No. 17» Vrijdag 26 Mei 1922. 38e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- laanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Xr. 56. - Po.tbox 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrfl dag voormiddag ELF ure. tot Zitting van 16 Mei 1922. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester, secretaris de heer J. van Vessem. (Vervolg.) 10. Verzoek van D Bujjze, om bjjdrage vernieuwing brug. Dit verzoek luidt aldus: Voorgesteld wordt dit verzoek naar B. en W. te verwijzen om advies. Dhr. Koster is daar niet voor. Buijze heeft het voordeel in den zak gestoken, toen hij de bouwgrond duur verkocht en nu 't vet van de soep is, vraagt hij om steun aan de gemeente. Spr. meent, dat Buijze toch verplicht is om aan dien grond en die perceelen goeden uitweg te geven.' En als iemand repa ratie aan de brug doen wil, mag men er niet met spijker of plank aankomen. De Voorz.In den regel behooren de lusten en lasten aan kooper. Dhr. Koster Natuurlijk, dhr. Buijze moet weten, wat hij koopt. Dhr. Oggel wijst er op, dat niet Buijze, maar Missu de grootste voordeelen heeft genoten. Dhr. Koster weet zeker, dat Buijze daar groote lappen grond duur verkocht heelt en du3 wel degelijk veel voordeel heeft gehad. Dhr. De Kraker Als Buijze niemand iets vroeg voor het gebruik van de brug, zou ik zwijgen, maar nu hij ied r jaar een bijdrage voor onderhoud vraagt van de gebruikers, vind ik het niet billijk, dat hij tweemaal betaald wil worden. Maar spr. wil naar aanleiding hiervan wijzen op een ander punt. Zou het niet mogelijk zijn om door de kreek een dam te leggen naar den Kinderdijk Dhr. OggelZou de polder dat toestaan Dhr. De Kraker Misschien wel, en dan kon de tram daar ook een zijlijn leggen. Dhr. DielemanDat is een aardig idee; maar met vuilnis zou het lang auren. Dat was iets voor de werkeloos heid in den aanst. winter. De Voorz.Aan de orde is het voorstel van B. en W. Dhr. Koster stelt voordirect be handelen. Dhrn. Feijter en Dishoorn zijn voor aanhouden. Het voorstel Koster wordt verworpen met 112 stemmen. Voor de heeren Koster en De Kraker. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 11. Verzoek bewoners Onden weg om ophalen van vuilnis, enz. Het adres, dat geteekend is door 28 personen, luidt aldus: Voorgesteld wordt op dit verzoek gunstig te beschikken. 12. Verzoek Cbr. Volksbibliotheek verhooging subsidie. Dit verzoek luidt aldus: Wordt voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. Dhr. Dieleman zegt niet te weten op welke gronden B. en W. dit voorstel doen, maar hij staat toch aan hunne zijde. We moeten stoppen met allerlei subsidie's. Spr. zou met uitzondering van Het Groene Kruis, alle subsidie's, die de gemeente geelt tot op de helft willen brengen. Dhr. Oggel zegt, dat de motieven van B. en W. tot dit voorstel zijn ge weest, dat zij meenen, dat 15Ü sub sidie voor een bibliotheek hier vol doende is en de tijden er niet naar zijn, om die subsidie te verhoogen. Ook schijnt de administratie niet in orde. Ze adverteeren herhaaldelijk om achter gebleven boeken. By een goede no teering moeten ze toch weten waar de boeken blijven? Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 13. Verzoek Comité voor aanleg tramwegen om subsidie. Van het Comité voor den aanleg van tramwegen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren was het volgend schrijven inge komen B. eu W. stellen voor een jaarlij ksche subsidie te verleeuen van J 200, gedu rende 30 jaar te verleeuen. Dhr. Oggel wijst op 't belang van de lijn, waardoor de aangrenzende ge meenten met de onze verbonden wor den. Dhr Weijns ziet er voor Axel weinig belang in. Dhr. Dixhoorn gelooft dat voor het marktbezoek hier vooral de tram nut tig zal zijn. Dhr. Dieleman staat aan de zijde van dhr. Weijns en ziet voor ons wei nig belang in dat trammetje. Wat