Binnenland. yr de organisator van de hulp aan Rus- land Nansen, hier te 's-Gravenhage, om te komen vertellen, dat deze voor stelling van zaken, met elke waarheid in strijd was en dat juist de omvang van de ramp grootere afmetingen dreigt aan te nemen omdat de landbouwende bevolking, in den uitersten nood het zaaizaad heeft opgebruikt, zoodat ook de oogst van 1923 geheel ontoereikend is. Van dit alles schenen de Russische regeerders niet het minst af te weten, maar ook toen Nansen hen nader had ingelicht, zetten ze hun royale levens wijze op denzeltden voet voort. Wij zouden ons kunnen denken, dat deze houding er velen toe zou bewegen de handen van het Russische volk af te trekken, maar de gevolgen hiervan zouden zich toch niet wreken op deze regeerders, maar slechts op het arme Russische volk, dat aan dit alles on schuldig is. Hopen wij daarom, dat het slechte voorbeeld, van de in weelde badende Russen niet zulken invloed hebbe op het buitenland, dat men de hand, die be reid was tot geven, tetugtrekt, maar bedenkt dat overal kat naast koren is. Na de berichten, die ons eigen land- genooten geven uit Rusland, kunnen we overtuigd zijn, dat hetgeen we geven, nuttig besteed wordt en ten slotte toch hebben we met ons zelveu af te reke nen en zijn we niet verantwoordelijk voor hetgeen anderen nalaten of ver keerd doen. Naleving van de Vleeschkeuringswet. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt is de regeering voornemens krachtige maatregelen te nemen tot stipte naleving van de vleeschkeuriDgs- wet. Zoo zal het vervoer van onge keurd vleesch.met ingang van 1 Aug finaal worden verboden, terwijl ge meentebesturen die in den loop dier maand nalatig blijven de bij de wet vereischte verordeningen vast te stellen en de hoofden dej- keuringsdiensten te benoemen, na 1 Sept. vanwege den Minister die verordeningen krijgen thuisgestuurd. Deze maatregel heeft dus tot gevolg, dat in gemeenten waar geen keuringsdienst bestaat, alle ver voer van vleesch onaaogelijk wordt Het. spoorwegen personeel. Op de laatste maandelijksche confe rentie van de directie der Nederland- Bche spoorwegen met de vakvereeni- gingensbesturen heeft de heer Kalft o.a. het volgende medegedeeld Het is mogelijk, dat wij staan voor ernstige tijden in de naaste toekomst, het is daarom goed, dat zoowel de di rectie als de organisatie zich juist afgebakend zien wat bun plicht is. Voor mij zal het misschien een harde plicht zijn, dien de tegenwoordige ver houdingen mij opleggen, doch ik zal di6n toch naar behooren moeten ver vullen. Ik heb wel eens wat geleerd van de heeren aan de overzijde, dat erken ik, maar in dit verband raad. ik den heereD, steeds wel te overwegen, wat in het werkelijk belang is van het personeel en wil wel zoover gaan, daarbij als mijn meening uit te spreken dat het belang van een vereeniging misschien niet steeds het belang is der individuen. Voor loonsverlaging zie ik wel dege lijk het verband met de positie van het rijkspersoneel, waarvan dus veel afhangt. Intusschen zijn wij zelf ver- intwoordelijk voor ons bedrijf, hoewel svy ods van het rijk in deze niet los kunnen maken. Maar wie de fiuanti- lele positie van het rijk ziet, zal moe- en begrijpen, dat men daar noodza- ;elijk tot maatregen zal moeten komen, m er boven op te blijven. Loonsver laging at te willen weren bij dc spoor wegen door maar op het rijk te steu- neD, is m.i. ondeugelyk. Ik begryp intusschec, dat een werk nemer zich maar niet zonder meer bij lager loon zal neerleggen. Moet er r dan strijd zijD, laat het dan eenvwaar- s dige stryd zijn dit kan niet geheel gezegd worden van den strijd zooals die tbans reeds op papier wordt ge voerd. Ik beloof geen oogenblik te zullen vergeten, dat vele thans genomen en nog te nemen maatregelen voor het personeel onaangenaam zijn, het valt mij dikwijls niet gemakkelijk, doch ik draag hpt p"rsoneel wellicht tqch beter hart toe, dan ooit uit de bladen blijkt. Mijn verantwoordelijkheid dwingt mij echter en ik zal trachten door te zet ten wat ik meen, dat mijn plicht mij voorschrijft Ik denk er niet aan, het geheele tekort op het personeel te ver halen, doch in deze is het zaak, dat ieder'overtuigd worde, dat een tijdelijk lager loon op den duur weer normale maar ook betere toestanden zal breDgen. Identiteitsbewijzen voor het reizen naar België. De consulaten van België maken beksno Naar aanleiding van instructiën ge geven door bet departement van bui- tenlandsehe