Axe B (s w PM e v'i Gemengd Nieuws. Buitenland. Door Statist» van de 31 Dec volking waarby meente bewoor De vroege gemeei lie te eenvot ling w pelijke werd, De ai n.l, g de pli woond ontwoi Direct die overle grenzt vastge zijn 1 die e gehee lijken ,die i ratie in vf is ool die v »,ijn stelse het nedei zoo De *op volks 3.45£ Hier i linge wooi nood 1632 terw 1 plaa te I een aanj schi bur- voll 'en n h ve ke P. >e ;e de ec H W die hoera roepen voor Aalberse en Nolens. Roomsche beginselen hebben met ons practisch standpunt niets te maken. Wij wilien een anderen koers, die in ons oog nog minstens even goed Roomsch is als de volks eleierij der laatste jaren. En dat moest eens zonder omwegen worden gezegd. AXEL. 8 Augustus 1922. We hebben reeds gemeld, dat men tegenwoordig „in vereen i- g i n g" gemakkelijk naar België kan, voor wat betreft het passenstelsel, door eenvoudig een Bewijs van Nederlander schap met portret erop te toonen. En tal van vereenigingen maken daar tegenwoordig gebruik van. Zoo gingen in de afgeloopen week de Reisclub van hier naar Brussel, terwijl de zangver- eeniging Orelio en de muziekvereeni- ging Concordia Antwerpen bezochten. Door Neuzensch mannenkoor te Ter- neuzen is ook zoo'n reis georganiseerd, en wel met een extra trein. Voor bij zonderheden daaromtrent verwijzen we naar een advertentie in dit nummer De Missiefeesten. Zij, die de plannen tot het houden der Missiefeesten in Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben ontworpen kunnen met eere op hun werk terugzien. Door krachtige samenwerking van allen, die in de gelegenheid waren om mede te werken, hetzij door financiëelen steun of door het geven van hunne persoon lijke eigenschappen en talenten, kor tom door hulp in allerlei vorm, heeft men op drie plaatsen zeven dagen lang de Missietentoonstellingen op zoo danige wijze aantrekkelijk weten te te maken, dat men als het ware geen uur zonder bezoek was en sommige oogenblikken de localiteiten te klein waren om alle belangstellenden te ber gen. Vooral was dat het geval Zondag te Hontenisse (Groenendijk) en Maan dag te Hulst, na de groote optochten. Op beide plaatsen stroomde het men- schen, om de optochten te zien pas- seeren. Het zou te veel ruimte vergen, om deze te beschrijven. We kunnen ons slechts bepalen tot een algemeenen indruk. De stoet te Groenendijk be vatte twee aldeelingen, nl. het Verlos singswerk en de prediking van het Evangelie, gesloten door een allegori sche groep, voorstellende Maria, als of hy werd rood van toorn. Wie heeft dien brief gebracht riep hij uit. Wat komt er dat op aau De brief is duideljjk, niet waar?» »Och, kom hernam KoffmanD, »ik ben dwaasis dit huwelijk thans mo gelijk? Williams gaat heen »Eu indien hij niet heen ging? »Wilt gij hem afkoopen »Misschien 1« Koffmann zag hem verwonderend aan. De oude soldaat naderde hem een paar schreden, zijn lippen beefden, bet haar van zijn knevel stond op. »Koffmann I ik heb u een paar weken geleden gezegd, dat wij in de oude garde moeilijker daden hebben verricht, dan twee ge lieven samen te laten huwen Her inner u datGij ziet, dat uw nicht Williams zal trouwen in weêrwil van u. Hij moet alleen nog maar afgekocht worden: welnu, dat kan ik doen!» »Gij, mijn vader ?c riep de jonge bloemkweeker uit. »Ja, Williams It zeide de invalide, zijn zoon aan het hart drukkende. »Omarm mij, mijn kind Vaster, nog vaster. En gij, mijn oudje uw hand Ik heb het middel gevonden, om u allen gelukkig te maken »En wat is dat »Gy zult het weldra weten,* sprak hij en ylde het huis in. Williams, Martha en Koffmann waren Beschermvrouwe van het geheel. De stoet was in één woord prachtig en duizenden waren gekomen, om deze te bewonderen en niet tevergeefs. En de samenstelling en de praal wagens afzonderlijk, het was alles schitterend en waardig. De optocht te Hulst bevatte 15 praalwagens afgewisseld door 45 groe pen waaronder allerlei Oostersche vol ken, en vier muziekgezelschappen, die processiemarschen uitvoerden. Hoofd zakelijk had deze stoet een meer kin derlijk karakter, die niettemin in drukwekkend was, en eveneens werd omstuwd door een breede haag van menschen, die in stille^verbazing de stoet lieten passeeren. Ook de tentoonstelling te Terneuzen vormde een welgeslaagd onderdeel van de Missiefeesten. Er is een talrijk be zoek aan ten deel gevallen en geen wonder, want ook hier is geen moeite gespaard om iederen dag zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, zoodat het moeilijk werd voor de bewoners uit de omgeving om den besten dag uit te kiezen. Uit den aard van de zaak is Zondag wel de drukste dag geweest. Veel zal daartoe ook hebben bijgedra gen het concert van de harmonie Vlijt en Volharding te Hulst, dat onder lei ding van den directeur Aug.Eeckhout op schitterende wijze werd uitgevoerd. De avonden werden gevuld door voordrachten tooneeluitvoeringen, enz. waarbij niet te vergeten de Japansche groepen, die in de theesalons, welke eveneens op zijn Japansch waren aangekleed, veel kijkgragen lokten. De Missiefeesten zijn een succes ge weest voor het werk der Roomsch Katholieke zending. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend o m. aan Neuzen, 600 voor een wo ning van Wed. C. N. v. Dijke600 voor idem van P. de Vos Als stationschef te Philippine is benoemd de heer R Verhelst, onderchef te Sluiskil zulks in plaats van den heer P. Stouthamer die wegens het verleend eervol ontslag van dijn heer P. A. L. Nolson is beppemd tot stationschef te Sas van Gent. Tem. Crt. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt a. in de Dames-, Anna Maria- en Völckerpolders op korhoenders, patrijzen en kwartels op Zaterdag 26 Augustus op hazen, fazanten en houtsnippen op Zaterdag 30 September d.a.v., alles met zonsopgang b. in het overige deel der provincie op Maandag 18 September 1922, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op patrijzen, welke op Zaterdag 26 Augustus met zonsopgang wordt ge opend en dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woens dag en Zaterdag van iedere week, als mede op de vier dagen, alles met uit zondering van de Zondagen. Tengevolge van het toeristenbe zoek uit de Belgische badplaatsen naar de kermis te Middelburg, stonden Don derdag naar de Br. Crt. meldt, niet miDder dan 25 auto's, waaronder groote passagiersauto's, op de kade te Breskens te wachten op den terugkeer van de boot, die de honderden passagiers niet kon vervoeren, zoodat een exrra-boot werd ingelegd. De extra-tram Ostende- Breskens reed met 15 wagens. Tune-piannen verdronken. Zondag begaven twee Amsterdammers de heeren Broeder en Cornelisse zich aan het stille strand te Zand voort te water om te baden. Door den sterken Oostenwind werden beiden van het strand afgedreven, en ofschoon één hunner nog trachtte te zwemmen, kon deze geen grond meer bereiken. Op hun geroep snelden o.m. de Zwitsers Erossard en Seiler toe, en begaven zich met een zwemgordel aan een lijn te water. Toen zij zich reeds circa een kilometer van het strand bevonden en op eenige tientallen meters de dren kelingen genaderd waren, verdwenen deze plotseling in de diepte en kwa men niet meer boven. Op het strand, waar zich onder het jaubliek zoowel de echtgenooten als de kinderen der beide slachtoffers bevon den, speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Dit was te tragischer, daar het de politie niet mogelijk was het opdringende publiek op een afstand te houden. Terzelfder tijd werd ook een dame, die zich te water bevond, door den stroom gegrepen en zou ongetwijfeld hetzelfde lot hebben ondergaan, als niet een visscher, die zich ter plaatse bevond, zich te water begeven had, en haar in bewusteloozen toestand op het strand wist te brengen, waarna zij per auto naar Haarlem werd getransporteerd. De lijken der beide slachtoffers waren gisteravond nog niet aangespoeld. De heer Broeder laat een vrouw en drie kinderen en de heer Cornelisse een vrouw en twee kinderen achter. De Crt. Overreden. - Mej. B. S. te Vianen wilde haar hondje er tegen behoeden overreden te worden door een passee- renden wagen, doch geraakte zelf onder het voertuig en kwam zoo ernstig te recht, dat zij weldra aan de gevolgen overleed. gereed hem te volgen, maar nauwelijks hadden zij den drempel overschreden of zij hoorden een schotFrantz kwam bloedend voor hun voeten nedervallen. Moeder en zoon slaakten een ijselijken gil en strekten de armen uit, om hem te ondersteunen, maar de oude soldaat gleed uit hun handen. >Laat af,« sprak hij, >ik heb naast het hart geschoten Ie Toen, zich met alle inspanning zijner krachten naar Koffmann heen wendende, wees hij hem op Williams en fluisterde Eenige zoon eener weduwe vrij van den krijgsdienst EINDE. Te Amsterdam geraakte een jongen van twaalf jaar, die op een vlot in den Amstel nabij een Omval aan het spelen was, te water. Een politie-agent der ry wielbrigade, door burgers gewaarschuwd sprong ge kleed te water en dook eenige malen, zonder