belang heeft Axel nu bij het Land van Hulst Het is mij goed, dat er een tram is, maar waarom moeten wij daarvoor nu 30 X 200 6000 geven. De Voorz. wil er nog op wijzen, dat voorzeker het marktbezoek er veel drukker door worden zal. Dhr. DielemanEr is een drukke markt in Hulstdaarom hebben ze Axel niet noodig. En soms komt men per fiets nog vlugger op de markt, dan met de tram. Dhr. Weijns: Van Neuzen komen geen 10% van de menschen met de tram. Dhr. Dieleman heeft het eigen lijk niet goed gezegd over dat vlugge reizen. De kwestie is eigenlijk, dat de tram zijn dienst regelt naar eigen gemak en niet naar de marxten. Dhr. Dixhoorn kan ook niet in cijfers brengen het voordeel, dat we aan den tram zullen hebben. Maar hij weet toch, dat de bewoners van St. Jansteen, Heikant en Koewacht gaarne naar Axel komen bij feestelijke gelegeheden, enz, en dat wordt niet gewaardeerd. Voor handel en winkeliers is dat een voordeel. Dhr. Baert sluit zich bij het gespro kene van dhr. Dixhoorn aan en zegt, dat dhrn. Weijns en Dieleman niet op de hoogte zijn met de behoeften van de menschen uit die streek. Het bezoek naar Axel van die kanten is altijd groot en de tram is voor hen gemak kelijker dan de trein. De Voorz. Communicatie met grens gemeenten is altijd gewenscht. Dhr. Dieleman wil dan toch eenige toelichting. Als er nu reeds zooveel menschen komen uit die streken, als hier gezegd wordt, zullen er dan door de tram zooveel meer komen, dat we daar 6000 voordeel van hebbend Dhr. Dixhoorn herhaalt, dat als de neringdoenden het op prijs weten te stellen, dan zullen ze er veel meer door verkoopen maar dan moeten ze ook zorgen, dat ze voorzien zijn van die artikelen, waarnaar de vraag is. Dhr. Dieleman verwacht er geen twintig man meer door. Dhr. OggelMaar we moeten ook rekening houden met de menschen die nu reeds naar Axel komen, ten einde dat bezoek te behouden. Dhr. Van de Bilt: En omgekeerd is het ook gemakkelijk om van Axel naar Koewacht te gaan. Dhr. Koster vraagt of B. en W. ook voorwaarden hebben gesteld, bij de te geven subsidie. Dhr. OggelWe zouden kunnen bepalen dat ze ook correspondentie geven op de Axelsche trammen. Nu concentreert alles om Hulst, maar daarom kouden we die bepaling eraan verbinden. Dhr. WeijnsEr is al gewezen op de inkoopen, die te Axel zullen gedaan worden, maar dat zou ook wel eens andersom kunnen zijn, n.l. als de men schen van hier gemakkelijker naar België kunnen, waDt tegenwoordig gaan ze graag naar België koopen. „Ondergeteekende, D. Buijze, landbouwer wonei de te Axel, Kanaalkade, brengt ter Uwer kennis, dat de brug over bet zijkanaal naar Hulst noodige reparatie behoeft en ook moet geschieden op last Ingenieur Rijks Waterstaat te Ter Neuzen. Daar bedoelde brug wordt mede gebruikt door ongeveer veertig huisgezinnen, benevens voor het vervoer van benoodigdheden voor de op het Plaatje siaande fabrieken, welke alle mede-belasting betalers zijn van de Ge meente, verzoekt hij ondersteuning in het onderhoud >an genoemde brug eu in het bijzonder thans nu het geheel zal moeten worden vernieuwd. 'tWelk doende enz." Geven met verschuldisrden eerbied te kennen, ondergeteekenden, bewoners van den Onden Weg, alhier, dat niet egenstaande zij kombewoners zijn, de vuilnis en haardasch van gemeentewege niet bij hunne woningen wordt afgehaald, dat het toch voor hen niet opgaat de haard asch of het vuil te werpen op bouw- en wei land of op het erf van een ander, temeer nu dhr. Ph. J. van Dixhoorn met groote we wil- lendheid een strook gronds aan hen heeft afgestaan, teneinde deze in tuingrond te her scheppen, redenen, waarom zij Uwen Raad beleefd verzoeken, wel te willen overwegen de op ruiming van vuilnis en haarda> ch in den vervolge ook tot den Ouden Weg uittestrekken. Hetwelk doende, enz. Met dezen hebben wij 't genoegen U te doen toekomen