PI d( E 1 Bekendmaking. ZeYe Gemeenteraad. Doi rirn Pi Ik. ;e Bekendmakingen. Advert en tien. - 0 VI ir hf jen ïnba reme |ngsp Ugcn fen v ;roeps egen- belang dat ie «an b Wij 2 el prtJs. Ool 2 el P i 5 ge Hi to Laii worden. Voorts zal de Raad aan den Minister kenbaar maken op welke wijze vele bezwaren uit den weg kunnen ge ruimd worden. Ingekomen klachten zul len den Minister worden medegedeeld Vervolgens werd de werking der Huurwetten besproken. De industrie on dervindt daarvan veel belemmering, daar fabrikanten arbeiders, die ontslag nemen of krijgen, niet uit de fabriekswoningen kunnen verwijderen dan op een langen termijn, wanneer die woningen door nieuw aangenomen werklieden moeten betrokken worden. Aan den anderen kant worden leegstaande te huur aan geslagen en verhuurd, dikwijls als ze bestemd zijn over eenigen tijd door nieuw aangenomen arbeiders betrokken te worden. Een en ander werd met talrijke frap pante voorbeelden uit de praktijk toe gelicht. Nn vastgesteld is, dat deze wetten tot schadelijke gevolgen voor de indu strie leiden, dienen volgens de Raad, de Huurcommissiewet, de Huuropzeg gingswet en de Huuraanzeggingswet vervallen te worden verklaard en daarom steunt hij dan ook gaarne de pogingen die daartoe van andere zijde worden aangewend. AXEL. 12 Mei 1922. Gisterenavond werd alhier door de Christelijk-Historische Kiesvereeniging ee/i openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad ds. J. Voor- steeg te Katwijk aan Zee. Nadat de vergadering met gebed was geopend door den voorzitter, dhr. M. W. Koster, en deze den spreker had ingeleid, begon deze met te wijzen op de beteekenis van de aanstaande verkiezingen en in verband daarmede bracht hij naar voren het beginsel der Christelijk Historische partij, waar in de eerste plaats rekening gehouden wordt met God en Zijn wetten Vervolgens ging spr. de verschillende andere partijen na en werd gewezen op het verschil tusschen leuzen en werke lijkheid. Met een krachtig pleidooi voor steun aan de candidaten van zijn partij sloot ds. Voprsteeg zijn rede. Voor debat gaf zich niemand op, alleen vroeg een der aanwezigen, hoe de C. H. partij dacht over de bezuiniging op traktementen. De voorz. dankte den spreker, die desgevraagd de vergadering met dank zegging sloot. „Het Groene Kruis". Onder voorzitterschap van den heer A. E. C. Kruysse vergaderde Woensdag avond bovengenoemde vereeniging afliier in het vergaderlokaal vaij d j landbouw school. De voorzitter richtte tot de ruim zestig aanwezigen een welkomst woord en deelde mede, dat de vereeni ging thans ongeveer 830 leden teltdat in het afgeloopen jaar 317 artikelen van de vereeniging in bruikleen zijn uitge geven en dat de voorraad hulpmiddelen weer met eenige is toegenomen. Zoo was o. m. aangeschaft een ligtent, een ziekenlichter, een ijskist, ledikanten, matrassen en voorts tal van kleine arti kelen, waaraan behoefte was. De wijkzuster had een rapport inge diend, volgens hetwelk zij in het afge loopen jaar niet minder dan 1809 be zoeken had afgelegd, varieerend van 100 tot 180 per maand. Overwegend, dat omtrent de hulp van mej. Van Eenen- naam geen enkele klacht is ingekomen en ook zij zelve over het publiek hare tevredenheid uitspreekt, kan de voorz. niet anders dan zijn dank uitspreken voor hetgeen de zuster in het belang der vereeniging heeft gedaan en voor de wijze waarop zij haar taak opvat en vervult. Een krachtig applaus was wel het bewijs dat die woordeh ingang von den bij de aanwezigen niet alleen, maar ook dat juffr. Van Ee«ennaam de sym pathie van de leden heeft. Hierna las de secretaris de notulen voor van de vorige vergadering, die keurig waren verzorgd, zooals we dat irouwens van dhr. Le Feber gewoon zijn. Hierna volgde het financieel verslag over 1922. Nadat de commissie van onderzoek bij monde van dhr. P. A Wondergem had verklaard, dat de reke ning in orde was bevonden, deelde de penningmeester, dhr. J. de Kraker mede, dat de rekening in tweeën is gesplitst, n.l. een voor de tuberculosebestrijding en een speciaal voor „Het Groene Kruis Voor de tuberculosebestrijding is uit gegeven een som van f 886,79, waar onder we aantreffen f 96 voor 3 ledi kanten, f 69.87 voor het plaatsen en verven eener tent, f413.03 