1 t g eenigiging „De Toekomst" alhier. De tweede kreeg Wilson van „De Ver wachting" alhier, de 3e Brin d'Or van „Eigen hulp" te Neuzen, de 4e „foubert" en de 5e „Casparol" beide van „Hoop op Vooruitgang" te Zaamslag. Hierna had een eigenaardige keuring plaats in klasse D., welke hierin bestond, dat van elk der mededingende hengsten een groep afstammende jaarlingen'werd verzanjeld en van deze groep ieder veulen afzonderlijk werd gekeurd. De uitslag was als volgt Groep 1 van Laboureur. Ie prijs van Hoorne van Joh. de Feijter Jz. Zaamslag, 2e Flora van dezelfde, 3e Adella van Jac. Weijns Axel, 4e Frida van F. Dekker Fz. Axel, en Rika van Jac. Weijns vnd. Groep 2 van Wilson le prijs Florine van Ed. Verbruggen 2e Amanda van J. den Hamer, 3e DoVin, van Wed. W. de Feijter, 4e Breners van dezelfde en 5e Lisa van J. den Hamer allen te Axel. Groep 3 van Brin. d'or. le prijs C. A. Dekker Axel, 2e Buda van A van Hoeve Axel, 3e Brindina van H. de Regt Neuzen, 4e Rikus van J Huyssen de Bruijne en 5e Dina van Fr. Michielsen Zaamslag. Groep 4 van Joubert. le prijs Joubert 11 van Kr. de Kraker, Zaamslag, 2e Thomson van Aarn. Die- leman Zaamslag, 3e Hendrik van F. Die- leman Zaamslag, 4e Madam van F. Dekker Fz. Neuzen en Elza van J. Dieleman Zaamslag Groep 5. van Casparol. le prijs Madam van K. de Koeijer, 2e Trui van W. Dieleman, 3e Flora van F. de Ruijter, 4e Flora van C. de Putter en 5e Frida van Aarn. Dieleman, allen te Zaamslag. Na de keuringen werden de prijswin- ners b giftigd met de behaalde medailles en vereenigde men zich tot gezelligen disch, waar menig woord van geluk- wensch aan de inzenders en aan het bestuur voor de organisatie werd ge sproken, en een woord van bemoedi ging, niet overbodig was. Van belang was vooral hetgeen de secretaris der commissie, dhr, F. C. Z nnevijlle zeide, nl. dat er gevaar dreigt voor te veel bezuiniging op subsidie voor de paar denfokkerij van Regeeringswege en spre kers oordeel is gevraagd over opdoeking van de paardenwet. Waar de begrooting van landbouw nog niet één percent be draagt van de geheele begrooting, zou de heer Zonnevijlle liever zien opge doekt hetmiltaire certipiaat, dat jaarlijks f20.000 kost en volgens hetwelk re- montepaarden moeten worden aange kocht. Als spr. weet, dat verleden jaar niet één paard werd aangekocht voor het leger, acht hij die post overbodig en pleit hij voor behoud van de Rijks premiekeuringen. AS EL. 7 Juli 1922. Aan den vooravond van de ver kiezing werden hier nog twee lezingen gehouden door candidaten voor de Tweede Kamer. Een op de bovenzaal van dhr. Gilijamse, waar de heer Cop- penolle van St. Jansteen sprak en een in de oud-gereformeerde kerk, waar de heer Kersten uit Ierseke sprak. Afgaande op hetgeen men van de ideeën van dhr. Coppenolle bad ge hoord, was bijDa iedereen nieuwsgierig om dezen candidaat te hooren. De zaal was tjokvol, toen de spreker boven kwam en met een hoerah werd hij verwelkomd. Hij leidde zich zelf in en begon met te zeggen, dat bij het plan had opgevat om den strijd aan F gaan tegen de groote partijen, omdat geen van allen bet goede voor hadden. Ze hadden wel leuzen, maar ze meen den het niet en waren alle eenzijdig. De eene partij kwam alleen voor het kapitaal op en de andere alleen voor de arbeiders. Hij zou voor beide spre ken en als de kiezers maar zorgden, dat hij in de Kamer kwam zouden ze eens zien. wat ze aan hem hadden. Hij weet, dat het eene zware taak is om alleen tegen dien reuzachtigen stroom op te roeien en spr. scheen dat te voelen, toen hij het zeide, want sterk transpireerende, speelde hij zijn jas uit, tot groote hilariteit van de aan wezigen. De heer Coppenolle vond dit echter niet zoo het lachen waard en achtte de zaak ernstig genoeg om aandachtig te luisteren en niet telkens in de rede te vallen, zooals een paar heeren deden. Toch hield hij ook wel van scherts en men kon er gerust op reke neD, dat als de man begon te lachen, dat er een grap kwam, die heel de zaal deed schudden. De hoofdzaak van sprekers