Binnen land. Landbouw. ieder daarvoor zijn. Wij kom! woners, die het gemak van gas reed jaren genieten, gunnen ~dat ook wel onze stadgenooten buiten de kom, maar evenals die buitenmenschen van ons eischten, dat we het gas aan kost prijs zouden betalen, zouden wij dan ook niet gaarne zien, dat de gasprijs. door die uitbreidingskosten duurder werd. Ook wij zouden dan willen, dat de "buitenlieden den kostprijs be taalden. En dat zal nu de vraag zijn, want voorzeker zal een uitbreiding van het buizenet naar Sassing, Schapenbout, Spui en Kijkuit een duur grapje worden, zoodat als men het wil uitdrukken in guldens, men zeker 5 a 6 cijfers noodig zal hebben en rekenen we het gemid delde, dan wordt dat f 50 000aan 5% is dat ook f2500 per jaar. Iets anders was het, als men b v. accoord kon krijgen met ee i gemeente als Zaamslag om zich aan te sluiten bij onze gasfabriek; dat was een idee, dat beter zou lijken. Bovendien is dat idee niet nieuw, want we herinneren ons, dat bij de opening der gasfabriek de heer Van Niftrik uit Vlissingen, die als deskundige toezicht had op den bouw onzer fabriek, mededeelde, dat de fa briek erop gebouwd was, om twee ge meenten van gas te voorzien, en dat in de toekomst daarnaar ook gestreefd moest worden. En we gelooven zelfs, dat dit ook gebeurd zou zijn, als niet die groote schuldenaar, de oorlog, ook hier belemmerend was tusschenbeide getreden. Maar het is misschien nog te probeeren Want naar we vernemen, zijn te Zaamslag reeds stemmen, opge gaan, die een verlangen naar gasaan- sluiting te kennen gaven. En dan zou den zeker ook de buitenwijken daarbij gebaat zijn en behoefden we voor hoo- ger gasprijs niet bang te zijn. In elk geval weten we op deze oogen- blikken dat de gasfabriek winst maakt' en is er dus alle reden om den gasprijs te verminderen. Vroeger kon men dat niet, omdat er dure kolen gekocht wer den of waren, maar waar ook die in prijs sterk gedaald zijn, kunnen we verwachten, dat de gasprijs verlagen zal, te meer omdat nu kook en lichtgas naar een zelfden maatstaf berekend worden. We zullen het beste ervan hopen. De „Eerste Nederlandsche." Het was dezer dagen 40 jaar geleden, dat voor de „Eerste Nederlandsche Verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen Invaliditeit" gev -tigd te 's Gravenhage, de eerste pol /-teekend werd En ofschoon men v meening was, dat 40 jaar voor zoo' instelling nu toch niet zoo'n tijdperk is om daar voor teest te vieren, achtte meu het toch wel van voldoende lelangomdat feit in intiemen kring te herdenken. De bijeenkomst, waarbij die herden king plaats had, werd natuurlijs ook bijgewoond door den president-commis saris der maatschappij, den (bekenden) heer mr. R. J. H. Patijn. En omdat nu mr. Patija maar niet de eerste, de beste is, die wat zegt bij zulke gele genheden, en ook, waar hetgeen deze gevierde spreker te zeggen heeft van veel waard^ is voor allen die hem kennen, daar achten we het niet over bodig dit hier even over te nemen, iu een tijd, dat tal van menschen zich ongerust maken over den toestand van levensverzekeringsmaatschappijen. Dhr. Patijn wees er dan op, boe ge lukkig het niet alleen voor de verze kerden der Maatschappij, maar ook voor haar personeel is, dat de „Eerste Nederlandsche" door haar hechten grondslag aan de teistering van den oorlog het hoofd had kunnen bieden. Eerst nu, zeide mr. Patijn, gevoelen wij in Nederland misschien ten volle, hoeveel door den orkaan van den oorlog is gehavend en vernietigdook de „Eerste Nederlandsche" heeft, als vrijwel iedere andere groote fiaanci- eele instelling, daarvan nadeeleu onder vonden. Maar Commissarissen hadden zich opnieuw ervan vergewist, dat die oorlosrsorkaan wel van de „Eerste Nederlandsche" bladeren en twijgen had losgescheurd, maar dat haar wortels even krachtig en diep als voorheen in gezonden stevigen bodem haar va3t hielden en dat van die wortels geen vezel was gekrenkt. Namens Commissarissen verklaarde mr. Patijn het in hooge mate te waar- deeren, dat zij niet alleen in de Directie volkomen vertrouwen konden stellen, doch ook die Directie gesteund wisten door de voor een goeden gang van zaken onmisbare hartelijke medewerking der aan de „Eerste Nederlandsche" ver bonden beambten." Wanneer zoo wordt gesproken door dhr. Patijn, dau behoeven leeken zich over de „Eerste Nederlandsche niet ongerust te maken en kunnen we wel zeggen, dat zij weer solide is. Ter gelegenheid van dit jubileum is een historische