^o. 35. Dinsdag I Augustus ll)u22. 38e Ut twee feaee! Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. AüVERTENTEEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden ftanco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF are. In de botsing tusschen Beieren en het Ryk heelt graat Von Lerchenteldt, de Beierscbe premier, Woensdag een ongewoon verzoenenden toon aange slagen, tot groot leedwezen van de Duitsche monarchisten en de buiten- landsche separatisten, die zich al braaf verkneukelden over de Beiersche kop pigheid en eigengereedheid. Het geschil loopt over de Wet tot bescherming der Duitsche republiek, welke is aangenomen en dus verheven tot Rijkswet. De Duitsche Ryks regee ring kan en zal dan ook nimmer toe laten, dat een Bondsstaat, welke ook en zelfs Beieren dat om vele rede nen heel wat heelt in te brengen in den Statenbond zich onttrekt aan die wet. Hetgeen de Beiersche regeering op den duur ook wel zal inzien vooral waar zij reeds herhaalde malen heelt verklaard dat zij allerminst beoogt af scheiding van het Rijk. Dan, de onderhandelingen tusschen Berlijn en Müachen zijn aan den gang en bijna zeker zal men ook thans weer komen tot een voor beide partijen eervol compromis en hoogst vermoede lijk een oplossing vinden. De .Petit Parisien" braeht het bijna ongeloollijke bericht, dat de sowjet- regeering zou hebben besloten, in Rus land weer toe te staan, dat particulieren eigenaar kunnen zijn van al hetgeen is genationaliseerd met andere woorden dat thans ook de zoo verfoeide en op alle denkbare en ondenkbare wijzen gemartelde .bezittende klasse" is hersteld. Het zal stellig evenzeer geraden zijn, de bevestiging van deze salto mortale at te wachten als die van de geruchten omtrent muiterij in het roode leger. Dat Zweden zijn leveringen van loco motieven staakte, omdat de sowjet-reg. niet betaalt, doch zelfs weigerde een ontvangbewijs te geven, kan den ach terlijken Westerling minder verbazen, mmers hij heelt al meer zulke noten ïooren kraken over de hyper-moderne wijze van zakendoen doen dier heeren, die voor niets staan en er zelfs hard over denken, hun te Berlijn gegeven woord, dat de sociaal-revolutionnairen, die te Moskou terechtstaan, niet zouden worden ter dood veroordeeld, in te trekken. Dergelijk optreden heelt ook een goede zijdehoe harder zij op den bezem rijden des te sneller zal de rit uit wezen en des te spoediger zullen den weinigen, die een oogenblik heb ben gelooid in deze utopieën de oogen opengaan om voorgoed terug te keeren uit Droomenland. Het 22ste vredes-congres. In bijzijn van ruim 100 gedelegeerden, vertegenwoordigend 20 natiën, is Dinsdag te Londen het 22ste vredecoDgres geo pend. Koning George had een welkomst groet gezondeD, waarin hij zijn sympathie uitsprak voor het vredes ideaal en zijn goede wenschen uitte voor het resultaat der bijeenkomst. Fisher, de min. van Onderwijs, zeide, dat de handhaving van den vrede en (Naar Emile Souvestee.) 7) Hij zette zich weder en schreef aan den prefect. Toen hij het adres stelde, zeide Mevrouw Du val »lk zal dat alles oogenblikkelijk af zenden, zoodra ik aan Frantz den brief voor zijn zoon heb overhandigd.* »Met uw verlof,* viel Koffmann in de rede, *ik wil u ook nog een woordje voor den ontvaDger-generaal geven, wi zijn bijna volle neven. Hij zal u krach tig ondersteunen Hij begon ten twee den male te schrijven. Mevrouw Duval ontving deze nieuwe aanbeveling onder een vloed van dank betuigingen, maar haar oogen blikken nog altijd naar den brief uit Huningen Verlangt gij nog iets vroeg de Maire «Mijn hemel, Mijnheer 1 ik zou niet durven »lk begrijp u, eenige regels voor mijn broeder, niet waar Werkelijk herinner ik mij dan ook nu, dat hij sedert kort weder met het ministerie verzoend is Ik zal hem die benoeming verzoeken als een persoonlijken dienst.Ziedaar Zijt gij tevreden?* »Of ik tevreden ben Ik weet niet, hoe ik u genoeg zal bedanken.* het bewaren van goede betrekkingen sedert eeuwen is geweest en nog vele eeuwen zal blijven het richtsnoer der Brit8cüe regeeringspolitiek. Na te hebben gesproken over Duitschlanus verant woordelijkheid voor den oorlog zeide hij, dat de Britsche regeering gaarne zou zien, dat Duitschland zich aanmeldde voor bet lidmaatschap van den Volken bond. Vervolgens wees hij er op, dat Engeland onmiddellijk na het beëindigen van den oorlog den dienstplicht heeft afgeschaft. Na een millitair instrument te hebben geschapen, dat in elk opzicht van techniek en deugdelijkheid was te vergelijken met de andere conscriptie legers beeft Engeland, onmiddellijk toen de noodzaak verdween, dat instrument zelf vernietigd. Als de houding der Britsche diplomatie in de jaren na den oorlog wordt onderworpen aan een onpartijdig historisch onderzoek dan zal blijken, dat Engeland steeds is opge treden voor gematigdheid. Het is niet in het belang van de beschaving, dat de wereld wordt verdeeld in twee kam pen overwinnaars en overwonnenen. Wij hebben thans een gelegenheid die wellicht niet terugkomt om de wereld te verlossen van den druk der bewa peningen zoodat een herhaling van den wereldoorlog zoo goed als onmogelijk zal worden. Daarop liet hij zijn voorstel volgen om de revolvers af te schaffen, daar dit het wapen is van den lafaard, den samenzweerder en den sluipmoor denaar. Slecht voorbeeld. Nog steeds wordt alom een beroep »Het is de moeite niet waard; het is reeds eeD te groot genoegen voor mij, iets voor mijn vrienden te kunnen doen.