SÉelnmDipi] „Prins Manrits'' Drie dingen om Diet te vergeten: „GRONINGEN^ Rechtszaken. Advcrtenliën. Huishoudelijke Schietwedstrijd 1. Uurwerken. 2. ESSELBRUGGE. 3. AXEL. De Voorz.Neen, de wet kent dat recht toe aan kinderen, die verder dan 4 K.M. van de school verwijderd zijn, al is het ook dat met de mate van gegoedheid eenigszins rekening kan worden gehouden. Dhr. Oggel zegt dat men voorname lijk het oog had op vaders, die alleen den kost voor hun gezin moeten ver dienen. Dhr. Kraker vindt het een moeilijk standpunt, als dat alleen geldt voor kinderen, die 4 K M. ver moeten loopen en andere van b.v. 2 oi 3 K.M. daar geen recht op zouden hebben. De Voorz. zegt dat de wet dien at stand voorschrijft, maar ais dhr. De Kraker een voorstei wil doen om ook andere gezinnen te steunen, kan dat. Dhr, De KrakerDat is niet myn bedoeling, want ik ben overtuigd, dat het onmogelijk is, om in al die toe standen te voorzien. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. 5. Verzoek teruggave kosten wegens het leggen van een hoot'driool. Ingekomen was het volgende schrijven Axel, 20 Sept. 1922. Dt Voorz.zegt, dit B. en W geeu vrij heid gevouden beboen om terug e komen op bet genomen besluit en daarom stellen zij voor om dat besluit d.d. 18 Juli 1922 te handhaveD. Dbr. De Kraker vond bet jammer, dat B. en W. dit voorstel indienen. Er zijn goedwilligen bij die vroeger, toen het riool van de gemeente gelegd werd, wilden aansluiten en niet kon den en nu ze gedwongen zijn, nu moeten ze nog betalen ook. Het was voor adressanten een noodtoestand, want rioleerden ze niet, dan werden zo ge pakt. Daarom hebben ze vlug het verzoek tot rioleeren ingediend en verklaard het te willen bekostigen, maar nu ze bij nader inzien overtuigd zijn, dat de geheele gemeente is ge doleerd door de gemeente en ze dus daaraan reeds hebben helpen betalen, is het billijk, dat ze hun geld terug vragen. De Voorz. Ja, maar deze menschen hebben de rioleeriug uitsluitend voor hun bedrijf noodig, dat is een verschil. Spr. heelt den toestand gezien en be merkt, dat het geen modder of straat vuil was, maar enkel stal- en mestwater. Dhr. De KrakerDan had men voor anderen dezelfde bepaling moeten maken. De Voorz Er is niets tegen dat de toestand verbeterd wordt, maar ze heb ben zwart op wit verklaard de kosten te zullen dragen en nu het wat duur uitvalt, willen ze het van de gemeente hebben. Dhr. Kruysse voelt toch ook, dat er eenige onbillijkheid in zit, om de kos ten op die menschen te verhalen. Ze hebben zich vergaloppeerd door de vrees een verbaal te krijgen en zij schijnen niet geweten te hebben en ook de Raad niet, dat de gemeente daar eigenlijk oen riool moest leggen. Het is vroeger met Lev. Koster het- zellde geval geweest en daar heelt ook de gemeente ten behoeve van het gierwater een riool gelegd, omdat er geen uitweg voor was. Dhr. Oggel moet als raadslid pro testeeren, tegen de omening, dat de Raad niet zou geweten hebbeD, dat de gemeente daar moest rioleeren. Het is toch maar een zijstraatje en geen hoofdweg Dhr. Van Dixhoorn gelooft, dat ze contractueel zouden moeten betalen, maar practisch is het toch begrijpelijk, dat ze het niet doeD het lykt of de gemeente op een koopje uit is. De Voorz. zegt dat zulks toch niet het geval is en brengt het voorstel De Kraker in stemming, om gunstig op bet adres te beschikken. Het wordt aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h.h. Peijter, Koster, Kruijsse, Dixhoorn, Kraker en Dekker. Tegen de h.h. Oggel, Van de Bilt, Weijns, Baert en Dieleman. Dhr. Oggel zegt, dat met dit besluit een gevaarlijk precedent geschapen is. Men kan voortaan besluiten wat men wil en later wordt het weer herroepen. 