-ml nic Vty PI I de a 'Vir II 3 Ope Opeu 1 Q Do cZe? Fir f ■k— Statioa^emi verKooj|ngsl bgei ;roept des tegen- belanf dat i« 'kan Wi k_2 el prijs Oc 2 el Kwi It Gene ien at 20 Hif d( ontried. En de Rechterzijde volgde haar gedwee, zoodat de Regeerings- voorsteilen met groote meerderheid werden aanvaard. Dat het wetsvoorstel van de sociaal democraten, om de eerste Kamer ge heel af te schaffen, verworpen werd, spreekt van zelf. Hoe zou Minister Ruys ooit met zoo'n voorstel in den Senaat hebben durven komenDeze laatste zal nu weder mogen oordeelen en dan zal de zaak wel geregeld zijn tot tevredenheid van alle Kamerleden, zoowel uit de Eerste als uit de Tweede Kamer. De eersten krijgen steeds meer macht, de tweeden meer geld 1 Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft deze week, nadat eenige kleine wetsontwerpen waren doorgebamerd, de pensioenre geling voot de burgerlijke ambtenaren en hun weduwen en weezen opnieuw behandeld. Vervolgens zijn eenige hoofdstukken der Staatsbegrooting afgedaan. Bij de begrooting van Financiën verklaarde Minister De Geer, dat bij er niet aan denkt, de belasting ep tuinbouwveilin gen te laten vervallen. Ook de begrooting voor Justitie werd vlot afgedaan. Vrydag werden nog de begrooting van Waterstaat en die van Suriname afgedaan na een kort debat, dat zich weinig leent voer een algemeen over zicht. De Kon. familie naar Noorwegen. De Koningin en Prins Hendrik stel len zich voor den 27 Mei a.s. voor vijf weken een reis naar Noorwegen te ondernemen. Daartoe is gecharterd het s.s. „Bata vier V" van de firma Wm. H. Müller Co. Ook prinses Juliana zal de reisnaede- maken, terwijl H. M. en Z. K. H. voor dezen tocht uitgenoodigd hebben hertog Adolf Friedrich van Meclenburg, broe der van den Prins. De Koningin heeft Vrijdag streng incognito, het stóomschip „Batavier V" liggende aan de Boompjes te Rotterdam bezichtigd, waarmee de Koninklijke fa milie de reis naar Noorwegen zal maken. Zij vertoefde ruim een balt uur aan boord en keerde per auto naar Den Haag terug. Volgens de Deensche bladen zou onze Koningin Wilhelmina het voor nemen hebben in den loop van den zomer een bezoek nau Kopenhagen te brengen. Het bezoek zal vermoedelijk tydens de Nederlandscbe tentoonstel ling, die Juli a.s. wordt geopend plaats hebben. De toepassing der tabuhswet. Een medewerker van het Hand. me'dt De afkondiging van het in werking treden der Tabakswet op 1 Juni, heeft onmiddellijk een bijna volkomen stop zetting van het handelsleven in de sigarenny verheid tengevolge gehad. De winkeliers zijn voor het overgroot gedeelte niet bij machte de belasting van ongezegelde en niet gebanderol- leerde voorraden sigaren, sigaretten en tabak te voldoen, binnen den daarvoor gesteiden termijn van 3 maanden, en zijn verder huiverig van den admi nistratieven rompslomp, die daar mede gepaard gaat. De fabrikanten en de tabakshandel zien met vrees een zeer groote malaise intreden Nederland en Europa. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is van de hand van mr. A. H. Lijdsman, advocaat en notaris te Hulst verschenen een werkje geti teld Amerika en Europa. We lezen daaromtrent in de Avp Uitgaande van de algemeen bekende waarheid, dat Europa in plaats van zooals voor den oorlog schuldeischer van Amerika te zijn voor ongeveer 5 milliard dollars thans schuldenaar is voor 20 milliard, zocht de schrijver een oplossing van het probleem hoe hei verarmd Europa te bewaren voor schuldknecbt-<cbap aan Ver St. Deze oplossing ware z.i. te vinden in leenin gen op langen termijn, beperking van den import uit en vermeerdering van den export naar Amerika. Om het eerste te bereiken zal grooter land bouwproductie in Europa noodzakelijk zijn eu voor het tweede opheffing van de invoerbelemmeringen voor Euro- peesche waren in Amerika. Daarnaast zuinigheid in 't publieke en particuliere leven en beperking van de consumptie van Amerikaansche artikelen over ge heel Europa. Bezwaren zijn hierbij den onwil van Amerika om ziju export te beperken en Europeesche goederen aan te nemen, gevolg van den minder juisten kijk, dis men in Amerika op de Europeesche situatie heeft. De ge zichtspunten die de schrijver daarom trent ontwikkelt zijn het dezen alles zins waard. Omtrent den invloed die van Genua en andere conferenties in dezen te verwachten is, zijn wij echter minder optimistisch dan de auteur. Wij vreezen al hopen we anders dat alleen langs den weg der bittere ervaring en het heilig moeten bet her stel van het economisch en financieel evenwicht mogelijk zal zijn. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijn Mei-vergadering tot lid van de Algemeene Synode be noemd, dr. G. J. Weyland, pred. te Veere, en tot zijnen secundus den heer P. v. d. Liuden, pred. te Nieuwerkerk (Duiveland.) N. B' Ct. AXEL, 9 Mei 1922. Door de Maatschappij „Voorwaarts" te Axel-Kijkuit, werd Dinsdag aanbe steed, ten buize van den heer A. van Dorselaer, de levering van ODgeveer 71.000 K. G. Chili. Hiervoor werd ingeschreven door de heereu M. van der Gauwe te Ter Neu zen voor 17,62 J. van der Walle te Hulst 17,60W. Bedet te Ter Neuzen voor 17,53; C. Wieland te Ter Neuzen voor 17,46 Firma D. J. Oggel te Axel voor 17,27 en Gebrs. Verwilghen te Hulst voor J 17.19, aan wien de levering werd opgedragen. By de j.l. Zaterdag gehouden herstemming voor notabel van de Ned. Eerv. Kerk werd gekozen jje heer F. van Driel met 74 stemmen. De heer G. Heijnsdijk had 55 stem men. Zaterdagavond werd alhier op het Wilhelmina-terreiu veor de 2e afdeeling de Bekerwedstrijd Wilhelmina II—Vete ranen gespeeld. Het Veteranen-elftal, bestaande uit spelers, die vroeger voor A. V. V. eu Wilhelmina uitkwamen, toonde het voetbalspel toch nog niet geheel en al verleerd te zijn en begon dan ook direct met pittige aanvallen, die evenwel geen doelpunten opleverdep. 't Begon er dan ook duister uit te zien voor de Veteranen, die spoedig vermoeid waren en daardoor Wilhelmina in de gelegenheid stelden aanhoudend aan te vallen. De verdediging der Veteranen hield echter stand en speciaal hun doelverdediger ranselde met elegante arm- eu beenbewegingen alle ballen terug in bet veld. De rust, die met blanken stand aanbrak, had deu Vete ranen blykbaar goed gedaan. Door bet publiek aangemoedigd, wierpen ze zich vol vuur in den strijd, zonder meer blijken van vermoeidheid te geven. Onder groot gejuich van het publiek slaagden zij er ten slotte in, den bal hoog in het Wilhelmina net te schieten en daardoor een I—0 overwinning te behalen op Wilhelmina II. Zeer veel toeschouwers trok den volgenden dag de strijd voor de le afdeeling van den Beker tusschen T. S.C. van Terneuzen en De Grensstrijders van Kapellebrug, twee elftallen, die elkaar weinig in kracht toegaven. Ondanks bet warme weer werd voor de rust in een zeer snel tempo gespeeld. Vooral De Grensstrijders toonden zich kranige hardloopers, hetgeen hun open spel-methode zeer ten goede kwam. T. S. C. zocht