!Vo. 75 Dinsdag 19 December 1922. 38* >faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl aan deren. w J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. H Oil blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 5tt. - Postgiro 603A3. aOVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden tranee ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. Zitting van 12 December. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester; aanwezig de heeren J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt, wethou ders, A. E. C. Kruijsse, Jac. Weijns, J. de Kraker, Jac. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, Jan de Feyter, M. W. Koster, benevens de secretaris dhr. J. A. van Vessem. (Vervolg.) 5. Voorstel B. en W. om de spoor lyn op de gasfabriek te verlengen. Van de Gascommissie was daartoe een verzoek ingekomen bij B. en W. ter verbetering van de los- en laad- gelegenheid op het terrein der fabriek. Als de waggons met kolen eenige meters verder op het terrein konden komen, zou dit aan veel moeilijkheden tegemoet komen De spoorwegmaatsch. Mechelen- Terneuzen is bereid die lyn te verlengen voor 16 per strekkende Meter, terwijl de totale kosten worden geraamd op 250 gulden. Dhr. Kruijsse vraagt of de lijn Meche- len-Terneuzen ook dezelfde voorwaarden accepteert, die voor het overige rac- cordement zijn verkregen. De Voorz. kan dat niet zeggen, maar gelooft niet, dat zulks bezwaren zal opleveren. Dhr. OggelNeen, want 't is in het voordeel der fabriek, dat de lijn gelegd wordt. Dhr. KruysseToch zou het tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, -'als op eenzeltde lijn niet dezelfde ver plichtingen rusten. Hij kan er zoo zijn stem niet aan geven. Dhr. Van de Bilt zou dat ook eerst willen weten. Dhr. Kruijsse maakt uit de bespreking op, dat B. en W. ook niet goed op de hoogte zijn en vraagt daarom of de heeren dan maar met een voorstel komen, zonder dat ze voorat plaatselijk den toestand hebben onderzocht Dhr. Oggel zegt nog geweest te zijn, maar toevallig was de Directeur af wezig, zoodat hij geen nadere inlich tingen kon vragen. De Voorz. zegt toe, dat B. en W. zullen trachten dezelfde voorwaarden te bedingen voor het nieuwe gedeelte en zou dan nu het voorstel in stemming willen brengen. Dhr. Kruijsse stelt voor, dat B. en W. eerst een onderzoek zullen instellen en daarom de beslissing te verdagen. Dhr. Van Dixhoorn amendeert hierop om B. en W. machtiging te verleenen, om na de verkregen gunstige voor waarden tot het werk over te gaan. Dhr. Kruijsse vindt dat goed maar het voorstel wordt niet voldoende ge steund, waarna het voorstel van B. en W. met 9-2 st. wordt aangenomen. Tegen stemmen de h.h. Kruijsse en Vjtn Dixhoorn. 6. Voorstel B. en W. tot uitbreiding van de begraafplaats. B. en W. stellen voor om de begraaf plaats uit te breiden in Westelijke richting, waarvoor de pacht van eenige tuingronden reeds is opgezegd. De Voorz. zegt, dat na de uitbreiding ook plantsoen zal worden aangebracht, waar zulks noodig is. Het ligt ook in de bedoeling om de begraafplaats in Zuidelijke richting te vergrooten, maar dan zou er nog heel wat grond moeten worden aangevoerd, wat eventueel een practische voorziening zou zijn voor de werkeloosheid. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. 7. Verzoek van het comité tot werk verruiming te Neuzen om werk verschaffing. Door de Commissie voor werkver ruiming in Zeeuwscb Vlaanderen, voor zitter de heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen en secretaris de heer J. de Coocker, directeur van de Ar beidsbeurs aldaar, is aan den Gemeen teraad van Axel een adres gezonden, waarin zij te kennen geeft, dat het zich laat aanzien, dat in het voorjaar van 1923 een groote werk loosheid zal zyn onder de landarbei ders in Zeeuwsch-Vlaanderen, le door het stilliggen der vlasindustrie. 2e de malaise op landbouwgebied dat het zeer zeker gewenscht is dat in den eventueelen ontslanen nood der werklieden wordt voorzien door het verrichten van werk, en zoo min mogelijk door steunverleening aan werklooze arbeiders, welke, hoe nood zakelijk ook, uit een moreel oogpunt zeker niet gewenscht is dat in Uwe gemeente nog onder scheidene werkzaamheden zijn uit te voeren, o.a. de vernieuwing van den Ouden wey, de Kerkdreef, het leggen van een weg van de Gentsche Vaart straat naar de R. K. begraafplaats, het verharden van den Singelweg en het leggen van een weg uit de Oude Wyk— Oosterstraat naar den Singelweg, het verbreeden van den Buthdijk naar de Weststraat, met het sioopen van een hoekhuis, het leggen van een weg vanaf de Markt naar de Kaoaalkade, met uitbreken van het huis vroeger bewoond door de familie Vercouteren ter ont lasting van het verkeer in deZeestraat dat al deze werken groote uitgaven vorderen, doch waar het geschiedt in het belang van .Werkverruiming" kan in overleg met den Minister van Arbeid een belangrijke subsidie worden ge vraagd ter ontlasting van kosten voor de gemeente; dat de Raad Uwer gemeente door een aanschrijving van de polderbestu ren invloed kan uitoefenen, opdat deze de noodige werken uitvoeren, tot ver betering van de wegen Redenen, waarom onze Commissie den Raad dringend verzoekt al datgene te doen wat leiden kan tot .Werkver