to li 1' 1 Vrijt Binnenland. D» Stati van 31 I volk waa mee bew D vro« gem een Hng peli wer De n.l. de woc ont Dir die ove gre vas ziji die gel lijk die rat n ie U ste be ne- zot op vo 3a Hi lie nc ie te Pl te ee a: t> t! Ifj Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor om de open ruimte ter zijde van de school, hiervoor te benut ten. Deze ruimte zou aan overkapt worden, waarvan de kosten worden geraamd op 1500. De Voorz. zegt dat hieraan vooral voor de buitenkin- ders beboette bestaat. Dhr. DielemanHebben B. en W. ook overwogen, dat ook andere scholen met zoo'n verzoek kunnen komen Er zouden dan wel 4 verzoeken inkomen. De Voorz: Zeker, de wet scnrytt voor, dat er bij een school een be hoorlijke speelplaats moet zijn en bet verwondert my, dat de inspectie van onderwijs er bier nog niet op gewezen heelt. Het is een tegemoetkoming aan een bestaande beboette. Dhr. Kruysse is ook overtuigd, dat het noodig is. Als het regent kruipen de kinderen in alle portalen en boekjes om droog te blijven. Dhr. Weijns zou liever de school straat atbakenen voor voertuigen, dan hadden de kinderen een ruime speel plaats en bij regen kon de gang der school openblijven. Dhr. Kruysse weet niet oi dhr. Weijns wel eens in een school was geweest, als de lessen pas klaar waren, maar dan zou hij weten, dat de school wel vrij mocht blijven voor het ver- verschen der lucht. Dhr. Weijns De kinderen spelen toch liever op straat en die straat kan voor het vervoer gemist worden. De VoorzJa, maar de hootdzaak is, dat de speelplaats overdekt is en dat kan met de straat niet. Dhr. Dieleman vindt het toch erg, dat met slecht weer de schooldeuren niet open kunnen staanhet was toch een kleinigheid voor de onder wijzers om in zoo n geval eens beur telings toezicht te houden Dhr. Oggel vindt het beter, dat de kinderen na schooltijd die bedompte atmosfeer kunnen verlaten. De Voorz. zegt, dat de school er keurig uitziet en er alleen nog maar een speelplaats aan ontbreekt. Daar niemand verder het woord of hoofd, stemming verlangt, wordt net voorstel als aangenomen beschouwd. 15. Wflziging begrooting 1932. Deze wijziging wordt noodig geacht o a. voor aankoop van de woning van den Rijksveldwachter te Kijkuit; de uitbetaling van lOüOO als Rijks bij drage voor de bouwvereenigiug en een aandeel van 309.13 in demobilisatie voorschotten. Op een vraag van dhr. De Feijter of er ook de verleende subsidie aan de Chr. landbouwschool niet bij kan gevoegd worden, antwoordt de Voorz gunstig, zoodat deze voor dit jatsr reeds 116,66 ontvangt. De af- en o-erschrijving bedraagt alzoo totaal 19878,12. Omvraag. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat er ver loopen Zondag een paard was gestorven, dat niet vervoerd mocht worden en door goedheid van den eigenaar van het terreiD, waarop het paard lag, daar mocht worden begraven. Hij vraagt of voor zoo'n geval niet een algemeene plaats kan worden bepaald zooals men vroeger het paardenkerk- hof had. De Voorz. zegt, dat daarvoor het Nieuwediep kan worden aangewezen. Dan wijst dhr. Van Dixboorn nog op het werpen van vuil op het terrein van dhr. De Kraker aan de Zeestraat, waarover de Duren klagen, dat het zoo'n onaangename lucht verspreidt. De Voorz. zegt, dat het zooyeel mo gelijk wordt afgedext. Ten derde zegt dhr. Van Dixhoorn tot zijne verbazing een schrijven te hebben ontvangen van B. en W. over de grensscheiding tusschen zijn terrein en dat van de gemeente en waarin staat, dat hij meer grond zou hebben genomen dan hem toekomt. Op zijn Holl. gezegd breekt mij hier de klomp, alzoo vervolgt dbr. Van Dixhoorn. Ik heb mij van begin af geplaatst op het standpunt liever roeden te geven, dan centimeters grond te nemen, als het maar opknapte en nu het klaar en zoo goed als voltooid is, komt men met zoo'n schrijven. Ik begrijp niet hoe 't mogelijk is en ik kan geen woor den genoeg viudea om daartegen te protesteeren. Er is in tegenwoordig heid van B. en W., den secretaris en den gem. opzichter een draad gespan nen om aan te toonen hoe de schei ding zou loopen, en nu komt men zeggen, dat ik te véél heb genomen. Spr. voelt zich er zeer door beleedigd. De Voorz. zegt, dat die zaak reeds aanhangig was, vóór hij te Axel was. Later is hem op dat feit gewezen en gezegd, dat