een verslag van ontvangsten en uitgaven van de door Uw college gesubsi dieerde Chr. Volksbibliotheek, benevens een over»icht van de gelezen boeken met het aantal legers. Zooals uit de jaarrekening blijkt, sluit onze kas met een tekort over de loopenden dienst Met dank constaterende Uwen zeer ge- waardeerden steun in dezen, bevelen wij ons verder in de toekomst in Uwe medewer king aan. Daar het lezerstal aanmerkelijk is vermeerderd, spreekt het vanzelf dat er ook meerdere boeken in de bibliotheek aanwezig moeten zijn. waar nog biikomt, dat door veel vuldig gebruik de boeken ook eerder versle ten zijn. Meerdere ruimte wat betreft onze financiën zou een hoog t gewenschte zaak zijn, teueii de onze boekenkast nog rijker te kunnen ver vullen. Gezien wat andere vereenigingen aan sub sidie ontvangen, doen wij een beroep op Uw college, of 'tniet mogelijk zon zijn onze tot dusver toegekende subsidie met nog fóU te verhoogen. Edelachtbare Heeren. Onderstaand Comité, hetwelk een verbinding wil tot stand brengen van Oostelijken hoek van Zeeuwsch-Vlaanderen met het midden en daardoor met het geheele gewest, heeft een tramplan ontworpen van Paal (Graauw) en Nieuw-Namen naar Hulst en vandaar langs St. Jansteen en Koewacht naar Zuiddorpe; vandaar aan te sluiten bq de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram. Hierdoor zou ook Uwe gemeente in betere verbinding komen met het Zuiden en het Oosten van het Land van Hulst en dus ook met de stad Hulst zelf. Dit brengt voor Uwe gemeente meer of minder haar belang mee in dezen tijd. Nu de aanlegkosten vee', hooger zijn dan vroeger en de Provinciale geldmiddelen niet veel toelaten, omdat provinciaal de wettelijke belastinggrens in Zeeland is bereikt, moet er door de streek zelf meer dan vroeger worden bijgedragen, zal eenig openbaar werk tot stand komen. Met vereende kracht is dit echter mogelijk. Het is om deze.redeD, dat het Comité Uwe Gemeente verzoekt om een subsidie geduren de 30 jaren van fiOO.— jaarlijks. De wijze van geld voorziening is, dat gevr agd wordt aan Rijk, '/s door een Maat schappij bijeengebracht wordt en Va aan de Provincie gevraagd wordt. Van dat laat te1/» gaan dan de bijdragen van polder, gemeenten en belanghebbenden gekapitaliseerd af. Het Comité vertrouwt, wanneer door U en andere gemeenten en polders de gevraagde bijdragen verleend worden, dat voldoende zal blijken, om het plan tot stand te brengen. Mncht Uwe gemeente het noodzakelijk oordeelen aan de toekenning van het subsidie eenigerlei voorwaarde te verbinden, dan ver zoeken wij U voor de definitieve vaststelling daar an met ons in overleg te willen treden, teneinde vooraf de mogelijkhe d van het vast stellen van die voorwaarden gemeenschappe- ijk te onderzoeken en vast te stellen. Wij zouden het tevens op prijs stellen tegenwoordig re mogen zijn op de vergadering w ar het voo stel zal worden behandeld, teneinde de gewenschte inlichtingen te kunnen verstrekken. De richting welke ge o gd wordt vii dt gij nader toegelicht in de hierbijmaande beschrijving, zoodat ons plan U, naar wij hopen, voldoet de duidelijk zal zijn. Het zou ons aangenaam zijn, indien Uw Gemeente haar besluit zou willen vaststellen in den vorm aangegeven in bet hierbijgaande concept, aangt zien dan de zekerheid best ta dai dan is voldaan aan de e schen. die terzake van de si'bsidieverieening door den Minister van Waterstaat in het algemeen worden gesteld. (Get.; C. IJsebaert, Voorz. P. Dieleman, Secr. Leden van het Comité zijn P. J. Vael, St. Jansteeu, C. J. de Kerf, St. Jansteen, E. B. Dumoleijn, Hontenisse, A. Staal, Graauw, P A. van Campen, Graauw, F. .1. L. M. van Waesbetghe, Hulst, A. F. J. M. Dierick, Koewacht A. de Waele, Koewacht, H. P. de Waele, Koewacht, P. Vercauteren, Clinge, H. Polano. Den Haag.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1