k 1/ B Vrij' 1J Gemengd Nieuws. D Stat van 31 vol! war met bev I vro gen lie eec lint pel we De n.l, de wo oni Dii die ov gr< va zij dit di< ra in i8 di zi. st b< m zc v 3 H li v 1 t I '6 b Op den voorgrond stellend-, dat wij gaarne willen medewerken aan een afdoende verbetering van de prediknnts- traktementen, hetgeen U kan blijken uit bijgaand door ons vastgesteld reg lement, geven wij U in ernstige over weging, ter voorkoming van een gioote scheuring in de Ned. Herv Kerk, be doeld reglement in te trekken of langs anderen weg te komen tot een oplos sing, die de protesteerende kerkvoog dijen zou kunnen bevredigen. Mocht uw collega van meening zijn, dat het reglement op de predikants-tractemen- ten uwe bevoegdheid niet te buiten gaat, dan meenen wij er op te moeten aandringen, dat dan ook de geordende weg wordt bewandeld en door middel van een proces de uitspraak van de rechterlyke macht dient te worden uitgelokt. Wij herinneren er tevens aan, dat behalve de protesteerende, nog vele andere kerkvoogdijen zich niet zullen neerleggen bij een h.i. onwettig regle ment, onwettig, omdat het een beheers regeling inhoud tot het opnemen waar van uw college als boven reeds is op gemerkt, de bevoegdheid mist. Het tekort op de Staatsbegrooting. Volgens de Nieuwe Haagsche Cour. moet aan de Regeering gebleken zijn, dat het tekort niet 100, maar 160 rnil- lioen zou bedragen. AXEL, 18 Augustus 1922. Ter gelegenheid van de R. K. feest dag (Mariahemelvaart) bracht de harmo nie van het naburige Moerbeke (België) jl. Dinsdag per extra-tram van de Zeeuwsch-Vlaamscbe een bezoek aan onze gemeente 's Middags trok het in vereeniging met Concordia naar het terrein van de vereeniging van Zeeuw- sche paardenfokkers, waar weer ae gewone hardrijderijen werden gehouden met enkeleBelgische warmbloedpaarden, afgewisseld door motorwedstrijden, die echter op de groene weide moeilijk tot hun recht zijn te brengen. Na afloop keerde de harmonie terug en verwachtten velen een concert op de markt, doch na een bezoek aan enkele café's ging het gezelschap naar Drieschouwen waar de tram hen wachtte. De minister van Arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Boschkapelle, ten behoeve "an P. v. d. Meyden en P. v. d. Veen, ƒ1600; Westdorpe A. A. de Block, 260. De Algemeene Synode der Neder landse!) Hervormde Kerk heeft o a. de volgende toelagen verleend uit haar fondsen Uit het fonds voor Noodlijdende Kerken en personen 5000 voor her stelling van de Groote of St. Maria Magdalenakerk te Goes en 500 voor herstelling van de pastorie te Sas van Gent. Uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften ƒ100 voor lokaal huur tot het houden van godsdienst oefeningen te Sluiskil. Uit het fonds ter verbetering der schraalste predikantstractementen f 400 voor Kleverskerke, 204 voor Melis- kerke, 726 voor Vrouwepolder, ƒ150 voor Gapinge, 150 voor Grijpskerke, 50 voor Hansweert, f 450 voor Hoofd plaat en 300 voor Waterlandkerkje. Uit de generale kas ƒ400 voor een godsdienstonderwijzer te Ter Neuzen. M. Crt. Beizen naar België. Van gisteren af zijn alle vroegere bepalingen omtrent collectieve pas poorten voor reizen na r België ver vallen, en wel met dien verstande, dat men niet meer mag reizen op een door den burgemeester gelegaliseerde lijst met persoonlijke identiteitsbewijzen. Nederlanders, die naar België gaan, moeten voorzien zijn van een Neder- landsch paspoort. Deze maatregel is genomen wegens de vele misbruiken, welke bij collectieve reizen plaats vonden. Naar afleiding van dat bericht deelde het Belgisch gezantschap aan de Msb. mede, dat in 't bericht slechts bedoeld kunnen zijn de gecombineerde paspoorten voor vereenigingen en ge zelschappen, maar niet de collectieve paspoor en voor gezinnen, zooals die tot nog toe bestonden. Deze laatstee blijven dus geldig voor reizen naar België. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 20 Augustus 1922. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 D*. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9'/„ ure Leeskerk. Nam. 9 Leeskerk. Bloedvergiftiging Te Bunschoten trapte een 7-jarig meisje in een naald, waarvan slechts een deel kon wordeD verwijderd. Na overbrenging naar 't St. Elisabethsgasthuis is de kleine aan bloedvergiftiging overleden. Een gemeentearbeider te Tiel krabde de vorige week een puistje op zijn neus stuk. Tengevolge daarvau ontstond bloedvergiftiging, waaraan hij Maandag jl. overleden is. Liefdesdrama De 24 jarige schilder J. G. D. v. d. L. uit Amers foort had verkeering met de 22-jarige C. A. B., wonende in de Martinus Steynstraat te Rotterdam. Het meisje had de vorige week de omgang met den man veroroken. De schilder was daar echter niet mee tevreden en zon op miadelen om het meisje weei; bij hem te krijgen. Die bleef echter wei geren en toen hij haar Dinsdagavond in een nabijgelegen straat ontmoette, trok hij een revolver en loste drie schoten op het meisje, dat in de rechter- en linkerheup getroffen werd en op straat neerstortte. De dader ging daarna aan den haal en richtte een eindje verder het wapen op zichzelf, waardoor hij zich een schot in de rechterkaak toebracht. De politie afgekomen op de schoten, arresteerde den schilder, die zich hevig verzette en zich nog meerdere wonden poogde toe te brengen. Per auto van den ge neeskundigen dienst werd hij, evenals het meisje, naar het ziekenhuis ge bracht. De toestand van beiden, die zich Dinsdagavond ernstig liet aanzien, was gistermorgen vry goed. De landbouwer v. G. te Ospel, had een vrij aanzienlijk bediag aan geld in de snijmachine geborgen. De kinderen, van niets bewust, gingen stroo snijden en vonden het geld aan snippers gesneden. In de Nieuwe Parklaan in Den Haag is Vrijdag J. H. A. G., bleeker te Loosduinen, met zyn motorrijwiel tegen den mast van de electriscbe tram aangereden. Het stuur brak, de man viel over het rijwiel heen en was onmiddellijk dood. Op den sterk hellenden Holieweg onder Ubbergen is Zondag een 21-jarige Bosschenaar, die dezen weg per fiets afreed in snelle vaart, waarbij hij het stuur kwijt raakte, tegen een paal ge reden. Hij werd zwaar gewond en vervoerd naar het sanatorium van de broeders van St. Johannes de Deo, waar hy enkele uren later is overleden. Een bokser gedood. De bokser Dirk Romme, die Zondag in het circus te Scheveningen tegen Hijzeledoorn Sr. bokste, is aan de gevolgen van dien wedstrijd in het ziekenhuis overleden. 't Is toch een frissche sport Te Emmer-Compascuura dreigde Zaterdag een brugwachter, die be schonken thuis gekomen was, zijn dochter met een mes. Het 18-jarig meisje nam verschrikt de vlucht en sprong uit angst, toen de man haar ook buiten vervolgde, te water. Zij werd levenloos opgehaald. De vader is gearresteerd. Een woest rijdende automobilist heeft Zaterdagavond op den Rotterdam- schen weg nabij Delft een Weensch knaapje overreden. Het kind was op slag oood. Zondagnacht ontdekte een Amster- damsca echtpaar, logeerende in het hotel Het Witte Huis te Deventer, dat onder hun ledikant iets bewoog. Toen men naar de oorzaak zocht, sprong een man onder het ledikant weg, in wien men onmiddellijk een Duitscher herkende, die ook in het hotel logeerde. De Duitscher, waarschijnlijk een hotel- dief, slaagde er iD, uit zijn nabij ge legen kamer zijn schoenen te halen, en daarna sprong hij uit een raam van de eerste verdieping op straat. De politie, die onmiddellijk den vluch teling achtervolgde, heeft den Duit scher niet te pakken gekregen. Onder het ledikant werden een geladen re volver en bloedsporen gevonden. De Duitscher schijnt zich te hebben ge wond aan de staaldraadmatras van het ledikant. Een ongeveer 15 jarig zoontje van den heer De V. uit Weesperkarspel klom Woensdag tol het vangen van een duif in een paal van het Prov. electrisch net. Na net diertje tusschen zijne kleedingstukken gestoken te heb ben, kwam hij in aanraking met een electrischen draad en viel ernstig ver brand op den grond. Een dokter die onmiddellijk aanwe zig was, kon slechts den dood consta teeren. De duif leefde nog. Een domme schutte Bij een te Zeelst gehouden schietwedstrijd had een ernstig ongeluk plaats. Een schut ter uit Heeze, die de patroon niet in het geweer kon krijgen met de hand, probeerde dit door er met een hamer op te slaan, tengevolge waarvan ae patroon uiteenspatte. De man kreeg het kruit in het oog, dat hevig bloedde. Hij werd direct per auto naar Heeze gebracht en zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Enkele omstanders kregen kleine verwondingen in het gelaat. Typhus. Te Breda doen zich ge vallen van typhus voor, waarbij de besmetting is overgebracht door het gebruik van ongekookte melk. De melk derhalve koken, vooraleer ze te gebruiken. Zaterdagmorgen reed de voerman H. K., met twee achter elkaar gekop pelde z. g. kirkarren, met steenen ge laden, door de Rozenstraat te AsseD, toen het 4-jarig zoontje van den heer A. trachtte op de eerste