er meer grond was ge nomen dan was overeengekomen. Men deelde ook in het college dat gevoelen, zoodat ik gezegd heb, dan moet er over geschreven worden. Dhr. Oggel zegt, dat de gem. opzich ter zulks had geadviseerd en de Voorz. heeft toen toch ook de teekening ge zien en zich ervan overtuigd, zoodat deze er dus niet heelemaal buiten staat. De Voorz.Dat is juist. De teeke ning heb ik laten komen en toen gezegd, als het zoo is, dan moet daarover ge schreven worden. Het is veel beter daarin klaarheid te brengen. Dhr. Van Dixhoorn Ik heb absoluut geen wenk noodig van B. en W., dat ik niet meer mag nemen, dan mij toekomt. Dat hebben mijn ouders mij al geleerd en als het gebeurd was, dan nog zou het een bespotting zijn er zoo over te schrijven. Bovendien heb ik op voorstel van mijnheer Van de Bilt nog eens 75 extra kunnen geven om de zaak daar op te knappen en behoorlijk te verbeteren. Iedereen zal zeggen, dat er een ideëele toestand geschapen is en moest dankbaar zijn, dat er nog men schen zijn, die onze gemeente op der gelijke manier een oogelijk aanzien geven De Voorz. herhaalt, dat B. en W. van oordeel waren, dat er meer grond genomen was dan er is overeengekomen, dat is nog iets anders dan dat het zoo is Dhr. Van Dixhoorn Dat zegt toch het schrijven en hij vraagt nog eens hoe durven zy dat zeggen Dan moeten ze dat bewijzen en hadden ze het moeten zeggen toen de draad daar gespannen was. Dhr. OggelWe zouden den gem opzichter een teekening kunnen laten maken overeenkomstig de genomen besluiten. Dhr. Van Dixhoorn noemt het een schandaal om zoo op te treden, het is kwajongenswerk en hij kan er geen andere termen voor vinden om het uit te drukken. De Voorz.U moet niet boos worden, de zaak zal Dhr. Van DixhoornJa, daar ben ik zeker boos om, dat is iemand De Voorz.Als voorzitter kan ik niet alle door u gebruikte uitlatingen toe laten en ik stel voor dat in de eerst volgende vergadering die zaak uitge maakt zal worden. Als het blijkt, dat U niet meer grond heeft genomen dan is overeengekomen, dan is vanzelf de zaak uit de wereld. Dhr. Van de Bilt: Maar het gaat niet voer nemen van grond. Dhr. Van Dixhoorn Daar gaat het wel over, het staat er zwart op wit, dat ik meer genomen zou hebben. Dhr. Kruysse Laten we nu wachten tot er bewijzen zijn, dan kunnen we oordeelen. Wij als raadsleden staan er buiten en weten er nu niets van. Als er een teekening is kan het uitge maakt worden. Dhr. Van Dixhoorn: Die teekening dateert al van vóór twee jaar, toen de oerste ruiling gemaakt is, maar van de tweede is nooit teeekening gemaakt. Dhr. Oggel't Loopt ook over den eersten ruil en toen heeft u persoonlijk gezegd, dat er door die grensscheiding een groote verbetering zou komen, maar die grens is misschien te ver getrokken Dhr. Van Dixhoorn Als u zich -zoo had uitgedrukt, dan was het wat anders, dan was er van nemen geen sprake. Maar van den beginne af al heeft de bouwmeester een fout gemaakt, die nooit is erkend, maar toen heett hij al zeven roeden grond van mij te veel genomen, ofschoon ik het erbij liet. Ik wil nog ééu ding vragen, mijnheer de Voorzitter nl. of de raadsleden de moeite eens willen nemen, om eens te kijken aan de Zeestraat, ot daar een misdaad is gepleegd en ik beklaag mij erover, èn ais notabel burger van Axel èn als raadslid, dat iemand, cie den moed heeft om een dergelijk stuk werk te leveren, zóó door het Dage- lijksch Bestuur van Axel wordt be handeld. De Voorz. sluit de discussie over dat punt. Dhr. Weyns vestigt de aandacht op het Spuipadje, dat hier en daar putten vertoont, die nu nog met kleine kosten zyn te verandoren. De Voorz. zal er nota van nemen. Dhr. De Kraker deelt naar aanlei ding van het ophoogen aan de Zee straat met vuil. meue, dat hij steeds last geeft, om wanneer er vuil wordt gestort, die dadelijk te bedekken met poldergrond, waaraan streng de hand wordt gehouden. Dhr. Dieleman heeft vernomen, dat op de gasfabriek de werkuren van het personeel zóó geregeld zijü, dat het personeel niet kan voldoen aau zyn Godsdienstplichten. De Voorz.Dat is mij niet bekend, maar het zal dadelijk onderzocht worden Dhr. DielemaD zou ook wenschen, dat er voortaan voor verteer van keu ringscommissiën bij veemarkten enz een vast bedrag werd bepaald. De Voorz.Dat