vertoog was, dat hij opkwam tegen de meening, dat het allemaal geleerden in de Tweede Kamer moesten zijn en dat de wijze waarop in Hulst een clubje een be paalden candidaat aanwezen, die dan in alle kiesvereenigingen door den dwang van kerk en pers werd opge drongen, niet opging. De vrijheid werd aau banden gelegd. Ook wees hij on verschillende z. i verkeerde wetten en onder belofte Katholiek te zullen blij ven en te strijden voor God en Vader land beval hij zich in de gunst der kiezers aan. Mocht hij niet slagen, dan zou hij opnieuw aen moed her vatten en studie maken van de politiek, want nu kende hij nog geen enkele partij ot program, om dan na vier jaren weer als candidaat op te treden. Op een paar vragen antwoordde de heer Coppenolle, dat hij candidaat ge steld was, zoowel door werkgevers als werknemers en voor den middenstand zou opkomen, tot bloei van landbouw, handel en industrie. Aangaande de lezing van den heer Kersten had men ons een beknopt verslag toegezegd, doch we mochten dit niet ontvangen. We kunnen alleen melden, dat het kerkgebouw der Oud- geref. gemeente, propvol was en vooral de anti-revol. werden aangevallen om dat ze volgens de spr. over 't algemeen in strijd met hun beginsel leveü en ook hun houding omtrent het stemmen der vrouw inconsequent is. De stemming. De belangstelling en nieuwsgierigheid naar den uitslag der stemming was natuurlijk groot, zoodat geregeld den geheelen avond door en ook heden nog groepen voor ons bureau stonden om den stand der verschillende stem menverhoudingen af te lezen van de aangeplakte bulletins. Kort nadat de tellingen waren afge- loopen in. de verschillende bureaux, konden we een overzicht geven en hedenochtend 8 uur hadden we een overzicht van de uitgebrachte stemmen in Zeeland. We laten die hier volgen. Het eerste cijfer achter de partyen wijst het getal aan, dat alhier is uitge bracht en het tweede, dat in Zeeland, terwijl de cijfers achter de namen uitdrukken de stemmen alhier behaald. Van de 2610 kiezers hebben hier 2384 kiezers gestemd waarvan 17 kiezers van elders terwijl 17 Axelsche kiezers hun stem elders uitbrachten. Gemiddeld waren er een paar honderd thuisblijvers. Blanco waren er 13 en van onwaarde 18 stemmen. De overige waren ver deeld als volgt Oud Liberalen Mr. Van Houten 2 Staatspartij Volkswelv. Faubel 2 Douw van der Krap 1 Anti-Revol. De Wilde Voort van Zijp Col ij n Nieuwe Kath. Partij Van Liemt Communisten Wijnkoop Socialistische partij Bruin 2 1219 358 777 21159 774 2 1 7 7 405 2 2 517 1 1 913 Lijst Van der Zwaag 104 Vrijz. Democraten 25 5873 Marchant 20 Ketelaar 5 Plattelanders (rechts) 16 750 Van den Hoven 11 Bouman f Elflterich 1 Dees 2 Voetberg 1 Plattelanders (linksch) 28 2261 Braat 21 Zonnevijlle 7 Vrijheidsbond (Staalman) 8 834 Staalman 5 Niewold 2 Postma l Vrijheidsbond (Muralt) 414 13658 Muralt 216 Drion 4 Bijleveld l Van Dixhoorn 192 Van der Weyde 1 Vrijheidsbond (Ter Hall) 16 1179 Ter Hall 8 Pernandes 1 Goedhart 7 Christen Democraat 1182 Onathankelijken 2 580 Saltet 2 Staatk. Gsrelorm. 134 6563 Kersten 131 Van der Meulen 1 Lamoré 1 Janse Democratenpartij 4 337 Heeres 4 Chr. Hist. (Boetzelaar) 3 319 Boetzelaar 2 Schimmelpenninck 1 Chr. Hist. (Scbokking) 375 15698 Schokking 367 Weitkamp 7 Gerritsen l S. D. A. P. 155 9573 Vliegen 152 Onderdijk l Lindeyer 1 Drop 1 454 480 152 243 1061 145 19562 Nat. bond Bezuiniging 15 Van der Myle 11 Thomson 4 Neutr. Middenstandsb. 