kar te klimmen. Het ventje kwam te vallen en kwam met het hoofd onder het rechterrad van de laatste kar en was onmiddellijk dood. De voerman, zakte van schrik be wusteloos in elkaar en moest per politie brancard naar zyn woning wor den vervoerd Verjongingskunst. Dr. Voorhoeve schrijtt in „de Dokter in Huis". Meer en meer wordt ingezien, dat niemand ouderis dan hij zich voelt, en de kunst is nu maar zich jong te voelen. Hoe een Eugelsche zakenman, die jaar in jaar uit nieuwe plannen maakt en nieuwe ondernemiuge» vestigt, op 70-jarigen leeftijd zich nog zoo jong gevoelt en een hoeveelheid werk ver zetten kan, waar menig man van halt zijn leeftijd voor terugdeinzen zou, verklaarde hij onlangs in een interview. „Wat is mijn geheim?" zei hy werk, matigheid en regelmaat. Ik be gin niet 8 morgens om 11 uur te werken, zooals de meeste mijner zaken vrienden, maar vele uren vroeger. Ik 9fa nooit later dan 5 uur op en om 10 uur ga ik naar bed. Verder zijn mijn leefregelsSlapen met open ramen, zeer lichte gymnastiek dadelijk na het opstaan, eenvoudig gezond voedsel, veel water drinken, geen alcohol, eiken avond voor het naar bed gaan een warm bad". In de leefwijze van dezen jongen grijsaard licht veel waars, hoewel wij ze niet iederen 70-jarigen man zouden aanbevelen. Maar zeker is her, dat een sober, streng geregeld leven, jong houdt. Velen zijn vroeger oud, omdat zij te veel cp huD gemak en genoegen bedaebt waren niet hard genoeg geweest zijn voor het dierbaar eigen-ik. Onbegrijpelijk. Id een vergade ring van Geneeskundigen te Berlijn stelde, volgens verslagen iD Duitsche bladen, Dr. Carl Bruck een twintigjarig meisje aaD de vergadering voor, dat op merkelijke proeven heeft afgelegd van geestelijke werkzaamheid, verbonden met gelijktijdige lichamelijke werkzaamheid. De volgende voorbeelden worden ge noemd Zij zingt een Duitsch lied en schrijft tegelijkertijd twee verschillende zinnen in het Engelsch eD Duitsch achter haar rog op. Zij schrijft verschillende woorden die haar worden toegeroepen gelijktijdig met beide handen achter haar rug op. Zij rekent met de linkerhand en schrijft tegelijkertijd met deD rechter. Zij tee kend een hoofd, waarbij de eene hand, ooren, neus, haar enz. teekeDt en de andere ongen, boord, das, etc. Ze schrijft een artikel uit de kraut over en zegt tegelijkertijd een gedicht opschrijft tegelijkertijd met drie potlooden (een tusschen pink en ringvinger) drie ver schillende woorden schrijft tegelijkertijd twee woorden (Duitsch, Engelsch of Fraosch) over elkaar heen, het eene in gewoon, het andere in spiegelschrift. Terwijl ze tegelijkertijd met beide handen verscheidene haar toegeroepen cijfers opschrijft, beschrijft ze met den voet een cirkel in de lucht. Iu de verbazingwekkende upgaven werden door de aauwezige artsen ver scheidene veranderingen gebracht, die bijna alle gelukten. Dr. Bruck, die het meisje vanaf haar geboorte kent, heeft in haar geen lichamelijko of geestelijke afwijkingen kunnen ontdekkeD, behalve dat 7.ij linksch is. Zij heeft de meisjes- H B.S. afgeloopen en is zeer intelligent. Haar bijzonder talent werd toevallig ontdekt, toen men haar zei, dat het onmogelijk was met de eene hand te schrijven en tegelijkertijd met de andere een cirkel in de lucht te beschrijven. Dit gelukte haar onmiddellijk, en bij verder proefnemingen kwamen de boven genoemde eigenschappen voor den dag, die door oefening nog verstrekt werden. Ongeluk bij een filmopname. - - Te New-York zou een tafereel uit een film snel worden opgenomen. De filmscèae stelde voor een dame, die uit de handen van bandieten was ontsnapt en boven op een omnibus door hen achtervolgd werd. Op het oogenblik, dat de omnibus onder een hoog spoorwegviaduct doorreed, moest zij een stalen stang grijpen, die aan het viaduct bevestigd was en zich al dus in veiligheid stellen. Deze laatste handeling zou echter door een man, precies vermomd als de filmantrice, worden verricht. Op het oogenblik evenwel, dat hij zich van de omnibus af in de hoogte slingerde, miste hij zijn greep en stortte op het plaveisel neer. De dood trad onmiddellijk in. Een hoogst gevaarlijke proefOp het vliegterrein te Putztg zouden bij een militair sportfeest vanuit vliegtuigen bommen worden geworpen. Een der aviateurs liet echter een bom vallen boven de toeschouwers, die te midden van deze ontplofte, waardoor 10 per sonen gedood en 50 gewond werden, o] D t

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2