Axelsche Courant BIJVOEGSEL Vrijdag 12 Mei 1922. No. 13. Landbouw. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN De Rundveekeuringen in Oostelijk Zoeuwsch- V laanderen De rundveehouderij ia op de akker bouw bedrijven in Zeeuwach-Vlaande ren wel een bedrijfs onderdeel, echter van genoeg geldelijk belaDg om daar aan meer aandactit te schenken dan veelal nog geschiedt. Dat de belang stelling voor dit bedrijfsonderdeel nog matig is, bewezen de voor kort gehou den rundvee keuringen te Hulst, Kloos- terzande, Ter Neuzen en Axel. Van de 500 600 stieren, die in dit deel van Zeeuwsen Vlaanderen gehou den werden om -f- 5000koeien te dekken, werden er slechts 27 ter keuring voor gebracht. De volgende stieren werden bekroond of eervol verklaard. 1. Jonge stieren. Piersma II, van de wed. E. de Munck te Zuiddorpe, lste prijs. Jan van Drie wegen, van M. Dieleman Pz. te Hoek, 2de prijs. Hendrik, van de Stierenver- eeniging te Ochene, eervol. Karei, van J. de Feijter te Axel, eervol. 2. Tweejarige stieren. Piet, van Cl. Kou wijzer te Honte- nisse, lste prijs. Baron, van Th. Ser- rarens te Stoppeldijk, 2de prijs. Klaas, van de Stierenvereeniging te Stoppel dijk, 2de prijs. Hendrik III, van P. J. van Mol te Kloosterzande, 2de prijs. Dolf, van L. van Dixhoorn te Axel, 2e prys. Jan, van Des. Verstraeten te Absdale, eervol. Dirk, van Tb. de Koek te St. Jansteen, eervol. 3. Oudere stieren. Frans, van de StierenvereenigiDg te Absdale, lste prijs, 76.7 punten. Frans 33, van K. J. A. G, Collot d'Escury te Kloosterzande, 2de prijs, 74 1 punten. Goliath, van M. de Nijste Walsoorden, 2de prijs, 74.1 punten. Piersma II, van de Stierenvereeniging te Zuiddorpe, lste prijs, 76 2 punten. Joris, van de Stierenvereeniging te Axel, lste prijs, 78 punten. Dumas X, van de Stieren vereeniging te Pnilippine, lste prijs, 81.2 punten. Jong Witzijd, van de Stierenvereeniging te Ter Neuzen, lste prijs, 79.3 punton. Bertua, van de Stierenvereeniging te Hoek, lste prij3, 77 punten. Een gelukkig verschijnsel is het, dat een 10 tal Stierenvereenigingen in dit land zich moeite geven een goeden stier beschikbaar te stellen. Pnilippine en Ter Neuzen zijn daarin buitenge woon goed geslaagd, Axel, Hoek, Zuid dorpe en Absdale vry goed. Buiten de stierenvereenigingen treft men hier niet veel goede stieren aan. Nog al te veel worden in dit land hoogheenige, smalle, erg vrouwelijke en fijne Frie- sche stiertjes voor den dekdienst ge bruikt. Soms met en soms zonder af- stammingspapieren. Op de meer of mindere waarde van de afstammings papieren wordt dikwijls weinig gelet. Zeeland heeft geblokte, diepe en robuste stieren uoodig, lang niet al het vee uit Friesland past voor Zeeland. Ook op de keuringen van vrouwelijk fokvee werd niet druk inzonden. De volgende beste koeien werden ver toond Sara, van A. J. Michielsen te Stop peldijk, 83.4 punten. Bonte, van Alph. Dobbelaere te St. Kloosterzande, 80 3 punten. Fetje, 80.3 p., Wiepe II, 79 5 p., Fetze, 77.3 p., Hendrikje IV., 79.1 p., Wiepje, 80,1 p., allen van K. J. A. G. Collot d'Escury te Kloosterzande. Marie, van J. Th. van Geijt te Kloos terzande, 79.6 punten. Emma, van L. van Hoeve te Axel, 77.7 punten Janke II, A. van Hoeve te Ter Neuzen 77.3 punten. Mina, van A. H. Dekker te Zaamslag 77 3 punten. Bonte van A. Wolfert te Hoek, 77.5 punten. Ever- dina, van Joh. Dekker te Hoek 77.9 punten. Veel meer goede koeien zijn er in dit land zeker te vinden. Jammer dat ze niet in grooter getale ter keuring komen. De groote massa stieren voor deze streek moest gekweekt worden uit de beste stamboekkoeien gedekt door eenige van de beste vereenignig- stieren. Dan kpn men de Friesche graskalverstieroa best missen. Oost- Zeeuwsch Vlaanderen kan, wat de kwaliteit van het rundvee betreft, nog lang niet tegen het Westen op. Ter beëindiging der crisiswetgeving. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité hield Dinsdag te Utrecht in een der zalen van het jaarbeursge bouw een vergadering onder presidium van den heer V. R. Y Croesen die in zijn openingswoord uiteen zette dat deze vergadering belegd was om een bespreking te houden over de noodza kelijkheid om zooveel mogelijk een einde te maken aan datgene, wat nog van de z.g.n. crisiswetgeviug is overge bleven. Een uitnoodiging tot het bijwonen van deze vergadering is door het co mité gericht tot den Alg. Ned. Zuiv 1- bond, den Chr. Boereu- en Tuinders- bond, den Ned. Boerenbond, den Ned. Tuinbouwraad en de bij het Kon. Ned. Landbouwcomité aangesloten vereeni- gingen. Behandeld werd o. m. de noodzake lijkheid van bedrijfsvrijheid en rechts zekerheid voor de beoefenaren van het land- en tuinbouwbedrijf, zoowel in het belang van die groepen van onze bevolking als in bet belang van de gemeenschap. Tegenover hen die meenen dat het beleggen van een vergadering als deze wel wat al te sterk reageeren is op een tijdelijke opheffing van de dispen satie tot uitvoer van aardappelen, als wij onlangs hebben beleefd, voerde de spr. aan, dat het onlangs gebeurde niet zoo ernstig is om de directe gel delijke gevolgen daarvan, maar wel omdat er duideiijk me e bewezen is, dat er nog steeds een rechtszekerheid voor de bedrijven van land- en tuin bouw bestaat en dat men zich in over heidskringen niet ontziet, trots een maal gegeven beloiten en trots men verplicht is om daartoe gebruik te maken van een wettelijke bepaling, strijdig met de eigenlijke bedoeling daarvan, om het land- en tuinJbouw- bedrijt schatplichtig te maken aan de belangen van andere groepen uit de samenleving. De voorz. meende zelfs te weten, dat het niet heelemaal vaststaat, dat geen maatregelen overwogen worden om de wet van 3 Augustus 1914 ook nog ten aanzien van andere landbouw- voortbrengselen, met name vlas, in werking te stellen. En daarom kan en mag de land- en tuinbouw niet auders doen dan eischen, dat zoodanige maatregelen van Over heidswege genomen worden, dat de wet van 3 Augustus niet meer gebruikt (of wil men misbruikt) kan worden, om den uitvoer vaa voortbrengselen uit die bedrijven te verbieden. Na bespreking werd in een motie het oordeel der vergadering neergelegd overeenkomstig met bovenstaande meening van den voorzitter. Maandag werd door de landbouw- vereeniging „Unitas" te Colijnsplaat aanbesteed de leveriDg van 51 800 K.G. chilisalpeter. Laagste inschrijvers waren Timmerman eu Melis te Goes en J. P. Verburg te Kortgene voor 16.89. Bij loting werd de levering opgedragen aan Timmerman en Melis. M. Crt. Te Roosendaal is een dertienjarige jongen gearresteerd die in den laatsten tijd acht negen maal werd verbali- seerd wegens diefstal. Thans arresteerde men hem voor diefstal van twee nieuwe fietsen, welke bij in Oud-Gastel beide voor 2.50 trachtte te verkoopen. De varkenspest Te Barneveld heerscht de varkenspest in zoo ernstige mate, dat de burgemeester openlijk heeft gewaarschuwd, bij aankoop dezer dieren, de uiterste voorzichtigheid te betrachten, ten einde verdere uitbreiding der gevreesde ziekte zoo mogelijk te voorkomen. Voetbal-ent housiame. Te Vars- soveld is na afloop van den voetbal wedstrijd tusschen Aalten en een uit Varsseveld, een hevige vechtpartij ge leverd, waarvan eenige Aaltenscbe jongens de oorzaax waren, schrijft het „N. v. d. O,". Niet tevreden met den uitslag vielen zij de Varsseveldsche spelers aan, waarbij alle werktuigen werden gebruikt en enkele jongens werden verwond. In het café Hiddink werd alles vernield, de ruiten incluis. Eenige belhamels werden door de Varsseveldsche gemeentepolitie gearre steerd. Een brandkast gestolen. Uit het stationsgebouw Koog-Zaandijk is de brandkast ontvreemd, waarin zich 3000 bevond. Van de daders is geen spoor ontdekt. Een roode onderojjiciersvereeniqing. De onderofficieren te Groningen, voor zoover uit de onderofficiersvereeniging ,Ons belang" getreden, hebben besloten, eene vereenigiug op te richten op modernen grondslag. De bedoeling is, zich aan te sluiten bij het met de S. D. A. P. samenwerkende N. V. V. Het licht in de beboeling van de leiders dezer beweging, na het oprich ten van voormelde vereeniging, aan den min. van Oorlog te verzoeken, toegelaten te worden tot het Georga niseerd overleg, eu daarna met de neutrale en coutessione8le organisatie'» deel te nemen. Een nieuwe secte, Volgens „de Rijnlandsche Kerkbode" is te Woerden en onder Liuschoten een nieuwe secte ontstaan, die tot wonderlijke uitingen is gekomen. De aanhangers vieren den Zondag niet meer eu beweren zoo met Jezus vereenigd te zijn dat ook het Bijbellezen overbodig is geworden. Vergiftigde koeien. Te Kessel (Lis bij een