;%o. 28. Vrijdag 7 Ju 1922. 38e Jaar# Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-V laanderen. J. C. VINK - Axel. De Verkiezingen. Landbouw. Binnenland. Dit blaa verschijnt eiken Dtnsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: c'et 3 maanoeD 75 Centrranco Der oost 1 Gulden. AtzoDoerliiRe ^os 5 Oom DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. AH. - Postbox H. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar oiaatsruimtp berekend. Advertentiën worden rranco ingewacht, uiterlijk toi Dinsdag- Vrtjdagvoormiddag ELF nre. Het was wel levendig in ons anders stille stadje, Woensdag. Vooral in de morgenuren. Reeds om half acht ver schenen de heeren leden van de stem- bureaux aan hunne respectievelijke districtsbureaux en werd de laatste hand gelegd aan wat nog aan te vullen was. Daarna wachtte men het oogenblik af, dat de klok acht zou slaan en het wis selen van de oproepingskaarten tegen de voor de candidaten waardevolle stem biljetten zou «anvangen. Doch niet de heeren van de stembureaux alleen, maar ook verscheidene kiezers stonden reeds dat tijdstip af te wachten, en zoo werd het te acht uur aan het hoofdbureau tenminste een stroom van komen en gaan. Dit duurde een paar uren, wat op de stembureaux aardig drukte gaf De voorzitters hadden het toen vooral druk met toezien op de kiezers, of ze geen ongeoorloofde daden pleegden in verband met het stemmen, want we weten de wet is daar streng op en wil in de eerste plaats, dat de stemming voor ieder persoonlijk in 't g e h e i m geschiedt en in de tweede plaats zonder aandrang van belanghebbenden. En als men nu weet, dat de meeste vrouwelijke kiezers vooral in de meening verkeerden dat ze toch op voorlichting konden rekenen, was het geen wonder, dat de voorzitter nogal eens moest op treden als handhaver van de wet. Typisch was dan steeds de opmerking van kiezers zijde „je mag mekaare toch elpen?" Eens gebeurde het, dat man en vrouw, beiden bejaard, als echtgenooten inéén stemhokje slopen, onbewust natuurlijk dat dit verboden was. De voorzitter, die hen kende en wel licht overtuigd, dat ze het politiek wel eens waren, deed alsof hij het niet zag doch hierop opmerkzaam gemaakt, ant woordde hij gemoedelijk: „Och, laat ze maar scharrelen". Óf hij gelijk had. Een ander geval hoorden we, dat er weer zoo'n tweetal kwam en de vrouw stiekum het biljet aan .hem" gaf en wachtte. Toen men zei: u moet in het hokje er naast gaan, ging het vrouwtje natuurlijk gehoorzaam in een ander hokje wachten en toen manlief klaar was met stemmen, deelde hij de biljetten weer eerlijk en stopten ze het beiden in de bus. Dat „bus", ja, dat deed ook nog een enkeling zoeken naar iets wat op een koffiebus leek. Wie denkt nu ook, dat tegen zoo'n kast van 1 meter hoogte een bus gezegd wordt Wie ook pech had, was een vrouw, die 's morgens verklaarde niet te kunnen stemmen, zoodat de oproepingskaart werd ingeleverd en van het feit aantee- kening werd gemaakt Maar s middags had ze gehoord, dat anderen geholpen werden, waarop ze weer naar het „beroo ging en toen een biljet vroeg om te -i stemmen, want dat men haar wel zou helpen. Het kostte heel wat moeite om haar aan 't verstand te brengen, dat dit niet meer kon. Over het algemeen was echter niet te klagen over de orde bij het stemmen. Het ging zeer geregeld, behoudens een paar uitzonderingen, die men toch moet hebben, om mee te doen. Na tien uur werd het wat rustiger aan de stembussen. Maar toen kwam er meer drukte in de stad. Want velen, die gestemd hadden, kwamdn met een buur of kennis nog eens medestemmen en gingen meteen eens kijken naar de mooie en leelijke verkiezingsbiljetten, die overal waren aangeplakt. Men scheen er onuitputtelijk in, want hetgeplakhad al weken geduurd. Het geraas van motoren en