6. Voorstel van B. en W. omtrent ziekenbarak. B. en W. stellen voor de bestaande ziekenbarak zoodanig in orde te maken, dat ze uit elkaar kan genomen worden en in elkaar gestoken aan de eischen voldoet. Door de aannemers Van 't Hofl en Luijk is aanbieding gedaan voor overname van een directiekeet, staande te Souburg, voor 1500; de gemeente-opzichter is er heen geweest om de keet op te nemen en vindt dat die goed zou voldoen, maar zegt dat we toch goedkooper de oude kunnen opknappen, dat zou ƒ965 kosfeu. Nu heelt spr. vroeger gezegd, dat er met de oude barak niet veel te doen was, maar nu hij weef, dat B. en W. en misschien ook de Raad er zooveel voor over hebben kan hij zich met dj.tidee wel vereenigen. Dhr. Baert" zegt, dat de oude barak nog best voor verbetering vatbaar is. Dhr. De Kraker vraagt of de gemeen te verplicht is om zoo'n barak te hebben Als ze opgeborgen is en er breekt plotseling wen besmettelijke ziekte uit, dan kon men misschien beter de lijders near een ziekenhuis sturen, want met de barak bebben we toch nog geen verpleging De Voorz.: We hebben hier toch een goede verpleegster en ais we staan voor de mogelijkheid, dat we verplicht wor den om een contract te sluiten met een ziekenhuis voor een of meer bedden, dan zijn we veel duurder uit. Dhr. Oggel Het ziekenhuis vraagt daarvoor 300 per jaar en als we een barak hebben, zijn we vaD die ver plichting ontheven. Bovendien zou men tocb nog, als er plaats was, de patiënten naar het ziekenhuis kunnen brengen. Dhr. Dieleman vindt 965 te duur en vraagt ot de barak niet wat kleiner kan gemaakt worden, dat zou misschien voordeeliger zijn en de barak was ge makkelijker te verplaatsen. De Voorz. zegt, dat wat er van bruikbaar is, gebruikt wordt eu dan de onderdeelen vanzelf kleiner worden. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem van dhr. Dieleman. 7. Vaststelling kohier van de Hon denbelasting. Het primitief kohier wordt vastgesteld op 217 aanslagen ten bedrase van 1208 het suppletoir kohier op 45.50. De ontwei pen worden z. h. s. goed gekeurd. (Wordt vervolgd.) AXEL, 29 September 1922. Door den Commissaris der Koningin zijn op voordracht van den gemeente raad van Axel benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in die ge meente voor het tijdperk van 1923 tot en met 1926 de heeren H. van Luijk en P. J. B. van den Berg, alhier. In de Dinsdagmiddag alhier ge houden raadszitting is o. m. besloten niet over te gaan tot het electrificeeren j van de gemeente, gezien de uitkom sten van het onderzoek gelet op de tijdsomstandigheden mede gelet op de ontwerp-voorwaarden van stroom- levering en op de mededeeling van den Directeur van de P. Z. E. M., die verklaard heeft,, dat wel de g#heele gemeente, maar niet een gedeelte der gemeente door de maatschappij van electriciteit kan worden voorzien. "Voorts werden vastgesteld de begroe ting Burgerlijk Armbestuur, begrooting gasfabriek en de gemeentebegrooting. Deze laatste op"" 161.579,31 met 3100 onvoorziene uitgavan en 75050 uit den hoofdelijken omslag te ontvan gen. Zie verder het raadsverslag. Naar we vernemen moet heden nacht in de Julianastraat van sommige bewoners eenig waschgoed zijn gestolen. Dinsdag werd alhier onder voor zitterschap van den heer J. Huiziüga, Burgemeester vau Ter Neuzen eene vergadering gehouden van afgevaar digden van werklieden- en patroons- vereenigingen uit het landbouwbedrijf, ten einde de werkloosheid onder het oog te zien. De vergadering was druk bezocht en er werd ook druk geconfe reerd, waarbij niet werd verzwegen, dat het maar al te jammer is, dat in tijden vaD drukte de arbeiders jegens de boeren niet zoo goedwillig zijü, als wel van de boeren wordt verwacht in tijden van werkloosheid. Een betere samenwerking zou vanzelf tot meer mildheid leiden tegenover de mindere standen. Anderzijds werden verschillende werken genoemd van plaatselijken of provincialen aard, waar uit werkverschaffing kan ontstaan. Het slot was dat een commissie zal gevormd worden om een en ander nader te regelen. Dinsdag 26 dezer slaagde te Brussel aan de Staatshoetsmidschool, als een der eersten, de heer A. J. Schieman alhier voor leeraar hoefsmid. De heer Schieman is gedurende het bestaan der hoefsmidscbool te Brussel de eerste Buitenlander die het diploma der school kon verwerven. Het circus Libot is tot heden nog niet verscbeuen. Toch bestaat er nog mogelijkheid dat het komt. We ver namen van goede zijde, dat de onder nemer wegens stormschade door het weer Zondagnacht