öai JiTstkandtl" Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. HERBERGIER en VEEHANDELAAR De Voorz. gelooft dat de zaak nu wel van alle kanten is bekeken en brengt het voorstel in stemming, dat met 7 tegen 4 st. wordt aangenomen. Voor de h.b. Oggel, Van de Bilt, Kruijsse. Van Dixhoorn, De Kraker, Baert en Koster. Tegen de h.h. De Fey'ter, Weijns, Dekker en Dieleman. 14, Wijziging gemeentebegrootlng 1921. Deze wordt z. h. s. aangenomen. 15. Omvraag. Dhr. Oggel zou er wel voo,r zijn, om, nu onze Prinses in Axelsch costuum is gefotografeerd, een groot portret in de Axelsche Raadzaal op te hangen en daarvoor een foto speciaal van H. K. H. in dat costuum aan te schaffen- Het idee vindt algemeen instemming en dus wordt z. h. s. alzoo besloten. Dhr. Kruijsse vraagt, of het de goed keuring van het Dag. Best. onzer ge meente wegdraagt, dat de Directeur van de Gasfabriek op de gaskwitantie'g strijd voert tegen het electrisch licht. De Voorz. zegt, dat hierover reeds in de vergadering van B. en W. is ge sproken en besloten er den Directeur op te wijzen. Dhr. Dixhoorn wil naar aanleiding hiervan, wijzen op een feit, dat daar tegenover staat, nl. het ingezonden stuk in de Axelsche Courant van den heer Jens, uit Vlissingen, onze vroegere dokter en spr. gelooft, dat de gemeente hem dankbaar kan zijn voor de licht punten, die ons hierbij gegeven zijn. Voorts* vraagt dhr. Dixhoorn of er niet kan begonnen worden met ver harding van den Oudenweg. Vroeger is daarover gesproken en meende men, dat het op den weg van den polder lag daarvoor te zorgen, maar nu dat ge deelte door de gemeente zooveel als geannexeerd is bij de kom, meent spr. moet het gemeentebestuur ervoor zor gen. De wijze waarop laat hij aan B. en W. over. Dhr. Weijns Welke polder is dat, want als het een groote polder is b. v. Beoostenblij, dan is hij er niet voor. Dhr. OggelNeen, het is de Noord polder, die heelemaal geen belang bij dien weg heeft. Dhr. Koster merkt op, dat de Noord polder er toch voordeel genoeg van gehad heeft en nu zij de vette brokjes ervan binnen heeft, trekt zij zich de zaak niet meer aan. Dhr. DixhoornDe toestand is er anders bij regenachtig weer zeer treurig. De Voorz. zal het in overweging nemen. Dhr. Dieleman Hoe staat het met de Ziekenbarak Ik zou adviseeren die spoedig op te ruimen voor ze heele maal in elkaar ligt. Het is toch eigen dom van de gemeente, die ze van het Rijk heeft gekregen? Dhr. OggelJa, toen tijdens de oorlog er besmettelijke ziekte uitbrak onder de vluchtelingen is de barak door het Rijk geschonken, om die te onderhouden voor volgende gevallen men zegt, dat ze nu wordt afgebroken, maar het is toch treurig, dat de politie daar niet naar kijkt. Dhr. Kruysse meent, dat de barak niet is gekregen, maar gekocht van het Rijk wanneer weet hij niet, maar spr. herinnert het zich omdat hij tegen dien aankoop was, in 't idee, dat ze later tcch zou vervallen. De Voorz. zal het onderzoeken. Dhr. Koster wijst op een ergerlijk geval, toen hij een familielid hielp be graven en bij het neerlaten van de kist de wand der groeve door het buigen der planken inzakte, wat een groote ontsteltenis veroorzaakte. Hij vraagt of er maatregelen genomen zijo, om voortaan dikkere planken te gebruiken. De Voorz. antwoordt, dat hiervoor nog den volgenden dag is gezorgd. Als niemand meer het woord ver langt, heeft de Voorz. nog iets te be handelen iu geheime vergadering, waar toe de deuren weer worden gesloten. Na hei opening deelt de Voorz. mede, dat hij uaar aanleiding van het raa s besluit, om iu principe te besluiten een woning beschikbaar te stelleD voor den Rijks veldwachter op Kijkuit, ver nomen heeft, dat daar een woning te koop was, die geschikt voorkwam. Er is hierover gecorrespondeerd met den commandant en den inspecteur der Rijks veldwacbt en van laatstgenoemde bericht ontvangen, dat de woning zeer geschikt wordt bevonden, met dank betuiging voor de welwillende wijze, waarop het gemeentebestuur van Axel deze zaak behandeld heeft. B. en W. stellen nu voor de woning van E. Boone met bijbehoorenöe smidse te koopen voor f 4000 en daartoe een leening aan te gaan van j 4500 tegen 6% 's jaars. De huur wordt bepaald op 200 per jaar, terwijl de smidse dooi den bewoner als stalling kan gebruikt en onderhouden worden, voorzoover de gemeente die niet noodig heeft. Dhr. Dieleman vraagt of er ook grond aan het perceel is. De Voorz. antwoordt bevestigend en zegt, dat ook die grond aan de wo ning behoort en het geen ceinsgrond is. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorz. de verg. met dankzegging. Kameroverzicht. De laatste week. Door plaatsgebrek moesten we dit overzicht uitstellen. De Eerste Kamer heeft met den be- grootingsarbeid afgedaan. Het debat was van weinig beteekenis. Bij de oor- logsbegrooting drongen 'de heeren van Embden en Mendels op bezuiniging aan. Het eindcijfer van deze begroo ting is veel te hoog daarmede zal de groote meerderheid van ons volk het wel eens zijn. Daarentegen trad de heer Verheyen op als militarist bij uit nemendheid, die nog de oude stelling verkondigt dat leger en vloot nooit te sterk kunnen zijn. Ook de heer Iden- burg trad als verdediger van het mili tair beleid der Regeering op. Het slot was, dat deze begrooting werd aangenomen met slechts 6 stem men van links tegen. De begrootiDg van Arbeid gaf slechts tot weinig debat aanleiding. Minister Aalberse had geen zware taak. Bij de bespreking van den woningbouw ver telde Z. E., dat de kosten beduidend omlaag moeten. Intrekking van de huurwetten achtte Z. E. tergcht nog niet mogelijk, al gaf hij toe dat zij te eeniger tijd weder moeten verdwijnen. Maar daarvoor zal toch zeker noodig zijn, dat er eerst evenwicht bestaai tusschen vraag naar aanbod van wo ningen. Minister van Karnebeek die langza merhand de meest geziene figuur uit het Kabinet is geworden, werd na zij d terugkeer uit Genua weder met vreugde begroet. Hy is geen tegenstander van de democratiseering van hef buiten- landsch beleid, maar moet met het doen altijd een weinig terughoudend zijn. Ook denkt men wel eens, dat de Minister meer weet, dan in waarheid het geval is. Van den Volkenbond verwacht Z. E. in de toekomst veel goeds, maar de Opperste Raad werkt hem nog dikwijls tegen.' Ook van de financieële conferenties van Genua en Brussel koestert de heer Van Karne beek nog de beste verwachtingen. Na de begrootingsdebatten heeft de Eerste Kamer nog een teeks wets ontwerpen afgehandeld. Aan de lijst van die, welke door de Tweede Kamer met algemeene instemming waren aan genomen, doch bij den senaat geen ge nade konden vinden, voegde de laatste weder een ontwerp toe, n.l. dat tot verbetering van de buitenhaven van Scbeveniugen dat met 24 tegen slechts 4 stemmen verworpen werd. Ook hier gaven weder zuinigheidsoverwe- gingen den doorslagmen vonc^ 378 millioen, dat üóodig werd geacht, veel te hoog. Wij kunnen dit standpunt begrijpen, vooral wanneer men in aan merking neemt, dat de Minister tegen over de zakelijke critiek van den heer Krans, die vreesde dat de verbetering geenszins atdoende zou zijD, zeer zwak stond. Een bedrag, als genoemd, moet toch zeker voor een proef veel te hoog worden geacht. In bet Verslag van de Tweede Kamer was dezelfde klacht ojk gehoord, maar deze Kamer had het te druk met politiek gedoe zoodat het zouder stemming iu een stille avondvergadering werd goedgekeurd. De wyziging der arbeidswet is onder niet al te krachtig verzet van den heer Vliegen door den Senaat aangenomen. De heer van Houten was van oor deel, dat de wijzigingiyet nog lang niet ver genoeg gaat en zou veel groo- tere vryheid van het bedrijf gewenscht hebben. Hij meende dat onder de tegenwoordige omstandigheden een werkweek van 48 uur nog geheel on voldoende is. Het wetsontwyerp tot invoering van de landbouwongevallen- verzekering werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vrijdag werd als laatste onderwerp het wetsontwerp behandeld tot uitvoe ring van de wet op de forensenbelas ting, dat zonder stemming aangeno men is. De Eerste Kamer is thans ook met vacantie gegaan. Het woord is nu aan de