Axelsche Courant BIJVOEGSEL Vrijdag 2 Juni 1922. No. 19. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN De stoomtrawler „Holland 1" YM. 73 van de Z°evisscbeiijmaatscbappij „Holland" te Ymuiden heelt tijdens de vischvangst op de Noordzee met het net een mijn opgehaald. De mijn ontplofte hierdoor en de stoomtrawler zonk. De geheele be manning van het vaartuig werd door den stoomtrawler „Hibernia" YM. 326 van de „Vem" te IJmuiden aange bracht. Het. afgezaagde bale n. In de Sin geldwarsstraat te Utrecht woont een lamilie in een huurhuis waar men het conflict heeft dat honderden door maken de eigenaar zou den huurder er graag uit hebben. Maar er is een Huurcommissie. Eu de Huurcommissie zei tegen den eigenaar„geduld hebben" en tegen den huurder, „voorloopig zitten blij ven". Dat vond de eigenaar ergerlijk en ée huurder genoeglijk. Nu is er nog altijd zoo iets als wraak in deze wereld. Eu toen de huurder gisteren afwezig was, kwam de eigenaar aangeslopen met ladder en zaag en zaagde van het huis het balcon at, waarop de ifburder in deze 80 gradeD-dagen na den ar beidsdag van 8 uur z'u avondrust ge woon was te genieteD. Toen de huurder weer thuis kwam. meldt het „U. D." vond hij het balcon verdwenen. Afgezaagd Op tot nu toe onopgehelderde wijze geraakte een olieplas in een der fabrieksgebouwen der glasfabriek „De Schie" te Schiedam in brand. Het vuur deelde zich mee aan een houten afdakje en sloeg vandaar over op een tank van 25 a 30 ton, die op eenigen atsfand van het fabrieksgebouw was opgesteld. Het gebouw, geheel van ijzer en steen gobouwd, werd door de ontzettende hitte totaal vernield, daar ook nog een kleiuere tank in brand geraakte. De andere gebouwen bleven behou den. De schade is bij diverse maat schappijen gedeeltelijk gedekt. Ongeveer 100 man worden door dezen brand werkloos. In de Waal bij IJzendóorn is de twintigjarige A. P bij 't zwemmen ver dronken. Dit is de derde zoon, die de weduwe P. door verdrinking verliest. Hy was de kostwinner. Te Eexloo is de 13-jarige Franciscus Gerdus, die na Scbooityd was gaan zwemmen in het Vebsbrikkerdiep ver dronken, Uit de Maas bij Venlo is het lijk van den 15-jarigen C. B. opgehaald die eenige uren te voren by het zwem men was verdronken. In Verlaat bij Breda is de twintigjarige zoon der wed. Fr. by het zwemmen verdronken. De 20-jarige schoenmaker P. W. die in den Dommel bij Veldhoven was gaai zwemmen is daarby verdronken. Te Texel is door „vuurije stoken" van de kiuderen braud ontstaan op de boerenhofstede „Weltevreden" nabij Cocksdorp, welke bewoond wordt door M. Reuvers. Het woonhuis en de schuur brand den geheel af. Het vee, alsmede ge deelten van den inboedel konden nog gered worden. Alles is verzekerd. Een brutale muiter. Voor de recht bank te Rotterdam stond dezer dagen te recht de 31 jarige machinebankwerker H. L. wegens mishandeling van een in gezetene. Een paar maanden geleden liep hij op de Hodfestraat en duwde de voorbij gangers een pleisterboekje in de haDd. De meesten, denkende dat het een re clame van de een of andere firma was, pakten het boekje aan. Daar was het bekl. juist om te doen. Wanneer iemand het boekje eenmaal in de hand had, wilde bekl. het niet meer terug nemen en hield hij net zoo lang aan, tot men hem eenig geld had gegeven. Een verkapte bedelarij dus. De heer T Boelens en zijn echtge- noote, die op dien dag' over de Hoog straat wandelden, wertien er in den dubbelen zin des woords het slacht offer van. Ook hun werd een boekje in de band geduwd en toen bekl. het niet terug wilde nemen, wierp de heer B. het boekje op den grond. Dit was natuurlijk niet naar den zin van bekl. en hij gaf den heer B. een flinke op stopper. Deze liet zich ook niet onbe tuigd en een vechtpartij was het ge volg. Bekl. trok zijn mes en bracht zijn tegenstander daarmede een niet ernstigen steek in den nek toe. Mevr. B wilde daarop de vechtenden scheiden, doch kreeg een snede over de bovenlip. Bekl. legde een volledige bekentenis at. Hij was „wat driftig" geweest. Het O.M. wilde een voorbeeld stellen aan andere „driftigen" en eischte een jaar gevangenisstraf. Voor arm Weenen. Een groot aan tal van hen, die door zuiver intellec- tueelen arbeid vóór den oorlog hun brood verdienden doctoren, advokateD, onderwijzers, leeraren enz, of hun na gelaten betrekkingen leven te Weenen oog steed» iederen dag opnieuw in de bitterste armoede. En om te trachten het leed van deze menscben wat te lenigen, heeft