Binnenland. irevue, die helaas niet door mooi weer werd begunstigd, terugkwam. Millerand passeerde de revue onder toejuichingen der bevolking. f Montenegro. De Gezantenraad heeft Donderdag, zooals het in zijn communique's heet, „zich bezig gehouden met verschillende vraagstukken, welke verband houden met de uitvoering der vredesverdragen." Een van die vraagstukken verdient een beetje meer aandacht daD de ove rige, omdat 13 Juli 1922 officieel is* opgeheven een oude Staat, die weliswaar in beginsel sedert 1919 van de kaart van Europa was verdwenen, doch waarvan tbans om zoo te zeggen de overlijdensakte is ingeschreven, en wel van Montenegro. Verandering van Portefeuille? Naar de Msb. meldt zijn het vooral gezondheidredenen, welke minister Van Dijk zouden hebben geleid tot het besluit, niet langer het departement van Marine te beheereu. Dit kost hem nl. zooveel tyd dat bij er diKwijls een de 1 zijner nachtrust aan moet opofferen. Het Volk verneemt uit alleszins betrouwbare bron, dat de beer Van IJsselstein als minister van Landbouw zal altreden en in de volgende parle mentaire periode als minister van Waterstaat zal optreden. Naar de Res. bode van betrouwbare zijde verneemt, is reeds de voorberei ding voor een afzonderlijk ministerie van Landbouw ter hand genomen. Mr. Th. Heemskerk 70 jaar. Donderdag 20 Juli bereikt mr. Th. Heemskerk den leeftijd van 70 jaar. Naar de Ned. verneemt, zal 's middags in „De Twee Steden" te's Gravenhage een receptie worden gehouden. Huldiging jhr. van Karnebeek. Zaterdag is jhr. mr. v. Karnebeek in den Haag gehuldigd door eeD com missie uit de Haagsche burgery, die hem als oud-burgemeester van de resi dentie een bewijs van waardeeriDg wilde brengen naar aanleiding van zijn benoeming tot voorzitter van den Volkenbond. Het woord werd gevoerd door den oud-luit.-generaal De Meester, en het huldigingsgeschenk bestond uit een portret, geschilderd door Flor. Arntzenius. Surtax op suiker, en uitvoer van suikerbieten. In de Jongste vergadering van den Nij verheidsraad werd o.a. een verzoek van de Minister van L N. en H behandeld om over een tot hem gericht adres van de Nederlandsche Suikerindustrie het oordeel van den Raad te mogen ontvangen. In dit adres beklaagt ge-, noemde industrie er zich over, nat bij invoer in België eu Frankrijk surtaxes worden geheven op suiker, doch niet op suikerbieten, en dat van deze maat regelen het gevolg is, dat niet alleen de uitvoer van het product der Neder landsche suikerfabrieken naar die lan den wordt bemoeilijkt, doch aan die fabrieken ook nog een belangrijk deel barer grondstoffen wordt onttrokken. De Raad kwam bij deze bespreking tot de overtuiging, dat er alleszins aanlei ding bestaat, om maarregelen te nemen, ten einde de Nederlandsche suikerin dustrie te vrijwaren voor de nadeelen, die voor haar ontstaan uit de Fransche en Belgische surtaxebepalingen. Hij heeft dit aan genoemden bewindsman medegedeeld, doch daaraan toegevopgd, dat hij het aan diens beleid overliet, om te beoordeelen, welke maatregelen genomen dienen te worden, omdat daarby ook rekening moet worden ge houden met het groote landbouwbelang, dat bij deze aangelegenheid betrokken is. Opening der nienwe Kamers. Naar men weet treedt op Maandag 24 dezer de ontbinding der Staten- Generaal als gevolg van de grondwets herziening in en heeft Dinsdag 25 dezer de opening der nieuw gekozen Kamers plaats. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen dat die opening op den 25en zou geschieden door H.M. de Koningin, ter wijl dan de opening van het géwone zittingsjaar in September d.a.v. namens de Koningin door een commissie van Ministers zou plaats hebben. De ziekteverzekeringswet. Naar aan de Maasbode ter oore komt, is ten opzichte der ziekteverzekering eerlang de beslissing tegemoet te zien van het langjarige probleem de be slissing nl./ in de keuze tusschen het stelsel der oorspronkelijke wet-Talma en het systeem waarbij de uitvoering der verzekering in handen is van de be trokken organisaties. Dit laatste sy steem, dat ook reeds bij de Landbouw- ongevallen werd aanvaard, schijnt ten slotte zegevierend uit den strijd te zul len komen. Het behoeft niet gezegd, dat daar mede wederom een aanzienlijke be sparing zal worden verkregen o. m. zal het aantal Raden van Arbeid op nieuw kunnen worden