M Vrijdag 1 September 1922 38" 4aarg Nieuws- en Advertentieblad esei voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4 f r J. C. VINK - Axel. Raads verslag. :de>£r;d' loe«Nd(»J cWlge;u' Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Vergadering van Dinsdag 29 Augustus Aanwezig de Voorzitter, de heer F. Blok, Burgemeester, de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, wethouders eü de heereu A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn,-Jac. Weijns, J. de Kra ker, Jac. Dekker, J. M. Baert, F. Die- leman, J. de Feijter en M. W. Koster, raadsleden. Na opening doet de Voorz. mede- deeling van de volgende Ingekomen stukken a. Terugzending door Gedeputeerde Staten van Zeeland, van de verorde ning op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting, voorzien van de Koninklijke goedkeuring. b. Idem betreffende de hondenbe lasting. c. Schrijven van Z. Ex. den Minis ter van Arbeid, inhoudende het Kon. besl., waarbij aan deze gemeente tot wederopzegging vrijstelling is verleend voor het keuren van huisslachtingen, wat betreit varkens, schapen en geiten. d. Goedkeuring van Ged. St. van den verkoop van gemeentegrond aan J. de Kraker. e. Procesverbaal van kasopneming bij. den gemeente-ontvanger. Hieruit blijkt dat in kas is 21,274,88, overeenkomende met de getoonde be scheiden. Er is in 1922 ontvangen J 55,258,26 en uitgegeven 53.114.35. De stukksn werden voor kennisge ving aangenomen. Hierna werden de notulen vastge steld van de verg. van 27 en van 18 Juli 1922. 3. Verzoek van de afd. Zeeuwsch- Vlaai deren van den Chr. Doeren en Tuindersbond om subsidie. verzoek luidt aldus Dit B. en W, stelden voor 200 subsidie te verleenen tot wederopzegging- Dhr. Dielemau stelt op den voor grond, dat hij den Bond en de Chr. Landbouwschool sympathiek is, maar toch is hij niet voor het voorstel van B. en W.we moeten, zegt hij, zooveel mogelijk bezuinigen en door al die subsidies raken we telkens verder achteruit. lu de tweede plaats ziet hij, dat het schoolgeld zoowat 9 per leerling be draagt per jaar dat vindt bij veel te laag voor de categorie van menschen, die hunne kinderen naar die school zenden en hij vindt het treurig dat van die zijde beproefd wordt om het schoolgeld vrij te krijgen en drukt zijn spijt uit om die reden niet voor het voorstel te kunnen stemmen. De Voorz. wijst erop, dat leerlingen, wier ouders on- ot mindervermogend zijn, gratis gebruik mogen maken van de school. Dhr. De Feijter vindt het spijtig, dat die opmerkingen door dhr. Dieleman gemaakt zijn. De school wordt bezocht door 35 leerlingen, waarvan 17 uit Axel en erkend dat geen hunner gratis onderwijs behoeft. Maar naast het schoolgeld komen nog al wat kosten aan boeken en leermiddelen enz., of schoon de ouders dat best kunnen be talen. Maar spr. beziet de zaak van een andere zijde. We hebben naast tal van andere scholen en vak-inrich tingen, die reeds gesubsidieerd worden eindelijk in Axel ook gekregen een landbouwschool, terwijl het grootste gedeelte van de bevolking uit deze streek een landbouwbevolking is en daarom moest de Raad van Axel het zich tot een eer rekenen, om daaraan mede te kunnen werken door een sub sidie van 200. Niemand kan out kenneD, dat de school ten goede komt aan de productie en dus aau het alge meen belang. Daarom is ook aan de Provincie om subsidie gevraagd, en we weten, dat die athankelijk is van den steun door de gemeenten en daarom moet ook deze gemeente helpen. De Voorz. zegt, dat ook B. en W. op dat standpunt stonden en zij achten het voorgestelde bedrag zeer matig. Er zou eigenlijk niet over gesprokeu moeten worden wél als de belasting- schroef hier nu zoo zwaar drukte, dat het uiet kon. Dhr. Dieleman acht het goed dat dhr. De Feijter die zaak als secretaris der school flink verdedigt, dat is zelfs zijn plicht, maar wat die kostelooze leeringen betreft, is in theorie mooi in de praktijk