B i Vijgen! Vijgen! in Matjes van 1 pond Verloofden Koopt Uw RINGEN „Sardines" Ixel. i. Oranje- Vereenig ing. Axel. Firma P. H. VEENHUIZEN. Reus 8 ig goedkoop Axel. Firma P. H. VeenlmizeD, A. IT Ingezonden Stukken. Uemengd Nieuws. Ad verten tiën. Jacoba Pieternella m de Velde, Bekendmakingen. Openbare Vergadering Jacoba Pieternella van de Yelde, Prachtkwaliteit Nergens grooter keuze!!! A. ESSELBRUGGE. Keel-, Neus- en Oorziekten. 20 cent per Blikje. Ge lig£ V jee lit Ir.u le ri L; h- bijzonder Christelijke wensch uitte de spreker nog het verlangen dat spoedig asm de bezwaren der kerkelijken tegen den vaccinatiepli ht zal worden tege moet gekomen. Dat de- heer Co!ijd als het op bezuinigen aankomt zelfs voor Mr. van Gijn niet oneer wenscht te doen, was bekend. Maar een verras sing was het toch te hooren, dat hij die bezuiniging op alle uitgaven wenschte, niet het minst op de mili taire En het was zeker merkwaardig van dezen afgevaardigde te vernemen, dat wij aan de mogelijkheid van eene langdurige verdediging van ons - land zelis niet meer mogen denken. Deze verklaring deed zeker aangenamer aan dan lange redevoeringen, waarin wordt aangedrongen op groote uitgaven voor de landverdediging, terwijl men toch weet dat deze nooit afdoende kan zijn. Ten aanzien van de te volgen handelspolitiek steunt de heer CoUjn onze Regeering, waar deze ter bestrij ding van de malaise in de industrieën en van de werkloosheid steeds meer in de richting naar bescherming dreigt af te zakken. Wel heet het tijdelijke protectie, maar de beer Colijn weet Z8er goed, dat men eene eenmaal in gevoerde bescherming niet gemakkelijk weer doet verdwijnen. Terwijl de heer Colijn dë coalitie verdedigde verklaarde de heer Schok- king, die nu eenmaal niet beschikt over een zoo groot diplomatiek talent als dr. Nolens, ronduit dat er geen coalitie meer beslaat. De Christelijk- historische partij is dan ook door de oplossing van de crisis geenszins be vredigd. De heer Schokking gevoelde er blijkbaar slechts weinig voor, om nog weer met de Roomsch Katholieken samen te werken en hij wilde dit alleen doen, mits zij hunne beginselen niet te ver doorvoeren. Wij stippen hierbij nog aao, dat de heeren Colijn en Schokking tegen den overgang van Landbouw naar het Departement van Binnenlandsche Zaken geen bezwaar hebben en dat zij zich eveneens kunnen vereeuigeu met de heffing van den voorgesteldeu pensioen aitrek van de ambtenaarssalarissen. De heer Van Vuuren verdedigde de Regeering tegen het verwijt, dat zij geen voorui'zieuden blik had. Dat had nagenoeg niemand in de dagen van voorspoed. Bij meende dan ook dat er geen bezwaar bestond tegen het aau- blijven van de Ministers van Ouderwijs en van Arbeid, waar deze thans im mers beiden met kracht aan de be zuiniging willen medewetkeD. Maar die bezuiniging gaat nog lang nie« ver genoeg en de heer Van Vuuren be grijpt niet, hoe de Minister van Finan ciën bij de tegenwoordige tekorten op de begrooting nog de verantwoordelijk heid durft blijven dragen. Nog vele andere sprekers voerdeD het woord. Vooral de Roomscben maken zich dit jaar zeer druk, ver moedelijk omdat dr. Nolens hen niet krachtig genoeg was. De heer vau Wijnbergen hield een vreemdsoortige rede, waarin hij betoogde dat de interne aangelegenheden van eene politieke partij de aadere partijen niets aan zouden gaan. Ook niet als er eens geknoeid werd De heer Fieskens kwam krachtig op voor bescherming van de industrie, de heer Kerstens hield een toespraak over de heerschappij van Gods woord en de heer Ketelaar brak een lans voor de belangen der ambtenaren. Hiermede zullen wij voor deze week volstaan. Er zullen ver moedelijk nog vele sprekers volgen. tamelijk diepe spoor der wielen, zoodat bij werd overreden, eer de man tijd