veroorzaakt, niet tijdig in Axel kon zyn en men daarom is doorgetrokken naar de Hulstersche kermis, waar ze morgen uitvoering geven. Daarna is men van plan om ook nog te Axel te werken. -• Aan de gemeente Axel zal als bijdrage voor woningbouw worden uit gekeerd de som van 800 ten behoeve van A Dieleman. Donderdag werden in het hotel „De Graanbeurs" bij dhr. Abr. Diele man alhier ten overstaan van notaris Dregmans cn ten verzoeke van de Gebr. Dieleman herveild de door hen nog bewoonde goederen (huis, erf en schuren) aan do Stationstraat. De goederen werden ingehouden op 11300. Het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Zuiddorpe zal met ingaDg van 1 October as. op Zondagen voor bet publiek gesloten zijn. Op feestdagen zal het van 8—9 v.m. worden opengesteld, uitsluitend voor den postdienst. Voor den telegraaf- en tele foondienst is het dus voortaan op Zondagen zoowel als op feestdagen ge sloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 October 1922. .Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 September 1922. Uitgesproken werden de volgende vonnissen Mishandeling: Pr. D, 19 j, timmer mansknecht, Hoek, 25 ot 25 d. hecht. D. M., 19. j., voermansknechf, Hoek, 25 of 25 d. hecht. J. B 21 j., lana- bouwersknecht, Hoek, 1 week gevang. DiefstalA. D 50 j., koopman, Clinge (B ƒ15 of 15 d. hecht. P. F. P., 37 j., koopman, Clinge, 15 of 15 d. hecht." Niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar Th. D45 j., slager, Graauw, 15 of 15 d. hecht. P. H., 26 j zonder beroep, Axel, 15 of 15 d. hecht. Overtreding rijksbelastingV. J. V., 15 j., zonder beroep, CiiDge, 10 of 3 weken tuchtschool. Door bovengenoemde rechtbank is failliet verklaard L. Schieman, koop man te Axel. Rechtercommissaris mr. J. W. Zijlstra. Curator mr. J. H. M. Stieger te Does. Nog werd veroordeeld wegens zware mishandeling van haar kind J. P. C., huisvrouw J. C. Bte Middel burg, aldaar gedetineerd tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. CORRESPONDENTIE. Aan de N. V. „P. Z. E. M." Daar het laatst door U bedoelde stuk van dhr. Wiechmacn niet in ons blad is opgenomen, had o.i. ook opname van uw antwoord daarop in ons blad geen zin. Aan den Raad van Arbeid. Wegens plaatsgebruik moest uw artikel achter wege blijven. j Hartelijk dank voor de ÉnSf zéér vele blijsen van belang stelling op 23 September ondervonden. Ayfi p. H. ESSELBRUGGE. CH. ESSELBRUGGE-Vink. Onzen harteiyken dank voor de vele blyken van belangstelling op 26 dezer betoond. P. HAAK en familie. Axel, Sept. 1922. Algem Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee Directeurde bee/ P. P. LEOPOLD, te GRONINGEN. Mijne Heeren, Bericht U bij deze de goede ontvangst der gelden, als vergoeding voor het onteigend paard en zeg Uwe Maat schappij dank voor de zeer contante regeling dezer schadevergoeding. Axe), Sept. 1922. E. B. VAN ACKER. Agent dhr. C. de Regter, St. Jansteen. t O XBL. op Zaterdag 7 October a. a„ van des namiddags 1—6 uur. HET BESTUUR. Aan den raad dor gemeente Axel, Geven met verschnldigden eerbied te kennen L. Wiemee, C. Haak, M. Millenaar en de Wed. J. - cheele, alien bewoners en uitkomen de met hun perceelen in het straatje, gren zende aan de Weststraat, waar kort geleden door ondergeteekenden een riooleering is aan gelegd, met ontvaugputten in een bestrating enz. en ook de nieuwe bestrating, d ieh die ten koste voor de gemeente. Dat zij nu niet alleen hun aanfluitingen met ontvangpntten hebben moeten leggen, doch ook het lioofdri- otl, wat hiervoor de kosten betreft zeer veel tegenvalt en strikt genomen dit toch niet zoo behoort, aangezien er in andere straten toch ook hoofdrioolin fijn aangelegd, komt het ons voor d-.t zulks hier ook ten koste van de gemeeDte dient te geschieden. 1 en gunstige beschikking tegemoet ziende om de som die door ondergeteekendeu hiervoor is bepaald, dit van de gemeente te mogen ontvangen de som van f 7 Voorm. 9'/j ure Ds. J B. T. Hugenholtz Nam. 2 Dh. J. B. T. Hugenholtz Voorm. 9'/» ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk,

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2