getoeter van hoorns en claxons verried een on gewone drukte van automobielen en op straat kon men een zes-tal wagens, ver sierd met verkiezingsreclame zien komen en gaan en elkaar kruisende, alsof er wel zestig reden. En waren het aanvankelijk ouden van dagen of gebrekkigen, die men per auto naar de stembus bracht, al spoedig hadden ook zij er de smaak van beet, die nog zeer goed hun onderdanen konden gebruiken, maar die natuurlijk met het mooie weer een aangeboden autoritje ook niet ver smaadden. Minder aangenaam was het, dat men ook enkele personen aantrof, die meenden recht op hun stem te hebben, doch j geen oproepingskaart hadden ontvangen, i omdat ze nu eenmaal niet op de kie zerslijst stonden. Deze moesten weer onverrichter zake teruggebracht worden. De vrees dat weinig vrouwen zouden gaan stemmen was ongegrond, want in rijen zag men ze gaan en heel dikwijls ook zag men een paar gearmd naar het stadhuis gaan, alsof ze den ambtenaar van den Burgerlijken Stand wenschten te spreken. En zoo ging het maar heen en weer, wat, zooals we in den aanvang reeds zeiden, een gezellige drukte gaf, want het dient ter eere van onze gemeente vermeld, dat hoewel er met geestdrift gestemd werd, niemand aanleiding gaf tot hatelijkheden, en beleedigingen ach terwege bleven. Men begreep blijkbaar zijn plichtleder voor zichzelf. bereikt door het voorschrift dat zoolang een grooter aantal leerkrachten aan de school is verbonden dan het nieuwe artikel 28 toelaat, eventueele vacatures in bet personeel tot bijstand van het hoofd dier school, niet mogen worden vervuld. Er dient evenwel rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dal de verdeeling van het gebouw in klasse-lokalen, het toepassen van dezen regel feitelijk niet toelaat. Dit kan b.v. het geval zijn indien de lokalen slechts een gering aantal leerlingen kunnen be vatten en vereeniging met het naastlig gend lokaal niet wenschelijk is. Hierin wordt voorzien. Voorts wordt gegarandeerd aan ge meente- en schoolbesturen gedurende een overgangstermijn van drie jaren de aan spraak op vergoeding voor het nog niet verminderde getal leerkrachten, doch bin nen de grenzen der thans vigeerende bepalingen der wet. Wachtgelden, waarop bjj het in wer king treden dezer wijzigingswet reeds aan spraak bestond, blijven gehandhaafd op de bedragen, waarop zij volgens het thans vigeerend art. 51 der Wet zijn ot zullen worden vastgesteld. Ook voor het tijdvak waarvoor de wachtgelden zijn verleend blijven de oude bepalingen van kracht. Het kan evenwel niet onbillijk worden geacht de bepalingen van het vijfde tot en met het negende, het dertiende en het laatste lid van het nieuwe art. 51 toe te passen ook op de wachtgelders volgens oude regeling. Wijziging Lager Onderwijswet. De Minister van O. heeft een wets ontwerp ingediend waarvan de strek king isbezuiniging op de zeer aan zienlijke kosten van het lager onder wijs, eD wel o. a. door de volgende middelen grooter aantal leerlingen per onder wijzer van 25 op 35 maximum; inkrimping van het aantal onderwij zers minder dure regeling van het wacnt- geld, overeenkomend met die voor de burgerlijke ambtenaren verhooging van het minimum leer lingenaantal, vereischt voor aanspraak op rijksvergoeding aan de kleine scholen beperking van kweek- en opleidings scholen. Het ligt in de bedoeling de wijzigingen te doen werken van 1 Januari 1923 at. De overgang naar de nieuwe regeling zal voor elke school geleidelijk dienen te geschieden. Dit doel kan worden Veulenkeuring te Axel. Dinsdag werd op het terrein der V. V. Z. F. alhier een veulenkeuring gehouden. Terugziend op het succes, dat het vorig jaar met deze keuring was bereikt, ging hetzelfde comité, dat zich toen daarvoor had gespannen, met moed aan het werk en wist al spoedig een mooie