Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bestaande Nederlandsche kolonie in grooten nood komen te verkeeren. Het grootste gedeelte der kolonie is er in geslaagd, een toevlucht te vinden aan boord van een Nederlandsch schip, dat zich ter reede van Smyrna bevond, doch dat geen gelegenheid biedt aan 'n paar honderd personen logies en levensonderhoud te verschaffen. De verwoesting van de stad is oorzaak, dat deze personen aan hulp de meest drjagende behoefte hebben. Het mi nisterie van buitenlandsche zaken doet een dringend beroep op het Neder landsche Roode Kruis om gelden in te zamelen tot steun, daar de Nederland sche vluchtelingen aan alles gebrék hebben. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft van het gezantschap te Konstantinopel bericht ontvangen, dat van de Nederlandsche kolonie te Smyrna, welke grootendeels aan boord van het stoomschip „Deukalion" een toevlucht hadden gevonden, een aantal personen op het eiland Mytilena aan gekomen zijn. Voor zoover bekend, is niemand van de Nederlandsche kolonie gedeerd, behalve het echtpaar de Jongh, waarvan de dood wordt beves tigd. De vogel wet. Bij Koninklijk besluit van 4Septem- 1922, no. 518, is bepaald dat tot de z.g. beschermde vogels (art. 19 Vogelwet) behooren I. de zwarte lijster, de leeuwerik, de pestvogel, de kauw, de vink, de kneu, het fratertje, het barmsysje, het kleine barmsijsje, de putter, het sijsje, de Europeesche kanarie, de groote goudvink, de groenling, de geelgors, de rietgors. II. de havik, de giervalk, de witte giervalk, de slechtvalk, de boomvalk, de klapekster. Voorts zyu eenige nieuwe bepalingen gesteld omtrent de jacht. Zoo is het in het vervolg verboden zich in het veld buiten openbare wegen en voet paden te bevinden met kunstlicht of met lokvogels, die geblind of verminkt zijn. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin mecegedeeld, dat op be trekkelijk ruime schaal een medaille zou woraen verspreid, welke een be leedigend karakter draagt voor de Fransche bezettingstroepen in het Duitsche gebied. Bovendien heeft zij een onzedelijke voorstelling van een aan een paal gebonden vrouw. De Minister zal het ten zeerste waardeeren, indien de verspreiding van deze medaille zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Recht op pensioen. De Haagsche redacteur van de Stand. schrijft Gelijk bekend is, hebben thans de ministers Ruys deBeerenbrouck, Heems kerk, Van Dijk, De Geer en De Visser voor hun lidmaatschap bedankt. Zij hebben dit bekleed van midden Juli tot de opening van het nieuwe zittings jaar. Dat is in dit geval een parle mentair jaar, zoodat deze heeren alleen reeds voor dit feit recht hebben op pensioen als Kamerlid. Jubileum Mr. P. J. Troelstra. De soc.-dem. Tweede Kamer-fractie heeft, zoo meldt Hel Volk, in haar huishoudelijke vergadering van Donder dag het 25-jarige jubileum van mr. P. J. Troelstra als Kamerlid herdacht. De heeren Schaper en Sanoes spraken Troelstra toe, wien namens de fractie een gouden zegelring werd'aangeboden. Het Duitsche pasvisum Er is een belangrijke verandering in de verstrekking der pasvisa voor Duitschland ingevoerd, meldt het Vad. Alleen voor personen die in Duitschland werken of bewijzen kunnen dat ze daar werken moeten wordt eeu visum voor het grensverkeer k f 3 verstrekt. Voor andere personen die in Duitschland willen reizen is een visum noodig, dat drie maanden geldig is en voor 15 wordt afgegeven. Bond van R. K. gemeenteraadsleden. Te Eindhoven zal op 30 dezer een vergadering worden gehouden voor R. K. gemeenteraadsleden om tot de stich ting van een bond van R. K. gemeente raadsleden te geraken. Blauwmaanzaad. Men schrijft ons Er mag op den handel -in blauw maanzaad wel eens de aandacht wor den gevestigd. Gold dit voor 10 weken nog pl.m. 60. per 50 kg., thans wordt heel wat minder betaald. Dat is toch niet noodig want de voorraad in het buitenland is geheei op en de opbrengst is ongeveer 15 tot 20 baal per H.A., dat is de helft minder dan het vorig jaar. Ongetwijfeld zal de prijs dus aan stonds beduidend rijzen, een omstan digheid waarmede men bij den ver koop wel rekening mag houden. AXEL, 26 September 1922. Het was reeds enkele weken in intieme kringen bekend geworden, dat eerstdaags een der bestuursleden van