nu F. van Driel AxBlsohe Bsrprwaciit. Verpachting van het Terrein Aankondiging*. Schietoefening O O V Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. algemeene opneming wegen en voetpaden met de kunstwerken. Advertentiën. Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers. NAA het Stati verf des Vacantiekaartcn. Naar wij vernemen, zullen de prijzen der weer in te voeren vacantiebiljetten op de Nederlandsche Spoorwegen ge durende de maanden Juli, Augustus en September resp. voor de Ie, lie en 111e klas 10 gld., 7.50 gld. en 5 gld. bedragen. Voorts zullen de gezelschaps biljetten, die gedurende de zomermaan den zouden worden ingetrokken, wor den gehandhaafd. H. Crt. AXEL, 5 Mei 1922. De verkooping van den laiidbou wersinspan van dhr. P. Dieleman te Kijkuit gisteren gehouden, deed zich kennen als een echte Meikoopdag van den ouden stempel. Honderden bij honderden kwamen uit de vier rich tingen de hoeve ligt bij een kruis weg stroomen. Alleen aan fietsen werden er in de bergplaatsen 1400 geteld, waarvan een 650 stuks bevatte. Het getal bezoekers kan vrijwel op een paar duizend geschat worden. Het weer werkte ook tamelijk mede, alleen was het een ruwe wind, doch het zonnetje maakte veel goed. Er heersch te een opgewekte stemming, wat de prijzen ten goede kwam, al is het te bemerken, dat toch alles in dalende richting gaat. De voorgenomen bouw van het Diaconiehuis alhier heeft in zoover voortgang gekregen, dat dezer dagen het werk onderling is aanbesteed voor den prijs van 10 391. Aannemers waren P. van Alten metselwerk voor 5383, A. van 't Hoff timmerwerk voor 3479, M W. Visscher schilderwerk 450, A. Maas ijzerwerk voor 208 en J. S. van Rijn lood- en zinkwerk voor 871. We zijn thans beter ingelicht omtrent de beteeken:s van de letters t. t. op het programma van den vee- fokdag te Zuiddorpe. Onze zegsman had abuis gehad door die te vertalen in torentijddit moest zijn tegenwoor- digen tijd, aldus meldt men ons De gemeente Koewacht wis Woensdag geheel in feesttooi, ter ge legenheid van de wijding der R K parochiekerk Nadat volgens het kerkelijk ritueel Dinsdagavond de verzegeling was ge schied van de relikwieën van de H. H. Martelaren Faustinus en Anas- tatius met bijbehoorende oorkonde, die in een fraai kistje werden geborgen, had Woensdag de plechtige wijding plaats door Z. D. H mgr P. Hopmans, bisschop van Breda. Het fraaie nieuwe gebou.v werd ter eere van de H. H. Philippus en Jaco bus opgedragen aan den dienst van God in tegenwoordigheid van genoo- digde ZeerEerw. paters, broeders en pastoors uit de omgeving en zeer vele geloovigen, benevens alle katholieken, welke aan de parochie behooren. Het was voor de gemeente Koewacht een dag van hooge beteekenis By Kon. besluit is op diens ver zoek de benoemiDg van deD heer W. Brauckmann, directeur van het post kantoor te Hulst tot postdirecteur te Oosterbeek, ingetrokken. Zei. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Mei 1922. Veroordeeld wegens Poging tot verbod n uitvoer. A. d. B., 27 j., koopman te Gent (B veroordeeld tot 10 of 10 d. hecht. Mishandeling. C. v. D., 29 j., koopman te Clinge en X. F. v. V., 19 j., werk man te St. Jansteen, Heikant, beiden tot 10 of 10 dagen hecht. H. A. v. H 24 j., vlasbewerker te St. Jansteen tot 20 of 20 d. hecht. Diefstal. C. B., 43 j., vioerder te Gent (B.) tot 20 of 20 d. hecht. Wederspannigheid. A. P., 22 j., te Clinge, tot 20 of 20 dagen hecht. Door den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aaugetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 21 April 1922, waarbij F G. de B. 48 j., koopman te Goes is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beleedi- giEg- Ter openbare civiele terechtzit ting der Arrondissements Rechtbauk te* Middelburg van 3 Mei 1922 is be- eedigd. als advocaat en procureur Mr. F. W. Adriaanse Jz., wonende te Mid delburg. