>1 i r 4xel. 3 1 G( 1 Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland, zé< J Jlauv 1 ferk r- re 'V jot i I wt het tucht- en opvoedingswezen en vooral niet te spoedig te besluiten tot de opheffiug van twee tuchtscholen. Bij de begrooting van Financiën trad ae heer Staalman weder in het krijt voor de afschaffing van den tabaks accijns. Volgens dien spreker zullen 500 kleine baasjes den strijd niet meer vol kunnen houden. Van de rechter zijde echter betoogde men dat nu de wet er eenmaal was, men baar moest handhaven, aangezien men anders weer op eene nieuwe manier zou moe ten trachten geld te krygen. Wat de door den heer Staalman ingediende motie betreft, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot herziening van de Tabakswet waarbij rekening zou wor den gehouden met de belangen van handel en industrie, Minister De Geer achtte de motie niet van groote be- teekenis, omdat er zoo weinig in stond. Do motie werd met zuivere partijstera ming verworpen. Z.E. wil echter over wegen aan de bezwaren, inzonderheid van het banderolleeren der sigaren te gemoet te komen. Voor de afschaffing van de registra tierechten op land- en tuinbouwvei lingen gevoelde Z.E. tnans blijkbaar ook de noodzakelijkheid. Het bezwaar is echter ook hier, dat er eene ver hooging van andere registratierechten tegenover zal moeten staan. De heer Staalman vroeg uitbreiding der Staatsloterij en krachtiger optreden tegen particuliere loterijen. Dit laatste zei de Minister toe, maar waarom wil hij aan de Staatsloterij geen uitbreiding geven Er is geen manier waarop het groote publiek liever betaalt dan deze en een groot voordeel is, dat men nie mand dwingt daarin bij te dragen. En men zou op die wijze jaarlijks een aardig bedrag voor den Staat kunnen verkrijgen. Moreele overwegirgen kun nen hier niet gelden, want dan had men de .bestaande loterij reeds lang moeten opheffen. Maar men wil het nu eenmaal niet. De heer Weitkamp had overwegend bezwaar tegen den post voor het po litievaartuig de „Sfinx", dat toezicht moet uitoefenen op de visscherij in de Zeeuwsche stroomen. Het bleek dat de inspecteur het vaartuig, dat zeer netjes is ingericht, bij voorkeur gebruikt voor het maken van pleiziertocbtjes ook op Zondag. Dit laatste werd zijn ongeluk, want dat had de aandacht ge trokken en tevens ergernis gewekt. Minister De Geer stemde met de be zwaren in en hoewel de post nog niet geheel van de begrooting verdwenen is, mag men aannemen dat Z.E. in dezen wel iets zal doen. Restauratie van het koor in de Nieuwe Kerk te Dellt, en Huldebljjk aan de Koningin. Maandag heeft het comité tot restau ratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te Utrecht vergaderd met afgevaardigden van de provinciale en plaatselijke comité's. De voorzitter deelde mee, dat gehou den besprekingen met kringen die zich de vorming van een comité voor een huldeblijk ten doel stelden ertoe hebben geleid aan de vergadering het voorstel te doen tot constitueering van het comité voor het nationale huldeblijk aan de Koningin, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Van den particulieren secretaris van H. M. was bericht ingekomen, dat de Koningin met veel waardeering had kennis genomen van het voornemen, de plannen voor de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk ineen te doen vloeien met de plannen voor een nationaal huldeblijk van het re- geenngsjubileum van de Koningin en dat H. M. de gevoelens, welke hieraan ten grondslag liggen op hoogen prijs stelde. Het is de bedoeling, aan de Koningin aan te bieden de restauratie van ge noemd koor en een persoonlijk geschenk, dat volgens den wensch van H. M. met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar mag zijn. M. Crt. Spoorwegtoestanden jn Nederland. Door de Kamers 'van Koophandel te Rotterdam en Den Haag is het ini tiatief genomen tot het instellen van een onderzoek naar de klachten die het beleid der Nederlandsche spoor wegen in velerlei opzicht raken, niet alleen betrekking hebbende op het goederenverkeer, de verhoogde tarieven van bestel- en ijlgoederen, enz. Zij verzochten de verschillende Kamers hieromtrent materiaal te willen verza melen, en dit onderwerp later in een vergadering van afgevaardigden van Kamers onder de oogen te ziea. Het is hier niet de bedoeling klach ten van zuiver lokalen aard te verza melen, doch feiten die van algemeen belang zijn ol van beteekenis uit ge westelijk oogpunt. Hoewel Zeeuwscb-Vlaanderen niet