ruiming" in het belang der werklieden en dat van de gemeente. Het Comité meent Uw College, voor zoover noodig, tevens onder het oog te moeten brengen le dat het eventueel uit te voeren werk dient te geschieden in een tijdperk, dat andere werkzaamheden, met name het landbouwbedrijf, niet in het gedrang komen 2e dat het werk wordt uitgevoerd door werklooze arbeiders uit de gemeente of omgeving. Te dien einde moet dan in de even tueel te maken besteks-voorwaarden eene clausule worden ingelascht, dat de respectievelijke aannemers hun benoo- digd personeel moeten betrekken uit die arbeiders, welke bij het plaatselijk orgaan der Arbeidsbemiddeling als werkloos zijn ingeschreven. Dit is met het oog op de te houden controle (een eisch welke de regeering bij het verleenen van subsidie ook steltl noodzakelijk. 't Welk doende, enz. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Dieleman vraagt wat de reden mag zijn, dat B. en W. dit adres ter zyde leggen. De Voorz. antwoordt, dat in het adres verschillende werken naar voren worden gebracht, die uitgevoerd zouden kunnen worden, maar B. en W. achten zich mans genoeg om in te zien wat voor onze gemeente het meest noodig is. Het is zeer gemakkelijk om met grootscbe plannen te komen, maar men dient ook rekening te houden met de financiën. En waar door ons reeds werken genoemd zijn, daar blijkt wel, dat ook B. en W. oog hebben voor de dreigende dagen der werkeloosheid. Dhr. Dieleman dankt voor die mede deeling en vertrouwt ook, dat B. en W. het best zullen weten wat hier wel en niet gebeuren moet, zoodat we daarvoor geen wenk van anderen noo dig hebben. Maar spr. vraagt zich toch af, of het niet beter was, dat men het buizennet der gasfabriek uitbreidde naar de buitenwijken Er wordt zoo vaak gesproken over productieven arbeid, maar die zou men dan toch hierin hebben.» Voorz: De gascommissie is zeer actief en heeft in dezen ook reeds plan nen beraamd, maar de tijden zijn nog te duur om daar nu aan te beginnen. Dhr. Dieleman zegt dat het mogelijk wel wat duur zou zijn, maar dat het toch altijd beter is om arbeidsloon uit te keeren, dan dat de menschen naar het Armbestuur moeten komen om be deeling. Dhr. Van de Bilt moet daarbij op merken, dat vaak geroepen wordt over werkverschaffing, 'maar als men aan het werk begint, is er soms weinig werkloon bij. Zoo ook hiermisschien dat de grootste kosten aan de buizen weggaan en men heeft wel eens ge zegd, dat het electrisch licht voor Axel een strop zou zyn, maar dan wordt de gasfabriek ook een strop. In de vergaderingen van B. en W. hebben we al zoo dikwyls werken besproken en als het uitgezocht wordt, zyn de menschen er niet geschikt voor, of is het een dag of 4 wetk voor een paar man. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 8- Verzoek afd. Axel S. D. A. P. en Ned. Vereen. Fabrieksarbei ders om stennregeling en werk verschaffing. Dit verzoek wordt gerenvoyeerd naar B. en W. 9. Verzoek afd Axel S. D. A. P. en de Ned. Vereen. Fabrieksar beiders om verlaging gasprys. Adressanten geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met ver wondering hebben kennis genomen, van het raadsbesluit d.d. 31 October 11. waarbij de prijs voor verwarmings- gas werd vastgesteld op 8 cent per Ms dat zij van meening zijn, dat het gebruik maken van verwarmingsgas slechts tot een kleine categorie van ingezetenen beperkt zal blijven, aan gezien de meeste arbeiders zich vooral in dezen tijd de weelde niet kunnen veroorloven een gaskachel aan te schaf fen dat zij vreezen, dat door een prijs van 8 cent voor verwarmingsgas de prijs voor licht- en kookgas onnoodig hoog zal moeten blijven; dat zy gelet op het feit, dat een lange tyd van werkeloosheid zal aan breken en op de uit officiëele bron gedane mededeeling, dat de gasfabriek het af* geloopen jaar een winst heeft gemaakt van ruim zesduizend gulden dat zij in aanmerking nemende, het feit, dat de productieprijs voor gas be langrijk lager is, dan 8 cent per M8., den Raad vriendelijk, doch dringend verzoeken den prijs van kook- en lichtgas te willen verlagen tot 8 cent per M., zijnde de prijs van het ver warmingsgas of althans deze gelijk te stellen. In het adres van de afd. Axel van de Nederl. Vereen, van Fabrieksarbei ders wordt ingestemd met de gedachte alles zoo productief mogelijk te maken, doch dat het haar bevreemd, waar hier sprake is van overproduceeren en winst maken, die reductie aan een zeer klein deel der ingezetenen wordt afgestaan en wel juist aan dat deel, dat daaraan het allerminst behoefte heeft; dat zij daarom den raad meent in overweging te moeten geven, ten spoe digste maatregelen te treffen, waardoor die groote inconsequentie van genoemd besluit wordt te niet gedaan en den goeden bedrijfsgang van dit overheids bedrijf aan alle ingezetenen (gasver- bruikers) ten goede komt. Daar ook B. en W. de bedpeling hebben, om binnen korten tijd voor stellen tot gasvermindering bij den Raad in te dienen, stellen zy voor deze verzoeken aan te houden tot het accountantsrapport van de Gastabriek over het 2e halfjaar is verschenen. De Voorz zegt, dat voor dit jaar de prys niet meer verlaagd kon worden. SB p 1-1 m a p p CO a> P P* o P P. CO AXELSCHE® COURANT.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1