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij voor roe rende goederen, enkel voor landbouwers en veehouders in het voormalig Ve distriet van Zeeland, opgericht en ge vestigd te Zuidzande, tegen den Staat der Nederlanden, betreffende een ver- zékering van granen én goederen tegen brand. De Staat onteigende een verzekerde groep - goederen en nam die in bezit. Nadat die goederen door brand waren vernield, vorderde de Staat betaling van een schadebedrag van de ver- zekeringmaatschappij, stellende dat vol gens art, 263 Wetboek van Koophandel de verzekering doorliep. De rechtbauk te Middelburg ver klaarde den Staat niet ontvankelijk in zijn vordering op grond, dat art. 263 Kooph. hier niet van toepassing zou zijn. Het gerechtshot te 's Gravenhage was van een tegenovergestelde meening, verklaarde de vordering ontvankelijk en wees haar toe. Eeu hiertegen ingesteld cassatieberoep heett de Hooge Raad verworpen, waarbij dit college overwoog, dat krachtens art. 263 Koophandel, voorzooveel hier van toepassing, bij allen eigendoms ivergang van verzekerde voorwerpen de ver zekering loopt ten voordeele van den nieuwen eigenaar, voorzoo verre schaden betrett opgekomen nadat het voorwerp ten bate of schade van den nieuwen eigenaar is gekomendat bij een in bezitneming van levensmiddelen, of andere goederen door de Overheid over eenkomstig art. 76a der Onteigenings wet de eigendom van die goederen van de te voren daartoe gerechtigden over gaat op de onteigenende partij den Staat. evenals zulks in de artikelen 59 en 73 der wet nader uitdrukkelijk is voorgeschreven, dat mitsdien art. 263 Koophandel van toepassing is. Aangevoerd was nog, da bij de tot standkoming van evengenoemde wets bepaling niet aan eigendomsovergang krachtens onteigening zou gedacht zijn, doch zulks doet, volgens den Hoogen Raad niet af, waar de woorden der wet geheel algemeen luideD en van eene bedoeling, om het begrip „eigendoms overgang" in de ontwerpen van 1822 en 1825 „verandering van eigenaar" in eenig opzicht te beperken, uit de wordingsgeschiedenis der wet niets blijkt. Ten slotte besliste de Hooge Raad hierbij nog, dat de rechten, die bij den eigendomsovergang een einde nemen volgens do Onteigeningswet, zijn be perkt tot de op het goed rustende, een zakelijk karakter dragende, rechten en de huur, zoodat de overeenkomst van verzekering ten aanzien van het goed gesloten niet krachtens genoemde wet een eiude nemen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 7 Mei 1922, Ned. Herv. Kerk. Ernstfg spoorwegongeval. oorm. 9'/j ure Nam. 2 Ds. J. R. T. Hugenho'tz Ds. J. B. T. Hugeuholtz Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. Neerbos Nam. 2 Nam, 6 Ds. Neerbos Ds. Neerbos (van Tér Neuzen). Woensdagmorgen om half zeven had bij het station WoensdrecjR een ernstige treinbotsing plaats tusscben den mail- trein, komende uit Vlissingen en den goederentrein, die aan het rangeeren was. De assistent pakmeester van den goederentrein werd uit den wagon geslingerd, zoodat hem de borstkas werd iugedrukt, terwijl hij aan heenen en hoofd verwond werd. Hij werd naar het algemeen gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Verder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Een derde klasse personenwagen werd ingedrukt,. De materieele schade is zeer groot. Direct werd aan het od- ruimingswerk begonnen. De conducteur van den mailtreiu heeft nog geprobeerd te remmen, doch een botsiug kon niet meer voorkomen worden, daar de goe derentrein nog met geheel op de zijlijn stond. De lijn WoensdrechtBelgen op Zoom was geheel versperd. De treinen uit Holland en de schooltrein voor Goes en Middelburg konden niet binnenkomen. Omtrent dit ong&val wordt nader gemeld De ijlgoederentreiD, waartegen de mailtrein uit Vlissiogen is opgebotst, rangeert steeds te Woensdrecht om de lijn vrij te maken en de mailtrein daar te laten passeeren. Woensdagmorgen gebeurde zulks ook en de stationschef auhtte het nog tijd genoeg om den goederentrein van spoor