* Onder het uiten dezer woorden begeleidde de heer Koffmann de directrice tot aan de -deur. Nauwelijks was deze gesloteD, of hy kwam met spoed terug, greep den brief, dien Mevrouw Duval had vergeten mede te nemen en las het volgende >Mijn vriend Mijn oom heeft alles ontdekt, hij heeft mij gedwongen plotseling te vertrekken en ik bevind mij thans te Huningen, omringd door lieden, die ik nooit heb gezien en die mij behandelen als een schuldige, wier schande hare familie wenscht te verbergen. Sedert mijn aankomst ben ik er op bedacht geweest, u te schrijven. Heden heb ik er einde lijk de gelegenheid toe gevonden. Treur niet om mijn vertrek Williams, want dat zal zelfs onze vereeniging verhaasten. Ik zou misschien nimmer de kracht hebben gehad, odzo lietde aan mijn oom te openbaren thans, nu hij ze ontdekt heelt, heb ik niets meer te ontzien. Van nu af zijn mijn bloedverwanten mijn vijanden, ik ben voor hen niet enkel een voorwerp van minachting, maar van haat. Gij alleen blijft mij dus over, Williams, gij alleen zult over mijn lot beslissen. Ik ben meerderjarig, vry in in mjju keus, indien het zijn moet, zal ik de rechterlijke macht te hulp roepen. Overweeg, of gij my tot uw vrouw wilt nemen, en, indien gij het wilt, kom my dan met uw moeder afhalen, ik zal u wachten en u volgen. Elizabeth Koffmann.* De fabrikant bleef, nadat hij gelezen had, lang in gepeins verzonken. Hij begon te vreezen, dat al zyn pogingen, om dit gehate huwelijk tegen te gaan, nutteloos zouden wezen. Hij kende Elizabeth, zij had een zacht karakter, maar was onverzettelijk in hare besluiten, was zij eens zoo verre gekomen, dat zy haren wil te kennen gal, dan trad zij niet meer terug. Hij kon niet hopen, haar schuilplaats altijd voor Williams verborgen te houdeneen toeval, een brief, die terecht kwam, kon hem alles doen vernemen, en dan werd de veree niging der beide gelieven onvermijdelijk Vol van deze treurige gedachten begaf hij zich op het gewone uur naar het gemeentehuis. Reeds had hy zyn handteekening onder eenige paspoorten en certificaten gesteld toen zijn oogen vielen op de lijst der jonge lieden, opgeroepen om aan de wet op de werving van krijgsvolk te voldoen Op eens trof hem de naam van Williams Hauflfer. »Is dat de zoon van Frantz, den inva lide vroeg hy aan den secretaris. «Dezelfde, Mijnheer!* gedaan op de liefdadigheid ten behoeve van het noodlydende Rusland, waar mil- ioenen reeds gestorven zijn en nieuwe millioenen door den vreeselyken hon gerdood, of verpestende ziekten worden bedreigd. Vreemd doet daar tegenover de hou ding der Russische machthebbers en hunne atgevaardigden. We hebben de eer gehad dezer dagen een aantal van die sovjet-vereerders te herbergen in onze Residentie en daar trokken zij op bijzondere wijze de aandacht doof hun buitengewoon royale levenswijze. Nieuwe fietsen en motorfietsen wer den er gekocht, autotochten gemaakt, diners gearrangeerd en terwyl de Rus sische bevolking in 't leven gehouden moet worden door de aalmoezen uit Europa, waren die heeren hier uiterst royaal met het uitdeelen van gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde. Kortom zij leefden hier als was er in Rusland overvloed, terwijl in werkelijkheid de menschen vaD ellende omkomen. Maar zoo weinig trekken deze volks vrienden zich van de ellende van het volk aan, dat ze nog niet eens weten, hoe de werkelyke toestanden in hun land zyn. Zoo vertelde de Russische delegatie, waarvan nota bene de volkscommissa ris voor economische zaken lid was, dat de toestand in Rusland van dien aard was, dat de froogste nood geleden was en Rusland dit jaar weer een klein gedeelte van zyn oogst kon uit voeren. Maar nog geen 8 dagen later kwam Koffmann maakte een beweging en na een oogenblik te hebben gedacht, mompelde hij >Dan zijn wy gered.* Veertien dagen later waren er voor het gemeentehuis te Thann een honderd tal jonge lieden vereenigd, die het uur der loting verbeidden. Het was een zonderling en opmerkenswaardig tooneel; sommigen waren vergezeld van familie leden, wier gelaatstrek keu en houdingen meer den stand dan het karakter der personen aanduidden. De ryksten schenen over het algemeen ongerust te wezen men zag hen aan, dat zij bij zich zeiven den prijs berekenden van den remp^ant, dien het lot bun zou kunnen dwingen aan te koopen de armen daarentegen stonden met een vroolijke zorgeloosheid te wachten. Dit kwam, omdat het, wat de eersten betreft, gemunt was op hun geld en wat de anderen aangaat, slechts op acht jaren van hun leven. En wat zyn acht jaren, als men jong en onbe middeld is Eenige weggerukte bladeren van een dichtbegroeiden boom, eenige ver trapte bloemen in een vol beplant bed. En waarom toch zou men dan hechten aan dien tijd, dien men voortzweept in zyn wenschen en dien men drijft naar de toekomst door allerlei begeerten (JFon/t vervolgd.) AXELSCHE «COURANT.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1