zaken te -Brussel worden er geen collectieve vrijgeleiden meer verstrekt aan Nederlandsche toeristen of bedevaartgangers die zich naar België wenschen te begeven. Het is voortaan voldoende dat ieder lid van het gezelschap in bezit is van een identiteitsbewijs, voorzien van een gelykend portret en dat de geleider aan de grens overlegge eene door het gemeentebestuur zijner woonplaats ge legaliseerde lyst, de namen vermeldende van al de personen die aan de reis deelnemen. De bijzondere aandacht der belang hebbenden wordt er op gevestigd dat deze regel alleen toepasselijk is voor Nederlandsche onderdanen. In geval van fraude of misbruik zullen onmiddellijk maatregelen worden getroffen tot opheffing der faciliteit en zal ieder persoon, alhoewel deel uit makende van een reisgezelschap, moeten voldoen aan de verplichting van het vertoooen van een individueel paspoort bij bet overschrijden der Belgische grens. scheidsrechter, spelers en publiek, werd toch weer doorgespeeld; van Wilhelmina met slechts 7 man. T. S. C. slaagde er toen in nog een derde punt te maken, waarna spoedig het einde aanbrak van deze onverkwikkelijke ontmoeting met een gefiatteerde 3—0 overwinning-voor T. S C. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw toege kend aan de gemeenten Axel 600 voor een woning van J. A. B'-e^poel 600 voor idem van J. J. T t man. Ho.neoisse f 600 voor een woning van A J. Cornelissen 600 voor idem van P. F. de Waal. St. Jansteen 600 voor een woning van E. Lievens 400 voor idem van A. S. Lockefeer .412 voor idem van P. de Meester600 voor idem van J. A. Peeters. Terneuzen 400 voor een woning van H. Mangold. Oostburg ƒ600 voor een woning van J. v. d. Meulen. Sas van Gent 500 voor een woning van P. de Betue. Stoppeldijk ƒ475 voor 'een woning van G. Schuren. Zaamsiag 500 voor een woning van M. Gocssen 600 voor idem van J. Knijff. De Ministers van Arbeid en Fi nanciën hebben aan de gemeente Sas van GeDt voor den bouw van drie woningen door J. J. Geernaert, P. H. A. de Groff en Tb. v. d. Spiegel aldaar, toegekend ƒ8100 als byp. en 7290 als bouwcrediet. AXEL. 1 Augustus 1922. Zondagavond kwart voor elf werden de bewoners onzer gemeente opgeschrikt door een felle bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een kletterenden donder slag, die iedereen deed denken aan een bomaanslag in de oorlogsjaren. Enkele minuten daarna zag men het weer lichten en weer direct daarop volgde het rollen van den donder. Intusschen was het beginnen te regenen en de bui dreef af, zonder nog meer dan eens en dan slechts zwak van zich te hebben laten hooren. Het meest vreemde was wel bij dit weer, dat vooraf niets van onweer werd bespeurd, al gaf de drukkende atmosfeer van Zondag er wel aanleiding toe. Omtrent inslag ot treffing vernamen we gelukkig niets. Zondag speelde Wilhelmina van Axel voor de^seriewedstrijden van Ajax te Sluiskil tegen T. S. C. van Neuzen. Voornamelijk als gevolg van de onvol doende leiding en de roerige houding van het publiek, waardoor de spelers geprikkeld werden, had deze wedstrijd een zeer onaangenaam verloop. Aanvankelijk golfde het spel heen en weer, met Wilhelmina bij wijlen iets meer in den aanval. Een strafschop werd door Axel gemist, doch eenigen tijd daarna wist T. S C. uit een derge- lijken schop te doelpunten. Met 10 voor T. S. C. ging de rust in. In de tweede helit werd het spel nogal ruw en wist T. S. C. een tweede doelpunt te maken. Op een gegeven moment liep het publiek daarna het veld in en ontstond een incident, waardoor de wedstrijd een poos gestaakt wertf. Ten slotte, na hevige discussie tusschen De Donderdag te TerneuzeD ge houden vergadering van deo raad werd aangevangen met de beëediging van het nieuwe lid, den heer A. J. Harte. Daarop stelde de voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van het bestuur der vereeniging tot ziekenverzorging, (het ziekenhuis) om subsidie, waarbij het bestuur mededeelt, dat ingeval het subsidie verleend wordt, wederom alle huisartsen, ook uit de naburige gemeenten, toestemming zullen verkrijgen hunne patiënten in bet zie kenhuis te behandelen. Da besprekingen over dit onderwerp liepen zeer uiteen. De heer Hamelink stelde voor, het punt aan te houden op grond dat de vergadering niet voltallig was. De heer Nolson merkte op, dat in de volgende vergadering'anderen ver hinderd zijn, die dan weder met even veel recht voor aanhouding kunnen laten gelden. Als eerste spreker voerde de