3 Maljaars 3 Alg. Vrouwenorganisatie Chr. Soc. Partij (v. d. Laar) Lijst Coppenolle 13 Plattelanders (Teenstra) R. Kath. Staatspartij 344 Fruijtier 325 Van Waesberghe 12 Adriaansens 7 Wat de einduitslag betreft voor ons land, kwam ons als het voornaamste voor de verhouding der partyen te vermelden, waarvan men ons het vol-" gende bericht seinde De cijfers tusschen haakjes geplaatst wijzen aan het aantal leden, dat die partij in de tegenwoordige Kamer heeft. Roomsch-Katb. Staatspartij 32 [30] Anti-Revol. party 16 Chr. Historisch Staatk. Geref. Plattelanders bond S. D. A. P. Vrijheidsbond Vrijz. Democraten Communisten Oud-Liberalen Alzoo zal de verhouding vermoedelijk worden 60 rechts tegen 40 links. Het zomerweer is op sukkel. Sedert eeuige weken hadden we geen vast weer en vooral de laatste dagen was het afwisselend drukkend en koel. Gisteren woedde er zoo'n storm, dat zelfs boomen en takken afbraken. Van ongelukken hoorden we gelukkig niet. Monument van Dale. Op Maandag 4 Juli vergaderde in het „Hoiel des Pays Bas" teTerneuzen, de Zeeuwscb-Vluamscbe Studenten- li 1 2 20 10 5 2 [13] 7] 0] 1] [22] [15] 5] 2] 0] Vereeniging. De vergadering was be legd om te komen tot de oprichting van een monument te Sluis, ter nage dachtenis van den bekenden taal- en geschiedkundige J. H. v. Dale die aldaar werkte en vijttig jaar geleden stierf. Na een hartelijk woord van welkom te hebben gericht tot den Eerevoor zitter en de goed opgekomen leden, verleende de voorzitter het woord aan den Eerevoorzitter Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Stat. van Zeeland. Deze zette kort en helder uiteen de groote beteekenis van v. Dale voor het Ne- derlandsche volk, zoowel voor zijn taal als voor zijn geschiedenis. Hij uitte z'n groote voldoening dat het juist de Zeeuwsch-Vlaamsche studenten ziju geweest, die het initiatief hiertoe genomen hebben, en sprak den wensch uit dat zij ook de voorbereidende werkzaamheden op zich zouden nemeD. Aanstonds verklaarden alle aanwezigen zien niervoor van harte bereid. Ver volgens vulde het lid de Hr. Alph. Moerdijk uit Zuiddorpe den vorigen spre ker aan door het geven van tal van bijzonderheden betreffende deu gewel digen arbeid van v. Dale. Hij sprak z'n vreugde uit dat hij de geestelijke nalatenschap, uit familiebezit voor het museum van Sluis had weten te ver- krijgen. Uit het teit alleen dat her haalde pogingen van andere zijde om dit te verkrijgen laaldeD, meent hij te mogen besluiten, dat dit streven wel met succes bekroond zak- worden. Na luide toejuiching gaat de vergadering oumiddelijk over tot het benoemen van twee commissies respectievelijk belast met het samenstellen van een eerecomité en het voeren van de on derhandelingen, reeds aangeknoopt met verschillende beeldhouwers. Eind Juli zal hierover reeds een eerste verslag worden uitgebracht. De onthulling van het monument, die zoo grootsch en plechtig mogelyk zal geschieden moet veel bijdragen tot meerdere kennis en waardeering van Zeeuwsch-Vlaanderen en z'n groote mannen. In het Eerecomité zullen worden aangezocht vele vooraanstaande mannen in Nederland. Vooral wordt getekend op de sympathie en de krach tige Steun van ons Zeeuwsch-Vlaan deren. Ten slotte warden besproken de mid delen waardoor geld zou kunnen inge zameld worden, en werd besloten dat hierbij vooral de welwillende mede werking der pers zou worden aange zocht. Blyken van sympathie en moreele steun, alsook floantieele bijdragen, zulkn gaarne in ontvangst worden ge nomen door, Mr. P. Dieleman, lid v. Ged. Stat. v. Zeeland, te Middelburg, Eerevoorzitter H. Stevens, te Sas van Gent, Voor zitter, A. Moerdijk, te Zuiddorpe, Secre taris en J. Qierick, te Koewacht, Pen ningmeester. Provinciale Staten. Dinsdag werd onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin de Zomerzitting geopend van de Staten van Zeeland waarbij 41 leden tegenwoordig waren. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, die voor kennis geving aangenomen werden, werd de heer mr. H. P. Lantsbeer met 21 stem men gekozen als buitengewoon lid van Ged. Staten. Aangehouden werden 0. m. de ver zoeken van de polders Serlippeüs en Nieuw- Othene om calamiteusverklaring de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Kapelle om subsidie voor herstel van het kerkgebouw; de Prov. Ver. tot bestrijding der tuberculose om sub sidie voor 1923; de vereeniging „Sa natorium Zeeland" om medewerkiug inzake borgstelling de radeir der ge meente Clinge en Philippine resp. om een renteloos voorschot en een bijdrage r kif. D

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2