hebben arbeiderskinderen er niets aan als ze geen duim grond hebben en daarom betalen z. 1. de be langhebbenden te weinig. Dhr. De Kraker heelt met genoegen gezien, dat B. en W. bet voorstel tot steun deden. Er was behoefte aan een landbouwschool en die is er nu; of die christelijk of neutraal is, laat hem onverschillig, als er maar een ge legenheid is voor landbouwonderwijs. Dhr. Van Dixhoorn is het eens met dhr. DielemaD, dat het schoolgeld te laag is, nu we toch leven in het teeken van schoolgelden. Dat *mor een Chris telijke school subsidie gevraagd wordt, vindt hij echter diep treurig, aangezien hier gevraagd is om een school voor landbouwonderwijs, waar^hn iedereen deel kon nemen en wat werd tegen gewerkt. Hij wil hier wel mededeelen, dat hij altijd zooveel in zijn vermogen is zal strijden tegen hetgeen op scheiding wijst in zake geloot of kerk en het spijt hem dat ook de oprichting der landbouwschool door de splijtzwam der zgn. christelijke politiek is beinvloed. Spr. drukt hier op het zoogenaamd christelijk, ornaat de aanhangers z.i. niets christelijker zijn, dan andere men schen. Dhr. Oggel wil ter verdediging van het voorstel van B. en W. nog zeggen, dat over het algemeen aan scholen hier 15 subsidie per leerling wordt gegeven, zoodat als we dat hier gevolgd hadden, de subsidie nog meer zou be dragen en daarom hebben we geen oogenblik geaarzeld om die 200 voor te stellen. Men kan van meening verschillen omtrent de richting of wijze, waar op men het onderwijs wenscht, maar als we hier een neutrale landbouw school hadden gekregen, zooals dhr. van Dixhoorn ons destyds voorstelde, dan had het ons ieder jaar 1000 meer gekost. Spr. beschouwt het ook als een eer voor de gemeente Axel, dat we in geringe mate mee kunnen werken aan de landbouwschool, waar door we kunnen toonen belangstelling in den landbouw te hebben die we een goed hart toedragen. Dhr. Weijns drukt ook zijn spijt uit, dat dhr. vau Dixhoorn zich zoo scherp heeit uitgelaten, maar is toch aan de andere zijde verheugd te vernemen, dat we nu heel wat voordeeliger uitjzyn. Dhr. vau DixhooruMaar dan üad- den we ook een volkschool, waar ieder een zijn kinderen kon vertrouwen. En nu moet men niet praten over leuzen als zou meu den landbouw goed gezind zijn, waut dat zijn valsche leuzen, het was zuiver eeu drijverij. Dhr. Oggel komt er tegeu op, dat een christelijke school geen volksschool zou ziju, dat is reeds te over gebleken. Duizenden guldeus zijn geofferd voor het christelijk onderwijs, ten einde voor de kinderen een onderwijs naar Gods geboden en wetten te doen geven. De een beschouwt dit als een volksschool, de auder niet. Meu moet een vr(je school hebben, zooals ieder dat voor zich wil. Dhr. van Dixhoorn interrupeert, doch de Voorz. acht het punt voldoende besproken en brengt daarom het voor stel in stemming, dat wordt aangeno men met 9 tegen 2 stemmen van de b.h, van Dixhoorn en Dieleman. 4. Verzoek van J. A. Dregmans e. a. om behoorlijke bestrating van de Kerkdreef. Dit verzoek luidt aldus De Voorz. zegt dat volgens de ge meentewet het onderhoud vau stralen enz. bij het college van B. en W. be rust, en daarom is het niet in orde om dit adres aan den Raad te zenden. Hij stelt daarom voor het adres te verwij zen naar B. en W. Dhr. Dieleman wil er toch op wijzen, dat het hoog noodig is in die Kerkdreef. De Voorz. vraagt of het niet overal noodig is. Spr. wil wel zeggen, dat hij bij zijn komst in Axel allereerst den indruk kreeg, dat de bestrating bier als üet ware over het algemeen verwaarloosd was. En aangezien nu reeds een groot gedeelte is verbeterd, is het de vraag ot de begrooting voor dit jaar nog meer toelaat. Maar voor het volgend jaar is er een post voor uitgetrokken. Dhr. Dekker vraagt of die stoepen in de Kerkdreet niet veranderen kun nen. De vorige week was men ge noodzaakt bij het passeeren van de tram de paarden af te spannen en op de