heer de Jager het woord, die voornamelijk in 'het licht stelde, dat de vroegere toestand diende terug te komen, wijt dan de instandhouding van de inrichting is verzekerd. De heer flamelink constateerde dat niet de raad, doch het bestuur de schuld had van de achteruitgang in opname van zieleen. Naar zijn oordeel moest alles door het bestuur worden toegegeven, ook de vrije chirurg. De heer van Cadsand pleitte voor het ziekenhuis als een goede inrichting die verdiende gesteund te worden. De neer Noison weerlegde enkele der bezwaren en vond het een onbillijk verzoek ,van den heer Hamelink om thans cijfers te vragen, waar de raad vroeger weigerde subsidie te geven, tot het aangaan van de proef. De voorzitter zette nog even kort de zaak uiteen en liet uitkomen dat de heeren die nu tegen het bestuur zijn, bij een stedelijke inrichting precies hetzelfde zouden doen. In de tweede plaats dat de raad zich niet raag mengen in de interne aange legenheden van het ziekenhuis, hier is het bestuur souverein. Dit zijn twee hoofdbeginselen waar het op aankomt, die men moet vast houden. Gaat de raad zich evenwel mengen in het geschil tusschen doktoren en bestuur, dan moet de raad de gevolgen daarvan dragen. Thans geeft het bestuur toe aan de bezwaren van den raad, dit moest de leden aanleiding geven om het met dat laatste te beproeven en ver trouwen stellen in het bestuur, dat het zal voortgaan. De heer Colsen wa3 tegen het voor stel omdat de 5000,— subsidie thans veel te hoog is. De heer van Cadsand toonde met enkele cijters aan, dat dit onjuist is. Het voorstel van B. en W. werd daarop met 7 tegen 4 st. aangenomen. Mej. M. J. de Vos werd benoemd tot onderwijzeres aan school B. Betreffende het verzoek van den heer Hondmerk, werd besloten de vlakte van den muur bij de provinciale boot onderbands te verhuren voor reclame doeleinden voor drie jaar, voor de som van 200. De door B. en W. aangeboden reke ning over 1921 werd gesteld in hadden eener commissie, bestaande uit do heeren D. Scheele, H. J. v. d. Ouden en Nolson. Benoemd P. Hoondert tot ryxsklerk te Tilburg, ktr., thans part. klerk te Hulst ktr. Verplaatst, ingaande 17 Juli, J. A D'hont kommies 2e kl. van Koe wacht naar Princenhage; A. Snoodijk, idem van St. Jansteen naar PriDcenbage, A. Rotte idem van Clinge naar Prin cenhage, H. van Leerdam, idem van Aardenburg naar Princenhage ingaande 1 Augs. F. Brouwer, kommies 2é kl. van St. Jansteen naar Nispen P. v. d. Ameele, idem van Clinge naar Axel; R. v. d. Veen, idem van Axel naar Putte; A. v. d. Wege, idem van Clinge naar N. Namen K Mierop, idem van Clinge naar Sas v. Gent; P. v. d. Berg, idem van Biervliet naar Hontenisse F. A. van Male, idem van Hontenisse naar Sluis. Met ingang van l Augustus a.s. zijn tot kommiezen bij 's Rijks directe be lastingen benoemd de heeren P. J. Struik van Sirjansland en H. Middel hoven van Veenendaal met respectie velijk Oostburg en Aardenburg tot standplaats. M. Crt. Toen Donderdagnamiddag te Biervliet nabij Nieuwlandsche molen, het kliechtje van den landbouwer Cau- wels met beladen wagen met mutsaards en bespannen met twee paarden den tram passeerde, schyokken de paarden, waardoor het knechtje ze moeilijk in bedwang kon houden. De paarden namen een korten draai, waardoor de wagen omkantelde, ondertusschen had het knechtje een vluggen sprong ge nomen, waardoor by aan een groot ongeluk outsnapte. Tegelijkertijd gingen de paarden met het onderstel van den wagen op bol, maar 'twas van korten duur, een boom stond hun in den weg, en ze werden nog door het knechtje gegrepen. Wanneer zullen sommige boeren knechten eens leeren van hun wagen af te komen als er een stoomtram in aantocht is Zei. In een Zaterdag te Schoondyke gehouden vergadering van voetbalver- eenigingen uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen met enkele afgevaardigden van den Zeeuwschen Voetbalbond, zijn er acht bij dezen bond aangesloten. Aangewezen werden enkele candi- daten voor lid van het hoofdbestuur en enkele voor consul-districtsbestuur der, terwijl ook eenige namen werden genoteerd om als erkend scheidsrechter op te treden. Tegen het volgend seizoen zal een reglement worden samengesteld voorloopig werd dat van den Z V. B. aanvaard. Zoudag werd een propaganctevwedstrijd gehouden tusschen een elftal uit den Zeeuwschen Bond en een elftal uit West. Z.-Vl., die eindigde met 7—7, Het was slecht weer.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2