bet Beeos' Comi'é voor Noodlijdeud Weenen te Rotterdam het initiatief genomen een verloting te or- ganiseeren, waarvan de netto-opbrengst geheel zal besteed worden voor dit doel. De Koninklijke bewilliging op deze verloting is gevraagd en verkregen. De trekkingen geschieden onder leiding van den notaris P. L. W. E. Verlinden te Rotterdam, de eerste direct nadat de eerste serie geheel geplaatst is. Zoo'n serie er zijn er twee be slaat uit 12500 loten, welke loten ƒ5 per stuk kosten, terwijl er 5i 0 byzon- der mooie prijzen beschikbaar zijn, waaronder 24 ameublementen, phono la's, cassettes met 250 stuks tafel zilver, clubfauteuils, een aantal waar devolle origiueele schilderijen enz. enz. Da loten zijn verkrijgbaar bij bet secretariaat van het Comisé, Coolsingel 49, Rotterdam, waar de prijzen te be zichtigen zijn of bij A. G. Bouten, se cretaris-penningmeester van het Comité Beukeldijk 62a, Rotterdam, na ontvangst van postwissel ad. 5.25. Onder Ede zijn ongeveer 25 B A. zaaidennen, toebehoorende aan den heer Kröder verbrand. Door z.g. brand- lanen werd het vuur gestuit. Te Rotterdam is door kortsluiting brand uitgebroken bij Gebr. Kramer, Ijzerhandel aan de Middensteiger. Een vrachtauto en diverse voorraden wer den een prooi der vlammeD. Wie in Indië of Nederland den telepaath Eugen de Rubini gezien heeft, zal z» ker belang stellen in het volgende, door S. uit San Francisco aan de „Iud. Cl." gemeld „Ik heb dezer dagen een aardige ontmoeting gehad. In California-street is een cafeteria geopend „Old-Holland" wordt deze gelegenheid genoemd, eigen dom van een paar Hollanders. Meisjes als Zeewsche boeriuuetjes gekleed, be- dieneu het publiek, en tegen een ma tigen prys is er een Hollandsch ge recht te krijgen, zooals hutspot met klapstuk, boerenkool met worst enz. Aan den wand hangen een tiental schilderijen van een Amerikaansch schilder, kopieën van Nederlandsche Ansichtkaarten alles is hier typ sch Hollandsch. In deze gelegenheid ontmoette ik Eueen de Rubini, den beroemden telepaath, die er zaalchef is. Arme kerelIn Amerika gekomen, een land waar een ieder eigelijk in een haast leeft, waar het een drukte van belang is, kon Rubini zijne gedachten niet meer concentreeren. Hij was telepaath af. Men herinnert zich in Indië ook wel Rubini's vrouw: „een Haaersche jonge dame, Zij is ook in San Fran cisco. Zij heeft een emplooi gevonden als bioscoopjuffrouw, die den menschen de plaatsen aanwijst. Zoo zijn Rubiui en zijn vrouw bezig geld te verzame len hij als zaalchef en zij als bios- koopjuffrouw om weg te komen uit deze stad en uit het land, dat hun weinig goeds, maar veel ellende heeft gebracht". Wat een mensclt eet. Een liefhebber van statistieken heeft de volgende berekeningen gemaakt over de hoeveelheden voedsel die een mensch gedurende zijn leven gebruikt. Nemen we een gezond, normaal man van zeventig jaar, die zijn geheele leven een goede, maar niet bovenmati ge eetlust genoten heeft. Dan heeft hij sedert het oogenblik dat by in de wieg werd gelegd meer dan duizend maal zijn eigen gewicht in voedsel gebruikt en de totale hoeveelheid voedsel die hij heeft verslonden is meer dan honderd ton. Als men het brood dat bij gedurende ziju leven beeft verorberd tot één brood zou kunn°n bakken, zou dit moeten worden voorgesteld door een brood, dat tien voet lang en even zoo breed was, terwijl de hoogte ervau twaalf voet zou moeten bedragen. Het zou dus zoo zwaar zyn, dat honderd sterke mannen het nauwelijks zouden kunnen oplichten. Als men de aard appelen, die by gebruikte op een boop stapelde, zoudeu ze een toren vormen, die zes voet boven ziju hoofd uitstak de boeveelheid wordt op niet minder dan 5Vs ton berekend. En wat groenten betreft, Dij heeft er gedurende den tijd, dat hij groenten at, genoeg van gebruikt, om er twaalf groenteuwinkels voldoende mee te vooizieu. De koeien en varkens die hij heeft verorberd, zouden een aardige kudde vormen als men de visch die hij ge bruikte matig berekent komt men op een hoeveelheid van 5 ton en men moet de hoeveelheid eieren toch zeker niet minder schatten dan 20.000, dat is veel minder dan één per dag. Hij heelt zijn leven „verzoet" met vier ton suiker en een ton boter is geen te hoog rantsoen voor een menschen leven, waarbij veilig een kwart ton kaas gevoegd kan worden. De vruchteD, die hij in een of anderen vorm genuttigd heelt, mogen op vier ton geschat worden, als meu de appels die hij at, in één appel wil