stoep te zetten. Dhr, OggelDaarom is het zoo jam mer, dat ue Raad destijds mijn advies niet gevolgd heett. Ik was toen tegen die verhoogde trottoir, omdat de straat daardoor veel te smal werd, doch dhr. Den Hollander meende die verhooging noodig, omdat de menschen er veilig zouden loopen en nu is het bepaald een misproduct geworden. Maar het was toch wel noodig dat die straat eens gelicht werd, dat zou toch zooveel niet kosten. Dhr. Kruysse geeft in overweging, om voortaan die straten het eerst te verbeteren, waar verkeer is. De straat op de markt is wel veel verbeterd, maar daar is zeer veel geld voor be steed, terwijl er b.v. van Blansaart naar den Armendijk zoo goed ais geen verkeer is. Dan kon men beter de Zeestraat hebben doorgetrokken, of rw,le oog a ^a~»aic.len eir Issih- «*ei; ïlle, °r.eu zooMv'el I 2 hen rver 1 AXELSCHEm COURANT. Telefoon Sr. 5B. - Postbox 6. Axel, 18 Juli 1922. Edelachtbare Heeren Geeft te kennen, het Bestuur van de Af- deelivg Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chris- telijken Boeren- en Tuindershond in Nederland, gevestigd te Axel en als rechtspersoon erkend bij Koninklijk Besluit van 23 November 1920 no. 66 dat het te Axel gesticht heeft een Christe lijke Lagere Landbouwschool, welke den len Juni 1.1. is geopend; dat op deze school worden toegelaten als leerling alle landbouwers- of landarbeiders zonen, zouder eenige uitzondering, zulks in overeenstemming met bepalingen, dienaan gaande van Regeeringswege gemaikt; dat door de leerlingen matig schoolgeld wordt betaald en min- ol onvermogenden ge deeltelijk ol geheel van de betaling van schoolgeld worden vrijgesteld dat deze school th.us bezocht wordt door zeventien leerlingen uit Uw gemeente dat het overbodig mag geacht woiden, het groote nut van deze scnool en het algemeen belang, dat zij bevordert hier uiteen te zetten; dat het Rijk alle onkosten voor deze schooi vergoedt, behalve die i oor de stichtiDg en het onderhoud der gebouwen en die voor den aankoop van grond voor een schooltuin; dat een begrooting van (geraamde) ontvang sten en uitgaven, voor zoover die niet ten laste komen van het Rijk, hierbij gaat dat de geldmiddelen der t ereenigitig niet toelaten deze uitgaven geheel te bestrijden. Redenen, waarom het Bestuur, bovenge noemd, U eerbiedig verzoekt, van Uw ge meente te mogen ontvangen een jaarlijksche subsidie van tenminste twee honderd gulden (f209). Het bestuur van de Afd. Zeeuwsch- Vlaanderen van den Chri'telijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, Joh. de Ffijter, Voorz. te Zaamslag. Jan de Feijter Lz. Secr. te Axel. Aan den Raad der Gemeente Axel. Geven eerbiedig te keDnen Johannes Adriaan Dregmans, Notaris te Axel, en alle overige (36) ondergeteekenden, eveneens inwoners der Gemeente Axel dat zij, gelet op het feit, dat elders in onze gemeente de bestrating der wegen behoorlijk in orde is en wordt gebracht, Uwe aandacht wenschen te vestigen op de bestrating van de Kerkdreef dat de bestrating van dezen weg, die toch een der hoofdstraten van onze gemeente mag worden genoemd, allertreurigst is dat merkbaar het verkeer over dien weg wordt gemeden, omdat het èn voor voer tuigen èn voor voetgangers bij een dergelijke bestrating bezwaarlijk is van dezen weg ge bruik te maken dat het in orde houden van de hoofdwegen naar de bescheiden meening van ondergetee kenden toch wel urgenter mag worden ge noemd dan dat van alle overige. Redenen, waarom ondergeteekenden zich tot Uw College wenden, met het beleefd ver zoek, Uwen gewaardeerden aandacht aan dit feit mee te wifen schenken en het daarheen te willen leiden, dat ook de Kerkdreef zoo spoedig mogelijk behoorlijk wordt bestraat. 'tWelk doende, «nz. Axel, den 20 Juli 1922, Jr01 iaklriii Ik e, i,fc tweier ppe. 'a .m Ui- nan ge nst( er leefrwe ji wiilen,-n. ideirai .„Ra eiditf3' «ir fel Urtroi

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1