resultaat evenwel. Later werd de jongen met de dreg opgehaald. Toepassing der kunstmati ge ademhaling mocht niet meer baten. De levensgeesten waren geweken. Ongewemcht bezoek. Een bewo ner van de Biltstraat te Utrecht heeft 's nachts bezoek gehad van een inbre ker, die zich door een ingedrukte ruit toegang had weten te verschaffen tot het perceel, en toen is doorgedrongen tot de slaapkamer, waar de heer des huizes in ruste lag. En brutaler kan het al niet de ongewenschte gast heeft vervolgens de kleeren van den bewoner aan een inspectie onderworpen. Uit 'n jaszak haalde hij een portefeuille, beroofde die van haar inhoud (ongeveer 700), stopte haar weer waar hij haar gevonden had, en hij wist ten slotte ook nog den sleutelbosch machtig te worden, vermoedelijk met het oogmerk om met de sleutels nog eens verder op avontuur te gaan in het huis. Zoover kwam het echter niet. De inbreker schijnt alles niet zoo geruisch- loo8 te hebben gedaan als voor hem wel wenscheiijk was. Want op een gegeven moment werd de heer des huizes wakker, en hij bemerkte onmid dellijk den man in zyn kamer die, ook bemerkende, dat het niet meer pluis was, de vlucht nam. De bewoner rende hem achterna, loste nog een revolver schot op den dief, die echter met het geldN en de sleutels is verdwenen. De erfoom in Amerika. De familie J. te Helmond, kreeg dezer dagen een brief van een notaris uit Amerika, waarin haar werd medegedeeld dat te Detroit een oude oom was over leden, die een kapitaaltje van ruim 1000 dollars had Dagelateo, en bij testament had bepaald dat dit bedrag was bestemd voor zijn familie in Hel mond, die het laats aan hem een brief had geschreven, waarin hij was uitge- noodigd om zijn ouden dag bij hen te komen doorbrengen. De nota van den Franschen min.- president over de Duitsche compen satie betalingen, welke het karakter van 'n ultimatum draagt, heeft, naar de Berlijnsche corresp. van het Hdbld., het Rijks-kahinet opnieuw beziggehouden. Naar verluidt, zou het antwoord der Duitsche regeering dusdanig luiden, dat de met een catastrofe overeenkomende daling van den mark in de laatste dagen de Duitsche regeering meer dan ooit aanleiding gaf om van de gealli eerden een uitstel der compensatie betalingen te verzoeken. Verder gaat het niet aan, dwangmaatregelen tegen Duitschland reeds vóór den 15en Aug. te nemen daar de compensatie-betalingen pas op dezen termijn vervallen en een schuldenaar niet vóór den vastgestelden termijn ter verantwoording kan worden geroepen. De Duitsche regeering staat bovendien op het standpunt, dat haar verzoek om uitstel door de geallieerden tezamen meet worden behandeld. Overigens zal de Rijksregeering in haar nota van antwoord niet de moge lijkheid buitensluiten, datdecompensatie- betalingen eventueel op een andere basis kan worden teruggebracht, indien de geallieerden daartoe de behulpzame hand zouden bieden. Omtrent de sancties voor de compen satie-schulden, die zullen worden ge nomen wanneer het Duitsche antwoord op de jongste Fransché" nota niet be- - vredigend is, wordt van officieele zijde het grootst mogelijke zwijgen betracht maar in de bladen wordt meer en meer als vaststaand aangenomen, dat zij zullen bestaan in de uitzetting van, om te beginnen, 150 Duitschers uit denElzas en het onder sequester stellen van hun bezittingen. Als deze maatregel geen succes heeft, volgt een week later een nieuwe uitzetting. De eerste sancties. Volgens een bericht uit Straatsburg is het eerste bevel tot uitwijzing van een Duitsch onderdaan gepubliceerd, op grond van de nieuwe sanctie politiek. Dit bevel richt zich tegen Duitsche onderdanen, die de neutraliteitsbeweging waarvoor Klays Zorn von Bulach in zijn redevoeringen van den laatsten tijd zooveel propaganda heeft gemaakt, hebben ondersteund. Volgens mededeeling van de persat- deeling vau het Hooge commissariaat voor Elzas-Lotharingen, mogen Banken en andere geldinstellingen in dit gebied effecten, geld of rente daarop, toekomend aan Duitsche onderdanen, niet uitbetalen, onafhankelijk van het tijdstip, waarop het deponeeren-ervan heeft plaatsgehad. De Duitsche pers noemt de eerste sanctiemaatregelen van Frankrijk een stemmig een flagrante inbreuk op het recht, in het bijzonder omdat zij reeds worden toegepast nog vóór de termijn is vervallen. De bladen wijzen op den ernst van den toestand en manen alle aan tot rust en orde. i i. a id ;r w Q Ulj L. 161 3t ta

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2