr. Van DixhoornEn waarom alleen geldig voor de kom en niet voor de buitenwijken De VoorzDan zouden we het in draf rijden heelemaal moeten verbieden. Dhr. de Feijter is er hard voor. Het is ook zeer gevaarlijk voor de kinderen. Dhr. van DixhoornDat hindert niet de straat is geen speelplaats, daar heeft ieder recht op vrij verkeer. Dhr. de Kraker zou toch in de ver ordening willen vast leggen, dat er uit zonderingsgevallen zijn. De Voorz B. en W. zullen dan in- lasschen de woorden „zonder noodzaak". Daarop wordt het voorstel aangeno men met 8—3 st., tegen de h.h, Koster, Van Dixhoorn en Weijns. 16. Wijziging bouwverordening. Voorgesteld wordt de volgende wij zigingen aan te brengen De Raad der Gemeente Axel. Gezien het voorstel van Burgemees ter Wethouders dezer gemeente tot wij ziging van eenige artikelen der bouw verordening, vastgesteld door den Raad dezer gemeente 5 Maart 1907 en ge wijzigd 12 Mei 1908 Gelet op het advies van de Gezond heids-Commi8sie, gezeteld te Neuzen, d. d. 26 October 1922, No. 12/131 be sluit de volgende artikelen te wijzigen alsvolgt Artikelen 12. 2e lid te lezen Achter elk gebouw moet opengelaten worden een ruimte, waarvan de opper vlakte ten minste 1/l gedeelte bedraagt van de oppervlakte van het gebouw, gemeten over de volle breedte van het gebouw tot een zoodanige diepte uit den meest achterwaats gelegen muur, noodig is om deze oppervlakte te verkrijgen. Art. 14. laatste alinea te lezen Langs de openbare straat moet de onderkant der goot liggen binnen de kom minstens 3.3 M., en buiten de kom 3.1 M. boven het midden der straat. Art. 17 te lezen: De hoogte der ter bewoning in te richten benedenvertrekken gerekend van vloer tot onderkant der daarboven bintlaag moet ten minste 2 6 M. be dragen binnen en buiten de kom moet deze hoogte ten minste 2.4. bedragen. Slaapvertrekken boven kelders moe ten tenminste een hoogte hebben van binnen de kom 2.4 M. en buiten de kom 2.2 M., zolders die tot slaapplaat sen worden gebezigd moeten eene borstwering hebben van minstens 0.4 M. hoogte. Art. 26, 2e alinea te lezen Wanden langs trappen en daarbij - behoorende portalen mogen bij wonin gen zonder verdieping gemaakt worden van steen of van houtin woningen met verdiepingen moeten deze zijn van steen, asbestplaten of ander onbrand baar materieel. Art. 33, le alniea te lezen Alle gebouwen, die door menschen bewoond worden moeten van een ce- mentraam voorzien worden van eerste soort hardgebakken metselsteen in sterke cementmortel, bestaande uit een deel cement en twee rivierzand van ten minste 4.06 M. hoogte, zijnde 20 c.M. beneden en 20 c.M boven den beganen grond. Art. 34 te lezen De muren van kelders voor wonin gen met verdiepingen moeten van ten minste 27 c M. diktevoor woningen zonder verdieping van ten minste 18 c.M. dikte van hard gebakken metsel steen in sterke tras- of cementmortel van de in art. 24 genoemde samenstel ling worden gemaakt de muren, welke niet met den grond in aanraking komen, moeten van een cementraam voorzien zijn, als in art. 33 omschreven. Art. 36, le alinea te lezen De fundamenten van een gebouw, dienende tot woning, moeten een aanlegbreedte hebben, op den vas ten bodem van gebouwen zonder ver dieping, van ten minste 27» maalop den vasten bodem van gebouwen met een of meer verdiepingen van minstens 27» maal de dikte van het onmiddellijk uit de fundamenten opgaand muurwerk- Art. 36, 2e alinea te lezen De versnijdingen van deze funda menten moeten plaats hebben, minstens elke laag met een klesoor, zoo mogelijk aan weerszijden, behalve voor de on derste versnijding, aie uit 2 lagen be staan moet. Aan art, 38, sub. b toe te voegen De binnenmuren van gebouwen zon der verdiepingen van tenminste 9 c.M. en met verdiepingen van minstens 18 c.M. tot het begin van het verdiep. Art. 38, sub. e eerste lid te lezen De balkdragende muren minstens 18 c.M. zwaar; loopen deze balken uit één stuk door tot in genoemde muren, dan mogen deze ondersteund worden door binnenmuren van ten minste 9 c.M. Art. 41, 3e alinea te lezen: De vloerbinten mogen niet verder dan 0 75 M. hard op hard liggen en voor een overspanning van minder dan 5 M niet lichter dan 67» X 15 en van 5 tot 6 M niet lichter dan 67X 18 c.M., die van 6 tot 67» M. niet lichter dan 8 X 18 c.M. zijn. Voor grootere overspanningen voor het gebruik van andere dan houten binten, en daar waar door het metselen van goed gefundeerde teerlingen de overspanningen belangrijk minder dan 5 M. bedraagt, stellen Burgemeester en Wethouder in ieder bijzonder geval, de afmetingen der vloerbiuten vast. Art. 43. 