So. 32 Vrijdag 21 11)22. 38e «laaf Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws eh - VI aan der en. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. i1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote lstters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF ure. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Zitting van Dinsdag 18 Juli 1922. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, wethouders en de heeren A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman en J. de Feijter. Afwezig met kennisgeving de heeren Ph. J. van Dixhoorn en M. W. Koster. Voorzitter de heer F. Blok, Burge meester, Nadat de Voorz. de vergadering met gebed heeft geopend doet hij mede- deeling van de ingekomen stukken, welke bestaan in een drietal brieven van Qed. Staten, houdende goedkeuring van in een vorige vergadering genomen besluiten. Voorts bericht van dhr. Van Berkel, Inspecteur van politie te Vlissingen en leider van de politie-vakcursus- sen, dat deze geëindigd zijn, wegens opheffing van de politietroepen aan de gr'ens onder dankbetuiging voor de be schikbaarstelling van de openbare school. De stukken woeden voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming 2 leden van het college van zetters. Aan de beurt van aftreding waren de h.h. H. van Luijk en L. Lamaitre. Dhr. Lamaïtre wenschte niet meer in aan merking te komen. Na stemming worden op voordracht van Burg. en Weth. aanbevolen H. van Luijk (a.-r.), met F. van Driel (lib.), en F. Jvan den Berg (r.-k.) met P. van Alten (chr. hist.). 4. Aanbieding gem.-rekeningen. Overgelegd worden de navolgende rekeningen, dienst 1921 de Gemeenterekening met een batig saldo van f 8527,98 die van de Gasfabriek inet een winst van f 6255,67 en die van het Burg. Armbestuur met een goed slot van f 2347,65. Als commissie voor het nazien dezer rekeningen benoemt de Voorz. de h.h. Weijns, Kruysse en Dieleman, die de benoeming aannemen, ofschoon dhr. Kruysse erop wijst, dat deze zelfde leden ook het vorige jaar tot die commissie behoorden. Dhr. Dieleman merkt op, dat toen voor de rekening der gasfabriek een afzonderlijke commissie bestond, wat hij wel wenschelijk vindt; ook dhr. Weijns vindt dat beter. De Voorz. acht dat niet bepaald noodig en heeft maar liever het zoo te laten, indien er geen groote bezwaren tegen zijn. Alzoo wordt besloten. 5. Voorstel B. en W. ontheffing te vragen van keuring. De Voorz. deelt mede, dat aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat de vele huisslachtingen die hier in het najaar plaats hebben en uitstuitend dienen voor eigen huiselijk gebruik, een keuring niet noodzakelijk maken, achtten zij het van belang om aan de regeering ontheffing te vragen voor het keuren van varkens, schapen en geiten, die voor eigen gebruik worden geslacht. Bovendien zou de uitvoering van die bepalingen de gemeente op groote kosten brengen, zoodat er alle reden voor het verzoek is. Dhr. Weijns vindt het jammer, dat in het verzoek ook geen runderen opge komen zijn. Hij acht de wet erg ingrij pend op de vrijheid van het publiek, want ook rundvee wordt veel voor eigen gebruik geslacht. De Voorz. vindt het keuren van slacht vee wel goed ten bewijze daarvan deelt hij een geval mede, dat nog pas geleden iemand een rund voor de consumptie wilde slachten, dat nadat het was open gemaakt, bij keuring in zoo'n verren staat tuberculoos bleek, dat het afgekeurd werd niet alleen, maar direct de put in moest. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen 6. Wijziging verordening op de heffing van staangelden. Voorgesteld wordt deze verordening zoodanig te wijzigen, dat in art. 1 de woorden „gedurende de kermis of andere festiviteiten" worden geschrapt en art. 1, sub b wofde gelezen als volgt„voor elke vermakelijkheid per M2 tl, met een minimum bedrag van f 5. De Voorz. deelt mede, dat er klachten zijn ingekomen omtrent de vele kraampjes, die daar in de Noordstraat staan op de plaats waar en gedurende den tijd dat er graanmarkt wordt gehouden des Zaterdags. B. en W. hebben daarop besproken om die kraampjes naar het Marktplein te doen verhuizen en dan staangelden te vragen. Het doel is dus in de le plaats de staanplaatsen te verzetten en ten 2e om marktgeld te heffen. Dhr. Weijns acht het zeer goed, maar ziet er toch een schaduwzijde aan. Er zijn menschen, die met landbouwzaden en planten op de markt staan en dat al tientallen van jaren doen deze zou hij willen uitzonderen. De Voorz. zegt, dat B. en W. daar rekening mede houden en de kooplieden, die uitsluitend landbouwartikelen hebben en geen hinder veroorzaken, in de Noordstraat kunnen blijven. We hebben bij den nieuwen maatregel alleen die lieden op het oog, die daar staan te schreeuwen, zooals marktjoden doen dat is zeer hinderlijk voor het publiek. Dhr. Dieleman zou met de uitzonde ringen nog een stapje verder willen gaan. Behalve de kooplui in zaden staan daar nog enkele ingezetenen, zooals de Gebr. Mieras, die op kalme manier hun waren aan den man brengen. Die nemen wel een beetje ruimte in beslag, maar een beetje dringen mag ik wel, zegt spr., dat bewijst, dat er drukte is op de markt en bovendien de meeste zaken van belang worden toch binnens huis gedaan. En dan is f 5 nogal veel. Op het Marktplein komt niet zooveel publiek en dus wordt er niet zooveel verdiend. Overigens stemt hij er mede in om die marktschreeuwers te weren. De Voorz. merkt op, dat er geen f5 wordt gevraagd; er staat f0,50 per M3. Voor vermakelijkheden wordt f 5 gerekend. Zooals gezegd, moet aan de bezwaren van de zakenmenschen, die last hebben van het geschreeuw tegemoet worden gekomen. Maar nu is het moeilijk namen te noemen voor wie er niet en wie er wel mag staan. Spr. zou zeggen laat dit over aan B. en W.als dus de Raad daarmede accoord gaat, kunnen we dit pnnt als aangenomen beschouwen. Dhr. Kruysse gelooft, dat men het niet beletten kan, daar de kooplieden niet op de publieke straat staan, maar op particulier erf (de stoepen). De Voorz. is het daar niet mee eens. Het kadaster wijst dat anders. Dhr. KruysseDan zou er ook nie mand paaltjes of hekjes mogen plaatsen voor zijn huis, want dan was dat een belemmering van het verkeer. Dhr. Weijns: 't Zou toch wenschelijk zijn. In Terneuzen is het ook gebeurd en daar is het een goede verbetering de kooplui zijn er zelf ook mede ver beterd. Dhr. Dieleman: Ja, maar in Ter- neuzen komen 's Woensdags veel vrou wen naar die tafeltjes, maar dat zou hier niet gaan, omdat het hier 's Zater dags markt is en dan de vrouwen thuis blijven om hun boeltje op te knappen. Dhr. De Feijter was aanvankelijk niet voor het voorstel, maar gaat er nu, na de toelichting van B. en W. geheel mee accoord. De markt moet voor zaken menschen nummer één zijn, winkelen kan men altijd. Dhr. Van de Bilt wil ook nog het tarief van 50 cent per M3 verlagen; men heeft al gauw een meter of 6, dat is dan f3 per week, wat voor nering doenden te veel is. Dhr. Kruijsse: Ze zullen toch niet betalen, als ze weten, dat ze geen recht hebben om ze weg te sturen als het tot een proces mocht komen, zou je eens zien De Voorz. gaat hierop niet in en daar niemand stemming verlangt, wordt het voorstel z. h. s. aangenomen, 7. Verzoek van A. van Tiggelen. Adressant is smid van beroep en wonende te Axel. Hij vraagt