VEEMARKT TE AXEL. Landbouw. Bekendmakingen. Maandag 27 November a.s., Feestplannen. Gehoor gevend aan de oproeping van het bestuur van de „Oranjever- eeniging" waren gisteravond een twin tigtal bestuursleden als afgevaardigden van verschillende vereenigingen samen gekomen op de bovenzaal van den heer Koole, om te bespreken of Axel ook evenals zoovele, zoo niet alle plaatsen van eenige beteekenis in ons land, zal feestvieren in het jaar 1923, om daardoor te huldigen het feit, dat onze Koningin Wilhelmina haar 25-jarig jubileum viert. De voorzitter, de heer Den Boggeude, opende de vergadering met een welkomstwoord in de eerste plaats aan den eere-voor- zitter, onzen burgemeester, den heer Blok en vervolgens aan de overige aanwezigen Was het vroeger de gewoonte, aldus de voorzitter, om voor dergelijke gele genheden alhier een volksvergadering op te roepen, waar dan in den regel de burgemeester het woord voerde, thans, nu er hier een Oranjevereeni- ging bestaat, die tot doel heeft o a. aan nationale feesten leiding te geven, is dat eigenlijk niet noodig en te min der, waar de tegenwoordige burge meester gaarne instemt met het doel en het bestaan der „Oranjevereeniging" en alzoo niets liever wenscht, dan dat deze nu de leiding op zich neemt. Het bestuur, dat natuurlijk in samen werking met de bevolking wenscht op te treden, had dan gedacht van de oude gewoonte om een openbare volks vergadering op te roepen, af te kunnen wijken, maar in plaats daarvan op te roepen de afgevaardigden van alle vereenigingen alhier, daar toch bijna alle menschen in een of andere ver- eeniging georganiseerd zijn en dus de afgevaardigden der vereenigingen be lichamen de bevolking van Axel. Spr. stelde dan allereerst de vraag of men al dan niet instemde met het bestuurs voorstel om te feesten volgend jaar. Een der aanwezigen wenschte daarop geen beslissend antwoord te geven, daar de oproeping te kort verscheen, om er met zijn vereeniging over te spreken, ofschoon hij wel vermoedde, dat men er niet tegen was. Uit het stilzwijgen der overigen concludeerde de voorzitter, dat allen er voor zynen daarom zou men dan ook een groot fees; op touw zetten. Een levenskwestie is daarbij het geld. En aangezien we staan voor slechte tijden, achtte het bestuur het de >Ik denk, dat ik net als andere jon- geos eens een vader en moeder gehad heb,c vervolgde de jongen, weer half ylend»maar u, mijnheer bent vader en moeder tegelijk geweest. Maar er is ook maar één kapitein als hij. Nooit was ik ongehoorzaam aan zijn bevelen tot ik die flesch weggooide. Maar de kapitein weet, dat ik het voor zijn best wil deed. Eo mevrouw zal weten, dat ik myn woord hield. »Ik wou dat mevrouw nu hier was, mijn jongen,* barste Ferrers uit, »zij zou je danken en troosten, zooals ik het niet kan.* De minuten kropen langzaam voorbij en diepe stilte heerschte in de tent. Plot seling sprak Tom weer. >Ik heb nu geen pyu meer, mijnheer,* zei hij met een voldaan gezicht, »maar ik ben verschrikkelijk moe.* »Pröbeer een oogenblik te slapen,* zei Ferrers. »Ja, ik zal het probeeren. Ik ben schrikkelijk moe.* t Toen was er weer stilte een stilte langer en drukkender dan voorheen alleen afgewisseld door het geluid van de ademhaling van den jongen. Ferrers hield het tengere ventje nog vaster in zyn armen hield het vast totdat de laatste krachtelooze snik over zijn bleeke lippen was gekomen hield het vast, hoewel hij zeker wist, da de dappere heldenziel was heengevloden, hield het beste wijze om aan geld te komen, door nu reeds een ophaaldienst in te stellen. Men stelde zich voor, dat verschillende meisjes wekelijks met een bus bij de burgerij zouden aan kloppen om giften. Toen hierover de meening der vergadering werd ge vraagd, was deze verre van eenstem mig. Zoo verwachtte men eenervijds weinig van vrijwillige giften en gat men in overweging om te laten tee kenen voor een vast wekelijksch be drag een ander wenschte te wachten tot den tijd van feesten meer genaderd was en dan lijsten aan te bieden voor giften ineens, een derde noemde het wekelijks rondgaan bedelarij, tct na breedvoerige discussie over dit punt bet