A. I run Landbouw. Gemengd Nieuws. ge{ nai |2 e z termijn te verkrijgen is, wordt een wachtgeld toegekend gedurende een tijdvak gelijk aan zijn diensttijd. Het bedraagt in de eerste drie maanden de laatstelijk genoten wedde, en daarna voor de kostwinners van een gezin 70 pCt. en voor de anderen 60 pCt. Aan de overige ambtenaren wordt een wachtgeld uitgekeerd gedurende 3 maanden ten bedrage van de laatste lijk genoten wedde. Aan kostwinners wordt daarna nog een uitkeering gedaan van 70 pCt. gedurende een maand voor ieder jaar door hem volbrachten dienst tijd met een maximum van een jaar. Stand der Landbouwgewassen. De Staatscrt. bevat het overzicht van den stand der landbouwgewassen op 16 Juni. Gewezen wordt er op, dat de weers- gesteldheid niet bijzonder gunstig was voor de ontwikkeling der gewassen. Verschillende wintergewassen waren slecht door den winter gekomen en ver toonden in het voorjaar een hollen stand. Nachtvorsten richtten in ver schillende streken nadeel aan en de geringe hoeveelheid neerslag, in Mei en in de eerste heltt van Juni geval len, heeft de ontwikkeling van vele gewassen en in het bijzonder vlas en gras- en klaverlanden sterk benadeeld. Door de geringe hoeveelheid neerslag en vooral ook door de voor dat jaar getijde ongekend groote hitte van 22 tot 24 Mei verschroeide op de boogere gronden het gras voor een deel werdeD verschillende akkerbouwgewassen ern stig in hunne ontwikkeling gestoord. Voor Zeeland wordt de stand der wintertarwe vrij goed genoemddie van zomertarwe vrij slechtwinter- gerst over het algemeen matig zomer- gerst vrij goed haver matig boonen vry goed tot matig erwten vrij goed bruine boonen goed; vlas slecht; kool zaad matig; blauwmaauzaad goed;' karwij vry goed mosterdzaad goed aardappelen vrij goedsuikerbieten goed uien goed cichorei vrij goed. AXEL. 27 Juni 1922. In de heden alhier gehouden Raads vergadering werd besloten atwijzend te beschikken op het verzoek van D. Buijze alhier, om subsidie voor vernieuwing van de brug naar het „Plaatje". Een zelfde besluit werd genomen aangaande een verzoek om een pomp in de Koestraat. Het voorstel van B. en W. omtrent verkoop van de ziekenbarak werd aan gehouden. Evenzoo het verzoek van J de Kraker alhier, om verkoop van gemeentegrond aan de Zeestraat. Het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting werd vastgesteld op 1,43. Bij de omvraag verzocht dhr. Diele- man om te onderzoeken in hoeverre voetbalwedstrijden op Zondag alhier te verbieden zijn. Zaterdagavond werd alhier bij dhr. M. A. Koole een openbare vergadering gehouden door de afdeeling van de S D. A. P. alhier., waar voorging dhr. A. M. Overhof uit Ooes. De spreker schil derde de toestanden van tegenwoordig en ging na, hoe die zijn ontstaan en noemde als oorzaak van de malaise de valuta. Niet de 8-urige werkdag en de loonsverhooging, zooais de burgerlijke partijen zeggen, zijn de oorzaak en daarom was volgens hem ook niet noodig de meerdere productie, want er is nog van alles teveel. De schrille toestanden zijn z.i. ontstaan doordat de centrale rijken, Duitschland en Oostenrijk, door de Entente worden afgetapt op een wijze, dat ze zich niet kunnen ontwikkelen. Vervolgens behandelde spr de ont wapening, die volgens spr. door de mogendheden niet ernstig opgevat wordt, daar ze, zegt hij, bezig zijn nieuwe oorlogen voor te bereiden. Aan het slot hield de spr. een pleidooi voor zijn partij en beval de candidaten der S. D A. P. aan voor de aanstaande kamerverkiezing. De zaal was goed bezet. Gisterenavond hield de heer A. Braat uit Hekelingen, lid van de Tweede Kamer, alhier op de bovenzaal van dhr. J. J. de Lozanne een verkiezingsrede voor een talrijk en aandachtig publiek. Tot onzen spijt moesten we het ver slag van deze vergadering uitstellen tot het volgend nummer. Omdat het hier een nieuwe partij geldt, waarvoor hier nog geen spreker was opgetreden, weken we van de ge woonte af om van de vergadering een beknopt verslag te geven, doch in dit nummer kon dat niet meer opgenómen worden. Door de plaatselijke politie is tegen deo landbouwer H. J. D. proces verbaal opgemaakt wegens het op zijn bezaaid bouwland dooden van reisdui ven aan verschillende eigenarentoebe- hoorende. De stempels en nummers op de veeren, wezen de eigenaren der duiven aan. Door den minister van Arbeid is ten bebopve van woningbouw toegekend aan de gemeenten Aardenburg: 600 gld. voor een wo ning van H. Corthals. Boschkapelle 1600 