voor aan schaffing der ligtent, f 19.62 aan vracht en f69 84 voor ontsmettingskosten, ter wijl f 125 salaris aan de huisbezoekster is toegekend. Onder de ontvangsten behooren f 161 van de Emmabloemcollecte, f 330.67 subsidie van het Rijk en f 100 van de gemeente. Hetgeen op deze rekening te kort schiet (f 295) wordt natuurlijk in de algemeene kas gevonden. Het boekjaar der vereeniging sloot met een tekort van f 52 62. De uitga ven waren in totaal f2640.11 en de ontvangsten f 2587 49. Waar de penningmeester het overbodig achtte om alle posten op te lezen, te meer nu de rekening was onderzocht door een commissie, zullen we hier enkele posten mededeelen uit de reke ning, die we., dank zij de welwillend heid van het bestuur ter inzage kregen. We treffen dan onder de ontvangsten aan: f900 subsidie van de gemeente (met de genoemde f 100 maakt dat f 1000), pacht van tuingrond f 7.50. verkoopprijs f 93-38, rente f 27.11 en aan contributie f 1559.50. Bij de uitgaven behooren aan salaris der zuster f 1400, onderhoud artikelen t 106 15, idem terrein f60, vrachten f 19.81, drukwerk f27.60, ophaalloon contributie f39, terwijl in totaal voor verschillende leverantiën is besteed f643.49, waarbij zijn begrepen f 56 voor matrassen, f 128.35 voor een ijskast, f 195,05 voor ledikanten en f 70.15 aan ijs. Wat de matrassen betreft deelde de voorz. mede, dat er hiervan in onbruik- baren staat waren terugbezorgd, zoodat ze verbrand zijn. Hierna had de verkiezing, plaats van een bestuurslid wegens periodieke af treding. Met 36 van de 59 uitgebrachte stemmen werd herkozen dhr. Adr. de Visser. Alsnu was aan de orde een voorstel van het bestuur om de noodige stappen te doen, ten einde voldoende kapitaal bijeen te krijgen om de aanbesteding van het wijkgebouw uit te schrijven en dan aan de stichtingsplannen uitvoering te geven. De voorz. memoreerde in 't kort, dat men vroeger was afgestuit op een be grooting van f30 030 en men wachten zou op goedkooper tijden. In de eerste jaren zou echter van een wijkgebouw alhier niet veel komen, indien men wenschte vast te houden aan een vol ledig gebouw, zooals dat eerst is voor gesteld. Het Bestuur had daarom ge meend een nieuwe teekening en begroo ting te vragen op meer bescheiden schaal en zoodanig, dat later altijd nog een woning op de localiteiten kan geplaatst worden en desnoods nog zijvleugels (unnen worden aangebouwd. De nieuwe teekening werd ter vergadering rondge- *even ter inzage. De begrooting viel echter nog niet mee, zeide de voorz, doch men is genoodzaakt om wat te doen. De voorraad hulpmiddelen en allerlei artikelen, die de vereeniging heeft aan geschaft is reeds zoo groot geworden, dat men geen voldoende ruimte heeft die in één locaal onder te brengen, zoodat het eene hier en het andere daar staat, wat natuurlijk moeilijk werkt. Het ontwerp, dat thans in'"'teekening is gebracht, bevat een magazijn, een ontsmettingskamertje, bestuurskamer, zit- 1 en slaapkamer voor de zuster en woon- en slaapkamer met keuken voor den magazijnmeester, zoodat we er ons aan vankelijk goed mede behelpen kunnen. Dit gebouw is begroot op f 10.000, wat het bestuur denkt te vinden in het plaatsen van renteloóze aandeelen van f 100. Een stem ging op om de aandeelen kleiner te nemen, opdat er meer alge meen zou kunnen worden geteekend, doch de voorz. meende, dat men dit altijd nog zou kunnen, als er niet vol doende wordt geteekend. Met dankbaarheid werd voorts ge wezen op de schenking van de Chr. Naaivereeniging „Trifosa", die door het hotiden van een bazar voor het wijk gebouw ruim f500 had afgedragen aan de vereeniging, welk bedrag daarvoor is afgezonderd en vastgelegd, als eerste steen voor het gebouw. De vergadering was algemeen over tuigd van de wenschelijkheid van het voorstel, zoodat er weinig over gesproken werd en het met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het traag of soms beschadigd inleveren van gebruikte artikelen. Ofschoon die gevallen afnemen, komt het toch nog voor en het Bestuur neemt dan ook zooveel mogelijk maatregelen om schade vergoeding te krijgen of nadeel te voor komen. Op een vraag of er een draagbaar aanwezig was, werd bevestigend geant woord, terwijl omtrent de wenschelijk heid van