bestuur' besloot toch maar haar idee te handhaven, om dan indien het noodige bedrag er niet tijdig bleek te komen, men dan alsnog een lijst zou presenteeren, waarop men kon intee- kenen. Zijn dan de gelden daar, dan stelle men zich voor een tweedaagsch feest te houden, waarvoor men als vcorloo- pig programma de volgendp regeling wenschte te treffen. Eerste dag s' Morgéns koraalmuziek en klokgeluivoormiddag dankstonden in de kerken en concertnamiddag historische optocht, concert en 's avonds tooneelspel in de openlucht. Tweede dag's Morgens muzikale reveille, zanguitvoering van kinder koren, voormiddag uitvoering van zang- vereenigingen's middags bloemencorso, 's avonds muziek of zanguitvoering, licbtstoet en tot slot vuurwerk. Het spreekt van zelf, dat dit maar hoofdlijnen zijn en er nog verschillende wijzigingen en aanvullingen kunnen worden aangebracht in de plannen. Zoo werd uit den boezem der verga dering nog de aandacht gevestigd op etalagewedstrijden, sportwedstrijden, terwijl ook zal gedacht worden aan de armen en behoeftigen onzer gemeente. Inzake concerten werd herinnerd aan het concert van het stedelijk corps uit Middelburg, ofschoon men terug schrok voor de kosten en men zich wellicht zal moeten bepalen tot corpsen uit de buurt. En wat de versieringen betreft, die worden overgelaten voor rekening van de buurtcommissies, omdat dit iets heel aparts is, echter bestaat de mogelijkheid om prijzen uit te loven voor de mooiste wijken. Ziehier de hoofdgedachte van wat de plannen zijn, die nu ieder in over weging kan nemen. Het is weliswaar vroeg en nog toekomstmuziek, maar zooals het bestuur terecht opmerkt, is het toch gewenscht, deze tijdig open baar te maken, opdat zij, die op eenigerlei wijze wenschen deel te nemen aan het feest, zich op het gemak en met beraad kunnen voorbereiden, ten einae iets moois te leveren. En dan hopen we met het bestuur mede, dat Axel, evenals vroeger, een nog vaster en vaster, omdat hij niet in het dappere bleeke gelaat durfde zien dat trouw tot in den dood was geweest en een schuld van dankbaarheid' door opofferfhg van zijn leven betaald had. Louis naderde hem het eerst. »Ga nu liever mee, Ferrers, oude jongen,* overreede hij hem. »Je kunt den armen jongen nu geen goed meer doen.* Ferrers liet toe dat een der dokters zijn armen van den kleinen jongen los maakte. Toen stond hij op en keek neer op het lichaampje, zooals het daar rustig en stil op bed lag, het jonge gelaat nu rustig en vredig. »Ik wist, dat hij mij niet verraden had,* zei hij op droevigen toon. »God zegene hem hy hield meer van mij dan van zichzelf.* Toen ging hij heen en stapte in de duisternis voort. EINDE. eereplaats zal innemen onder hare zusters, waar het geldt het op gepaste wijze huldigen onzer geliefde Koningin Wilhelmina. loop der bevolking. Gedurende de maand October heb ben zich in deze gemeente gevestigd Cornelia M. van Drongelen, dienst bode, Oudeweg I 24, van Zaamslag. Josephus J. v. d. Wielen, zonder, Sta tionstraat G 28, van Boschkapelle. Reiuier Egb. de Bruijne, landb. kn Sassiug Q, 35, van Hoek. Jacobus de Feijter, landb. knecht., Kanaal K 28, van Terneuzen. Jaunis de Hullu en gezin, bakker, Weststraat D 5, van IJerseke. Jacob Buijze, arbeider, Schapenbout O 24, van Hoek. Anthonie van Veldhoven en gezin, leurder, Oudewijk F 31, van Hulst. C. van Gremberghe en gezin, arbeider, Kanaal K 27, van Koewacht. Jacob M. Scheele, arbeider, Weststraat D 40, van Broek Sittard. Joh. van Bendegem en gezin, koop man, Stationstr. G 10; van Terneuzen. Vertrokken zijn J. R. Harms, brugdraaier, Sluiskil P 40, naar Terneuzen. Augustinus Joh, Kindt, landb. kn., Drieschouwen A 33, naar Zuiddorpe. Petrus Joh. Coppieters, landb. kn Drieschouwen A 30, naar Zuiddorpe. Leuntje Joh. Overdulve en kind, zonder, Kijkuit K 43, naar Zaamslag. Hendrik Stuij en gezin, bankwerker, Julianastraat E 131, naar Hulst. Eiodie Rachel Lamijn, dienstbode, Stationstr. G 44, naar Stekene. Abraham Riemens, veldarb., Spu N 101, naar Terneuzen. Andries Koster en gezin, landb., Kanaal K 27, naar St. Jansteen. Corn.Mar. van Leeuwen broodbakker, Weststr. D 5, naar Koudekerke. Johanna van Vliet, zonder, Nieuwstr. G 56, naar Arnhem. Ter gelegenheid van de Woens dag te Terneuzen gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd 1 dék- hengst, 43 paarden, 4 stieren, l os, 24 koeien, 45 kalveren, 85 varkens. De premiën werden toegekend als volgt Besten dekhengst minstens 2J/S jaar oud, goedgekeurd door de Rijkscommis sie, C. Zegers te Ter Neuzen. Besten hengst tusschen 1 eq 2 jaar oud, 2e pr. C. Zegers te Ter Neuzen. Beste ruin, minstens 2 jaar oud, 2e pr. Gebr. Faas te Ter Neuzen. Beste merriepaard, minstens 3 jaar oud, le pr. H. de Regt te Ter Neuzen. 