gld. voor 2 wo niDgen van P. v. d. MeijdeD en P. v. d. Veen, 735 gld. voor één woniDg van J. O jes Hontenisse 525 gld. voor een woning van P. Goossens. Hulst: 600 gld. voor een woning van E B. van Heek. W» erbericht. Matige Westel. tot Zuidel. wind Aan vankelijk opklarend, later weer betrok ken tot zwaarbewolkt met waar schijnlijk regenbuien. Zelfde warmte. De politie te Vlissingen beeft in beslag genomen een valsch bankbiljet van 25 gulden van de serie B. X. Het biljet is iets minder lang dan de echte, terwij! de neus en fle manen van den leeuwenkop minder fijn zijn uitgebeeld. Ook het papier lijkt van mindere kwa liteit te zijn. Wel is het watermerk aanwezig. M. Crt. Een ontp'offing. In een smede rij te Spijkenisse stond een ledige benzine-tank van een automobiel voor reparatie, waarmede de knecht D. van der M. werd belast. Hoewel de tank al eenige dagen ledig was geweest, scheen er zich toch een hoeveelheid gas te hebben ontwikkeld in den tauk, want op een gegeven oogenblik sprong hij met een geweldigen knal uit elkaar, waarschijnlijk doordat een vonk van het aanbeeld er ia terecht kwam. Een groot aantal ruiten in de smederij werd verbrijzeld. Van der M. kreeg lichte brandwonden in het gelaat, doch kwam er verder goed at. De knal werd ver in den omtrek gehoord. Door den electrischen draad gedood. Een droevig ongeval had te Helmond in het Paironaatsgebou w plaats. Het 10-jarig «oontje van den concierge klom tijdens de afwezigheid van de moeder in de vensterbank van een raam op zolder en raakte een der draden der electrische leiding aan, welke langs dit ïaam loopen. De jongeD bleef aan den draad hangen en was op slag dood. Zijn ouder broertje dat hem wilde bevrijden, kreeg een slag, waardoor hij Daar be neden viel en een ernstige beenwonde opliep. Men meldt uit LeidenGister avond waren drie jonge mannen iu het Rijn Schiekanaal in een booije aan het roeien, toen zij werden aangevaren door een met groente geladen schuit waardoor het bootje omsloeg. Een der roeiers die kon zwemmen, wist den wal te bereiken. De twee anderen, gebroeders De Graaf, zijn verdronken. Te Delft heeft een 28-jarig jong- mensch wegens het afraken van een verkeering 't meisje twee messteken gegeven, één in den hals en een in de borst. Daarna heeft hij zichzelt ra^t een scheermes aan bals en armen zoo ernstig verwond, dat hij door bloed verlies is overledeD. Oostenryksche dankbaarheid. Maandag is te 's-Hertogenbosch aan geboden de muurschildering door Oos- tenrijksche katholieken geschonken als blyk van hun dankbaarheid voor hetgeen Nederland voor noodlijdend Oostenrijk heeft gedaan, welke muurschildering door prof. Reich uit Weenen in de St. Jacot skerk te Den Bosch is aangebracht. Een kranige arrestatie. Onlangs reden in de Hofstad twee agenten- wielrijders tijdens hun surveillance door de Jozef Israëlsstraat waarbij zij een blok iu aanbouw zijode huizen passeer !en. Daar dit blok meermalen gebruikt werd door vrouwspersonen van verdacht allooi, die zich iu de leege kamers ophouden, besloten de beide agenten in de bedoelde perceelen een onderzoek in te stellen, of wellicht weer ongenoode gasten naar binnen geslopen waren. Zij kwamen tijdens dit onderzoek in de in het achterhuis gelegen vertrekken, die uitzicht geven op de aan dit blok grenzende tuinen, welke tuinen op hun beurt weer aansluiten aan de huizeD, gelegen aan de Mauvestraat. Plotseling zag een der agenten dat in deze tuinen een man bezig was over een der tuinschuttingen te klimmen. Deze per soon, die gedurende eenige oogeublikkeD op de schutting duidelijk zichtbaar was, liet zich daarop langzaam naar beneden zakken in den tuin van het perceel no. 50 aan de Mauvestraat. De agenten, begrijpende dat hier hoogstwaarschijn lijk een inbraak in 't spel was, verlie ten de in aanbouw zijnde perceelen. Een van hen stelde zich op den hoek van de Jozet Israölslaan verdekt op, terwijl de andere zich op zijn rijwiel snel naar de Weissenbruchstraat begaf, vandaar telefonisch assistentie verzocht aan het nteuwe politiebureau aan de Celebesstraat, om daarna weder terug te keeren en eveneens post te'vatten bij het bedreigde perceel. Na eenigen tijd hoorden beide politiemannen, ieder op zijn eigen post, duidelijk het gerin kel van glasscherven. Spoedig kwameD nu twee agenten van het bureau Celebesstraat, opdagen, die zich in de Mauvestraat en aan de Jozet Isr ëlslaan opstelden. De beide agenten begonnen daarna een moeilijken tocht door