de smederij te huren, die is verbonden aan het door de gemeente aangekochte perceel te Kijkuit voor de som van f 110, daar de gemeente en ook de huurder (de Rijks veldwachter) die werkplaats niet noodig heeft en er anders te Kijkuit geen gele genheid is. De Voorz. zegt, dat de meerderheid van B. en W. voorstelt het verzoek in te willigen. Spr. zelf heeft bezwaar tegen verhuren. Het perceel is moeilijk te scheiden van de woning en dus zouden er kosten moeten gemaakt worden voor verbouwing, ter verkrijging van een afzonderlijken uitgang langs achter. In de tweede plaats kan de veldwachter, wanneer hij het met den smid oneens wordt, met klachten komen, die dan in hoogste instantie weer bij den In specteur van de Rijksveldwacht komen, en dan moeten B. en W. gaan schipperen. Het is mogelijk, dat Van Tiggelen moeilijk zit, nu hij den inventaris heeft gekocht, maar de gemeente is toch geen ïlantropische instelling en hij heeft toch ook gelegenheid gehad het geheele per ceel te koopen. Dhr. Oggej verdedigt zijn standpunt en zegtEerst hebben Qed. St. aan merking gemaakt op de huur van f 200, die zij te laag achtten in verband met de koopsom. Nu krijgen we gelegenheid om die huur te verhoogen met tl 10, en dus is het in het belang van de ge meente, dat we een meer evenredige luur krijgen. Spr. gelooft, dat met geringe kosten een portaaltje in de woning was te maken, waardoor de moeilijkheid van de uitgang achter ver holpen was. Wel kan het leven, dat zoo'n smid maakt hinderiijk zijn, maar daar is de veldwachter aan gewoon, want hij was tot heden bij een smid inwonend. Dhr. Kruijsse noemt het gevaarlijk om gunstig -op dat verzoek te beschikken. Er is een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van de woning en daar heeft men genoegen mee genomen, maar als de Inspecteur had geweten, dat men van plan was om daar een smid in te laten werken, dan was de woning zeker afgekeurd. Men kan iemand geen slech ter dienst bewijzen, dan een smidse in zijn woning te zetten en dus zou het best kunnen, dat men zonder veel woorden eenvoudig die politiepost op hief. Bovendien is dat toch ook geen toestand. Stel voor, dat zoo'n veld wachter van nachtdienst thuiskomt en wil gaan rusten, terwijl een smid naast je staat te kloppen in hetzelfde perceel. Voorz.: Juist mijnheer Kruijsse, daar om moeten we niet afwachten wat de Inspecteur er van zeggen zal, maar dat zelfs voorkomen, overtuigd ais we zijn, dat het niet is, zooals 't behoort, om die smidse te verhuren. Dhr. OggelHet wordt toch maar voor een jaar voorgesteld, dus als het niet goed gaat, kunnen we het weer veranderen en de smidse staat toch naast de woning, dat hebben toch meer menschen De Voorz. Neen, 't is onder hetzelfde dak, en als we nu verhuren en de man is eenmaal geïnstalleerd, dan valt het later moeilijk weer te veranderen. Dhr. KruijsseZeker, dan zegt „men", die man had daar z'n brood en nu moet hij er uit. Dhr. De FeijterWe weten nu in- tusschen, dat er op Kijkuit een goede ruimte beschikbaar is, en als de men schen dat nu in de krant lezen, dan zullen er wellicht nog wel huurders komen, die het voor een minder onaan gename gelegenheid willen huren, als bergplaats of zoo iets. Dhr. DielemanWe hadden er een goed stembureau aan. Dhr. Kruijsse Mag het wel aan derden verhuurd worden volgens het contract De Voorz.Volgens de gemaakte bepalingen kan dat wel. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Dhrn. Oggel en V. d. Bilt stemmen vóór. Er wordt dus afwijzend beschikt op het verzoek van Van Tiggelen. AXELSCHEaa COURANT. Telefoon Nr. A6> - Po§tbox W.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1