het muziekgezelschap Concordia zijn zilveren huwelijksfeest stond te vieren en dus besloot men dezen een serenade te brengen. Daar dit jubileum juist samenviel met de kermisdag van Ter Neuzen, viel het betrekkelijk eenigszins ongelegen aan verschillende muzikan ten. Er werd echter een mouw aan gepast en zoo zag meft jl. Zaterdag het corps voor de woning van den heer P H Esselbrugge eenige muzieknummers uitvoeren. De heer Kruijsse hield als voorzitter van Concordia een toespraak, waarm hij memoreerde, dat de heer Esselbrugge dit gezelschap reeds van kindsbeen af had gesteund als werkend lid, later als donateur en thans als bestuurslid. Met een kort wederwoord van den jubilaris was de plechtigheid afgeloopen. De muzikale wandeling werd uitgesteld tot Maandagavond. Er is met dit feit weer voldaan aan een oud gebruik, dat de laatste jaren wel wat werd verzuimd. We herinne ren ons, dat in vroeger tijden veel meer serenades werden gebracht en daarmede een goede gewoonte werd gehandhaafd, nl. om den donateurs meer waardeering te toonen door mee te leven met de heugelijke feiten, die in 's menschen leven voorkomen. Het leven is toch vaak al zoo dor. Zoo zou b v. destijds ook geen werkend lid zijn gehuwd, of hem viel de eer te beurt van een muzikale felicitatie van zijn medeleden Men hoort zoo vaak „wat is toch alles veranderd." Doch aan wie de schuld Als de menschen wat minder hooghartig, wat minder partijdig en wat minder prikkelbaar waren, wat zóu dan nog niet veel ten goede keeren. Zondagavond werd het gebouw van de Hervormde Zondagschool voor het eerst in gebruik genomen. Begrij pelijk is het,-dat hieraan eenige wijding werd gegeven en het nu geen gewone schoolavond was Het bestuur sprak de leerlingen toe, terwijl ook van de zijde der onderwijskrachten een toe spraak werd gehouden tot bestuur en kinderen. Als herinnering werden aan de leerlingen fraai versierde teksten uitgereikt terwijl ook aan de leer krachten aard:ge muurteksten werden geschonken. Een en ander werd af gewisseld door het zingen van toepas selijke liederen, zoodat het voor de betrokkenen een gezellige avond was. Zondagochtend werd onze ge meente en naar we vernemen de ge heels omgeving verrast door hevigen regenval, die vrij lang duurde en waar door velen goed- of kwaadschiks aan het dweilen of schuren moesten, wijl de regenbakkeu overliepen of kelders, enz. onder water stonden. Eeu onver wachte lichtstraal gevolgd door een tamelijk zware slag wees erop, dat er onweersbuien boven ons hoofd gingen. Op den dag klaarde het weer op. Voor het examen van waterbouw kundig opzichter slaagden te Middelburg o.a. de heeren J. W. Mazure van Axel en W. Kool8 van Aardenburg. Op 14 November zal Ds. G. van Dis. predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Zaamslag zijn 25-jarig ambts- feest herdenken. Op 14 November 1877 werd Ds. Van Dis als predikant te Zuidzande bevestigd en 1 September 1901 deed hij zijn intrede te Zaamslag. Zekere S., werkman op de cokes- fabriek te Sluiskil is in den nacht van van Dinsdag op Woensdag j.l. aan een een wissen dood ontsnapt. De man moest boven op den koleDtoreu de kolen naar beneden werken en had 't ongeluk met de kolen in den Koker te zakken. Boven 't hoofd viel weer een laag kolen, zoodat hy er onder bedolven zat. Oogenblikkelijk spande men onder den koker alle krachten in, zoo spoedig mogelijk de kolen er uit te verwijderen. Toen dit gebeurd was, zag men S. vast zitten in den koker. De man had zijn schop bij zich en dit gereedschap versperde voor hem de weg. Een der werklieden gelukte't bij hem te klim men en den steel van de schop te breken, zoodat thans de man naar be neden kon getrokken worden. S. was even buiten keunis geraakt, maar door zijn spoedige hulp kwam hij eindelijk tot zijn positieven Tem. Crt. De heer A. van Putte, thans on derwijzer aan een byzondere R K. Jongensschool te Roosendaal (N. B.) is als zoodanig benoemd aan een zelfde inrichting te Hulst. N. Z. Ct. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toege kend aan de gemeenten Hontenisse, 600 voor een woning van J. Boogaert, 545 voor idem van J. v. d. Poelten behoeve van J. A. de Bruijn 1750 en van Th. E. de Vlier 1200. Terneuzen, ƒ510 voor een woning van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Biervliet, ten behoeve van F. Diele- tnan 1050. Hoek ten behoeve van J. van 't Hofif 1064. .Vrijdag herdacht Ds. J. R. van Oorat, pred. bij de Geret. gemeente te Ridderkerk jzijn 25 jarige ambtsbedie ning. Ziju standplaatsen gedurende dien tijd. waren te Charlois, Ter Neuzen, Middel ourg en sinds 1918 te Ridderkerk. In een Vrijdag te Middelburg ge houden vergadering van aandeelhouders van de N. V. werf Zeeland te Hans- weert werd besloten tot liquidatie der Vennootschap over te gaan. Donderdagavond j.l., omstreeks half acht, toen het personeel der plaat selijke electrische centrale te Groede, bezig was gas te draaien sloeg de vlam in en had eeu explosie plaats, welke een hevige «knal veroorzaakte, met het gevolg, dat een buis van den gaszuiver- aar sprong. De burgemeester, de heer Wagtho, die zich op dat moment ter plaatse be vond, en op een luik stond waaronder die buis was aangelegd, werd ruim een meter opgeworpen en viel neer in de opening waaronder dat luik had gelegen Hij bezeerde daarbij zijn rechterbeen eenigszins. Gelukkig, dat de hoofddeur van de genoemde centrale openstond, waardoor de gassen zich konden verwijderen. Een raam is gesprongen. Als van zelf sprekend hadden de aangeslotenen dien avond geen elec- trisch licht. Alles' werd dadelijk in het werk gesteld om deze stoornis te herstellen. M. Crl. Door den Commissaris der Ko ningin zijn benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Ter Neu zen de heeren G. Verlinde Az. en L. Moes; en te Hulst de heeren Ch. J. Burm en C. K. van de Walle. Arrond. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 September de volgende von nissen uitgesproken E M. V., wed. A, B, 53 j., te Nieuw Namen, is wegens het dooden van een anders kuiken veroordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. H. A. M., 42 j., slager te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk en mishandeling veroordeeld tot 20 gld. boete of 20 dagen hecht. H. ,D. de C., 21 j., werkman te Koewacht, beklaagd van huisvredebreuk is vrijgesproken. Ch. v. K., 35 j., werkman te fer Neuzen, is wegens wederspannig- beid veroordeeld tot 14 dagen gevang. Th. O., 54 j., werkman te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht. A. J. T., 20 j., arbeider te St. Jan- steen, is wegens overtredingen rijks- belastingwetten, veroordeeld tot 25 gld. boete of 25 dagen hecht. A. R., 35 j zonder beroep te Stekene (Bis wegens alsvoren veroordeeld tot 50 gld. boete of 50 dagen hecht. Th. M. 32 j., koopman en ver lofhouder te St. Jansteen, is wegens alsvoren Veroordeeld tot 25 gld. boete of 25 dagen hecht. Th. M32 j., koopman en verlof houder te St. Jansteen, is wegens als voren veroordeeld tot 1367,40 gld. of 6 maanden hecht. A B., 19 j., zonder beroep te Clinge (B.), is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 gld. boete of 10 dagen hecht. J.l. Dinsdag werd door den offi cier van Justitie te Middelburg bij de voortgezette behandeling der strafzaak tegen vrouw J. C. B. C., beklaagd van zware mishandeling gepleegd tegenover haar kind gedurende eenige jaren, 6 jaar gevangenisstraf geeischt. De verdediger Mr. J. Adriaanse pleitte verzachtende omstandigheden en vroeg eene lichtere straf. De beklaagde zit reeds 10 maanden in preventieve hechtenis. Het 8 jarig zoontje van den heer Van M. te IJmuiden is-bij het spelen op een zandbak in het Noordzeeka naal te water geraakt en verdronken. Te Scharnegoutum is een 3-jarig dochtertje van J. Veldhuis te Sneek verdronken. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 22 Sepr. in Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegen 40 tailissemen- ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 22 Sept. 1922 2161 faillissementen tegenover 1515 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het twee-jarig kiod van den land bouwer P,, aan de Oostwijk te Dedems- vaart viel in het water, vertelt de »Stand.« De moeder, het ongeval be merkende, begaf zich direct te water en trachtte haar kiud te redden, hetgeen haar niet gelukte. Op haar hulpgeroep kwam dfe hond aanloopeu, die te water sprong en zoowel de moeder als het kind naar den kaut wist te trekken en beiden van een anders wissen dood redde.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2