Plio. 14 Dinsdag 16 19 T Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De geheimzinnige moord. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Nr. AO. - Postbox O. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft deze week allereerst de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ten einde ge bracht. De heer Vliegen heeft daar een groote politieke rede gehouden, zooals men die vroeger alleen aau de andere zijde van het Binnenhof hoorde. Hij voorspelde weder een nieuwe partij- groepeering, iets wat geenszins onmo gelijk is, maar waarover eerst na de verkiezingen eene beslissing zal kun nen vallen. Mevrouw Pothuis voegde hieraan nog eene zuivere propaganda- speech toe en bestreed het Christelijk karakter van het huidige ministerie, De heer Van Nierop, de eerste financieele specialiteit uit de Kamer, hield een bezuinigingsrede. Hij noem de de belastingen ondragelijk en meende dat de Regeering minstens 100 millioen zou moeten bezuinigen. De heer Van de Lande waarschuwde de Regeering, Biet verder te gaan op den weg der sociale wetgeving en niet bij de arbei ders nog meer de gedachte ingang te doen vinden, dat zij het feitelijk zijn, die onze maatschappij in stand houden. De heer Idenburg nam het op voor den middenstand en bestreed de overi gens door zulke krachtige feiten ge staafde meening, dat deze zich nogal eens aan opdrijving der prijzen schul dig maakt. Ook hij besprak den on gunstigen financiëeleu toestand en drong aan op krachtige bezuiniging, waarbij de Regeering naar zijne mee ning wel op den goeden weg is. Daar naast moet men echter tevens streven naar verhooging van productie, maar niet in de laatste plaats moet de mensch zichzelf herzien, beter worden en terugkeeren tot Gods gebod. De heer De Boer verdedigde de oprichting van den Vrijheidsbond en meende, dat het niet aanging, dien bond gebrek aan eenheid te verwijten. Bij de algemeene beschouwingen heeft ook Minister De Geer de ge- wenschte bezuiniging behandeld, maar het bleet bij algemeene termen, zonder dat men daaraan eenig houvast had. Vermoedelijk zal men wel moeten wachten totdat de volgende ontwerp- begrooting zal worden ingediend, voor dat men duidelijk weet, hoe men zich de groote bezuiniging voorstelt. Minisier Ruys besprak meer de alge meene politiek. De dreigende scheu ring van de rechterzijde schijnt Z. E. geen angst in te boezemen, althans dit bleek niet en hij meende zelfs dat daardoor de lucht zou worden gezuiverd en de positie der rechterzijde zou wor den versterkt. Z. E. zal thans ook wel inzien, dat de kans, dat de rechterzijde alleen de meerderheid zal halen, er niet grocter op wordt. Over het alge meen hoorde men hier weinig nieuws, zoodat wij op deze politieke debatten maar niet verder zullen ingaan. Donderdag heeft de Eerste Kamer de Grondwetsherziening opnieuw be handeld en daaraan hare goedkeuring gehecht, hoe wei er nog een geheelen dag over gepraat is. De heeren kunnen Uit het Eugelsch vertaald. 56) - »Kom«, viel Rixton ongeduldig in »zeg me, waarom ge Bennett gedood hebt. »Wel, dat is een lange geschiedenis.» »Dat weet ik en wat meer is, ik ken ze al.» »Dat is kras,» zei DoolaD glimlachend. »En van wien hebt ge ze »Van Mrs. Brynmaur, Madraszo en uit Mr. Bennett's dagboek.» »En ook gedeeltelijk van mij,» merkte Duncan glimlachend aan. »H'm,« zei Doolan, »ge hebt het goed aangelegd en ik begin bang te worden, dat ik me er niet gemakkelijk uit zal redden. O, als ik me maar wreken mocht op dien ellendigen Madraszo »Nu,« sprak Rixton, op zyn horloge ziende, »de geschiedenis de beken tenis.» »Ik zal u alles vertellen. Om te be ginnen moet ge weten, dat mijn naam niet Doolan of Ward is, ik heet Mur- togh. Ik ben in de Staten geboren uit Iersche ouders, werd in mijn jeugd voor onderwyzer opgeleid en ben nooit in myn leven doot geweest.» >Dat heb ik al lang geweten,» merkte Rixton koeltjes aan. »Uw voorgewende doofheid en uw leugenachtige bewering dat ge by Bennett's dood in Amerika tegenwoordig waart geweest, hebben mij de oogen voor uw waar karakte geopend.» »Ha, hal Ge zijt knap, ge zijt slim O, wat staan wij, arme kerels toch aan velerlei gevaren bloot. Doch om kort te gaan. Ik verliet de Staten, omdat ik op zekeren keer eens anders naam onder een wissel had gezet. Ik kan nog al goed handschriften nabootsen mr. Couway, anders was ik nooit iu uw dienst gekomen.» Wat Die brieven vanBennettL »Zyn door mij geschreven en onder teekend. Ik moest het kaartje der zil vermijn in myn bezit hebben. Bennett had hetvan Don Felipe gekregen, en het was later met zijn goed naar gezonden, gelijk ik dacht ten minste Ik trad duS bij u in dienst en snuffelde overal rond waar ik kon, om het bewuste papiertje te vinden.» »Maar waarom zyt ge drie jaar bij mij gebleven >Omdat ik mij nog al op myn gemak gevoelde. De zilvermyn had ik al lang opgegeven en nu wachtte ik op de een of andere gelegenheid om een slag te slaan. In mijn vermomming ging ik bijna eiken avond uit. Het is dezelfde welke ik te Lima droeg, om de detectives te verschalken, die my om mijn valsche handteekening moesten opsporen.» tevreden zijn, zij hebben in hoofdzaak hun zin gekregen en hun positie aan merkelijk versterkt. De