red- of hulpmiddelen bij zwetn- of ijssport overwogen werd om reddings boeien en dreggen met lijnen aan te schaffen. Hierna werd de vergadering gesloten. Wij voor ons willen echter dit verslag niet eindigen, zonder te hebben herinnerd aan de angstige dagen, waarin onze gemeente werd aangetast door verschil lende gevallen van dysenterie, toen voorzeker ook Het Groene Kruis in de bestrijding dier ziekte een voorname plaats heeft ingenomen. We weten wel, dat door de gemeente toen groote offers zijn gebracht en dat met name de toen malige waarnemende burgemeester, de heer J. M. Oggcl in samenwerking met de heeren doktoren P. A Jens en" J. C. Bom krachtdadige maatregelen hebben genomen, maar we meenen toch ook te moeten wijzen op den onvermoeiden ijver waarmede zuster Van Eenennaam toen nacht en dag met zelfopoffering is opgetreden en leiding gaf aan de gemeentewerklieden IJsebaert en Jonk man, die eveneens met ware plichtsbe trachting en vol besef van het gevaar voor uitbreiding dier ziekte, hun best deden, dat gevaar te keeren. Het dient gezegd, dat zonder „Het Groene Kruis," en dus ook zonder de bemoeiïngen van de zuster, de ^gemeente voor veel grooter moeilijkheden en nog veel meer kosten had gestaan bij de bestrijding van de besmette haasden en er mogelijk ook meer offers zouden zijn gevallen Met erkentelijkheid zien we ook daar in de goede werken van Het Groene Kruis, die o.i aan de vergetelheid ont rukt dienden te worden. Voor de levering van 43.500 K.G, Chili-salpeter ten behoeve van de Maat schappij „Axel-Station" werd heden in geschreven als volgtA. v. d. Gouwe, Neuzen f 17,12, Wouters, Sas van Gent f 16,95, C. Wieland, Neuzen f 16,94 en Firma Oggel f 16,87. Levering gegund aan laatstgenoemde, PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 Mei 1922 Ned. Herv. Kerk. dorm. 91/, ure Ds. J. R. T. Hugenho'tz Nam. 2 Ds. J. B. T. Hugenholtz Geref. Gemeente. Nam. 2 Leeskerk. Voorm. 9'/, ure Leeskerk. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 16 Mei aanstaande, aanvang nemende des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize alhier, ter be handeling van de volgende zaken 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol oDtslag aan de onderwijzers bij het herhalingsonderwijs alhier, de' heeren D. A. van Houte en A J. Hol 4. Vaststelling verordeningen inge volge de Vleescbkeuringswet. 5. Vaststelling verordening op de heffing en invordering der plaat selijke inkomstenbelasting. 6. Benoeming van 2 leden voor de Commissie tot wering van school verzuim. 7. Verzoek van de Wed. S. de Bruijne alhier, om verlenging van den termijn van ontruiming van haar onbewoonbaar ver klaarde woningen. 8. Verzoek van de Wed. R. Blankert om vergunning tot het, aanbrengen van rolluiken aan haar pand. 9. Verzoek van de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuis vesting, om te bevorderen dat alsnog 12 woningen worden ge bouwd. 10. Verzoek van D. Buijze, Kanaal-- kade alhier, om een bijdrage in de kosten van vernieuwing van de brug aan de Kanaalkade. 11. Verzoek van J. Heijnsdijk e. a. bewoners van den Ouden weg, om de haardasch en vuilnis vau gemeentewege te doen ophalen. 12. Verzoek van de Chr. Volksbiblio theek om verhooging van subsidie. 13. Verzoek van het Comité voor den aanleg van Tramwegen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen om een subsidie. 14. Wijziging gemeente-begrooting, dienst 1921. Axel, den 12 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd BLOK. Het BESTUUR van den polder „CAPELLE" maakt bekend dat de jaarlijksche vergadering van Ingelanden zal worden gehou den op Vrijdag 26 Mei 1922, des namiddags ten 2 nre (zomertijd) in het logement „Het Gulden Vlies" te Axel dat de rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1921/1922 ed de begroo ing met de memorie van toelichting voor het dienstjaar 1922/1923, gedurende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger Griffier ter inzage zullen liggen en dat van bovengenoemde stuk ken afschriften te bekomen zijn, tegen betaling der-kosten. Axel, 12 Mei 1922. Het Bestuur voornoemd, J. DE BRUIJNE Mz., Dijkgraaf. J. A. VAN VESSEM. Ontv.-Griffier, fi II di ,-u >0 4e

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2