2e pr. A. de Bruyne te Ter Neuzen. 3e pr. A. de Bruijne te Ter Neuzen. Beste merriepaard tusschen 2 en 3 jaar oud, le pr. M. Dieleman te Hoek. Beste merriepaard tusschen 1 en 2 jaar oud, ,1e pr. M. Dieleman te Hoek. 2e pr. H. de Regt te Ter Neuzen. 3e pr. M. Dieleman te Hoek. Beste merrieveuleD, le pr. J. de Mul te Zaamslag. 2e pr. M. Dieleman te Hoek. Beste hengstveulen, le pr. K. Diele- leman te Hoek. 2e pr. H. de Regt te Ter Neuzen. Beste hit, le pr. C. J. Warrens te Ter Neuzen. 2e pr. A. Faas te Biervliet. Beste baatgevende of kalfdragende koe, le pr. C. Zegers te Ter Neuzen. 2e pr. C. Zegers te Ter Neuzen. Beste kennelijk dragende vaars, le pr. M. Dieleman te Hoek. 2e pr. C. Verbiest te Zuiddorpe. 3e pr. F. Diele man te Ter Neuzen. Beste rund zonder tanden, le pr. F. Dieleman te Ter Neuzen. 2e pr. I. Lein- se te Middelburg. Vetste stuk rundvee, geen stieren, le pr. M. Dieleman te Hoek. 2e pr. F. Dieleman te Ter Neuzen. 3e pr. E. v. d. Eekhout te Ter Neuzen. Voor het grootste getal rundvee van een eigenaar, H. J. Colsen te Sluiskil. Voor het grootste getal varkens van een eigenaar boven de 6 stuks bij loting aan Pieters van Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens van een eigenaar boven de 25 stuks bij loting aan C. Swets, Axel. Tern Crt. Geslaagd te Rotterdam voor hei examen vrije- en ordeoefeningen de dames E. R. Lauwers te Zuiddorpe en J. C. v. d. Lubben te Ter Neuzen. Te Amsterdam is bevorderd to doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer J. Bouwens, geb. te Hontenisse De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragen, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Hontenisse ten behoeve van A. J Cornelissen f 600, en P. F. Voet t 3500 Sas van Gent, ten behoeve van P. de Betuwe t 500, van J. J. Geernaert; P. H de Groff en Ph. van der Spiegel f 1560 Met de Staats Crt. van 14 Nov zijn verzonden afdrukken van de sta tuten betreffende den R. K. Boerenbond „Phiüppus" vereeniging van boeren en tuinders, gevestigd te Philippine. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Mid delburg, ter standplaats IJzendijke, de heer A. A. M. Corthals, cand. notaris te Tetoringen. Op het postkantoor te Middelburg is een valsch bankbiljet vsd 25 ootvaDgen PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. Mond- en klauwzeer. Het vervoer van rundvee uit Zuid- Holland en Zuid-Limburg naar andere deelen des Rijks is verboden. Te Middelburg is ook eeo geval van mond en klauwzeer geconstateerd. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AXEL, maken bij deze bekend, dat de Jaarlfyksche Veemarkt in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op aanvang nemende des voormiddags negen ure, en eindigende des na middags te een ure. Ieder eigenaar of aanbrenger van Vee zal gehouden zijn, by aankomst zich bij den Marktmeester aan te mel den, met opgaat van het aantal ter markt gebracht Vee. Geen Vee, aan besmettelijke ziekte onderhevig, zal ter markt worden toe gelaten. ïWF" Om naar de vastgestelde pre miën te kunnen mededingen, zal het Vee uiterlijk des voormiddags ten tien uur ter markt moeten zijn aange bracht en niet vóór des namiddags een ure worden weggevoerd. Axel, den 31 Oct. 1922. Burqemeetter en Wethoudert voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Sec-etaris, J. A. VAN VESSEM, Zondag 19 November 1922. Voorm. 9'/, ure Ds. Van Dis van Zaamslag. Nam. 2 Leeskark. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. (ss. afm

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2