V». 21 Dinsdag 13 Juni 1922. 38e Jaarg. J 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- laanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanoen 75 Cent; franco per post 1 Galden. Afzonaeriiike Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dagvoor middag ELF ure. Gedenkteeken voor J. H. van Dale. MeD bericht, dat de Zeeuwscb-Vlaam- sche Studenten Vereeniging, bestaande uit leden, die aan verschillende uni versiteiten en wetenschappelijke instel lingen studeeren, het initiatie! heeft genomen voor het stichten van een momument te Sluis ter eere van de nagedachtenis van den bekende geleerde J. H. van Dale, die aldaar werkte en stierf. Het ligt in het voornemen, in het begin van Juli meer defiaitive plannen beKend te maken en een eere-comité te benoemen, waartoe ver schillende geleeruen almede personen van beteekenis uit Zeeuwsch-Vlaande- ren alkomstig, zullen worden uitge- noodigd. Wie thans reeds eenige mededeelin- gen zou verlangen te doen, wordt uit- genoodigd zich te richten tot den secre taris P. Staal, medisch candidaat, te Stoppeldijk; hoeve Pauwhof, of aan Mr. P. Dieleman lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg, eere-voor- zitter der vereeniging. Verki zingsprogram van den Vryz. Dem. liond. Het verkieziogsprogram van den Vrijz.- Dem. Bond bevat de volgende punt n 1. Sluitend maken van de Staats begrooting niet door belastingverhoo- ging, doch door a. Vermindering der uitgaven voor leger en vloot met tenminste vijftig millioen gulden. b. Rantsoeneering ook der andere departementen door reorganisatie, waarbij vermindering van het tegen woordig levenspeil der ambtenaren uit gesloten zy. 2. Afschaffing der Eerste Kamer en invoering van het referendum (volks stemming over wetsontwerpen). 3. Invoering eener nieuwe staatsin richting voor Indië met toekenning van zelfbestuur (autonomie) op democrati- schen grondslag binnen het Neder- landsch Staatsverband. 4. Gelijke rechten van man en vrouw. Herziening van de Huwelijks wetgeving op den grondslag van gelijke rechten der echtgenooten. Overheids zorg voor moeder en kind. 5. Bedrijfsdemocratie wettelijke re- geliog der collectieve arbeidsovereen komst medezeggenschap van werk nemers. 6. Uitbreiding van het stelsel van verstrekking van grond aan landarbei ders tot andere groepen der bevolking. Versterking v.an (ie positie van den pacht. Toekenning van het jachtrecht aan den grondgebruiker. 7. Bestendiging van de als overgangs maatregel ingevoerde premievrije ouder domsrente voor 65-jarigen en ouder. 8. Uitbreiding van de zeggenschap der Staten-Generaal over het buiten- landscb beleid. 9. Verzet tegen eiken maatregel, welke het peil van het volksonderwijs zon verlagen. 10. Afstemming der Vlootwet. Het Comité-Van Houten. Het Comité tot bevordering van de verkiezing van liberalen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gra- venhage (groep S. van Houten) heeft in overleg met de candidaten, die reeda de candidatuur hebben aangeno men, een program vastgesteld. Aan de volgende punten zal door de candi daten in het bijzonder aandacht ge schonken worden a. Herziening der Kieswet, zoodat wed%r volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zitting nemen, die tegenover een bepaalden kiezerskring verantwoordelijkheid gevoelen b. De noodzakelijkheid van een goede staatsinrichting van een Eerste Kamer met zoodanige verkiezing en aftreding dat zij niet enkel strekt ter voorkoming van overijling en corruptie, maar ook als waarborg tegen machts misbruik van een eeudagsmeerderheid van de Tweede Kamer c. Meerdere vrijheid van werktijd voor volwassenen, waarbij hoogstens regelen te stellen, ook voor mannen, als in de wet van 1911 reeds voor vrouwen en kinderen waren ueergelegd d. Opheffing van huurwetten, ge leidelijke doch spoedige terugkeer in zake den bouw van woonhuizen tot normale toestanden e. Vermindering der door den oor logstoestand ontstane werkloozenzorg. Waar daartoe gelegenheid is, bevorde ring van emigratie. t. Bestrijding van alle pogingen om den loonstandaard te beinvloeden dooi Charlotte. 3) De goede man had aan die smeekbede geen weerstand kunnen bieden. Ze was immers niet gevaarlijk voor haar omge ving. Waarom haar te onttrekken aau eeu sfeer, waar ze vrede en troost vond voor haar verdwaalde hersenen'? Alleen in de onmiddellijke nabijheid vau de zee kon die stille hoop, die bijna zekere verwachting, haar eenige levensvreugd, nog blijven bes'.aan. Daarvan wegge voerd, zou de stumper verkwijnen. Hij had er met het kerkbestuur over gesproken. Men besloot eeu wakend oog te boudeu en haar wekelijks een kleine toelage te geven uit de armenkas. Zij begreep zeer goed, wat meu voor haar deed eu dat ze dankbaarheid ver schuldigd was voor die daad. Eens dat de pastoor haar weder be zocht, nam ze het scheepje vau de zol dering. De zeiltjes waren zwart geworden door rook eu stof, en de groene vert der kiel was er op de meeste plaatsen tot op het hout algesleteu. Als over een heilig reliquie gingen de rusteloos grijze oogen over het stuk speelgoed, teiwyl ze het als matroos gckleede poppetje, dat van het stuur- bankje was gegleden, weer op zijn plaats trachtte te zetten. Ze trad naar den ouden geestelijke toe, die haar met medelijden aankeek, en terwijl ze hem het scheepje vóórhield, sprak ze zacht: »Kijk eer waarde, kijk, dat's van mijn jongen LJ üebt hem toch nog gekend, nietwaar?