heer De Vos van Steenwyk was dan ook over het geheel voldaan, hoewel bij natuurlijk nog bezwaren had, zoo o.a. tegen de regeling van het kiesrecht voor de erste Kamer in de additioneele arti kelen. De heer Fokker bleef zich verzetten tegen de mogelijkheid van tweejaarlijksche begrootingen. Voorts besprak deze senator op soherpe wijze de critiek door verschillende leden van de Tweede Kamer op de houding der Eerste Kamer uitgeoefend. De me- dedeeling dat de heer Fokker niet tot den Vrijheidsbond behoort en ook nooit iberaal geweest is, verwekte begrijpe lijkerwijze nogal eenige sensatie. Hij is toch als liberaal gekozen en heeft als zoodanig zitting genomen, zoodat de kiezers wel een zeer slechte keuze gehad blijken te hebben. Vast staat nu, dat de Eerste Kamer verkiezing ook krachtens Evenr. Ver- tegenw. moet geschieden, maar op welke wijze is nog niet beslist. Z. E. verdedigde voorts de door hem bij deze herziening gevolgde gedragslijn als de meest practische en heeft nu het succes, de herziening in de eerste instantie tot stand gebracht te hebben. Nadat nog de Landbouwbegrooting aangenomen was ging de Eerste Kamer tot Dinsdag a.s. uiteen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft intusschen de wijziging der Arbeidswet voortge zet. De beer Drion had een amende- ten. »Dat was een verkeerde zet van u," viel Duncan in. „Ik heb u herkend en dat zou het geval niet geweest zijn indien ge de rol van Doolan had volge houden." t Is nu te laat om daarover te zuch Maar ter zake Madraszo zocht ook naar het kaartje. Hij had een valschen sleutel laten maken en drong op zekeren avond Mr. Conway's kamer binnen waar hy mij ontmoette. ,,'k'Wilde, dat ik gesproken had," mompelde de Peruviaan „Dat geloof ik wel, doch ge durfdet niet. ding van Mr. Bennett." „Wist ge, dat hy te Londen was vroeg Rixton. „Neen, ik heb hem dien avond voor 't eerst gezien. Ik hoorde Mrs. Brynmaur roepen en kwam toeloopen om te weten wat er gebeurde, en toen stond ik eensklaps tegenover Mr. Bennett. Ik was van plan uit te gaan en dus ver momd als Julius Ward, zoodat hij mij dadelijk herkende. Ge kent de geschie denis van den armbaod met den kar bonkelsteen en hoe zij, die hem droegen gehouden waren, mij te vervolgen.. Hij wilde mij gevangen nemen en daar hij een revolver had en ik ongewapend was kon ik niet veel tegendoen. Eindelijk beloofde hij, mij te laten gaan, indien ik hem alles van Mrs. Brynmaur wilde We beloofden elkaar geheimhou- en alles ging goed tot de komst ment ingediend om het tweeploegen- stelsel voor mannen toe te laten zonder speciale vergunning van den Minister. Hoewel de heer Aalberse dit amende ment niet onaannemelijk verklaarde werd het toch door de meerderheid der Kamer verworpen. Dat de sociaal democraten het in den Minister zeer afkeurden, dat hij het voorstel niet met het krachtigste middel dat hy had, bestreed, kunnen wij begrijpen. Ook met zijn overige amendementen had de heer Drion weinig succes. De avondvergadering van Dinsdag was weer eene parodie op de behan deling van een wetsontwerp. Wellicht een goed tiental leden streden onder ling over verschillende punten, dienden amendementen in, die werden verde digd en bestreden en waarover Woens dag beslist werd door leden, die van die debatten niets gehoord hadden. De heer Drion poogde bij artikel 28 de wet aanmerkelijk te verzachten, door zyne voorstellen om den patroon meer vrijheid te geven ten aanzien van den werktijd, mits bij daarby slechts binnen bepaalde jaarmaxima bleef. Maar de Minister wees er op, hoe door de aan neming van die voorstellen het geheele beginsel van den acbturigen arbeidsdag aangetast zou worden en men ook in strijd zou komen met de conferentie van Washington. Anderzijds wilde Z E. ook niets hooren van een amendement- Schaper om het algemeen jaarmaxi mum te doen vervallen. De Minister, die zich hier naar beide kanten moest verdedigen, maar daartegenover steeds van de andere zyde steun ondervond, verhalen, wat ik omtrent haar tegen woordig leven wist. Ik deed het en hij bracht het op schrift, waarna ik het onderteekenen zou. Ik zag iD dat ik verloren was, zoo ik als Ward mijn naam er onder zette en daarom besloot ik hem te dooden." „Ah!" „Ik dacht erover na, hoe ik het zou aanleggen en stood reeds op het punt, hem bij de keel te pakken toen mijn oog op den met snijwerk versierden stok viel." „Wist ge, dat er een dolk in zat?" vroeg Rixton. „Ja, ik had hem die in Peru er al eens uit zien halen. Terwijl hij zat te schryven, draaide ik den knop los, trok het lemmer voor den dag en gaf hem één enkelen stoot onder het linker schouderblad. Hij was oogenblikkelijk dood. Ik liet hem met het gezicht voorover op den lessenaar liggen en bracht den stok naar mijn kamertje Zonder te weten, dat het lang gezochte papier in den hollen koker zat," merkte Rixton aan. „Wat?" schreeuwde Doolan. „Zat het daarin Dwaas die ik geweest ben Maar kom, ge kent het overige Mr. Rixton. Ik zwoer, niets te hebben gehoord, van wege mijn doofheid en ik bleef vrij." „Maar ik hield u toch verdacht." „Ja, ge zijt me te slim af geweesten ik zal het gelag moeten betalen. Om i) i 9li

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 1