beschrijving uitgegeven van het gebouw, waarin de Maatschap pij is gevestigd, het vroegere „Paleis van Wied", later „Het huis aan den Boschkant" genoemd. Deze beschrijving vormt een keurig uitgevoerd gedenk boek, waarin tal van foto's en teeke- ningen voorkomen, die daartoe waren opgespeurd en verzameld door een archivaris. Uit een en ander blijkt, dat het gebouw op de Princessegracht te 's Gravenhage ten nauwste verbonden is met de historie Diet alleen van stad en land, maar van geheel Europa. Hier ontwierp van Slingelandt met Walpole den vrede van Weenen, ver zamelden de Meerman's hunne wereld beroemde boekerij en haci de oud oom der Koningin Prins Erederik langen tijd zijD vorstelijk verblijf. Het werk bevat zeer vele interes sante bijzonderheden over Haagsehe families en den uitbouw der stad alles verlucht door talrijke mooie gravures naar oude platen. Ondanks zijn groote oppervlakte is het gebouw echter voor het steeds groeiend bedrijf, (o.a. door overneming der „Dordrecht") te klein gebleken, zoodat de binnendienst binnenkort naar het gebouw der „Dordrecht" in de stad van dien naam moet overgebracht worden. Verplichte najaarskeuring. Dit Dajaar-zal er op de Dajaarskeuring alleen gelegenheid zijn om zijD henggren te lateD keureo door de Stamboekcom missie, daar de Rijkscommissie niet aan wezig is. Hieruit vloeit voort, dat alleen die hengsten kunnen worden opgegeven en iu den catalogus ingeschreven, die voor komen in een dei boeken van het stam boek voor het Nederlandsche Trekpaard, hetzij dan in boek A of B, of in het veulen boek. De eigenaars van heDgsteo, welke dit Dajaar door de stamboekcommissie worden afgekeurd, kunnen zich gedurende de voorjaarskeuring op de Rijkscommissie beroepen, met andere woorden, ze kunnen die hengsten weer opgeven voor de voorjaarskeuring 1923. Hengsten, die niet voorkomen in een der boeken van het S amboek voor het Nedevlaodsche Trekpaard, en die, welke uit België worden ingevoerd kunnen niet worden opgegeven voor de najaarskeuriDg, maar eerst later voor de voorjaarskeu- ring 1923. Het zal noodig zijn, dat de eigenaars van heDgsteo, welke met hun hengsten aan de najaarskeuring willen deelnemen, nauwkeurig de afstamming opgeven, ten einde moeilijkheden te voorkomen. Formulieren voor opgaven der hengsten voor de najaarskeuring 1922 worden op vrachtvrij aanvraag gratis toegezonden en moeten vóór of op 30 September a.s' bij den Secretaris der Provinciale Rege. liDgs Commissie te Axel zijn ingeleverd. De najaarskeuringen zullen plaats hebben op de volgende data en plaatseD Zierikzee Diusdag 24 October. MiddelDurg Woensdag 25 October. Katfendijke Donderdag 26 October. Tholen Vrijdag 27 October. Hulst Dinsdag 7 November. Axel Woensdag 8 November. Oos burg Donderdag 9 November. Lbl. AXEL, 29 Augustus 1922. In de heden gehouden raadsvergade ring werd besloten om 200 subsidie te verleenen aan de Chr. Landbouw school alhier. Een verzoek om verbetering van de bestrating in de Kerkdreet werd ver wezen naar B. en W. Aan A. IJzebaert werd toegestaan om zijn stoep te vernieuwen. Goedgekeurd werden de rekeningen van het Armbestuur, de Gasfabriek en van de gemeente over 1921. Vastgesteld werd een verordening voor het keurloon en aangenomen werd een voorstel tot het instellen van een afz. Keuringsbedrijf voor Axel, Zaam slag, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Vastgesteld werd ook de verordening op de veemarkten, een instructie voor den veearts, het hoofd en onderwijzers der o. 1. 8. Aangenomen werd ook een voorstel tot het maken van een speelplaats aan de o. 1. s. Verslag volgt. Ofschoon we vol verwachting waren omtrent de plannen voor Ko- ginnedag, blijkt de animo niet zoo groot te zijn. Men had eerst een idee ge opperd, omtrent verschillende stands, die dan met Bengaalsch »uur zouden worden verlicht, doch de tijd wordt te kort geacht, om nog iets goeds te maken. Er wordt in verschillende vakken (ge lukkig) al eeu uurtje later gewerkt, dau in verband met de wet eigenlijk toelaatbaar is en zoo zijn de avonden te kort geworden voor de jongelui. Maar wel is men vol goeden moed voor een volgend jaar. Intusschen zal men zich toch aanst. Donderdagavond niet moeten vervelen, want den geheelen avond wordt gevuld met muziek en zang. Zoo zal om 8 uur de Zaugvereeniging Hoop op Zegen de Concerten openen, van hall 9 tot 9 uur krygen we muziek vau Concordia van 9 tot halt 10, zingt Orelio, gevolgd door de Chr. Zangvereen. Asat van half 10 tot 10 uur, waarna Concordia de tweede helft van haar programma geeft, en om halt elf de concerten sluit. Het belooft weer een heele drukte op de markt. Het bestuur van „Asat" was zoo welwillend ons het onderstaand pro gramma te zenden voor de te geven uitvoering 1. Oranjelied No. 229, Bondsmuziek. 