* De oude man knikte toestemmend. »U hadt hem eens met dit schuitje moeten zien spelen Dan sprak hij tegen dit manneke, kijk nou, daar valt hij weer van het bankje, en dan ver beeldde hij zich, dat hy de kapitein was, en dit poppetje, dat ik voor üeui heb aangekleed, moest dan de stuurman voorstellen. Och God, eerwaarde, 't was zoo'n aardig gezicht, dat kind daór aan die talel De grijze oogen, die onder het sprekeD vochtig geworden waren, dwaalden naar de plek, waar zij het kind meermalen gezien en bewonderd hadden het scheepje dreigde haar uit de verweerde handen te vallen en het hoofd viel onder eeu snik op de smaile borst. De priester stond op. *Ga zitten, moeder, dan kan je mak kelijker vertellen en wees bedaard,* zei de grijsaard, terwijl hij zijn koele hand op die der weduwe legde en met de andere het scheepje ondersteunde, tot ze het wal Dtter„ vastgreep. Mei zachteu drang wilde hij naar naar deu armstoel leiden, doch ze hiel het hoofd eensklaps op eu beduidde hem met de hand, dal in strijd met- en tot schade van den economischen toestand g. Vermindering van overheidsbe moeiing en Staatsuitgaven, en daardoor van den belastingdruk. De nieuwe, zilverbons. van f 2.50 die vermoedelijk in den loop van de volgende week in omloop worden gebracht, zullen de volgende afwijkingen van de bestaande zilver bons vertoonen. Aan de achterzijde worden de beide vlakken links en rechts van het medaillon besloten in den rand, alleen bedrukt tweemaal met de cijfers 2 50 in verticale richting. Hierdoor blijtt een belangrijk gedeelte onbedrukt en wordt de roode en blauwe vezel, welke in het papier is verwerkt, goed zichtbaar. Deze nieuwe modellen zullen de handteekening dragen van minister De Geer en van den heer Luystenburg, den tegenwoordigen agent van het mi nisterie van Financiën. Overigens is de voorzijde van dezen zilverbon on veranderd. Paspoorten. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 dezer de paspoorten van Nederlanders hier te lande verlengd zullen worden, telkens voor ten hoogste één jaar tegen betaling van de kosten ad 5 50 gld. Belanghebbenden zullen deze verlenging kunnen verzoeken hetzij aan den burgemeester van hun woonplaats in Nederland hetzij aan den commissaris der Koningin in de provin cie waarin die woonplaats is gelegen. h ij daarin zou plaats nemen. »Ik kom by u, eerwaarde Kijk, zóó, dan kan u me beter verstaan, niet Ze knielde aan de knieën van den vriendelijken man neer, die in den leun stoel had plaats genomen, evenals ze dat zoo dikwijls onder zijn predikingen bediening in de kerk gedaan had en hief het gelaat naar hem op. Terwyl hij de eene hand op haar schouder legde, vroeg hij met dieD eigen- aardigen klank in de stem, die tot ver trouwen uitlokt: Wat is er, moeder? Kan ik iets voor je doen Ze werd kalmer onder die woorden. Er kwam iets als eeu plotselinge ver lichting van smart over haar, door het heerlijk bewustzijn vau in deonzienlijke, doch voelbare nabijheid te zijn van een hart, dat door innig medelijden mee haar groot leed, roor een wijle eeu deel daar van scheen te diagen. »Ze blijven nu toch erg lang weg, vind u niet?* vroeg ze met treurige stem. »Ik zal zoo heel laug niet meer op ze kunnen wachten. Och, eerwaarde, ik voel het wel, dat ik zoo zachtjes «an slapjes word en oud, niet waar f Erg oud? Ja, ja, Marijke van hier naast is gisteren ouk naar het kerkhof gedragen, en kijk, die was nog vlugger ter been dan ik. Né-arn u dit scheepje lou, eerwaarde. U zult het bewaren voor i u.ijn jongen, en als hij dan ferugkouU en ik er misschien niet meer ben, Car. j h. er :en. and 3ia- en- lart nd. .al lig- an- eds t is e." wil u het hem wel weer geven Och, hij speelde er zoo graag mee. Kijk, dóar, eerwaarde, daar Ze wendde het hoofd op zijde en keek met verbijsterden blik in dezelfde rich ting uaar de tafel, als daareven. De geestelijke nam het scheepje aan en keek meewarig naar het oude vrouwtje aan zijn voeten. Eijn blik bleef rusten op hei zilverwitte haar, dat van voren ouder het zwarte mutsje uitkwam en onwillekeurig legde hij daar zijn hand op, als zegende hij dat oude, moede hoofd, terwijl hij de gewenschte belofte deed. Daarna richtte hij haar op en verliet, na met haar en voor haar te hebben gebeden, de visscherswoning, het scheepje, zorgvuldig in een papier gewikkeld, onder den arm. Een paar dagen later scheen ze zich niet meer te herinneren, dat ze haar reliquie in bewaring gegeven had. De oogen, dof en star, zochten telkens aan de lage zoldering, wat er niet meer was en dan boog ze het hoofd weer in de hand, moe van het naar boven turen, ais dacht ze na, waar het gebleven kon zijn. Ze siODd op en ging naar het kastje in den hoek. (Slot volgt.) v. sld lid te n. te int dt, er n. op rn in te re d, in d, ir f. e n it e r- AXELSC

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1