2e alinea te lezen Schoorsteenen door of langs de nok van een gebouw uitkomehde, moeten ten minste 0 8 M. boven het dakvlak zijn opgetrokken aan de kortste zijde gemeten. Art. 44, voorlaatste alinea te lezen De afstand tusschen privaat of beer put, regen- of welput moet ten minste 2 M. bedragen. De tusschengelegen grond mag niet of weinig doorlaatbaar zijn. Aldus vastgesteld enz. Dhi. Weijns dankt B. en W. voor de moeite, die zij genomen hebben voor dit voorstel en hoopt, dat het bouwen erdoor bevorderd zal worden. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. 17 Verzoek ontheffing schoolgeld. Van dhr. J. de Kraker was een verzoek ingekomet) om ontheffing van schoolgeld, wijl zijn zoon van af Sept. niet meer de o. 1. school bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek z. h. s. ingewilligd. 18. Verzoeken ontheffing honden belasting Van P. C. van Bendegem, Jan Boer, Jan van Dixhoorn, K. J. van Drongelen, Abr. Koster en Andr. Overdulve waren verzoeken ingekomen om ontheffing, terwijl P. van den Burg, F. Dieleman en Wed. J. Bareman reclames inzonden tegen hun aanslag in de le klasse. Z. h. s. werd gunstig beschikt op de verzoeken. Omvraag. Dhr. Weijns klaagt, dat de weg van af Zaamslagsche weg tot Axel ontzettend beslijkt isook de zijpaden staan onder water. De Voorz.Als vandaag het bieten- vervoer is afgeloopen, zijn morgen de wegen in orde. Dhr. De Kraker wijst in verband met den slechten weg aan den Nieuwendijk ook op het wenschelijke van een lan taarn daar. Dhr. Baert bevestigt hetgeen dhr. Weijns zeide en wijst op de Stationstraat. De Voorz. zal omtrent den lantaarn een onderzoek instellen en wat de Stationstraat betreft is men nog wach tende op beschikking van Ged. Staten omtrent het onderhoud van dien weg. Dhr. Van Dixhoorn zegt dat dezer dagen het wegenrapport aanhangig is bij de Prov. Staten enhetde bedoeling is, om te trachten aan den weg Neuzen tot Roode Sluis een Rijksweg te maken, waardoor de gemeente ontlast zou zijn. De Voorz.Dat is dan wellicht de reden dat er nog geen antwoord is van Ged. Staten. Daar niemand verder het woord wenscht, wordt de vergadering gesloten. Van 1 30 November 1922. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Gustavus Aloijsius van Damme, 29 j., jm. en Maria Ludovica van de Velde, 33 j., jd. 29. Cornelius Petrus Antonius Lansu, 30 j., jm.en Maria Barbara Plasschaert, 27 j., jd. Geboorten. 14. Bertha Apolonia Veneren- da, d. van Petrus Alphonsus Bracke en Maria Biddelo. 24. Josephus Franciscus, z. van Johannes Francies Delforge en Amelia van Jte- gem. 28. Louisa, d. van Alphonsus Platjouw en Mathilde de Munck. 30. Maria Catharina, d. van Jan Francies Buijs en Elisabeth Cap- pendij k. Overlijden. 5, Johannes Andries Daens, 65 j., z. van Pieter Judocus en Anna Catherina Staal. Westdorpe. Geboorten. 19. George Eduardus Pharaildus, z. van Dominicus Meche-* linck en Bertha Justina Kamoen. 30. Maurice Albert, z. van Engelbertus Wille en Irma Maria van der Spiegel. Overlijden. 9. Franciscus Edumondus de Clerck, 16 j., z. van Johannes Cornelis (overl.) en Regina Johanna Staal. Burgemeester en Wethouders van AXEL, roepen op sollicitanten voor het opsteken der lantaarns op de Axelsche Sassing vanat 1 Jan. 1923. Belooning f 50 per jaar. Verzoeken om daarvoor in aanmer king te mogen komen moeten vóór 30 December 1922 bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen, terwijl inlichtingen daarvoor bij den Gemeente- Opzichter zijn te verkrijgen. Axel, den 19 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burqemeester, BLOK. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Het Bestuur der ,.0R.4NJE- VEREENIGING" wekt allen op, om aanst. Vrijdag 's avonds om half 7 aanwezig te zijn op de bovenzaal van den heer GILIJAMSE, alwaar zal optreden van Amstebdam. Zie bericht in dit blad. 1 4 apitt iegvei 1 opge V eel 1 wetu 5boren 3-luitc volgde en in •t 1921 ng ge reebei- nvloog ;oeden i bru teven» rzich or hij omen, eeren hibie- g) eD ndige inder u het i den nden ïVj 1 1 i col aan arjj» 1 adat rerd L een raar »ide oen iter eeft van aag le- ge- :yn en. lel or- am od. to en er I er m. c *7, m t i." I te i I

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 5