2. Een lied voor 't volk van Neder land. W. H. te Velthuis. 3. Ons Lied van de Zee. P. Hartog. 4. Bondslied No. 32 a, Bondsmuziek. Het is zeker wel overbodig erop te wijzen, dat dan iedereen de driekleur buiten steekt De uitslag van de schietwedstrijd jj. Zaterdag alhier gehouden door de Axelsche Burgerwacht is als volgt Klasse A afstand 150 M. J. van Drongelen met 84 punten le prijs, benevens een extraprys (een klokslot voor flets) beschikbaar gesteld door dhr. H. Zegers, rijwielhandelaar, alhier. Voorts hadden A. J. Butler 78 punten, H. Hoebé 74, A. de Klerk 72, R. Boeye 72, Joh. J. Hoebé 70, Joh. van Driel 69, F. van Tatenhove 58, B. J. Knie riem 54, S. Lauwerens 51, G. den Engelsman 46, J. Hamelink 45, terwijl A. Jansen met 11 punten den poedel prijs kreeg. Klasse B afstand eveneens 150 M, P. Knieriem met 70 punten de le prijs, benevens een sigarenaansteker, be schikbaar gesteld door dbr. C. B, Autheunis alhier als extraprijs. Voorts hadden H. van Luijk 61 punten, J. van Luijk 58, Jac. Koster 49, F. van Tatenhove 46 en verkreeg Jac. Goosen met 1 punt den poedelprijs, Zondag speelde Wilhelmina II te Sluiskil voor de seriewedstrijden tegen Ajax I aldaar. Wilhelmina, dat met9 man begon en verder met slechts 10 man speelde, verloor met l2. Naar Zelandia verneemt, bestaan er plannen tot het inpolderen van het verdronken land van Saeltinge, tusschen den Hedwige- en den Prosperpolder. De heer P. Dregmans J.M.z., klerk ter secretarie te Hoek, is benoemd tot gemeente-secretaris te Serooskerke, Tot plaatsvervangend lid in de commissie, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van een Rijksdiploma als hoefsmid, is benoemd de heer H. Kerkhaert, onderwijzer in praccisch hoetoeslag te Stoppeldijk. In de Donderdag te Terneuzen gehouden vergadering van den raad, vroeg dhr. Hameliuck hoe het stond met de kwestie van de samenwerkende gemeenten voor een keuringsdistrict. De voorzitter antwoordde dat deze kwestie nog altijd hangende is en in een stadium verkeert, waarbij nog niet vast staat hoe het gaan zal. Aanvankelijk was er een aanschrij ving gekomen van Ged.Staten om een samenwerking te bevorderen tusschen de gemeenten Wes dorpe, Sas v. Gent, Philippine, Hoek en Neuzen, doch al spoedig bleek, dat de drie eerstgenoemde gemeenten zelfstandig wilden blijven, en een eigen combinatie vormen. B. en W. van Terneuzen hebben later het verzoek gericht tot Ged.Staten, om te vorderen, dat de vijf gemeenten zich hadden te combineeren. Dit is wel door dat college gedaan, doch Sas van Gent, Westdorpe en Philippine weigerden met Neuzen samen te werken. Ged. Staten hebben zich daarbij neergelegd en nu correspondeeren B. en W, met dit college, over de vraag Neuzen zelfstandig te laten, zoodat in afzienbaren tijd, de raad de voorstellen zullen worden aangeboden. Het besluit eöne geldleening van 2600 aan te gaan, tegen eene reute van 6 pCt. 'sjaars, af te lossen in hoogstens 10 jaren werd aangenomen. De heer de Meijer vroeg eenige in lichtingen betreffende de post 39000, die over was gebleven van de belasting van het vorige dienstjaar. De voorzitter kon den raad mededeelen dat dit bedrag reeds door den ontvan ger was ontvangen en dienen zal voor de gewone middelen. De begrooting van 1923 werd aan geboden met een verminderd belasting bedrag van 6000. Wegens de groote kosten, welke aan het houden van veemarkten zyn verbonden, ingevolge de voorschriften van de Veewet, zijn in Hulst in da Raadszitting van jl. Zaterdag de we- kelijksche veemarkten afgeschaft. De hondenbelasting werd met 1 Jan 1923 verdubbeld, zoodat men voor een gewone hond 10 en voor een bedrijfs- of waakhond 2 moet betalen. Na eenig debat werd het voorstel van B. en W. om atwijzend te beschikken op het verzoek van het Missie-comité om terugbetaling van 225 wegens betaalde belasting op de vermakelijk heden ingetrokken, daar de Raad zich niet bevoegd achtte dat te beslissen. Het werd aan B. en W. overgelaten. De hoofdzaak liep over het prnicipe, of men die feesten als liefdadigheid of vermakelijkheid beschouwen moest. Ten slotte werd aangenomen om den

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2