direct aan het Nederlandsch spoorweg net is aangesloten, is het mogelijk, dat ook handelaren in dit gewest hierom trent ervaring hebben. Zij zullen goed doen, die feiten ten spoedigste ter kennis der Kamer te Ter Neuzen te brengen. De burgemeester van Rotterdam. Mr. Zimmermann heeft nu aan den gemeenteraad van Rotterdam bericht, dat hij wegens zijn benoeming tot commis saris-generaal van den Volkenbond te Weenen tegen 15 Dec. eervol ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Rotterdam. AXEL, 28 November 1922. Ofschoon de ochtenduren van gisteren een prachtig winterlandschap te zien gaven, doordat de opkomende zon de met sneeuw overdekte daken, hoornen, struiken en landerijen met een goud glans overdekte, was het toch voor de meeste lieden een onwelkome verras sing, zoo ineens dat wintertenue te zien. En nog minder aangenaam was het, toen in den voormiddag hagelbuien loskwamen en nog later de straten en wegen met modderpoelen werden over dekt door den aanhoudenden regen. Echt weertjo voor een bietencampagne, maar we zien het toch liever anders. In onze gemeente heerschen al een paar weken de ma2elen in derge lijke mate, dat tientallen van kinderen uit de verschillende klassen der lagere scholen ontbreKeu. Van gevaarlijken aard zijn de gevallen, voor zoover we weten, niet en bij een goede verpleging en streng kamerarrest loopt die ziekte dan ook meestal gunstig af. Met ingang van 1 December a.s. zullen de publieke telefoonstations te Axel (Sassing), Zoutespui, Driewegen (Ter Neuzen), de Griete, Othene, Abs- dale, Clingehaven, Heikant (gem. St. Jansteen), Kruispolderhaven en Zand berg omgezet worden in telegraaf tele foonstations, zoodat men aan deze kan toren dan ook belast is met het aan nemen en bestellen van tele grammen. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen wor den uitgekeerd aan de gemeenten Hoek, ten behoeve van J. van 't floff (restant) 1066 St. Jansteen, ten behoeve van A S. Lockefeer, ƒ400; Ter Neuzen, ten behoeve van wed. C. N. van Dyke, 600, van M. Mangold, ƒ400; Zaamslag, ten behoeve van M. Goossen 500 van P. Goossen 500 van M. Dieleman f 600, Door den Burgemeester van Ter Neuzen waren de jongelingen van Sluiskil geboren in 1904, 1905 en 1906 opgeroepen tot een byeenkomst om hen in te schrijven voor de vooroefeningen, gewone vrijwillige landstorm. Zijn Edelachtb. gat in een toespraak een toelichting der voorschriften, eiscben en voordeelen voor hen, die in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefend heid. De opkomst van jongelingen was niet groot. Slechts een vijftal jonge lingen lieten zich inschrijven. Tem. Crt. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is brand ontstaan in de houtloods van den heer P. van Aalst, staande op de haven te Breskens. Het nieuwe gedeelte, met den voorraad hout en wat daar verder in geborgen was is geheel verbrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het oude gedeelte der slooperij is gespaard gebleven. Gelukkig was de wind landwaarts, daar anders de in de nabijheid staande petroleum en nenzinebergpiaats gevaar zou hebben geloopen. Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. In de gisteren te Middelburg gehou den algemeene vergadering der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij werd aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur om de contributie vast te stellen op één gulden, terwijl voor elke H.A grondgebruik 15 cent meer wordt betaald. Grondbezitters, niet gebruikers, be talen een gulden contributie, plus 7.5 cent voor elke H.A. grondbezit in Zee land. Een voorstel uit de vergadering om de contributie te bepalen op 50 cent per H.A. voor grondgebruikers en 20 cent per H.A. voor grondbezitters,>niet gebruikers, werd verworpen. Mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van de gevallen van mond- en klauwzeer zijn zooals bekend de veemarkten verboden en heeft de Minister verschillende maatregelen ge troffen, ter voorkoming of beperking van verdere uitbreiding. Maar dit is niet voldoende en daarom geeft dr. A. ten Zande, inspecteur van den Vee- artseaijkundigen Dienst, in algemeenen dienst aan het Handbl. den raad om mede te deelen, dat ook de medewerking van de boeren en handelaren er veel toe bij kan dragen om de ziekte te stuiten. De besmette stallen worden streng afgesloten en bewaakt, vee, dat nog buiten loopt, wordt opgestald, terwijl in de omgaving een uiterst scherpe stal en weide-iusoectie wordt ingesteld. De