meer haar heil in kort samenspel, waardoor ze herhaaldelijk gevaarlijk dicht in de nabijheid van het doel der Grensstrijders kwamen, wier achterhoede evenwel een uitstekende partij verdedigingswerk ten beste gaf. De snelle aanvallen der Grensstrijders leverden ten slotte een prachtig doelpunt op, hetwelk nog voor de rust door den gelijkmaker van T. S. C. werd gevolgd. Na de rust was het spel minder vlug, maar bleef toch van goede kwaliteit. T. S. C. nam na vlot samenspel de leiding, terwijl De Grensstrijders een tweetal schitterende doelpunten maak ten, die evenwel wegens buitenspel ongeldig verklaard werden. T. S. C slaagde er nog in een derde punt te maken en alzoo met 3 1 de overwin ning te behalen. Beide partijen hebban uitstekend ge speeld en de overwinning is o. i. aan het sterkste elftal ten deel gevallen, hoewel 3—2 misschien juister de kracts verhouding had weergegeven. De aangekondigde party tusschen Wilhelmina I eu de Sportclub van Moerbeke kon geen doorgang viDden. 's Morgens werd telegrafisch bericht ontvangen, dat wegens een bijzonder geval verhindering was ontstaan. Men meldt ons thans van officiëele zijde, dat niet dhr. P. van Alten, doch dhr. W. Vercouteren het minst had ingeschreven voor het metselwerk aan het te bouwen Diaconiehuis voor de Ned. Herv. Kerk alhier. Van dhr. Van Alien was geen biljet ingekomen, in verband roet zijn betrekking als lid van den kerkeraad. Hedennacht ongeveer twee uur had de werkman M. IJzebaart, wonende te Zaamslag en werkzaam aan de cokes- fabriek te Sluiskil, het ongeluk aldaar le struikelen over een stuk ijzer, waar door hij viel en een been brak. Nadat door een agent van politie een nood verband was aangelegd, werd genees kundige hulp ingeroepen. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, waar het been heden zal worden ingezet. Dat de getroffene niet kleinzeerig is, blijkt wel daaruit, dat hij zeide, dat zijn klomp brak, waar het zijn been was. Lichting 1922 van de militie. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft het door de gemeenten te dragen gedeelte in het aandeel dezer Provincie der lichting 1922 vast gesteld, waarbij het eerste cijler aan geeft het aantal gewone en het tweede cijfer het aantal buitengewone dienst plichtigen. Voor onderstaande gemeen ten is dit aldus Aardenburg 9, 2 Axel 12, 2 Bier vliet 7, 1 Boschkapelle 3, 1 Breskens 7, 1 Cadzand 1 Clinge 7, 1 Eede 2, Graauw-en-Langendam 5, Groede 7, 1; Hengstdijk 2, Hoek. 8, 1; Hontedsse 15, 3; Hoofd plaat 6, 1Hulst 9, 2 IJzendijke 7, 2; St. Jansteen 11, 2; Koewacht 5, 1; St. Kruis 1, Neuzen vliet 1, Oostburg 8, 1 Ossenisse Overslag 1, Philippine 2, 1 Retranchement 2, 1 Sas van Gent 11, 2; Schooudijke 7, 2; Sluis 4, Stoppeldijk 5, 1; Waterlandkerkje 1, Westdorpe 6, 1 Zaamslag 6, 1 Zuiddorpe 4, Zuidaande 4, 1. In de Donderdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Ter Neuzen was ingekomen een ant woord van den burgemeester betref fende door den heer Colsen gestelde vragen, naar aanleiding van een door dezen ondervonden behandeling van den inspecteur van politie, waarin werd medegedeeld dat de heer Colsen bij het begeleiden van paarden over de markt handelde tegen de polilievor ordening, werd te kennen gegeven dat de feiten waarop de neer Colsen doelde niet juist waren gebleken, en de vragen eigenlijk minder gepast werden gekwa lificeerd. De heer Colsen liet dit niet op zich zitten eu betoogde, dat de uitleg, die de inspecteur aan de verordening