ingekrompen. Nieuwe leening. Uit New-York wordt aan het Hbld. gemeldDe Nederlandsche gulden- leening werd kort na de openstelling der inschrijving volteekend. De notee ring stelde zich heden iets boven den koers van uitgifte. Voorts verneemt de Tel. uit betrouw bare bron, dat de nieuwe Nederlandsche staatsleening, waarop Vrijdag de inschrij ving openstond, ruim volteekend is. Deze yieuwe 6 pCt. Nederlandsche leening ad j 150 000.000, werd ook in Nederland geëmitteert, omdat men van te voren wist, dat de Amerik. bron op dat gebied schijnt opgedroogd te zijn, terwijl men van Engeland evenmin succes verwachtte. We krijgen nu weer jaarlyks 9.000.000 aan rente meer te betalen en onze tegenwoordige of mis schien toekomstige minister van Finan ciën, als er altbans verandering in ons Ministerie plaats heeft, zal handen vol werk krijgen om de middeleu te be- ramen al onze schulden te betalen. Gevreesd wordt, dat de belastingschroef stevig zal moeten aangedraaid worden om de begrooting 1923/24 sluitend te krijgen, teczij bijzondere hulpbronnen worden ontdekt, waarover ik eenigszins sceptiseh denk. Reizende bibliotheken. In het aanstaande najaar zullen voor de vijftiende maal Reizende Bibliothe ken naar alle oorden van ons land worden gezonden. Deze instelling be oogt, gedurende de wintermaanden, wanneer het werk op het land bijkans stil ligt en veel tijd thuis wordt door gebracht, aan de bewoners van het platteland goede en degelijke lectuur te verschaffen. Elke zending bestaat uit 100 ot 50 zorgvuldig gekozen boe ken, en welromans, werken voor de jeugd, populair wetenschappelijke wer ken en enkele tijdscbrittjaargangen. De inhoud der bibliotheekjes kan in bepaalde gevallen worden samengesteld in overleg met de vereeniging of de personen die de boeken aanvragen, dus zoo dat ieder boeken ontvangt van de soort of het gehalte als hy het meest geschikt acht. De boeken worden met eenige ad ministratieve formulieren in een kist verpakt, terwijl mede, zoo noodig, een eenvoudig boekenkastje wordt verstrekt. De toezending geschiedt geheel koste loos, nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verklaard als boekbeheer der te willen optreden. Van de lezers wordt slechts een leesgeld van 3 cent per boek en per week gevorderd. Alle plaatsen waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur ontbreekt, kunnen voor de vestiging van een Reizende Bibliotheek in aan merking komen. Bovendien bezit de vereeniging een uitbebreide vakbibliotheek van boeken op gebied van techniek en ambacht, land- en tuinbouw, die door bemiddeling van de boekbeheerders der reizende bibliotheek het geheele jaar door aan de belangstellenden tegen een klein leesgeld franco per post worden toege zonden. Hoezeer deze instelling allerwege in den smaak valt, blijkt het best uit de groote uitbreiding die zij in enkele jaren gekregen heeft. Terwijl den eer sten winter, nu veertien jaar geleden, slechts 25 bibliotheekjes waren uitge zonden, zullen in het a.s. najaar 165 kisten ter verzending gereed staan. De toezending heeft in October plaats en de kisten worden in Mei terug ver wacht. Gemeenten, die van deze instelling willen profiteeren, zullen zich vóór 1 Augustus moeten wenden tot de Cen trale Vereeniging voor Reizende Biblio theken in Waterland (N.H.) Het is wenschelijk, dat de aanvrage geschiedt door eenige potabele ingeze tenen, lieft met aanduiding van iemand, die bereid is als boekbeheerder op te treden. AXEL, 18 Juli 1922. In de heden alhier gehouden Raads vergadering werd besloten ontheffing te vragen van keuring bij huisslacb- tingen. Maatregelen zullen worden ge nomen om de marktschreeuwers te weren. Een verzoek van Van Tiggelen om de smederij te Kijkuit te huren, werd afgewezen, terwyl aan dhr. J. de Kraker werd toegestaan de grond aan de Zee straat té koopen. C. A. van Rijn werd voor 60 per jaar belast met het toe zicht op de motorspuit. Besloten werd nog het straatje aan C. Haak te herstellen en aan de Chr. school te Spui 10466 beschikbaar te stellen voor uitbreiding. Op het plan-Oggel om de Weststraat met de Kerkdreef te verbinden, zal niet worden ingegaan, daar de kosten pl.m. 20,000 te hoog zijn. Meer uitgebreid verslag volgt. Zaterdagmiddag hield de Ring „Zeeuwsch-Vlaanderen" van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. j