keuring bij de booten, het toezicht op de marktstallen wordt met zorg ge nouden. Over de resultaten van de maatregelen is echter nog geen juist beeld te krijgen. Zij werken daarvoor nog te kort. Om de nadoelen der ziekte zooveel mogelijk te voorkomen, is een nauw keurige oppassing der aangetaste dieren aangewezen. Te veel wordt door vele veehouders uit het oog verloren, dat de dieren, vooral in het beginstadium der ziekte, dat in den regel met koorts gepaard gaat, met zorg moeten worden behandeld en liefst zoo spoedig moge lijk op stal moeten worden gehaald, als zij buiten loopen. Voorts zorge men met het oog op de defecten op het mondslijmvlies voor zacht of vloei baar voedsel en voor een reine, droge standplaats om infecties van de aan getaste klauwen te voorkomen. In het algemeen is het met zorg ep vooral met vermijding van ruw ingrijpen, rein houden van mond en omgeving, vaD klauwen en uier, als deze laatste ook is aangedaau, in de eerste plaats aangewezen. Voor gevallen, die zich ernstig laten aanzien, doet men het best zoo spoedig mogelijk een dierenarts te raadplegen. Waar ten slotte alleen straffe maa regelen een uitbreiding der ziekte het best te voorkomen, is het te hopen voor onzen veestapel en ook voor de gedu peerde bandelaars, dat de ingrijpende regeeringsbemoeiing tot een spoedig succes zal leiden. Prijsvraag economisch herstel. Door de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en handel wordt een prijsvraag uitgeschreven betreffende de oorzaken der economische malaise en de middelen, ter verbetering daarvan aan te wenden, Voor het beste antwoord wordt een prijs van 500.beschikbaar gesteld. De volgende toelichting wordt hierbij gegeven GezieD de feiten dat eenerzyds a. in verschillende streken der wereld hongersnood en ellende heerschen b. bovendien schier tal van dringende behoeften onbevredigd blijven (bijv. wo ningen, wegen, bruggen, vervoermiddelen, kleeding, onderwijsinrichtingen, enz) dat anderzijds er gelijktijdig A. in sommige streken overvloed is <-an voedsel, zoodat graan als brandstol wordt gebruikt of aardappelen, groenten en andere voedingsgewassen soms zelfi de kosten van het rooien of oogstei niet waard zijn B. vervoermiddelen aanwezig, doel ongebruikt blijven en dat gelyktijdig dt arbeidskracht van de werkloozen gehee of gedeeltelijk verloren gaat, ofschoot toch de productie-capaciteit vaD fa briekei enz. groot genoeg is dan mag uit deze schrille tegenstellingei worden geconcludeerd, dat aan een eco nomisch gebruik van den arbeid hinder palen in den weg staan. Gevraagd wordt een voor het groot) publiek bevattelijke uiteenzetting van tei hoogste 8 pagina's druks, waarin bere deneerd wordt aangetoond le. waaraan deze ongerijmde toestan' den te wijten zijn 2e. door welke maatregelen hierin verbetering ware te brengen, d.w.z. een toestand ware te scheppen, waarin zoc weinig mogelijk middelen tot het vormen van welvaart verloren gaan. Bij het herstellen van een dak had de .timmerman Lingbeek uit Mussel- kanaal het ongeluk op een half door gezaagde daklat te stappen. Hij viel naar beneden en overleed kort daarna Weer eens een conferentie. Maandagmiddag 20 November is ge opend de conferentie van Lausanne, welke strikt genomen wordt gehouden te Oucby, de havenplaats dier stad, waar in Oct. 1912 de Italiaansch- Turksche vrede is gesloten, welke feitelijk het begin is geweest van het geen uitliep op den wereldoorlog. Dr. Robert Haab, de Zwitsersche bonds president, heeft zijn gasten op de ge bruikelijke wijze welkom geheeten en onder meer den wensch uitgesproken, dat deze bijeenkomst tot gevolg mocht hebben, dat er nu eindelijk met den komenden Kerstmis vrede op aarde moge zijn. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit het geval zal wezen en dat er in de menschen een welbehagen zal zija. De Beurs, de zoo heel ge voelige barometer, heeft althans abso luut negatief gereageerd op hetgeen er in en vooral buiten de conferentie is gesproken. Wat er te Lausanne is bekokstoofd, weten alleen enkele gede legeerden en hun secretarissenvoor 't overige is alles „strikt geheim" en, ondanks den roep om opénbare be handeling van ae openbare zaak, een nóg grootere geheimdoenerij dan in de gelijksoortige confereutie te Den Haag. De .volledige overeenstemming tus- schen de bondgenooten" is nu al zóó vaak verkondigd, dat niemand daaraan meer gelooft. iii d v 7 U 1 V i fi i t Ll

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2