zestal koeien van den landbouwer J Görtz vergiftiging ge constateerd. Vermoed wordt, dat het gebruik van cocoskoeken de oorzaak is. De Zondag op den Rijksweg onder de gemeente Beek (N. Br,) door den motorrijder van H. uit Gennep aange reden 72 jarige ongehuwde vrouw B. uit Beek is Maandag aan de gevolgeD overleden. De 21-jarige J. van der M. die Zaterdag te Gianerbrug met een motor rijwiel met zijspanwagen tegen een muur is gereden en aan het hoofd werd verwoud, is gisteren in het Ziekenhuis te Enschedé overleden. Te Swalmen (Limb.) is Maandag avond een zesjarig kind vau den land bouwer Winkels door een auto overreden en gedood. De vliegtocht om de wereld. Majoor Blake, de Britsche vlieger, die een vliegtocht om de wereld denkt te maken, zal 24 dezer zijn reis aan vaarden. De tocht zal in vier stappen plaats hebben met gebruik van ver schillende machines. In een van de hoofdstraten van Tunis heeft zich dezer dagen op klaar lichten dag een tragische geschiedenis afgespeeld. Een elegant gekleede Arabisct vrouw, zwaar gesluierd, wachtte ree< 1 eenigen tijd voor een winkel. Op zeki oogenblik zag men een Europeescht jongeman den winkel verlaten. E werd op eenigen afstand door de vrou i gevolgd. Plotseling haalde de laats een revolver voor den dag en scho den man in den rug. Het slachtoff j viel op den grond en daarna plaats de vrouw de revolver op zijn hoofd e loste nog vier schoten. Bij het verhoor op het politieburet deed zij baar sluier af „Ik ben get iniaudsche" zeide zij „doch een Ital aansche. Ik verkleedde mij alleen o niet door den man, aien ik wilde do den, te worden herkend." Voorts verklaarde zij uog, dat zij I j haar ouders in de omgeving van Tuu woonde. Een paar jaar geleden had 5 kennis gemaakt met den maa, dien i zoo juist had gedood. Hij had beloof haar te zullen trouwen, doch hij ht haar verlaten en weigerde tot hai terug te keeren. Tel. j. Te Glasgow waren dezer dagt zeven arbeiders bezig met het herat van een hoogeu fabrieksschoorsteen, 2 bevonden zich op den top van d( schoorsteen, om daar den rand te b vestigen. Een der werklieden, d even op den beganen grond moe wezen, en naar beneden was gegaa bemerkte dat de ijzeren hoepels, d de steenen der schoorsteenpijp bijet moesten houden waren gebarsten. Hij waarschuwde daarop zijn kam raden, die nog op den top van de schoorsteen aan 't werk waren, doe voordat zij tijd hadden zich in veili beid te brengen, stortte het 90 vo hooge gevaarte ineen, Vier arbeide werden op slag gedood, doch twee a deren kwamen in een hoop roet terecl en werden zoo op wouderbaarlijl wijze gered. Een bandiet. In de staten Ne\ York en New Jersey is men in koor sachtige opwinding over een eenzamf bandiet, die zich daar gemaskerd t gewapend rondbeweegt en letterli. voor niets staat. Zijn jongste stuk was, zich onuitgenoodigd, aan te melde in een landhuis te Deal, bij New Jersc waar drie heeren en twee dames zate te dineeren, Hij hield er een eollee en zamelde 300 dollar in contante en 50.00 dollar aan juweelen in. E gastvrouw, mrs. Robertson had a zoovele Amerikansche dames gee dienstboden en toen er 's avonds gi beid werd, ging zij zelf naar de deu Het diner was al afgeloopen, en hi gezelschap was aan de cocktails (in droge Amerika!) Toen de deur wi geopeud zag mevr. Robertson zie bedreigd door den bandiet, die has dwong, hem Vóór te gaan naar d kamer waar de gasten zaten. Das aangekomen bracht de roover d menscheu zoo in angst dat zij op zy bevel alles gaven, wat zij aan geld e zaken van waarde bij zich haddei Voor de heeren was dat, gelukkig bijna nietsmaar mevr. Robertson ha nog al wat geld en bovendien haa juweelen in een zak op het buffi iiggeD, en daarmee ging de dief e van door. Een paar secouden later hoorde me hem wegrijden in zijnsnelle auti Zulke staaltjes vallen den laatsten tij in New-York en New Jersey telken voor. Treinroof in Frankrijk. In een trein, van Marseille naar Toulo hebben twee roovera in den tunnel b Blancarde een kistje met 220,000 pi gestolen. Dit geld bestemd voor ht station La Cistad werd door een spoo' wegambtenaar in de bagagewagen ver voerd. De roovers bonden den ambtenaa en sprongen, nadat de trein den tunnf had verlaten, uit den wagen. Zij zij nog niet gevonden.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 3