geelt onjuist is, althans onuitvoerbaar en de heer van Cadzand viel hem daarin bij. Wat betreft de onwaardi ge behandeling van de agenten hield hij zijn beschuldiging vol, hij was daar van getuige geweest, toen by ter ge legenheid van de jaarmarkt voor den burgemeester op het politiebureau een boodschap deed. Hij beklaagde zich, dat er van het hem ten laste gelegde geen proces-verbaal is opgemaakt, daar da,D kon uitgemaakt worden aan wiens zijde bet recht is, eu bad meenen te mogen verwachten, dat de voorzitter de door hem genoemde feiten eens goed zou hebben onderzocht. Hij pro testeerde er nogmaals tegen, dat de inspecteur hem in het openbaar op de markt als raadslid gekrenkt had. De heer Hamelink viel hem hierin bij en meende er op te moeten wijzen, dat de raadsleden in het algemeen er voor gevrijwaard behooren te worden, dat zij door gemeenteambtenaren aldusr worden behandeld. De voorzitter gaf toe, dat, indien de besehuldiging van den heer Colsen juist is de inspecteur ontkent het echter de inspecteur iets zou-gedaan hebben dat niet te pas komt, noch hoogere, noch lagere, gemeente ambtenaren hebben de bevoegdheid raadsleden in het openbaar lastig te vallen, omdat zou blijken dat zij van het een of ander niet op de hoogte zijn. Een verzoek van den kerkeraad der Hervormde gemeente om voor een door hem te stichten school voor Christelijk onderwijs te mogen beschikken over de openbare school B, werd gesteld in handen yan B en W. om advies. B. en W. werden gemachtigd een contract te sluiten met het bestuurder vereeuiging tot Ziekenverzorging, om in de barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten ten behoeve der gemeente steeds drie bedden ter beschikking te hebben, tegen betaling van 300 per bed en per jaar. Ingewilligd werd een verzoek van I. Scbeele, koopman, om aan hem voor ƒ.1.50 te verhuren de ruimte onder de muziektent, voor bergplaats van tentjes ter verhuring aan marktkooplieden. In verband met opmerkingen van Ged. Staten en gewijzigde omstandig heden kwam opnieuw in behandeling de gemeentebegrooting voor 1922, waar uit bleek, dat de H. O., oorspronkelijk uitgetrokken op 189,785, in verband met een hoogere uitkeeriDg van het rijk kan teruggebracht worden tot 158.069, bet bedrag ongeveer van het vong jaar. Door de drukkere markt werd ook de post staangelden met 600 verhoogd. Van verschillende zijden werd af keuring uitgesproken over het onder brengen eener klasse van school B in het voor dit doel ongeschikte Vei- liugsgebouw, waarvoor zoowel naar de meening van B. en W. als die van verschillende raadsleden een veel te hooge huurprijs wordt gevorderd. Door den voorzitter werd uitvoerig meegedeeld de omstandigheden die tot het nemen van dit ook door hen zelf niet gewilde besluit hadden geleid, ter wijl B. en W. er niet van op de hoogte waren dat het lokaal zelfs niet vol doende was schoongemaakt, terwijl een later daartoe gegeven order nog niet is uitgevoerd. Er zal echter niets worden nagelaten dat strekken kan om bet verblijf der klasse in dit lo kaal zeer tijdelijk te doen zijn. De heer Colsen heeft vernomen dat op een klein aantal na de bevolking dezer gemeente 10.000 heeft bereikt. Hij zou wenschen dat van wege het gemeentebestuur de 10.000e wereld burger of -burgeres een blijk van belangstelling werd geschonken. De voorzitter wilde, met instemming der vergadering, daar wel voor zorgen. M. Crt, 1, 1

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2