verzameling inschrijvers te werven, zoo dat men een catalogus kon samenstellen, waarin over de honderd veulens van beiderlei geslacht walen ingeschreven voor de keuring; en allemaal veulens van beste hengsten. De pioniers uit het geheele land zouden we moeten zeggen, want het is bekend, dat de hier rondgeleide hengsten de beste prijzen weghalen zelfs op tentoonstellingen als te 's Gravenhage worden gehouden. Ook de moeders der ingeschreven veulens waren alle bekende typen uit vroegere catalogi en vele zelfs meer malen bekroond. Geen wonder dus, dat men van de te houden veulenkeuring een goede verwachting had. En deze verwachting is niet beschaamd. Het aangevoerde materiaal was puik en hoe onderling ook verschillend in type en vormen, toch zag men er niet de wanstaltige hooge veulens met lange halzen en koppen en onregelmatige korte of lange ruggen op hooge dunne en vaak kromme pooten, die men wel vier stelten zou kunnen noemen. We geven die be schrijving, omdat we ons zoo levendig n n voorstellen, hoe eenige jaren te voren nog tal van zulke exemplaren op de weiden in deze streek graasden, terwijl ze nu, dank zij de veredeling van het paardenras in onze omgeving, een zeld zaamheid zijn geworden. Ook hier was wel eens aardig geweest, als men, evenals dat met de geiten werd gedaan op andere gelegenheden, eens veulens, of afbeeldingen ervan had mee gebracht, om te doen zien, hoe de paarden en veulens vroeger waren en hoe ze nu zijn. We achten het hier niet de plaats om, neem aan dat we het vakkundig konden, in bijzonderheden te treden tusschen de veulens van b.v. Laboureur en die van Wilson, enz. dat hoort in vakbladen thuis, maar toch is het opmerkelijk, dat zelfs leeken als wij zijn, getroffen worden door de mooie vormen en den kloeken bouw, waardoor reeds het veulen zegt, wat een flink paard het in de toekomst worden zal. En dat was niet het geval bij enkelen, maar biptientallen. Vandaar dat de jury zich er niet mee kon ver eenigen door zich enkel bij de uitge loofde prijzen te bepalen, maar zich gedrongen zag ook aan meerdere veulens een eervolle vermelding toe te kennen, omdat ze niet ongenoemd dienden te blijven. Wat dus de aanvoer betreft slaagde de veulenkeuring volkomen. Maar om trent het bezoek was men eenigszins teleurgesteld. De belangstelling was niet evenredig aan de verwachting en dat is jammer. De commissie, die deze keuring in elkaar zette en haar werk door een mooie inzending zag bekroond, had van de zijde der paardenfokkers en belangstellenden meer waardeering verdiend voor hare moeite. Men mag dit toeschrijven aan den tijd van malaise en een waardevermin dering van de paarden in het algemeen, dit doet aan de liefhebberij niets af en ook niet aan de kwaliteit der dieren, alleen de handel heeft daarvan natuurlijk I te lijden en zoo was het wel te ver klaren, dat men er niet aantrof de- vele vreemdelingen (waaronder ook buiten landers) van verleden jaar. De uitslag der keuringen was als volgt Klasse A., hengstveulens, geb. in 1922. Ie prijs S. de Klerk Axel, 2e P. B. van Hoeve Axel, (tweemaal), 3e M. Dieleman Zaamslag, M. Puylaert, Zuid- dorpe, H. de Regt Lz. Neuzen, 4e J. Dieleman Zuiddorpe, J. de Putter, Axel, F. Dekker Pz. en H. C. Begheyn, St. Jansteen. Benevens 8 eervolle vermeldingen. Klasse B. merrieveulens. Ie prijs S. de Klerk, Axel, 2e J. de Mul, Zaamslag en S. de Feijter, Axel, 3e P. Dekker Pz., F. Dekker Pz., Axel, en J. Dieleman Zuiddorpe, 4e S. de Feijter vnd., Begheijn vnd. en F. Dek ker vnd. Vijf eerv. verm. C. Hengsten met 10 afstammelingen, waarvan 5 geboren in 1921 en 5 geboren 1922. In deze werd weer de oude kampioen gehuldigd en de le prijs toegekend aan Labeureur d'Izaac, van de henstenver- i- it e n e s t s

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1