voorstellen, zou die een meter of drie in omtrek zijn. Aan vast voedsel heeft de zeven tigjarige vrij wat meer dan vijftig ton verbruikt en de vloeistoffen, die bij tot zich nam zijn daarmee in evenredigheid. Als wij aannemen dat de hoeveelheid vloeistof, die hij in een of anderen vorm tot zich nam, dagelyks 3 L. bedroeg, komen we gedurende de 70 jaar van zijn bestaan tot een totaal van 76.650 L. Deze hoeveelheid is voldoende om een reservoir te vulleu dat ongeveer 100 M. lang, 25.5 M. bread en 30 M. diep is, een aardig zwembassin dus, van een flinke diepte. Als de zeventigja rige een matig rooker is geweest ge durende, laat ons zeggen 50 jaar, dan heeft hij een kwart miljoen sigaretten in rook doen opgaan, of 600 kisten sigaren of 6 centinaars rooktabak voor een pyp, - Een papierfabrikant 'in de Hars heeft een proef genomen hoeveel tijd hij noodig heeft om een boomstam te veranderen in een krant. Hij liet, naar wij in de Papierfabrikant lezen, op een morgen om 7 sur 35 boomen vellen, die vlak bij de fabriek stonden. Om 9 uur 39 kwam de eerste rol papier, uit deze stammen vervaardigd, uit de ma chine. Deze rol werd per auto gebracht naar de zetterij van een dagblad, op 4 kilometer afstand van de fabriek gele gen. Toen begon meD daar te zetten en om 11 nur viel de eerste courant uit de pers. 3 uur en 25 minuten waren dus voldoende, om het publiek de nieuwste berichteD te leveren op papier van boomen gemaakt, waarop 's morgens de vogels nog hadden gekwinkeleerd. Op deze wijze doorwerkende zou het mogelijk zijn zes kranteD per dag, misschien zelfs meer uit een boomstam te makeD, mits deze groot genoeg is. Siameesche huisgezinnen. Al er kennen de Siameesche vrouwen rok, dat de man de heer der schepping is in huD huis hebben die heeren der schepping al bijzonder «veiDig in te brengeD. De man heeft misschien in de wereld een gewichtige rol te spelen, maar iD zijn huis is hem een zeer ondergeschikte toebedeeld. Hij vertegenwoordigd de werkkracht van het gezin, maar is er geen sieraad van. De reiziger ODt- waart dit reeds dadelijk bij zijn aankomst te Bangkok, de hoofdstad van Siam. Als bij '8 ochtends de rivier of ééu der talryke kanalen, die er heenvoeren, opvaart, dan kan bij zien, hoe de Sia mee8che vrouwen op haar gemak zitten ot liggen cigaretteu te rooken, lerwijl de manen de kinderen wasschen en de rijst voor het ochtendmaal koken. De dames doeD niets dan rooken en peinzen van eenig werken is geen sprakedat laten zij doodkalm, als iets dat van zelf spreekt aan haar eebtgenooten over. Met de meeste onderworpenheid laten dezen de kindtren baden, bestrooien den rug en de borst der kleiDeD met een geel poeder als preservatief tegen de muskieten, bedienen ben en hun vrouw van rijst, houden het huis schoon of zorgen, dat dit behoorlijk geschiedt door bedienden. Zoo gaat alles geregeld en behoorlijk zijn gang in een Siameeseh huishouden waar de vrouwen een...heerenleventje leiden. Te Boekarest is een van de grootste fabrieken der machinefabriek »Vulcan« door een brand voor het gtóó'ste deel vernield. De schade wordt op 10 mil- lioen geschat. De fabriek was verzekerd. Tengevolge van den brand zijn meer dan 600 arbeiders broodeloos geworden. De brand in het ziekenhuis te Rome. De Times verneemt uit Rome omirent den brand iD het H. Geest-ziekenhuis, dat meD nog Diet weet, hoe de brand is ont staan. Het vuur werd het eerst gezien door een voorhijganger, die zag, dat vlammen en rook uit de vensters van bet ziekenhuis sloegen. De brand bad zich reeds over een groot gedeelte van het gebouw uitgebreid en een der zalen, waar bejaarde invalieden werden ver pleegd, was geheel door vlammen omringd. Toen de reddingsbrigades aankwamen, was het reeds te laat om de oudjes, die niet in siaat waren om hun bed te redden. MeD deed alle mogelijke moeite om hen in '•eiligheid te brengen en 10 van de 27 werden gered, maar de overige 17, allen ouder dan 68 jaar, vonden een afschuwelijken dood. Ongeveer 6 uur was de brand gebluscbt. De ramp beeft in de hoofdstad groote ontsteltenis gewekt. De koDiDg en koningiD waren eenige der eersten, die op de plaats des onheils aankwamen. Zij bezochten het verwoeste gedeelte van het ziekenhuis en spraken de gewonden woorden van trotst toe. Ook de Paus heeft door een zijner kapelaans zyu deelneming doen betuigen. Er word1 eeu streng onderzoek inge- steld naar de verantwoorrielykbeid van

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 3