kreeg om uit te wijken. Gelukkig, dat de paarden direct bleven staan, anders was hij ei' niet levend afgeko men, ofschoon hij nu tocb nog zooda nig is gekwetst, dat hij met gebroken been in het ziekenhuis te Hulst ligt Door onbekende oorzaak ontstond Vrijdagavond te Sluiskil brand in de vlasfabriek van de Wed. van Osselaer. Door flink optreden van de handbrend- spuit aldaar en de motorspuit van Ter Neuzen werd uitbreiding van den brand voorkomen, zoodat naburige ge bouwen geen scnade bekwamen. Oosv blijkbaar de fabriek is blijven staan men behoefde de muren niet om te trekken. De heer L, J. de Rijke Jz. te Zaamslag, is te Utrecht geslaagd voor tandarts. Heden herdenkt Ds. G. van Dis te Zaamslag zijn 25jarig ambtsjubileum bij de. Ned. Herv. gemeente. In 1897 werd Ds. Van Dis bevestigd teZuiazande en bleef daar tot 1 September 1901, toeD hij naar zijn tegenwoordige standplaats beroepen was, en dit beroep had aan genomen. Van avond zal de jubilaris in de kerk een gedachtenisrede uitspreken. Het Tweede Kamerlid nmj. VaD Dorp vraagt aan den min. van Binnenl. Zaken Zou de Min. kunnen mededeelen, waarom de raad der gemeente Stoppel dijk (Zeeland) nog steeds wacht op de Kon. beslissing op haar d. d. 20 Dec. 1921 ingesteld beroep tegen bet be sluit van Ged. Staten van Zeeland van 2 December 1921, waarbij goedkeuring der door den raad der gemeente vast gestelde begrooting voor bet jaar 1922 werd geweigerd Voor de akte lager onderwijs is te 's-Graveuhage geslaagd de heer J. P. Plasschaert, van Hoofdplaat. De Minister van Arbeid beeft goedgevonden, dat vroeger toegekende bijdragen voor den woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Breskens, ten behoeve van J. C. Leeuhouts, 900. Groede, ten behoeve van W. deSmidt, 4800.-. Hulst, ten behoeve van L. Freijser, ƒ000.—, en ten behoeve van P. F. de Waal te Kuitaart, 4990,—. Oostburg, ten behoeve van P. Daan- sen Wz,, J 867.—. Ter Neuzen, ten behoeve van J. Scheele, 760.— Zaamslag, 2080, voor vier woningen van C. H. H. Wisse. Een regeeringscommissie uit Tsjecho-Slowakije bezocht van 28 tot 30 October ons land voor aankoop van trekpaard-dekhengsten. Vergezeld van den secretaris van het Nederlandsch Trekpaarden-stamboek, heeft de com missie te Maastricht, Roermond, Venlo, Zevenbergen. Zierikzee, Goes, Oostburg en Axel monsteringen geüoudeD en een twintigtal twee- en driejarige hengsten aangekocht. tracht bij de vrouw de leveügeesfen weder op te wakken. Een uur lsug werkte men echter vergeefs. Valsche munter aangehouden. Ten postkactore te Ke> kraae werd dezer dagen een valsch bankbiljet van 40 golden ont vangen. Vermoed werd. dat het biljet afkomstig was van een Duitsche Bank te Aken. Dit vermoeden is juist gebleken, want, vertelt de Msb. aan dezelfde Bank werd weer gepoogd een valsch biljet van 40 gulden uit te geven. Een sterke aardbeving. In den morgen van Zaterdag, 11 No- 1 vember te 4.47 uur Greenwich-iijd werd aan het ipeteorologisch instituut te De Bilt eene buitengewoon sterke aardbeving ge registreerd. De plaats uit de opteeketiin- gen niet geheel nauwkeurig te bepalen waarschijnlijk is de afstand ongeveer 11.600 K M'. De oorsprong is nabij de Philipynen of de Westkust van Zuid-Amerika Uit latere berichten blijkt, dat de aard beving plaats had in Chili en daar een ontzettende verwoesting beeft veroorzaakt. De juiste omgvang was door het ver nielen der telegraaflijnen nog niet be kend. De aardbeving werd waargenomen over een afstand van 150 mijlen, tusschen Squlque en Vaidivia, Coquimbo is ver woest, 500 buizen zijn ingestort en 200 menschen gedood. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie AXEL, 14 November 1922. Vrijdagmiddag zou de voerman A. d. E. van hier, die bezig was met suikerpeeën te vervoeren en met den leegen wagen door het veld reed, we- gens den moeilijk begaanbaren grond j op den wagen plaats nemen, toen hij uitgleed en viel. Een been lag in het D.'ie personen overleden aan gass- v< rstikking. In de Gerrit van der Lindenstraat te Rotterdam is in de slaapkamer op de tweede verdieping de 27-jarige G. K. huisvrouw van deD timmerman S. in bewusteloozen toestand gevonden, tenge volge van gasverstikkiog. De gashaard stond open. Buren werden door sterke gaslucht opmerkzaam gemaakt en ver schaften zich toegang. Men vond ook de twee kinderen, twee meisjes van vijf en vier jaar. Dr. Land wehr, wiet s hulp was ingeroepen constateerde dat de kin deren reeds gestorven waren. Met be hulp van kunstmatige ademhaling en zuurstof heeft de reddiDgbrigade nog ge- Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U voor onderstaande een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het raadsbesluit van d.d. 30 Oct. 1.1., inzake goedkoop gas voor verwarming, voel ik mij, evenais de Heer Ogger, gedrongen, de groote inconsequentie daarvan in het licht te stellen. De bewering van sommige raadsleden, als zou het van algemeen belang zijn, gelooven zeker, buiten hen, alleen enkelen van hen, die een gaskachel kunnen koopen en een kamer bezitten om die te plaatsen, niemand. Wij arbeiders, die soms geen dubbeltje heb ben om onze gaslamp te faten branden, z'ien daarin niet een „algemeen", maar een „klasse belang". Wij zullen onzen inconsequente raadsleden echter spoedig gelegenheid geven, de inconse quentie van hun inconsequentie te aanvaarden. Axel. C. HAMELINK. Hi den overleed tot onze droef- beid ooze geliefde Moeder en Grootmoeder Wed. Willem Oppeneer, in den ouderdom van 68 jaren en IQ maanden. Hare bedroefde Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 10 November 1922. van den Gemeenteraad van Axel, op Donderdag den' 16 November 1922, des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen. 2. Mededeeliugec en ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleeach in de ge meenten Axel, Zaamslag, Boscb- kapelle, Koewacht, Overslag en Ztyddorpe. 4. Verzoek van A. Schaut e.a. al hier om eene vergoeding te mogen ontvangen voor hunne school gaande kinderen. 5. Missive van heeren Gedeputeerde Staten, waarbij een ontwerprege ling van de jaarwedden van Burgemeesters in deze provincie om advies wordt toegezonden. 6. Missive van Ged. Staten, waarbij eveneens een ontwerpregeling van de jaarwedden van de Gemeente ontvangers cm advies wordt toegezonden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot heffing van pen sioensbijdragen van alle in dienst zijnde gemeente-ambtenaren. Axel, den 11 November 1922. De Burqemeester van Axel, BLOK. Vrijdagavond overleed na een kortstoudig, doch smartelyk lijden onze g>di<4de buurvrouw in den ouderdom van 68 jaar en bijna 10 maanden. Haar heengaan was vrede. Uit aller naam. C. SCHIEMAN—Kotvis en Kinderen. Axel, 10 November 1922. Twee afgevaardigden van alle be staande vereenigiugen worden uitge- noodigd ter vergadering op Donderdag 16 November a.s des avonds te 7 ure bij den heer M. A. Koole, ter bespre king van de feestviering ter gelegenheid van het 25-jarig Koningschap van H. M. de KoniDgin in 1923. De bij ons bekende Vereenigingen zijn inmiddels persoonlijk opgeroepen. HET BESTUUR. zéér g' schikt St. Nicolaascadeau. N. B Ook ontvangen Extra mooie blauwe Trosrozijnen. bij ondergeteekende. Alle maten. Verschillende modellen. Aanbevelend, N B. Het graveeren van letters in de ringen wordt door ons zelf in den kortst mogelijken tijd verricht. J. HOOGKAMER, geneesheer specialist te VlissiDgeD, zal in plaats van Zaterdag 25 November, Zaterdag 18 November spreek uur houden te HULST. a t V ISII

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2