grondslag alhier haar aangekondigd Zomerfeest. Het weer stemde intus- schen allesbehalve feestelijk en zoo kwam het dat men n et kon profltee- ren van de mooie gelegenheid, die de heer L. van Hoeve bad geboden door zijn weide beschikbaar te stellen. Door den regen zag men zich genoodzaakt om het programma binnen de muren af te werken. Om halt twee opende de voorzitter, de heer Bol de samenkomst in de Geref. kerk, waar betrekkelijk velen van hun belangstelling deden blijken. Vertegenwoordigd waren de jongelingsvereenigingen van Axel, Ter Neuzen, Zaamslag, Hoek en Spui. De eerste spreker was dr. Brinkman van Vlissingen. Deze had tot onder werp Wees een man, welke woorden ook koning David sprak tot zijn zoon Salomo, die deze woorden ter harte nam en ook werkelijk een man is geweest, getuige zijn werken, voorzoo ver we die uit de Schrift kennen. De tweede spreker, ds. Faber <an Serooskerke ontwikkelde de legende welke gaat over Karei de Groote, die in een droom een engel zag naderen welke met het kruis in de hand zeide dat hy de wereld zou veroveren in het teeken des kruises. Alzoo zeide spr. tot de scharein dit teeken zult gij overwinnen. Hierna trad op ds. Kerssies van Wezep met „Levensverdieping". Hij wees erop, dat de levensopvatting van tegenwoor dig veel te oppervlakkig is en spoorde aan tot ernst, opdat we meer de ziel van het leven beschouwen, dat leiden zal tot verdieping van het geestelijk leven. De verschillende leerredenen werden afgewisseld door eenige zangstukjes van de zangvereeniging van Spui en van het Kinderkoor alhier. Het slotwoord werd uitgesproken door ds. Groeneveld van Neuzen, die dank baar was voor het welslagen van dit zomerfeest, zij het dan, dat men er in de buitenlucht meer van verwacht had. Zaterdagavond gaf „Concordia" alhier haar eerste zomerconcert op de markt, afgewisseld door eenige zang nummers van „Orelio". Een en ander trok. ondanks het gure weer, veel men- schen naar de markt. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd Celina N. A. van Pienbroeck, dienst bode, P 30 Sluiskil, van Westdorpe. Neeltje Krijger, zonder, Coeeorsp. O 49, van Driewegen. Adriana Lourens, dienstbode, Magrette N 48, van Zaamslag. El. C. Groothaert, dienstbode, Singel- weg J 9, van Breda. W. A van Ham en gezin, veldarb., Vaartwijk N 9, van Zaamslag. A. M. Oostdijk, dienstbode, Noordatr. B 18, van Terneuzen. Joh. C. van Cadsand, dienstbode,Steen ovens, M 39, van Zaamslag. Corneli3 van Es, landbouwersknecht, Zwartenhoek Q, 39, van Hoek. P. de Feijter en gezin, landbouwer, Zwartenhoek Q, 39, van Hoek. J. M. van Doorn, veldarb., Steen ovens M 44, van Zaamslag. J. J. de Meester en gezin, veldarb Vaartwijk N 11, van Zaamslag. Maria A. Cornelissen, zonder, Magrette N 24, van Zaamslag. Rosalia Fruytier, dienstbode, Markt C 11, van Hulst. P. de Lozanne en gezin, zonder, Weststraat D 2, van Hulst. M. A. Vercauteren, dienstbode, Drie- schouwen A 33, van Koewacht. Irma L. Vercauteren, dienstbode, Noordstr. B 24, van Koewacht. Janna Dees, zonder, Kanaalkade A 75, van Terneuzeu. L. Heijnsdijk, landbouwer, Sassing Q 33, van Philippine. J. K. Gosliuga, werktuigk. teekenaar, Nieuwstaat G 23, van Rotterdam. Elodie Samijn, dienstbode, G 44, van Stekene. Vertrokken zijn A. Thielen en gezin, predikant, Markt C 6, naar Maasland. Cornelia M. van Drongelen, dienst meid, Oudeweg I 24, naar Zaamslag. Amandus Joh. de Dauwe, zonder, Weststraat D 57, inw. naar Brunssum. Corns Michielsen, veldarb., Spui N 99, naar Terneuzen. W. A. Moggré en gezin, kommies, Weststraat D 69, naar Terneuzen. Jac. v. d. Bos en gezin, veldarb., Spui O 5, naar Terneuzen. C. F. van Acker en gezin, landb., Smitsschorre Q 39, naar Sas van Gent, Jan Autou Hol, zonder, Nieuwstraat G 55, naar Middelburg. J. C. den Hamer, landb., Kanaal K 33, naar Koewacht. W. C. de Jonge, Rijksklerk, Station straat G 9, naar Dordrecht. Pieterneila Oppeneer, zonder, Sluiskil P 28, naar Terneuzen. C. Makkenze en gezin, monteur bij de telegraphie, Julianastraat E 96, naar Hulst. Franpois Dieleman, zonder, Kanaal kade A 54, naar Middelburg. Abr. Buyze, en gezin, landb,. Kanaal K 35, naar Zaamslag. Alijda C. Christoffols, zonder, Weststr. D 66 inw., naar Hulst. Anna M. v. d. Vijver, dienstbode, Sassing Q, 31, naar St. Nicolaas.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2