het donker. Met een ladder, welke zij in een der in aanbouw zijnde perceelen vonden, begaven zij zich van tuin tot tuin, voorzichtig heeoklauterend over de schuttingen, om zich zoo weinig bloot te geven Ten slotte geraakten zij in den tuin van het perceel uo. 50 Mavestraat. Voorzichtig slopen de beide mannen naar het huis. Hier bleek dat de inbreker (ot inbre kers) zich toegang hadden weten te verschaffen door het stukstooten van een ruit en het openbreken van een spanjolet van de serredeur. De agen ten drongen snel de woning binnen de kamers belichtend m> t bun z>kan- tarens en gewapend met huu revolvers. In een der vertrekken vonden zij, achter de piano verscholen, twee manneu weggedoken, met het gezicht naar den grond gekeerd. Een arrestatie volgde. Een der inbrekers, de revolvers ziende, zeide tot zijn kameraad„Laten we maar geen herrie maken we zijn er nu toch gloeiend bij." Daar de kamerdeuren gesloten waren en de agenten hun arrestanten niet over de tuinschuttingen wilden vervoeren, verlieten zij het perceel door de ramen aan de straatzijde. Tot tweemaal toe trachtten de dieven tijdens hun vervoer eenige inbrekerswerktuigen en een paar handschoenen te laten valleD, doch de agenten bemerkten dit. Toen buiten de beide andere politiemannen Dader kwamen, rukte een der inbrekers zich plotseling los en wilde ontvluchten. Doch de agent was hem dadelijk op de hielen en eeD worsteling ontstond, V waarbij de andere dief zijn kamaraad aanmoedigde met de woorden „Steek den kerel aan je mes Beide inbrekers werden echter overmand, nadat een der agenten met zijp revolver geschoten had, waarop zij naar het bureau aan de Celebesstraat werden vervoerd Het bleek dat in het perceel een lessenaar was opengebroken, doch door afwezig heid van de bewoners kon niet worden vastgesteld of er geld was ontvreemd. Op het polietn bureau aangekomen, bleek het dat de ageDten een mooie vangst gedaan hadden. De inbrekers waren u.l. twee befaamde en bij de polietie welbekende personen u.l. zekere J. G. S., wonende aan de Nieuwe Haven en F. J. S., wonende aaD het Oranje-Plein. Een partij inbrekerswerk tuigen werd op hen bevonden. Avp. De strijd tegen de autobandieten. De politie in de Ver. Staten van Amerika maakt thans ter bestrijding van het toenemende autobanditisme gebruik van motoren met aanhangwa gens, voorzien van draadlooze installa ties en van een machinegeweer, waaruit 1000 schoten per minuut kunnen worden gelost. Slechte zaken gemaakt! De Ne- derlandsche Spoorwegen hebben volgens de „Tel." over 1921 een nadeelig saldo van dertig millioen gulden, inclusief de 5 pCt., door den Staat den aandeel houders gewaarborgd. De Holl. IJz. Sp. heeft 17. de Staatsspoor 13 millioen te kort. De Staat moet dit bijpassen om een uitkeering van 5 pCt. aan de aan deelhouders mogelijk te maken. Auto-droom. „Arme schat! Waarschijnlijk heeft ze den heelen dag hard gewerkt 1 Ik moet haar niet storen in haar slaap", mompelde Jansen bij zich zelf, terwijl hij 's nachts om hall vier op handen eD voeten de trap van zijne woning beklom. „En morgen heeft ze weer zoo'n zwanen dag 1" prevelde hij verder. „Wat heb ik een nacht cock tails gedronken.. de tranen kwamen in zijn oogen, toen hij de slaapkamer deur opende en op zijn teenen trachtte verder te gaan. „Willem", boorde hij toen zijne vrouw fluisteren, „Willem, ben jij het?" Willem dook ouder het bed. „Willem", herhaalde mevrouw Jan- \l sen iets luider en een beetje dreigend. Geen antwoord. „Willem" ging madame verder, „je kunt wel te voorschijn komen, want ik wéér, dat je er bent". Et was geen ontkomen aan. Met een luideD geeuw en hevig in zijn oogen wwijvende kroop Jansen weer onder hef bed uit. „Wat kan een mensch toch raar droomen, bé vrouwije", zei hij. „Ik droomde, dat ik aan 't auto-en was en een panne had". Veertien dagen geleden werd te Cnyk het kind van den heer Tax per ongeluk met een revolver doodgeschoten. Thans werd weer het kind van den heer Thelosen door een kogel getroffen en zoodanig gewond, dat het overleed Men weet uiet waarvan het schot kwam, maar doet alle moeite om den gevaarlij keu schutter te ontdekken. Van andermans leer Het aardige jongetje had het paard voor den verhuiswagen al een paar maal vriendschappelijk beklopt en liep dan om den wagen heen, waarop het weer op het paard afkwam en het brood begon te voeren. De koetsier keek er met welbehagen naar. ki g« I

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2