te verplaatsen. Volgens opgave stonden alle sigDalen op onveilig. Door mist en gladheid werd zulks echter niet tijdig genoeg gezien door den machinist van den mailtrein, met het gevolg dat de mail trein in de flank op het middelste gedeelte van den goederentrein liep. De machinist van den mailtrein heett nog getracht te stoppen, doch Icon het ongeluk niet meer voorkomen. De goederentrein werd met een smak op zijde geworpen, hetgeen duidelijk te constateerfn is uit de omvergeworpen goederen wagens. De assistent pakmees ter, genaamd Sülzle, zat juist in dien wagon, welke meest werd verbrijzeld en door de locomotief van den mailtrein bet eerst werd aangereden. De ouge- lukkige kwam juist neer voor de locomotief van den mailtrein. Hem werd, zooals bovengemeld, de borstkas ingedrukt, terwijl by eveneens hoofd en beenkwetsuren opliep. Nog werden verbrijzeld 2 goederen wagens, terwijl de locomotief van den mailtrein ernstig beschadigd is. Verder kwarnen geen ernstige beschadigingen aan den mailtrein voor. In het restauratierijtuig werden alle serviezen en het glaswerk vernield. De botsing moet wel hevig zijn aange komen, daar ver in den omtrek de slag werd gehoord. •Men is druk bezig met het opruimings- werk, doch dit zal nog wel eenigen tijd duren. Het verkeer wordt geleid tot Woensdrecht, alwaar men moet over stappen. Het 'aatste bericht luidt De toestand van den gekwetsten assistent-ladingmeester is bevredigend. Er bestaat geen levensgevaar. Avp. Die het laatst lacht.... De Mshd. vertelt als historisch Een pater missionaris stapte te Utrecht (omgeving Mariaplaats) een hotel res taurant binnen. Aan tatel een eenzaam bezoeker die deD binnentredende geen groet waardig acht. Twee kellners in een boek kuDnen hun spotlach niet inhouden. De pater zoekt een tafeltje, vraagt spijskaart en bestelt zijn diner. Na afloop, klaar staande om te ver trekken, roept hij den kellner ter af rekening 2,70 mijnheer." Pater welbewust telt op tafeltje uit twee buldens, twee kwartjes en twee dub- geltjes. De thans o zoo gedienstige en be leefde kellner merkt op: „Pardon, mijuheer, de bediening is er niet by inbegrepen." Dat weet ik wel, luidt het antwoord, maar ik wil by mijn heengaan net zulke gezichten zien als bij mijn bin nenkomen Theorie en praktijkof zoo de wind waaitHet Tweede Kamerlid Duijs hield de vorige week een poli tieke rede op Wieringen. Op zichzelf heeft dit teit niets bij zonders, maar wat toch niet aan de vergetelheid mag worden ontrukt is, dat de propagandist van de Sociaal- Democratische Arbeiders Party Duijs met den burgemeester van Wie- ringen ten huize van den ex Kroonprins van Duitschland de lunch gebruikte. Tijdens stierengevechten, welke Dinsdag te Bayonne werden gehouden, is de bekende matador Saleri II, hevig door een stier gestoken. Overmoedig geworden door zijn voortdurend succes, hij had reeds vijt stieren geveld wenschte de stierendooder de toe schouwers door zijn bedrevenheid te verbazen. Hij wachtte te lang met den stier den bedisseuden stoot toe te brenge», met het gevolg, dat hij door het razende dier op de horens werd genomen en omhoog werd geslingerd. De horens drougen den matador in den nek en de man moest in een hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Msb. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 22 MEI 1922, van wege de Gemeente eene zal worden gehouden van de Axel, 2 Mei 1922. Buraemeester en Wethouders voornoemd, De Buraemeester BLOK. De Secretaris, J A. VAN VESSEM. Bij de herstemming voor NOTABEL van de Ned. Herv. Kerk bevelen wij bij hernieuwing en met aandrang aan de heer als een waardig lid der kerk. EENIGE KIEZERS. op 6 MEI uaDst., van 5 tot 7 uur. DE COMMANDANT. der Vereeniging bij inschrijving met gesloten briefjes, in te leveren ten huize van den Heer BLANSAART te Axel, op Zaterdag 13 Mei a. s., des voormiddags om 11 uur. De Secretaris, F. C. ZONNEVIJLLE.

Axelsche Courant | 1922 | | pagina 2