is reeds in deze vergadering besloten. Dhr. Koster vraagt, hoe het staat met de ziekenbarak, want als die nog eeni gen tijd blijft staan, schiet er niets meer van over. De Voorz. zegt, dat dit in de volgende vergadering zal besproken worden. Er is ook aanbieding gedaan door de aan nemers Van 't Hoff en Van Luijk voor een andere barak doch daar is nog niet op ingegaan. De Voorz. sluit hierna de vergadering met dankzegging. Kon. bezoek aan de Provinciën. Naar het Huisgezin verneemt moet hei in het voornemen liggen van H. M. de Koningin om het volgend jaar, na de officieele viering van Haar zilveren regeeriugsjubileum een officieel bezoek te brengen aan alle hoofdsteden der elf prov. van ons land. De Koningin in Denemarken. Dinsdagmiddag is de Koningin en Prins Hendrik te Kopenhagen aange komen. Onder het spelen van het WilhelmuV' reed de Kon trein het station binnen, waar koning Christiaan met al de prinsen en prinsessen van het Deensche hot ter begroeting aan wezig waren. Nadat koning ChristiaaD en Koningin Wilhelmina de eerewacht hadden geïn specteerd, begaf het gezelschap zich naar het Raadhuis. De opperpresident De Jonquières heette H. M. welkom, waarna de Koningin daokte voor de hartelijke ontvangst en gewaagde van de hartelijke vriendschap, die de vor stenhuizen en de volken van Denemar ken en Nederland verbindt. De bladen heetten Koningin Wilhel mina welkom, sommige met in de Neder- landsche taal geschreven artikelen. Woensdag is te Kopenhagen een vliegtuig uit Nederland aangekomen met eeD zending bloemen voor de ont vangst van de Koningin op da tentoon stelling. Burg. Rrd. Brd. AJ&EL, 8 September 1922. De uitslag der heden alhier gehouden loting voor de Nat. militie is als volgt: 56 C. E. Aerens. W. P. Antheunis. B. C. Baert. R. J. A. Boon. F. J. de Boy. B. P. v. d. P. j. Casteels. A. J. de Clercq. J. van Damme. Jan Dieleman. Joh. Dieleman. M. Dieleman. S. J. Dieleman. G. Dobbelaar. A. van Driel. M. Dijkwel. P. Le Feber. A. J. de Feijter. P. de Feijter. C. van Hoeve Sz. P. van Hoeve Az. F. Jansen van Rosendaal. F. Koster. Jac. Koster. Jasp. Koster. P. van Langevelde.- A. J. Lensen. D. J. Marijs. A. M. Mattelé. P. J. Olijslager. B. van Oordt. C. J. Overdulve. H. Overdulve. Jan Overdulve. J. D. Porreij. C. Rieinens. L. Riemens. C. Rhinn. J. Ruben. Ch. Scheele. H. Schieman. P. B. Segers. S. C. Sol. B. F. Steel. Fr. J. v. Tatenhove. J. v. d. Velde. K. P. v. d. Velde. A. Verhelst. J. Verhelst. J. Verstraten A. J. Vettenburg J. de Visser. Jos. de Vos. J Wieland. L. J. Wiemes. W. E. Wouters. Het nummer voor de namen is het lotingsnummer; brd. achter de namen beteekent broederdienst, kw. kostwinner Afgekeurd waren M. van Arenthals, A. Bakker, J Bolleman, L. A. de Groote, L. W. Haak, J. Hamelink, M. de Koeijer, J. C. van Luijk, E. A. de Maat, P. F. J. Naessens, C. J. Naeije, J. J. de Ruijter, J. J. Verlinde en Q. Zegers. Door ds. N. G. Kerssies, predikant aan de Geref. kerk te Wezep (Geld.) is bedankt voor het beroep naar die kerk te Axel. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. J. Bakker, thans hoofd der openbare lagere school J te Middelburg, is bij Kon. besluit benoemd tot onderwyzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers aldaar. 12 44 32 48 1 42 36 45 3 55 6 34 23 11 31 46 37 33 50 54 25 19 26 7 41 27 40 52 18 15 29 4 49 47 51 10 8 21 2 14 35 39 9 43 53 28 24 20 22 13 38 30 5 16 17 Brd. Brd. Brd. Brd. Brd. Brd. Brd. Brd. Brd. Kw. Brd. Brd. Brd. Kw. Kw. Brd. Brd. Brd. Brd. - ;ie i iii Wl 0 SC 51 n dat in belang der schoolgaande kinderen niet overbodig wordt geacht, dat aan genoemde school was verbonden een speel- en schuil plaats dat die in 'tbijzonder ten goede zou komen aan de kinderen, die door den verren afstand, ge legen tusschen school en hais, nu genoodzaakt zijn tusschen de schooluren op striat te ver blijven dat de grond, gelegen achter de tchool, als tuingrond toch niets oplevert dat nu voor de kinderen bij he naderen van tram, auto, enz. nergens voldoende uit vlucht is. Redenen, waarom de Oommissie zich beleefd tot Uwen Raad wendt met beleefd verzoek, het daarheen te willen leiden, dat aan ge noemde tchool een speel- en schuilplaats wordt verbonden. Hetwelk doende, enz.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2