kiezers. AXEL,, 26 Mei 1922. Volop zitten we zoo opeens in zo- mersche hitte. Vooral de eerste dagen der week was de temperatuur tropisch, maar nu is het weer houdbaar; mis schien dat we kort en goed getraind zijn. Dat de waimte niet zoo drukkend meer is, komt wellicht ook doordat hier en daar onweer uitgebroken is. Het is intusschen erg droog en al wat leelt, vooral de planten, vragen dringend vocht. Dat ook het regenwater weer ver op is, blijkt daaruit, dat het ge meentebestuur den waterwagen weer in dienst stelde, een maatregel, die door velen wera toegejuicht. Men zegt, dat ook het schuren weer verboden wordt, maar we hebben het nog' nergens gelezen. Naar we vernemen zal bij de opening van de Cbr. lagere landbouw school alhier ne openingsrede worden uitgesproken door prof. Diepenhorst, uit Amsterdam, terwijl de opening o.m. zal worden bijgewoond door den Com missaris der Koningin in Zeeland en voorts door provinciale en plaatselijke autoriteiten. Gisteren hield de handboogschut terij „Ons Vermaak" alhier een luister rijke schieting, waaraan door 102 boog schutters werd deelgenomen. De hoog vogel werd geveld door H. Steenaert te IJzendijke, de zij vogels door J van Esbroek te Sluiskil en A. de Winne vau Koewacht, terwijl de kallen wer den getroffen dooi1 C. van Haelsl van Zuiddorpe en E. de Moor van West- dorpe. Dezer dagen slaagde voor het examen Rekening Courant-Boekhouder, gehouden door het instituut „Mercurius" te Amsterdam, mej. E. van Dixhoorn Jd., alhier. Te Neuzen is Woensdag de ge boorte van den tienduizendsten inwoner aangegeven. De vader, een petro'eum- leurder, ontving van het gemeentebe stuur voor ziju kind een spaarbankboekje met 25. Namens de erfgenamen van wijlen mejuffrouw N. M. Buyze zijn aan het gemeentebestuur van Hulst ten geschen ke gegeven twee steendrukprenten achter glas De een is een voorstelling ^an de belegering en inneming van Hulst door aartshertog, Albert van Oosterijk op 18 Aug. 1596 en de andere is een kaartje van het Land van Hulst. Zei, Op 27 Juni e.k. zal in de ge meente Hulst een fokpaardendag wor den gehouden voorZeeuwsch-Vlaauderen Oostelijk deel. Men meldt ons uit Biervliet, dat het gisteren aldaar gehouden concours- hyppique voor de belangstellende be zoekers een groote teleurstelling was. De deelDatne was erg klein er liepen hoogstens 4 paarden per cours, terwijl ook uiet alle nummers werden afge werkt. Zonder verdere attractie gaat de animo er ver af. Men tracht die in het alhier te geven concours te brengen door het uitschrijven van loopwedstrijden voor menschen Dat zal grappig worden als er tenminste voldoende liefhebbers komen men kan nooit weteD PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 28 Mei 1922. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Mei 1922. Veroordeeld wegens Beleediging: A. E. v. d. H., 44 j., zonder beroep, Sas van Gent, 3 ot 3 dagen hecht. Nog werd veroordeeld J. W. P. B., 44 j., smid en penningmeester van de atd. Vlissingen van Algem. Ned. Me- taalbewerkersbond wegens verduistering van contributiegelden tot 1 maand ge vangenisstraf. De eisch was 3 maanden gevang, voorwaardelijk. Verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding G. v. d. W. 37 j., en Th. v. L. 47 j., werklieden te Assenede, beklaagd van diefstal. Hedenavond zal de Kon. familie zich te Rotterdam inschepen op de Batavier V, om de reis naar Noorwegen te aan vaarden. Het stoomschip zal van 2 torpedoboo ten vergezeld worden. Naar B. en W. van VlissiDgen van bevoegde zijde vernomen hebben ligt het inderdaad iu het voornemen der regeering de Vleeschkeuringswet op 1 Juni a.s. volledig in werkiDg te doen treden. AXEL. Ondergeteekende maakt zijn geachte clientèle en het publiek van Axel en Omstreken bekend, dat hij verhuisd is naar het café, vroeger bewoond door de Wed. Al. van Puijvelde, en dat hij zijn bedrijf als op denzelfden voet en onder denzelfden naam wenscht voort te zetten. Onder minzame aanbeveling, OSCAR MATTELÉ. Zeestraat 107. Axel, 26 Mei 1922.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2